همه چیز در مورد فرودگاه بین المللی امام خمینی

فرودگاه بین المللی امام خمینی فرودگاهی شناخته شده در شهر تهران است که برای بسیاری از سفرهای بین المللی به‌جز سفرهای حج مورد استفاده قرار می گیرد. فرودگاه امام در 30 کیلومتری تهران در میان بزرگراه تهران-قم و بزرگراه تهران-ساوه قرار دارد.

0
985
معرفی فرودگاه بین المللی امام خمینی
فرودگاه بین المللی امام خمینی
همه چیز در مورد فرودگاه بین المللی امام خمینیReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 25Rating: 4.5فرودگاه بین المللی امام خمینی و هر آنچه راجع به این فرودگاه باید بدانید.فرودگاه بین المللی امام خمینی فرودگاهی شناخته شده در شهر تهران است که برای بسیاری از سفرهای بین المللی به‌جز سفرهای حج مورد استفاده قرار می گیرد.

فرودگاه بین المللی امام خمینی

ایران با وجود جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی زیاد همیشه میزبان عده زیادی از گردشگران بوده و از طرفی سفرهای هوایی زیادی نیز از آن به دیگر کشورها انجام می پذیرد. فرودگاه های زیادی در ایران وجود دارد که خطوط هوایی متفاوتی را در بر می گیرند. یکی از مهمترین این فرودگاه ها با نام فرودگاه بین المللی امام خمینی شناخته می شود که در شهر تهران قرار دارد و برای بسیاری از سفرهای بین المللی به‌جز سفرهای حج مورد استفاده قرار می گیرد. فرودگاه امام در 30 کیلومتری تهران در میان بزرگراه تهران-قم و بزرگراه تهران-ساوه قرار دارد. جریان ساخت این مجموعه به سال ۱۳۴۶ برمی‌گردد که به پیشنهاد سازمان ایکائو برای ایجاد راه ارتباطی بین ایران و آسیا بوده که در سال 1354 مراحل ساختش آغازشده، اما در جریان انقلاب پروژه متوقف گردیده و سال‌ها بعد یعنی بعد از جنگ ایران و عراق سال 1374 دوباره از سر گرفته شده است. درنهایت، در اردیبهشت ۱۳۸۳ فاز نخست فرودگاه به‌طور ناقص افتتاح شد. این فرودگاه توانسته است تهران را با 300 شهر جهان مرتبط نموده و آمار جابجایی نزدیک به 5 میلیون نفر در سال را دشاته باشد. اگر از خریداران بلیط هواپیما هستید پس بهتر است بیش از گذشته با این فرودگاه آشنایی داشته باشید.

ساختمان‌های داخلی فرودگاه امام خمینی

معرفی فرودگاه بین المللی امام خمینی
فرودگاه بین المللی امام خمینی

برج مراقبت به ارتفاع ۵۶.۹ متر بین جاده‌های شرقی و غربی قرار دارد و همچنین 47 واحد مسکونی نیز در داخل فرودگاه برای اسکان بقیه پرسنل فرودگاه در نظر گرفته‌شده است. ساختمان‌های مختلف دیگری مانند آتش‌نشانی، تعمیر خودروهای سنگین، تصفیه‌خانه‌ها، مخابرات و پمپ‌بنزین وجود دارند.

مراحل سفر از فرودگاه امام خمینی

اگر برای سفر به کشور‌های دیگر بلیط هواپیما تهیه رده اید باید این مراحل را در فرودگاه امام بگذرانید:

از سالن اول که سالن ورودی است، به گیت‌های کنترل پاسپورت می‌روید.

بعد از چک شدن پاسپورت‌ها، وسایل و کیفتان در دستگاه بررسی و بعداً به شما تحویل داده می‌شود.

مرحله‌ بعدی گیت پرواز است که در آن پاسپورتتان را نشان می‌دهید، سپس بلیط و چمدانتان را تحویل داده و کارت پرواز می‌گیرید.

آخرین مرحله سالن ترانزیت است. در سالن ترانزیت باید منتظر بمانید تا نوبت پروازتان برسد. در این قسمت می‌توانید ارز دولتی‌ بگیرید، از فروشگاه‌های موجود خرید کنید، در رستوران‌ها غذا میل کنید تا زمان پروازتان برسد.

✅ بازدید از مقاله معرفی شغل های پرطرفدار فرودگاهی

ترمینال‌های فرودگاه امام خمینی

ترمینال ۱

معرفی فرودگاه بین المللی امام خمینی
فرودگاه بین المللی امام خمینی

نخستین و تنها ترمینال فعال فرودگاه امام خمینی ترمینال ۱ است که سالیانه ۶٫۵ میلیون مسافر و ۱۲۰٬۰۰۰ تن بار از این فرودگاه جابه‌جا می‌شود.

ترمینال ۲ (ترمینال سلام)

عکس شماره 6

این ترمینال در حال حاضر در حال ساخت است و ظرفیت پذیرش ۵ میلیون مسافر در سال را خواهد داشت.

ترمینال 3 (ترمینال ایران‌شهر)

معرفی فرودگاه بین المللی امام خمینی
فرودگاه بین المللی امام خمینی

این ترمینال فعلاً در مرحله تحقیق است و قرار بر این است که شرکتی هلندی کار ساخت آن را انجام دهد. این ترمینال توانایی پذیرش ۲۰۰ میلیون مسافر در سال را خواهد داشت و انتظار می‌رود با افتتاح این ترمینال، ظرفیت جابه‌جایی مسافر در فرودگاه امام خمینی به ۳۰ میلیون نفر در سال برسد.

شرکت‌های هواپیمایی فعال

معرفی فرودگاه بین المللی امام خمینی
فرودگاه بین المللی امام خمینی

در فرودگاه امام خمینی بیش از ۴۰ شرکت هواپیمایی معتبر فعال هستند. ازجمله ایرلاین های معتبر خارجی می‌توان به ایرفرانس، هواپیمایی امارات، فلای دبی، لوفت هانزا، قطر ایرویز، تای ایرویز، تای ایرویز، ترکیش ایرلاینز اشاره کرد. همچنین ایرلاین های داخلی مثل ایران ایر، هواپیمایی زاگرس، ماهان، کیش ایر، هواپیمایی آسمان و هواپیمایی کاسپین هستند.

دسترسی به فرودگاه امام خمینی

معرفی فرودگاه بین المللی امام خمینی
فرودگاه بین المللی امام خمینی

همان‌طور که گفتیم، فرودگاه امام خمینی در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر تهران  قرار دارد. روش‌های مختلفی برای رسیدن به این فرودگاه وجود دارد:

خودروی شخصی

اگر با خودروی شخصی می‌خواهید به فرودگاه امام بروید، به‌راحتی می‌توانید از طریق آزادراه تهران-قم و آزادراه تهران-ساوه خود را به این فرودگاه برسانید.

تاکسی

سه شرکت سیروسفر، شرکت تاکسی بیسیم تهران و شرکت تاکسی لوکس مسئولیت حمل‌ونقل مسافران را به فرودگاه امام بر عهده‌ دارند. با خودروهای مختلفی مسافران را جابه‌جا می‌کنند که نرخ کرایه‌شان نیز متفاوت است. تاکسی‌های فرودگاه شامل سمند، تویوتا کمری و فولکس کدی، ون و تویوتا-راو فور هستند. اگر در داخل فرودگاه بین المللی امام خمینی هستید، می‌توانید به باجه‌های مخصوص تاکسی در خارج از ساختمان فرودگاه مراجعه کنید ولی اگر در شهر هستید و می‌خواهید به فرودگاه بروید، به‌راحتی می‌توانید با شماره‌های ۱۸۳۳، ۱۸۲۸ و ۱۸۰۴ تماس بگیرید.

مترو

خط شماره ۸ متروی تهران به فرودگاه امام می‌رود که این ایستگاه در مرداد ۱۳۹۶ افتتاح‌شده و مسافران می‌توانند برای جابجایی از مترو نیز استفاده کنند.

اتوبوس

اتوبوس‌های ویژه فرودگاه امام خمینی مقابل ترمینال شماره ۴ فرودگاه مهرآباد قرار دارند و هر یک ساعت یک‌بار حرکت می‌کنند. این اتوبوس‌ها در ایستگاه‌های متروی میدان آزادی و حرم مطهر نیز توقف دارند.

امکانات موجود در فرودگاه

دسترسی به اینترنت

در داخل فرودگاه در همه قسمت‌ها می‌توانید از سرویس رایگان اینترنت استفاده کنید.

خدمات تشریفات CIP

معرفی فرودگاه بین المللی امام خمینی
فرودگاه بین المللی امام خمینی

اگر مجبور هستید چندساعتی را در فرودگاه منتظر بمانید، می‌توانید از خدمات ویژه سالن سی آی پی فرودگاه استفاده کنید. در این سالن‌ها می‌توانید از اینترنت وای فای رایگان استفاده کرده، نوشیدنی‌های رایگان نوشیده و از فروشگاه‌های لوکس انواع محصولات مثل خاویار، پسته، چرم و … را خریداری کنید.

خرید

معرفی فرودگاه بین المللی امام خمینی
فرودگاه بین المللی امام خمینی

در محوطه فرودگاه امام، فروشگاه‌های زیادی وجود دارند. از فروشگاه صنایع‌دستی می‌توانید انواع صنایع‌دستی و سوغاتی‌های ایرانی خریداری کنید. در فروشگاه خشکبار نیز می‌توانید انواع خشکبار و تنقلات ایرانی مثل پسته و همین‌طور زعفران، خاویار و … را خریداری کنید. فروشگاه‌های فروش عینک آفتابی، عطر و ادکلن، کیف و چمدان نیز در این سالن وجود دارند.

خوردوخوراک

معرفی فرودگاه امام خمینی
فرودگاه امام خمینی

در این فرودگاه، غرفه‌های زیادی برای تهیه غذا و نوشیدنی وجود دارند. در سالن پروازهای ورودی و خروجی چندین فروشگاه وجود دارند که انواع نوشیدنی گرم مثل چای، نسکافه، قهوه و انواع کیک و ساندویچ عرضه می‌کنند. اگر هم قصد خوردن غذای کامل را دارید، می‌توانید به رستوران‌های موجود در سالن فرودگاه مراجعه کنید و انواع غذاهای ایرانی و بین المللی میل کنید.

صرافی

معرفی فرودگاه بین المللی امام خمینی
فرودگاه بین المللی امام خمینی

برای تبدیل پول نیز می‌توانید به دو صرافی موجود در فرودگاه در سالن پروازهای ورودی و خروجی مراجعه کنید.

هتل فرودگاه بین المللی امام خمینی

معرفی فرودگاه امام خمینی
فرودگاه امام خمینی

مسافرانی که مجبور باشند مدتی را در فرودگاه بمانند و وقت کافی برای رفتن به شهر را نداشته باشند، می‌توانند از هتل آیبیس واقع در محوطه فرودگاه استفاده کنند. این هتل دارای ۷ طبقه و ۱۹۶ اتاق است که از فوریه ۲۰۱۶ آماده خدمات‌رسانی به مسافران است و رستوران، اینترنت وای فای رایگان و سرویس کامل اتاق را داراست.

آدرس هتل فرودگاهی آیبیس:

کیلومتر ۳۰ آزادراه تهران-قم، ضلع جنوبی اتوبان اصلی فرودگاه، مقابل ترمینال شماره ۱، هتل آیبیس

تلفن رزرو هتل: ۹۰۰۶۷۷۵۵

اطلاعات پرواز

مسافران می‌توانند جهت اطلاع از زمان دقیق پرواز با سامانه ۰۹۶۳۳ تماس حاصل کنند یا شماره پرواز موردنظر خود را به شماره ۳۰۰۰۵۱۰۰ ارسال نمایند.

تلفن تماس فرودگاه: ۰۹۶۳۳ – ۰۲۱-۵۱۰۰۱۱۸

شماره‌های تماس فرماندهی پلیس فرودگاه جهت پیگیری اشیا گمشده: ۵۱۰۰۷۳۲۸، ۵۱۰۰۷۰۱۴، ۵۱۰۰۷۸۹۷

در ادامه می توانید با شرایط اخذ ویزای فرودگاهی آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید