معرفی شهر میامی سمنان شهری با قدمت هزار ساله

شهر میامی، یکی از شهرستان های استان سمنان است که در قسمت شرقی این استان قرار دارد. این شهر با جاذبه‌ های گردشگری فراوان قدمتی بالغ بر هزار سال دارد و روستاهای بی نظیر این شهر از لحاظ تنوع قومی و آداب و رسوم جزو مناطق نمونه گردشگری محسوب می شوند.

0
25
معرفی شهر میامی سمنان
شهر میامی سمنان
معرفی شهر میامی سمنان شهری با قدمت هزار سالهReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 27Rating: 4.0معرفی شهر میامی سمنان شهری با قدمت هزار ساله.معرفی شهر میامی سمنان یکی از شهرستان ها در قسمت شرقی این استان است این شهر با جاذبه‌ های گردشگری فراوان قدمتی بالغ بر هزار سال دارد

معرفی شهر میامی سمنان

شهر میامی، یکی از شهرستان های استان سمنان است که در قسمت شرقی این استان قرار دارد. این شهر با جاذبه‌ های گردشگری فراوان قدمتی بالغ بر هزار سال دارد و روستاهای بی نظیر این شهر از لحاظ تنوع قومی و آداب و رسوم جزو مناطق نمونه گردشگری محسوب می شوند. شهر میامی در مسیر تهران به مشهد قرار دارد و از شمال با استان های گلستان و خراسان شمالی، از شرق با استان خراسان رضوی و از غرب با شهرستان شاهرود همسایه است. براساس تاریخی بودن این شهر می توان نتیجه گرفت که قبایل مختلفی در این منطقه سکونت داشتند، از قبایل مهم این شهر می توان به طایفه خواجه ها، خان ها، حسن بارون و قرقیشه اشاره کرد. به دلیل موقعیت خاص شهر میامی دارای اهمیت ارتباطی زیادی است و همواره مورد توجه گردشگران زیادی قرار می گیرد که با خرید بلیط هواپیما سفر خاطره انگیزی را تجربه می کنند. همچنین در این شهر ۷ کاروانسرا وجود دارند که نشان دهنده قدمت تاریخی میامی هستند، این کاروانسراها عبارتند از سپنج (جهان آباد)، میاندشت، عباس آباد، الحاک، صدر‌آباد و محمد‌آباد پل ابریشم. علاوه بر آن ها چندین جاذبه تاریخی دیگر مانند مسجد و حمام آقایان و موزه مردم شناسی وجود دارند. در میامی شغل کشاورزی حرفه اصلی محسوب می شود و محصولات پاییزی و تابستانی این شهر هندوانه، چغندر قند، گندم، گوجه، خیار، زرد آلو، انگور، سیب و… هستند. برای اطلاعات بیشتر در ادامه با معرفی شهر میامی همراه سفرستان باشید.

بخش های شهر میامی

شهر میامی در راه توسعه شامل سه بخش است:

بخش اول: میامی جزو مناطق مهم ایالت قومس بوده و تاجران و کاروان های زیادی در مسیر زائرین مشهد از این منطقه عبور کرده و داد و ستد می کردند.

بخش دوم: شهر میامی در زمان رضاشاه دچار رکود شد و مبارزان سیاسی این منطقه باعث شدند تا اجازه عبور راه آهن از میامی داده نشود و بدین جهت فعالیت های تجاری و اقتصادی کمرنگ تر از قبل گردید و رو به سقوط حرکت کرد.

بخش سوم:  این بخش مربوط به بعد از پیروزی انقلاب اسلامی می شود که در رشد این شهر تلاش نموده و تاثیر زیادی داشتند و میامی را به شهری مهاجر پذیر تبدیل کرده اند، بدین صورت که افراد زیادی این شهر را به عنوان محل سکونت انتخاب کردند. اکنون میامی به قطب کشاورزی تبدیل شده و محصولات کشاورزی به استان های مجاور فرستاده می شوند.

جاذبه های دیدنی میامی

آرامگاه شیخ حسن جوری

معرفی شهر میامی سمنان
شهر میامی سمنان

آرامگاه شیخ حسن جوری در شهر میامی قرار دارد؛ وی یکی از رهبران روحانی قیام سربداران بوده است. بنای کنونی این آرامگاه دارای گنبدی مدور و از جنس خشت خام است که در سال ۱۳۸۸ توسط میراث فرهنگی ساخته شده و در چندین سال اخیر نیز مرمت هایی مانند سنگفرش در کف، سیم گل و کاه گل در بدنه و محوطه سازی در اطراف مقبره انجام گرفته است. همچنین از این آرامگاه در سریال سربداران نیز استفاده گردیده است. بازدید از این آرامگاه رایگان بوده و مدت زمان پیشنهادی برای بازدید کمتر از یک ساعت است.

آرامگاه ابن یمین فرومدی

ابن یمین فرومدی متخلص به ابن یمین یکی از شاعران بزرگ قرن هشتم است که آرامگاه ایشان در ۱۰۰ کیلومتری شهر میامی در روستای فریومد قرار دارد و بافت این ساختمان با بافت روستا کاملا متفاوت است، به طوری که به شکل ۶ گوش بوده و سنگ قبر این شاعر بزرگ نیز به شکل ۶ ضلع کوچک است. این آرامگاه از جنس خاک و خشت بوده و زوایای این بنا مثل گل بازشده است، همچنین اطراف این آرامگاه نیز نرده کشی شده است. در سال های اخیر مورد مرمت قرار گرفته و با کاشت بیش از ۳ هزار گل و درختچه، نورپردازی، تعویض آجرهای فرسوده و بازسازی چاه آب به زیبایی هرچه بیشتر آن باعث شده است.

قلعه میامی

قلعه میامی سمنان
قلعه میامی

قلعه ای در جنوب شهر میای وجود داشته که این روزها فقط به شکل خرابه‌ از آن باقی مانده است. بر اساس گفته‌ های مردم محلی این قلعه به عنوان مرکز میامی بوده که توسط مغول ویران شده است. قلعه میای به صورت چهار برجی در بالای کوه میامی بوده و دروازه آن از جنس آجر و دارای یک آب‌ انبار بزرگ بوده است. با این وجود بازدید از خرابه های این قلعه نیز به گردشگران و دوستداران تاریخ توصیه می شود که حدودا یک ساعت طول می کشد.

کاروانسرای عباس آباد

کاروانسرای عباس آباد میامی
کاروانسرای عباس آباد

کاروانسرایی به نام عباس‌ آباد نشان دهنده قدمت دیرینه شهر میامی است، قدمت این کاروانسرا به دوره صفویه برمی گردد و در دوره قاجار مورد مرمت واقع شده و تقریبا سالم باقی مانده است. شکل ظاهری این کاروانسرا به صورت حیاط مرکزی از نوع چهار ایوانی و از جنس آجر ساخته شده است و به شکل مستطیل با چهار ایوان و ۳۲ حجره مشرف به حیاط مرکزی، دارای دو در ورودی شرقی و غربی بوده است که ورودی اصلی از سمت شرقی به‌ شکل هشتی امکان پذیر است و روی سردر این کاروانسرا نیز کتیبه‌ های سنگی حجاری شده نصب گردیده که تاریخ ساخت و سازنده بر روی آن درج شده است. مورد جالب توجه در مورد کاروانسرای عباس آباد اینست که نسبت به بقیه کاروانسراها دارای ظرفیت بیشتری است. این جاذبه دیدنی در سال ۱۳۶۶ به عنوان آثار ملی ایران ثبت شده است.

مسجد جامع فرومد

مسجد جامع فرومد میامی
مسجد جامع فرومد

مسجد جامع فرومد جزو توابع شهرستان میامی است و این مسجد دارای معماری و تزیینات زیبایی مانند تلفیق کاشی‌ های فیروزه‌ ای و لاجوردی است. قدمت مسجد جامع میامی به دوره خوارزمشاهیان برمی گردد و شکل ظاهری آن به صورت دو ایوانی است که شامل ایوان های شمالی و جنوبی هستند و دو ایوانچه در کنار ایوان ها، شبستانی در شرق ایوان جنوبی و شبستانی در ضلع غربی، دو رشته رواق، اتاق گنبد دار چهارگوش و سردر مزین شده اند و در معماری این مسجد از گچ بری، نقاشی و کاشی کاری های زیبا استفاده شده است، همچنین این مسجد جامع در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در ادامه می توانید با دیدار از شهر پسته استان سمنان آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید