معروف ترین خیابان های تهران

معروف ترین خیابان های تهران، جزو مهم ترین جاذبه های گردشگری پایتخت محسوب می شوند. به طوری که اکثر مسافرانی که بلیط هواپیما تهران می خرند، بسیار مشتاق بازدید از این خیابان ها هستند.

0
56
معرفی معروف ترین خیابان های تهران
معروف ترین خیابان های تهران
معروف ترین خیابان های تهرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 24Rating: 4.0معروف ترین خیابان های تهران را بیشتر بشناسید.معروف ترین خیابان های تهران جزو مهم ترین جاذبه های گردشگری پایتخت محسوب می شوند به طوری که اکثر مسافران بسیار مشتاق بازدید از این خیابان ها هستند.

معروف ترین خیابان های تهران بیشتر بشناسید.

معروف ترین خیابان های تهران، جزو مهم ترین جاذبه های گردشگری پایتخت محسوب می شوند. به طوری که اکثر مسافرانی که بلیط هواپیما تهران می خرند، بسیار مشتاق بازدید از این خیابان ها هستند. چرا که معروف ترین خیابان های تهران مراکز گردشگری، تجاری، تفریحی و بازرگانی فراوانی را در خود جای داده اند و حس و حال عجیب و دلنشینی دارند. این خیابان ها معمولا مملوء از مردمان محلی هستند و گردشگرانی که بلیط هواپیما تهران را برای آشنایی با فرهنگ و سبک زندگی ایرانی می خرند، می توانند به راحتی میان مردم قدم بزنند و با آن ها از نزدیک تعامل داشته باشند. در کافه ها بنشینند و یک فنجان قهوه نوش جان کنند، در پارک ها قدم بزنند، از مغازه ها خرید کنند و به بازدید از آثار تاریخی و گردشگری بروند. گردش در معروف ترین خیابان های تهران نه تنها برای گردشگران بلکه برای خود مردم پایتخت نیز لذت بخش است.

اگر بخواهیم خیابان های تهران را تقسیم بندی کنیم شامل تاریخی، اداری، تجاری، گردشگری، تفریحی و پیاده روی می شوند. در اکثر خیابان های تهران حجم بالایی از مبادلات تجاری پایتخت صورت می گیرد و معمولا مرکز عمده عرضه کالایی خاص هستند. برای کسانی که دوست دارند در سفر به تهران حس های خوب ممکن را تجربه کنند، لیستی از معروف ترین خیابان های تهران را آماده کرده ایم.

خیابان ولیعصر تهران

معرفی معروف ترین خیابان های تهران
معروف ترین خیابان های تهران

خیابان ولیعصر تهران، از قدیمی ترین خیابان های ایران بوده و با طول 18 کیلومتر به عنوان طولانی ترین خیابان خاورمیانه شناخته می شود. خیابان ولیعصر از میدان راه آهن در جنوب شهر آغاز شده و تا میدان تجریش در محدوده شمیرانات ادامه می یابد. خیابان ولیعصر در دوره پهلوی اول، رضاشاه  ساخته شده و هدف از اجرای این پروژه ایجاد مسیر دسترسی از کاخ مرمر در جنوب پایتخت به کاخ سعدآباد در شمیران بوده است. در گذشته، خیابان ولیعصر “خیابان پهلوی” نام داشت. استفاده از مسیر خیابان پهلوی در زمان رضاشاه برای عموم مردم آزاد نبود. پس از پیروزی انقلاب در سال 1357، خیابان پهلوی با فاصله زمانی سه سال به “خیابان مصدق” تغییر نام داد و پس از واقعه خرداد 1360 به “خیابان ولیعصر” تغییر کرد. خیابان ولیعصر در دوره قاجار مسیر اصلی رفت و آمد به مناطق ییلاقی شمال شهر بود و پادشاهان قاجار برای رفتن به مناطق خوش آب و هوا وارد این مسیر می شدند. در زمان قاجار خیابان ولیعصر یک مسیر خاکی بود که تردد آن چندان آسان نبود. به همین دلیل، پادشاهان یکی پس از دیگری برای سهولت در دسترسی به مناطق و طبیعت خوب و آب و هوای خوش اقدام به زیباسازی این خیابان کردند تا مجبور نباشند مسافت سخت و طولانی را بپیمایند.

خیابان ولیعصر به دلیل طولانی بودن، به پارک ها، رستوران ها، مراکز و مجتمع های بزرگ تجاری دسترسی مناسب و آسان دارد و به دلیل قرار گرفتن در موقعیت مناسبی از شهر تهران، یکی از مهم ترین کانون های بازرگانی پایتخت محسوب می شود. بسیاری از دفاتر صنعتی، مرکزی و بازرگانی در خیابان ولیعصر قرار دارند.

در طول خیابان ولیعصر تقاطع ها و خیابان های زیادی وجود دارند و کل مسیر میدان راه آهن تا میدان تجریش را خطوط بی آر تی اتوبوس پوشش می دهد. از آن جایی که بخشی از خیابان ولیعصر یک طرفه است، برای تردد استفاده از اتوبوس های بی آر تی مناسب خواهد بود. خطوط تاکسی نیز به طور گسترده در خیابان ولیعصر فعالیت می کنند. خیابان ولیعصر در طول مسیرش با خیابان های زیادی تقاطع دارد که از میان آن ها می توان به خیابان های میرداماد، زعفرانیه، ونک، یوسف آباد، توانیر، فاطمی، زرتشت، شهید بهشتی، انقلاب، طالقانی، جمهوری، قزوین، معیری، مولوی و امام خمینی اشاره کرد. همچنین مناطق مهمی که اطراف خیابان ولیعصر قرار دارند عبارتند از: محله های تجریش، الهیه، زعفرانیه، ونک، انقلاب، بهجت آباد، امیر بهادر، منیریه، راه آهن و گمرک.

بزرگراه هایی که ار خیابان ولیعصر می گذرند شامل بزرگراه نیایش، چمران، همت و هاشمی رفسنجانی هستند. تقاطع خیابان ولیعصر با اتوبان چمران، “چهارراه پارک وی” می نامند. درختان چنار اطراف خیابان ولیعصر از دیرباز تا به امروز از مشخصه های زیبا و بارز خیابان ولیعصر بوده اند اما متأسفانه در طول سال های گذشته بسیاری از درختان نابود شده اند. در طول خیابان ولیعصر تئاتر، سالن های سینما، مراکز درمانی و بیمارستان ها، پارک های بزرگ، بوستان ها و اماکن تاریخی برجسته وجود دارند که از میان آن ها می توان امامزاده صالح، پارک ساعی، پارک ملت، کاخ مرمر، تئاتر شهر و باغ فردوس را نام برد. یک روز برای گشت و گذار در خیابان ولیعصر کافی نیست. برای قدم زدن در بوستان های خیابان ولیعصر و بازدید از سایر نقاط آن ساعت های طولانی زمان لازم است. پس از یک گشت و گذار به یاد ماندنی و شیرین به یکی از کافه های خیابان ولیعصر بروید و خستگی تان را با یک نوشیدنی و خوراکی خوشمزه رفع کنید.

برجسته ترین مراکز فرهنگی، تجاری و جاهای دیدنی خیابان ولیعصر تهران عبارتند از:

بوستان ساعی، بوستان ملت، کاخ سعدآباد، امامزاده صالح، باغ فردوس، سازمان صدا و سیما، فرهنگستان هنر، تئاتر شهر، کاخ مرمر، سینما استقلال، سینما آفریقا، مرکز تجارت ایرانیان، بازار صفویه، پاساژ پردیس.

✅ بازدید از مقاله آشنایی با تئاتر شهر تهران

خیابان انقلاب تهران

یکی دیگر از قدیمی ترین و معروف ترین خیابان های تهران، خیابان انقلاب است. خیابان انقلاب در مرکز شهر تهران واقع شده و دسترسی به آن از نقاط مختلف شهر امکان پذیر است. طول خیابان انقلاب 5 کیلومتر است و از شمال و جنوب به محله های معروف زیادی متصل می شود. پیش از انقلاب، نام خیابان انقلاب “خیابان شاهرضا” بود و از دیرباز تا به امروز تجمع های مختلف در روزهای خاص و گردهمایی ها در این خیابان برگزار می شدند. پس از پیروزی انقلاب، این خیابان به دلیل قرار داشتن در کانون تجمع انقلابی مردم به نام کنونی نامگذاری شد. خیابان انقلاب از غرب به میدان انقلاب و از شرق به میدان امام حسین می رسد. همچنین، خیابان انقلاب در طول مسیر خود هفت شهرداری تهران و بخش هایی از منطق های 6، 11 و 12 را در بر می گیرد. همچنین، خیابان انقلاب در طول مسیرش با خیابان های اصلی نظیر شریعتی، ولیعصر و سپهبد قرنی تقاطع دارد. خطوط تاکسی، اتوبوس های بی آر تی و مترو در سراسر خیابان انقلاب فعالیت می کنند. در دو سوی خیابان انقلاب میدان های انقلاب و امام حسین دو پایانه اتوبوسرانی و تاکسرانی بزرگ تهران را دارند و رفت و آمد در چهار سوی شهر را میسر می کنند. علاوه بر این، در خیابان انقلاب ایستگاه های مترو میدان انقلاب، فردوسی، تئاتر شهر، دروازه دولت، دروازه شمیران و امام حسین قرار دارند. محدود ه محله انقلاب در خیابان انقلاب از شمال توسط خیابان انقلاب، از از جنوب توسط خیابان جمهوری، از شرق با خیابان ولیعصر و از غرب با خیابان کارگر احاطه شده است.

در خیابان انقلاب تهران، مراکز آموزشی و فرهنگی، بزرگ ترین مرکز خرید و فروش محصولات فرهنگی، دفاتر انتشارات مختلف و فروشگاه های کتاب فروشی وجود دارند و دانشجویان و دانش آموزان و همچنین علاقه مندان بهمراکز فرهنگی می توانند از خیابان انقلاب دیدن کنند. سردر ورودی دانشگاه تهران یکی از زیباترین سازه های خیابان انقلاب بوده و یکی از نمادهای خیابان به حساب می آید.

دیدنی های جذاب بسیاری در طول خیابان انقلاب وجود دارند که یکی از آن ها تئاتر شهر در پارک دانشجو است.

مراکز تجاری، فرهنگی و تفریحی خیابان انقلاب عبارتند از:

فروشگاه های کتاب و مراکز نشر، دانشگاه تهران، پارک دانشجو و ساختمان تئاتر شهر، مراکز خرید کیف و کفش مردانه، سالن های سینما در میدان انقلاب.

خیابان پانزده خرداد تهران

معرفی خیابان پانزده خرداد تهران
خیابان پانزده خرداد تهران

پیش از انقلاب، خیابان پانزده خرداد “خیابان بوذرجمهری” نام داشت. سرتیپ بوذرجمهری، یکی از نظامیان مورد اعتماد رضا شاه پهلوی بود. خیابان پانزده خرداد در یکی از پرترددترین و پرازدحام ترین مناطق تهران قرار دارد و بازار بزرگ تهران و مراکز خرید زیادی در این خیابان واقع شده اند. در چندین سال اخیر تردد با وسایل نقلیه در محدود بازار بزرگ ممنوع شده و کف خیابان ها و پیاده روهایش با سنگفرش پوشش داده شده است. هدف از این اقدام حفظ بافت و فضای سنتی محله بازار تهران بوده و اکنون تنها چند ماشین دودی و درشکه در خیابان پانزده خرداد تردد می کنند.

خیابان پانزده خرداد تهران از خیابان وحدت اسلامی واقع در غرب آغاز شده و تا بزرگراه شهید محلاتی ادامه می یابد. طول خیابان پانزده خرداد تقریبا 5 کیلومتر است و در طول مسیرش با بزرگراه ها و خیابان های معروفی چون ناصر خسرو، خیام، مصطفی خمینی، پامنار و شیخ فضل الله نوری تقاطع دارد. تقاطع خیابان پانزده خرداد با خیابان خیام “چهارراه گلوبندک” و تقاطعش با خیابان مصطفی خمینی “چهارراه سیروس” نام دارد.

خیابان پانزده خرداد بخش بزرگی از منطقه 12 شهرداری را در برگرفته و به جز در محدوده بازار بزرگ وسایل نقلیه در بخش ها مختلف آن تردد می کنند. ایستگاه متروی خیابان پانزده خرداد در چهارراه گلوبندک واقع شده و به دلیل قرار داشتن خیابان پانزده خرداد در محدوده طرح ترافیک وسایل نقلیه شخصی بدون داشتن مجوز مجاز به تردد نیستند.

بازار بزرگ تهران و سبک معماری بناهای خیابان پانزده خرداد از ویژگی ها مهم و برجسته آن هستند. قدمت بناهای قدیمی موجود در این خیابان زیاد بوده و جزو زیباترین مراکز تاریخی و فرهنگی تهران به حساب می آیند. خیابان پانزده خرداد در گذشته بخشی از ارگ ناصری بوده و هم چنان بافت تاریخی و سنتی اش را حفظ کرده است. قدمت دکه ها و مغازه های خیابان پانزده خرداد نیز بسیار زیاد است. کسانی که به بناهای تاریخی علاقه مند هستند، از قدم زدن در پیاده روهای خیابان پانزده خرداد لذت خواهند برد.

جاذبه های برجسته خیابان پانزده خرداد عبارتند از:

کاخ گلستان، شمس العماره، سرای روشن، بازار بزرگ تهران، مسجد شاه.

خیابان سعدی تهران

معرفی خیابان سعدی تهران
خیابان سعدی تهران

در گذشته، نام خیابان سعدی “لختی ها” بوده است. در زمان های گذشته خیابان ها بسیار خلوت بودند و فرصت راهزنی و سو استفاده برای جیب برها مهیا بود. خیابان سعدی نیز به دلیل خلوتی بیش از حد امنیت کافی نداشت و شب ها تردد در آن دشوار و ترسناک به نظر می رسید و احتمال به اصطلاح لخت شدن عابران توسط راهزنان بالا بود. از این رو به خاطر اصطلاح عامیانه که درباره خیابان بر سر زبان ها جاری بود، آن را خیابان لختی ها می نامیدند.

خیابان سعدی، یکی از خیابان های قدیمی تهران با بافت سنتی است و در عین حال جزو معروف ترین خیابان های تهران محسوب می شود. خیابان سعدی در مرکز شهر تهران و در مسیر شمال به جنوب پایتخت واقع شده است. طول خیابان سعدی حدود 2.2 کیلومتر بوده و خیابان لاله زار موازی و در امتداد آن قرار گرفته است. قدیمی ترین محله های تهران در نزیکی خیابان سعدی تهران قرار دارند و در بسیاری از قسمت های آن در معماری منازل و بناها می توان بافت سنتی را مشاهده کرد. بخش جنوبی خیابان سعدی با خیابان ناصر خسرو موازی است و درواقع انتهای خیابان ناصر خسرو، نقطه آغاز خیابان سعدی است و تا چهارراه دروازه دولت ادامه می یابد. خیابان سعدی به دلیل این که به بسیاری از مرکز تجاری و بازار نزدیک است، اکثر مواقع پرازدحام بوده و در محدوده طرح ترافیک قرار دارد. وسایل نقلیه چون اتوبوس و تاکسی در این خیابان تردد می کنند و ایستگاه متروی خیابان سعدی در تقاطع سعدی با خیابان جمهوری قرار دارد.

تقاطع خیابان سعدی با خیابان های جمهوری (چهارراه استقلال) و امیرکبیر از مهم ترین تقاطع های آن است. محله های معروفی که نزدیک خیابان سعدی قرار دارند عبارتند از: محله های ارگ، لاله زار، فردوسی و دروازه دولت. میدان مخبر الدوله در تقاطع خیابان سعدی با خیابان جمهوری از مهم ترین بخش های این خیابان است و گفتنی است نمای بدنه میدان مخبر الدوله در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. امروزه، میدان مخبر الدوله به چهارراه تبدیل شده و با نام چهارراه استقلال شناخته می شود. معماری های متنوع از دوره های مختلف در چهارسوی این میدان به چشم می خورند. در جنوب شرقی میدان انتشارات امیرکبیر واقع شده که از دوره پهلوی به یادگار مانده و در غرب میدان یک ساختمان آجری وجود دارد که قدمتش به دوره قاجار مربوط است.

در نزدیکی خیابان سعدی، بزرگ ترین مراکز خرید و فروش موبایل تهران قرار دارد. کمی پایین تر از تقاطع خیابان سعدی با خیابان حافظ پاساژ علاء الدین که مرکز بزرگ فروش تلفن همراه تهران می باشد، واقع شده است. همچنین، در خیابان حافظ که فاصله کمی با خیابان سعدی دارد، پاساژ چارسو قرار گرفته است.

مراکز تاریخی و تجاری مهم خیابان سعدی عبارتند از:

انتشارات امیرکبیر، بازار موبایل، پاساژ علاء الدین، میدان مخبرالدوله، بیمارستان امیر اعلم.

خیابان لاله زار تهران

معرفی خیابان لاله زار تهران
خیابان لاله زار تهران

خیابان لاله زار یکی از قدیمی ترین و معروف ترین خیابان های تهران است و در طول خیابان نشانه هایی از قدمت را می توان مشاهده کرد. خیابان لاله زار، از خیابان انقلاب در شمال آغاز شده و تا میدان امام خمینی ادامه می یابد. در گذشته خیابان لاله زار یک باغ بزرگ بوده و در دوره قاجار محل گشت و گذار شاهان و برگزاری جشن ها و مراسمات ویژه دربار بوده است. علت نامگذاری این خیابان وجود باغ گل در این محل بوده و از معدود خیابان های تهران است که نام قدیمی اش محفوظ مانده است. ناصرالدین شاه قاجار به خیابان لاله زار علاقه خاصی داشت و پس از برگشتن از سفر دستور داد باغ لاله را به خیابانی شبیه خیابان شانزلیزه پاریس تغییر دهند. پس از آن که خیابان لاله زار ساخته شد، برای نخستین بار اولین مغازه ها در این خیابان تأسیس شدند. مغازه گل فروشی جزو اولین مغازه های این خیابان بود. همچنین، خیابان لاله زار اولین خیابانی بود که در آن چراغ گازدار روشن شده بود.

با گذشت سال ها، خیابان لاله زار با کافه ها، رستوران ها، فروشگاه های لباس، تئاترها و سینماها پر شد و محبوبیت خاصی میان مردم به دست آورد. امروزه، خیابان لاله زار با فروشگاه های لوازم برقی و الکتریکی و همچنین لوستر شناخته می شود.مناطق بهارستان، ملت، خیام، فردوسی و امام خمینی از محله های نزدیک به خیابان لاله زار هستند. بسیاری از کافه های قدیمی در این خیابان فعالیت می کنند و دمی نشستن در آن ها می تواند خستگی تان را برطرف نماید.

خیابان لاله زار با خیابان های پرتردد چون خیابان اکباتان و جمهوری تقاطع داشته و در محدوده طرح ترافیک قرار دارد. بنابراین، برای رفتن به آن از وسیله نقلیه عمومی استفاده کنید. موتور سیکلت های فراوانی از این خیابان رفت و آمد می کنند. همچنین لاله زار از سریق ایستگاه های مترو سعدی و امام خمینی قابل دسترس است. در گذشته لاله زار دیدنی های فراوان داشت که امروزه از بین رفته و یا متروکه شده اند.

بناهای دیدنی خیابان لاله زار عبارتند از:

عمارت مشیرالدوله، خانه و باغ امین السلطان، تئاتر نصر، سینما رکس.

خیابان سی تیر تهران

خیابان سی تیر یکی از معروف ترین خیابان های تهران و پاتوق علاقه مندان به غذاهای خیابانی است. خیابان سی تیر از خیابان اما خمینی آغاز شده و تا خیابان جمهوری ادامه می یابد. نام قدیمی خیابان سی تیر “قوام السلطنه” بود اما بعدها تغییر نام داد. مدتی نیز به دلیل وجود کلیساها و بناهای مذهبی فراوان در این خیابان، آن را “ادیان” می نامیدند. سراسر خیابان سی تیر امروزه دکه های غذاهای خیابانی نظیر کبابی، جگرکی، فست و فود و ساندویچ شده است. اما چندین ساختمان تاریخی و فرهنگی نیز در طول خیابان وجود دارند که موزه ملی ایران یکی از آن ها است. خیابان سی تیر از طریق خیابان های جمهوری و امام خمینی با وسایل نقلیه عمومی قابل دسترس است. ایستگاه متروی امام خمینی و حسن آباد نیز راه مناسبی برای رفتن به خیابان سی تیر هستند.

بناها و دیدنی های خیابان سی تیر عبارتند از:

کلیسای آنجلی پطروس، موزه ملی ایران، موزه آبگینه و سفالینه های ایران، موزه علوم و فناوری، کلیسای کره ای های تهران، کنیسه حییم، بنیاد سینمای فارابی، هنرستان صنعتی تهران.

خیابان دربند تهران

یکی از خوش آب و هواترین خیابان های تهران در شمال پایتخت، خیابان دربند است. گردشگرانی که بلیط هواپیما تهران می خرند، حتما از دربند بازدید کنند. خیابان دربند در پای کوه دربند قرار گرفته و از قدیم الایام تا به امروز یکی از زیباترین تفرجگاه های تهران بوده است. ارتفاع منطقه انتهای خیابان دربند 1700 متر است و کوهنوردان برای صعود به بلندی ها به این خیابان می آیند. برای کسانی که عاشق آب و هوای خوش و کوهنوردی و پیاده روی هستند، بازدید از خیابان دربند پیشنهاد می شود.

مهم ترین جاذبه های خیابان دربند عبارتند از:

کاخ سعدآباد، رستوران های دربند، امامزاده ابراهیم دربند، دره اوسون دربند، آبشار سوتک.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید