نکاتی برای مقابله با حالت تهوع در پرواز

اگرچه امروزه هواپیما بهترین و سریع‌ترین وسیله برای مسافرت به شمار می‌رود اما سفر با هواپیما همیشه هم آسان نیست. یکی از مشکلاتی که هنگام خرید بلیط هواپیما و در طول پرواز برای اکثر مسافران پیش می‌آید، حالت تهوع است. حالتی که ناشی از بیماری حرکت (Motion Sickness) در بسیاری از افراد بوده و سفر را به کام آن‌ها تلخ می‌کند. البته بیماری حرکت گاها غیر از حالت تهوع علایم دیگری مثل درد شکم، استفراغ و سرگیجه را هم همراه با خود دارد و تحمل آن برای هر کس سخت است. اما هیچ جایی برای نگرانی و دغدغه وجود ندارد.

0
376
جلوگیری از حالت تهوع پیش از خرید بلیط هواپیما
خرید بلیط هواپیما
نکاتی برای مقابله با حالت تهوع در پروازReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 27Rating: 3.5نکاتی برای مقابله با حالت تهوع در پرواز - خرید بلیط هواپیما ارزان از سفرستاناگرچه امروزه هواپیما بهترین و سریع‌ترین وسیله برای مسافرت به شمار می‌رود اما سفر با هواپیما همیشه هم آسان نیست. یکی از مشکلاتی که هنگام خرید بلیط هواپیما و در طول پرواز برای اکثر مسافران پیش می‌آید، حالت تهوع است. حالتی که ناشی از بیماری حرکت (Motion Sickness) در بسیاری از افراد بوده

مقابله با حالت تهوع در پرواز

شاید این روزها پرواز با هواپیما و آغاز سفرهای خارجی به یکی از برنامه های اساسی هر فردی تبدیل شده باشد. در واقع سفر هوایی یکی از بهترین و سریعترین روش ها برای حمل و نقل افراد در میان کشورهای دنیاست و در کمتر از چند ساعت مسافران را بین نقاط دور جابجا می کند. اما اگرچه امروزه هواپیما بهترین و سریع‌ترین وسیله برای مسافرت به شمار می‌رود اما سفر با هواپیما همیشه هم آسان نیست. یکی از مشکلاتی که در طول پرواز برای اکثر مسافران پیش می‌آید، حالت تهوع است. حالتی که ناشی از بیماری حرکت (Motion Sickness) در بسیاری از افراد بوده و سفر را به کام آن‌ها تلخ می‌کند. البته بیماری حرکت گاها غیر از حالت تهوع علایم دیگری مثل درد شکم، استفراغ و سرگیجه را هم همراه با خود دارد و تحمل آن برای هر کس سخت است. اما هیچ جایی برای نگرانی و دغدغه وجود ندارد. چراکه هر مشکل راه حل یا راه حل‌های خاص خود را دارد. اگر قصد دارید با رزرو بلیط هواپیما به مسافرت بروید اما دلواپس بیماری حرکت و حالت تهوع خودتان در طول پرواز هستید، حتماً ادامه این مطلب را مطالعه کنید تا با نکات بسیار خوبی برای پیشگیری از این حالت آشنا شوید.

مطالعه نکنید

1بی‌خیال مطالعه شوید

شاید قبلاً شنیده باشید که اکثر پزشکان برای پیشگیری از حالت تهوع در پروازها توصیه می‌کنند که به یک شیء ثابت خیره شوید. اما این شیء ثابت نمی‌تواند یک کتاب یا مجله باشد. اتفاقاً وقتی شما در حال حرکت کتاب بخوانید، حس تعادل بدنتان بیش از قبل به هم می‌خورد و عواقب خوشی در انتظارتان نخواهد بود. بنابراین هیچ لزومی ندارد که هنگام خرید بلیط هواپیما و انجام پرواز به دنبال مطالعه باشید.

انتخاب صندلی مناسب

2در انتخاب صندلی دقت کنید

کسانی که از بیماری حرکت رنج می‌برند باید هنگام خرید بلیط هواپیما وسواس خاصی در انتخاب صندلی خود به خرج دهند. صندلی‌هایی که به نوک هواپیما نزدیک‌تر هستند و همچنین صندلی‌هایی که درست در راستای بال‌های هواپیما قرار دارند اندکی ثبات بیشتر نسبت به سایر صندلی‌ها داشته و می‌توانند کمک شایانی به ثابت ماندن بدن شما داشته باشند و تا حدودی مانع از ایجاد حالت تهوع شوند.

✅ بازدید از مقاله سقوط هواپیما

مراقب غذای خود باشید

3نگهبان شکم خود باشید

شاید هیچ یک از نکاتی که در این مطلب عنوان می‌شوند، به اندازه این نکته حائز اهمیت نباشند. برای پیشگیری از حالت تهوع باید کاملاً مراقب مقدار و نوع غذایی باشید که میل می‌کنید. معمولاً توصیه می‌شود که شب قبل از پرواز و همچنین روز پرواز مسافر غذای بسیار سبکی بخورد تا صرفاً احساس گرسنگی نداشته باشد. ضمناً، غذاهای پرچرب و نمک‌دار که باعث دفع آب بدن می‌شوند دشمن شما هنگام خرید بلیط هواپیما و پرواز خواهند بود.

دریچه های هوا

4دریچه‌های هوا؛ نجات‌بخش شما

تنفس مستقیم هوا هنگام احساس تهوع می‌تواند نسخه نجات‌بخش شما باشد و تفاوت‌های بسیار زیادی رقم زند. دریچه‌های هوایی که در بالای صندلی هر مسافر هواپیما قرار دارد، عهده‌دار تأمین هوای تازه هستند. بنابراین حتماً هنگام خرید بلیط هواپیما و سوار شدن بر این وسیله نقلیه، به‌خوبی با فضای اطراف خود آشنا شوید و در صورت لزوم نحوه استفاده از دریچه هوا را یاد بگیرید.

فشار انگشت

5فشار انگشت

در سال 1995 تحقیقی در مورد فشار انگشت دست انجام شد و نتایج آن نشان داد که با استفاده از این روش می‌توان حالت تهوع ناشی از بیماری حرکت را بسیار کاهش داد. این عمل که شباهت بسیاری با طب سوزنی دارد می‌تواند باعث ارسال سیگنال‌های تسکین‌بخش به مغز شود و شما را از چنگ حالت تهوع نجات دهد. برای این کار کافیست انگشت شست را حدوداً 3 سانتی‌متر بالا‌تر از خطوط مچ دست بگذارید و چند دقیقه‌ای فشار دهید.

تلقین

6جادویی به نام تلقین

شاید باور نکنید اما چند سال قبل تحقیقی بر روی تأثیر تلقین بر کاهش علایم بیماری حرکت انجام شد و نتایج آن شگفت‌انگیز بود. در این تحقیق به سربازان یک کشتی جنگی که دچار حالت تهوع می‌شدند دارویی داده و گفته می‌شد که این دارو مانع از حالت تهوع آن‌ها خواهد شد. در حالی که این دارو هیچ نقشی در کاهش علائم بیماری نمی‌توانست داشته باشد، اکثر سربازان کاملاً بهبود پیدا کرده بودند. پس دائماً به خودتان تلقین کنید که می‌توانید این بیماری را کنترل کنید.

زنجبیل

7از معجزه زنجبیل غافل نشوید

ریشه گیاه زنجبیل خواصی دارد که از طریق آن‌ها فعل و انفعالی در بدن رخ می‌دهد و از شدت حالت تهوع کاسته می‌شود. شما می‌توانید زنجبیل را هم به صورت خام و هم به صورت دم‌نوش میل کنید و از خواص بی‌نظیر آن در کاهش حالت تهوع خود در هواپیما بهره‌مند بشوید. اگر احساس می‌کنید که طعم آن برایتان خوشایند نیست می‌توانید زنجبیل را همراه با آب‌نبات یا شکلات نوش جان کنید.

قرص ضد تهوع

8قرص ضد تهوع مصرف کنید

اگر هیچ یک از توصیه‌ها و نکات بالا کارساز نشد باز هم نیازی به نگرانی نیست. خوشبختانه برای پیشگیری از حالت تهوع ناشی از بیماری حرکت، داروی لازم ساخته شده است. البته برای مصرف این دارو حتماً باید با پزشک مشورت کرد. بنابراین در صورت لزوم قبل از خرید بلیط هواپیما به پزشک مراجعه کنید و در صورت صلاحدید از قرص‌های ضد تهوع مثل دیمن هیدرینات بهره‌مند شوید.

جلوگیری از حالت تهوع پیش از خرید بلیط هواپیما
خرید بلیط هواپیما

بیماری حرکت در واقع ناشی از حس برهم خوردن تعادل است. حسی که هنگام حرکت هواپیما یا هر وسیله نقلیه دیگری به مسافر دست می‌دهد و شرایط را برای وی سخت می‌کند. اما همان‌طور که ملاحظه فرمودید، چندین نکته برای مقابله و یا مماشات با این حالت وجود دارد که با رعایت آن‌ها هنگام خرید بلیط هواپیما و انجام پروازهای کوتاه یا طولانی‌مدت می‌توان سفری عاری از حالت تهوع و مملو از نشاط و شادابی را پشت سر گذاشت. در ادامه نیز می توانید با بهترین صندلی هواپیما آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید