مقابله با پرواززدگی در هواپیما

هر فردی که پروازی طولانی را با گذر از مناطق زمانی مختلف تجربه کند، ناگزیر است که با پدیده ناخوشایندی به نام پرواززدگی یا جت لگ دست و پنجه نرم کند. این عارضه که بر اثر اختلال در چرخه زیستی افراد بوجود می آید، موقت است و پس از تنظیم مجدد ساعت زیستی بدن با کشور مقصد، از بین خواهد رفت.

0
17
راه های مقابله با پرواززدگی در هواپیما
مقابله با پرواززدگی در هواپیما
مقابله با پرواززدگی در هواپیماReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 21Rating: 4.0مقابله با پرواززدگی در هواپیما و راهکارهایی که باید بدانید.مقابله با پرواززدگی در هواپیما در حقیقت راهکارهای ساده ای وجود دارند که با انجام آن ها می توانید از شدت علائم پرواززدگی بکاهید.

راهکارهای مقابله با پرواززدگی در هواپیما

هر فردی که پروازی طولانی را با گذر از مناطق زمانی مختلف تجربه کند، ناگزیر است که با پدیده ناخوشایندی به نام پرواززدگی یا جت لگ دست و پنجه نرم کند. این عارضه که بر اثر اختلال در چرخه زیستی افراد بوجود می آید، موقت است و پس از تنظیم مجدد ساعت زیستی بدن با کشور مقصد، از بین خواهد رفت. اما متاسفانه چندین روز طول می کشد تا بدن، خود را با ساعت جدید وقف دهد و بهبود یابد، حال آنکه سفر کوتاه است و زمان محدود. با وجود اینکه تا به این لحظه هنوز هیچ راه حل قطعی و کارآمدی برای جلوگیری از بروز پرواززدگی ارائه نشده است، اما این بدان معنا نیست که باید علائم این عارضه را در تمام طول مدت سفر تحمل کرد. در حقیقت راهکارهای ساده ای وجود دارند که با انجام آن ها می توانید از شدت علائم پرواززدگی بکاهید. بنابراین چنانچه قصد رزرو بلیط هواپیما و آغاز سفری بلندمدت را در سر دارید، نگران نباشد، چراکه با این ترفندها تا حد زیادی می توانید بر پرواززدگی در هواپیما غلبه کرده و سفری خاطره انگیز را تجربه کنید. در ادامه این مطلب با راهکارهای مقابله با پرواززدگی در هواپیما آشنا خواهید شد.

علائم پرواززدگی

راه های مقابله با پرواززدگی در هواپیما
مقابله با پرواززدگی در هواپیما
  • احساس خستگی در طول روز و بی خوابی در طی شب
  • احساس سردرد و کلافگی
  • اختلال در عملکرد دستگاه گوارشی (یبوست، اسهال و دردهای شکمی)
  • عدم تمرکز حواس
  • تغییر در خلق و خوی
  • کاهش اشتها به غذا

آیا علائم پرواززدگی در هر شرایطی یکسان است؟

پاسخ منفی است، شدت و مدت زمان علائم پرواززدگی در هر فرد متفاوت است و بهبودی از آن ممکن است برای افراد سالمند و کسانی که روتین سفت و سختی را در زندگی دنبال می کنند، اندکی بیشتر از سایرین طول کشد. طول پرواز و مسیر پرواز نیز از جمله عواملی است که در مدت زمان بهبودی از پرواززدگی تاثیر می گذارند: برای مثال شدت و مدت علائم پرواززدگی در پروازهای شرق به غرب بیشتر از سایر پروازهاست، در نتیجه مدت زمان بیشتری طول می کشد تا بهبودی کامل از این دست پروازها حاصل گردد.

✅ بازدید از مقاله مشکلات رایج در پرواز

راهکارهای کاهش علائم پرواززدگی

راه های مقابله با پرواززدگی در هواپیما
مقابله با پرواززدگی در هواپیما

چیزی به نام درمان قطعی پرواززدگی وجود ندارد، اما همان طور که ذکر گردید، با انجام برخی راهکارهایی ساده می توانید از شدت و مدت پرواززدگی به میزان زیادی بکاهید. در ادامه برخی از این راهکارها را خواهید خواند:

استراحت پیش از پرواز: تجربه پروازی چندین ساعته به آنسوی دنیا باندازه کافی استرس زاست و اگر با بی خوابی شب قبل از پرواز نیز ترکیب شود، پرواز طولانی مدت شما را به کابوسی وحشتناک مبدل خواهد ساخت. بنابراین همیشه سعی کنید کارهای خود را طوری برنامه ریزی کنید که 48 ساعت پیش از پرواز فرصت کافی را برای استراحتی طولانی داشته باشید.

چرت زدن در زمان پرواز: نیازی نیست این مورد را به شما توصیه کنیم، چراکه فیلم های سینمایی بی محتوا و بی کیفیتی که در طول پرواز برای شما پخش می شوند، چاره ای جز چرت زدن برای شما باقی نخواهند گذاشت. خوابیدن در هواپیما، هر چند مدتی کوتاه موجب می شود که در هنگام پیاده شدن از هواپیما، احساس خستگی مفرط برشما مستولی نشود و روز اول سفر شما با صرف مدت زمانی طولانی در تختخواب هتل به روزی از دست رفته مبدل نگردد. بنابراین سعی کنید مدت زمانی را در پرواز چرت بزنید و پس از اینکه خلبان ساعت جدید را به شما اعلام کرد، ساعت مچی خود را با ذهن خود تغییر دهید و دیگر به ساعت مبدا فکر نکنید.

خواب فقط در وقت خواب: پس از رسیدن به مقصد، سعی کنید فقط در شب‌هنگام به خواب بروید. خوابیدن در ساعت 4 بعدازظهر و بیدار شدن در نیمه شب هیچ سودی برای شما نخواهد داشت و خستگی شما را رفع نخواهد کرد. درست است بیدار ماندن در زمانی که بدن شما بسیار خسته است، دشوار است، اما سعی کنید با قدم زدن در زیر نور آفتاب یا ورزش های سبک تا جای ممکن خواب را تا هنگام شب به تعویق بیندازید. اگر نتوانید زمان مقصد را به بدن خود تحمیل کنید، بدن شما فرمان هدایت را در دست خواهد گرفت و اجازه نخواهد داد از سفر خود نهایت استفاده را ببرید.

پرهیز از مصرف نوشیدنی های الکلی: از آنجایی که نوشیدنی های الکلی موجب از دست رفتن آب بدن و احساس خستگی و کسالت می شوند، مصرف این دست نوشیدنی ها پیش از پرواز بسیار زیان آور است و مدت زمان علائم پرواززدگی شما را افزایش خواهد داد. همچنین مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین نیز بدلیل تغییراتی که در سطح هوشیاری شما بوجود می آورند، به هیچ وجه توصیه نمی شود.

مصرف دارو: گاهی چنان به بی خوابی دچار می شوید که هیچ چاره ای جز مصرف داروی خواب آور در مقصد باقی نمی ماند. متاسفانه اکثر این داروها عوارض جانبی متعددی دارند و چنانچه مدت زمانی طولانی مصرف شوند، ممکن است موجب شوند که بدن شما به دوزهای پایین دارو عادت کرده و در نتیجه برای اثربخشی دارو، دوزهای بالاتری را مصرف کنید. بنابراین بهتر است تا حد امکان از مصرف داروهای خواب آوری نظیر زولپیدم در طول سفر خودداری کنید و سعی کنید با استفاده از راهکارهای پیشین، تاثیرات پرواززدگی را بعد از رزرو بلیط هواپیما و آغاز سفرتان تا جای ممکن کاهش دهید.

در ادامه می توانید با حقوق قانونی مسافران در پرواز آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید