مهارت‌هایی که یک مهماندار هواپیما باید داشته باشد

مهمانداری هواپیما به عنوان یک شغل بسیار هیجان‌انگیز و جذاب به شمار می‌رود چراکه مهمانداران به هنگام کار، مسافرت نیز انجام می‌دهد. اما یک مهماندار موفق مهارت‌ها و شخصیت خاص خود را دارد و باید با تعاریفی که برای مهمانداری وجود دارند، مطابقت داشته باشد. اگر دوست دارید به عنوان خدمه پروازی در هواپیما کار کنید، مطالب زیر را دنبال کنید تا با مهارت‌های لازم برای این شغل آشنا شوید.

0
591
آشنایی با مهارت های لازم برای مهمانداری هواپیما
مهارت های لازم برای مهمانداری هواپیما
مهارت‌هایی که یک مهماندار هواپیما باید داشته باشدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 15Rating: 4.0مهارت های مهماندار هواپیما چیست و چه نکاتی را باید رعایت نماید.مهارت های مهماندار هواپیما که به عنوان یک شغل بسیار هیجان‌انگیز و جذاب به شمار می‌رود در ادامه برای دوستداران این شغل آورده شده است.

مهارت های مهماندار هواپیما

شغل های هیجان انگیز و جذاب زیادی در دنیا وجود دارد که خواهان بسیار زیادی دارد. یکی از این شغل های پرطرفدار شغل مهمانداری هواپیماست. شاید عده بسیار زیادی باشند که رویای مهمانداری را در سر داشته تا همیشه در سفرهای مختلف باشند. در واقع مهمانداری هواپیما به عنوان یک شغل بسیار هیجان‌انگیز و جذاب به شمار می‌رود چراکه مهمانداران می توانند بدون خرید بلیط هواپیما و به هنگام کار، مسافرت نیز انجام دهند. اما یک مهماندار موفق مهارت‌ها و شخصیت خاص خود را دارد و باید با تعاریفی که برای مهمانداری وجود دارند، مطابقت داشته باشد. اگر دوست دارید به عنوان خدمه پروازی در هواپیما کار کنید، این مطلب سفرستان را دنبال کنید تا با مهارت‌های مهماندار هواپیما آشنا شوید.

– مهارت مشتری مداری

مهارت مشتری مداری مهماندار هواپیما
مهارت مشتری مداری

مشتری مداری و مهمان‌نوازی مهم‌ترین ویژگی یک مهماندار است. زیرا مهمانداری به معنای جلب رضایت و خرسندی مسافر از پرواز می‌باشد. مهماندار باید تمام تلاش خود را برای جلب رضایت مسافر انجام دهد و از فراهم نمودن پروازی امن و به‌یادماندنی برای مسافر اطمینان حاصل کند. با این کار مسافر را به پروازهای بیشتر با شرکت هواپیمایی مربوطه تشویق خواهد شد. این خدمه‌های پرواز هستند که طعم مسافرت هواپیمایی را برای خریداران بلیط هواپیما، شیرین و به‌یادماندنی می‌کنند.

– کار گروهی

یک پرواز موفق و با نشاط نتیجه کار گروهی خدمه پروازی است. مهمانداران هواپیما همکارهای ثابت و با روحیات یکسانی ندارند. آن‌ها در طول روز با همکاران متفاوت سرو کار دارند و باید با تمام اعضای کابین و خدمه پروازی هماهنگی و سازش داشته باشند.

✅ بازدید از مقاله دوست داشتید مهماندار هواپیما بودید؟

– مهارت‌های ارتباطی

مهارت‌های ارتباطی مهماندار هواپیما
مهارت‌های ارتباطی

مهمانداران هواپیما باید در برقراری ارتباط با مسافران ماهرانه عمل کنند تا بتوانند منظور خود را در مواقع اضطراری به طور واضح و شفاف به مسافر انتقال دهند. توجه به خواسته‌های مسافران و برطرف کردن نیازهای آن‌ها در اسرع وقت توسط مهماندار بسیار مهم است. در مواقع اضطراری باید خدمه پرواز با گروه خود و مسافرانی که بلیط هواپیما خریده‌اند ارتباط مؤثر و واضح برقرار کنند تا عملیات لازم انجام بگیرد.

– مثبت و صمیمی بودن

مثبت و صمیمی بودن مهماندار هواپیما - خرید بلیط هواپیما
مثبت و صمیمی بودن

ساعات کار طولانی و خستگی حاصل از پرواز شاید مهمانداران را کم حوصله کند، اما با این حال مهمانداران باید با ذهنی مثبت با مسافران روبرو شوند و صمیمیت خود را با آن‌ها حفظ کنند. مسافرانی که بلیط هواپیما خریداری می‌کنند، از خستگی و ساعات پروازی مهمانداران بی‌خبر هستند و بالاترین سطح از خدمات را از مهمانداران انتظار دارند. بنابراین، مهماندار باید شخصیت مثبت و صمیمی داشته باشد تا بتواند وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهد.

– مراقبت و درک مسافران

مسافران پروازی نیازهای متفاوتی دارند و مهماندار باید نشان دهد که نیازهای آن‌ها را درک کرده و به آن‌ها احترام می‌گذارد. همچنین سعی دارد تا حد امکان آن‌ها را در برطرف کردن نیازشان راهنمایی و کمک نماید. بنابراین، مهماندار باید دلسوز و مهربان بوده و در برخورد با مشکلات حساس صبور باشد.

– مسئولیت‌پذیری

مسئولیت‌پذیری مهماندار هواپیما - خرید بلیط هواپیما
مسئولیت‌پذیری

اولین و مهم‌ترین مهارت های مهماندار هواپیما ایمنی مسافران است. مهماندار باید در انجام وظایف خود حرفه‌ای عمل کند و از لحاظ داشتن پروازی ایمن و سالم به مسافران اطمینان خاطر دهد.

– مستقل و قابل‌اطمینان بودن

مهماندار باید قادر باشد تمامی وظایف خود را به طور مستقل و بدون کوچک‌ترین نظارت به خوبی انجام دهد. قابل اطمینان بودن مهماندار بسیار حائز اهمیت است زیرا که نشانگر توانایی مهماندار در انجام وظایف و تعهداتش می‌باشد.

– همدلی با مسافران

یک مهماندار خوب باید نسبت به نیازها و احساسات مسافران و همکاران حساس باشد و برایشان اهمیت قائل شود. در این شرایط باید همدلی و مهربانی کند.

– سازگاری و انعطاف پذیری

سازگاری و انعطاف پذیری مهمانداران هواپیما
سازگاری و انعطاف پذیری

روحیه مهمانداران باید نسبت به تغییرات روی داده در محیط کاری سازگاری و انعطاف داشته باشد. گاهی برنامه پروازی مهمانداران در دقیقه نود تغییر می‌کند و ممکن است بدون اطلاع قبلی در مدت‌زمان کوتاهی به پرواز فراخوانده شوند. در این شرایط باید مهماندار حتی اگر مریض باشد، سازگاری نشان دهد.

– داشتن آگاهی فرهنگی

داشتن آگاهی فرهنگی مهماندار هواپیما
داشتن آگاهی فرهنگی

مهمانداری یعنی سر و کار داشتن با تعداد زیادی از مردمانی که از فرهنگ‌های مختلف آمده و بلیط هواپیما خریداری کرده‌اند. مهماندار باید قابلیت ارتباط با هر نوع مسافر از هر فرهنگ و قشری را داشته باشد و بدون در نظر گرفتن قومیت، ملیت، نژاد، فرهنگ و رنگ پوست و … برای برطرف کردن نیازهای مسافران تلاش کند و پرواز امن و شاد برایشان فراهم کند. یکی از مزیت‌های مهمانداری آشنایی با فرهنگ‌های متفاوت و گسترش بُعد دیدگاهی نسبت به مردم و جهان است.

– تناسب فیزیکی

معرفی مهارت های مهماندار هواپیما
مهارت های مهماندار هواپیما

تناسب فیزیکی برای شغل مهمانداری بسیار مهم است. زیرا مهمانداران از لحاظ فیزیکی باید آمادگی جسمانی جهت کار در شرایط سخت را داشته باشند و بتوانند بیش از هشت ساعت در روز بر روی پاهایشان بایستند. همچنین، برخی ویژگی‌های فیزیکی و ظاهری مخصوص از طرف شرکت‌های هواپیمایی بنا به استاندارد آن شرکت برای مهمانداران تعیین می‌گردد که ممکن است با سایر شرکت‌ها تفاوت‌هایی داشته باشند.

– زیبایی و برازندگی

زیبایی و برازندگی مهمانداران هواپیما
زیبایی و برازندگی

از آنجایی که مهماندار نماینده و ایماژ شرکت هواپیمایی به حساب می‌آید، باید از لحاظ ظاهری زیبا و برازنده باشد. نحوه آرایش صورت و موها و همچنین طرز ایستادن و رفتار مهماندار باید کاملاً بی‌عیب و نقص باشد. مهماندار هواپیما با وجود پروازهای طولانی مدت، باید در تمامی لحظات آراسته و تمیز باشد و در پایان پرواز همان گونه باشد که در آغاز پرواز بود.

– کنترل کردن احساسات و رفتارهای خود

معرفی مهارت های مهماندار هواپیما
مهارت های مهماندار هواپیما

یک مهماندار باید در تمامی لحظات آرامش و خونسردی خود را حفظ کند و توانایی کنترل احساسات و عواطف خود را در مواقع سخت و بحرانی داشته باشد.

– تحمل استرس

تحمل استرس توسط مهماندار هواپیما
تحمل استرس

بعضی مواقع ممکن است پرواز بنا بر دلایلی همچون تأخیر پرواز، تعداد زیاد مسافران، مسافران سخت‌گیر و مشکل آفرین و حتی درگیری میان همکاران دشوار و پُر استرس باشد. در این گونه مواقع مهماندار باید روحیه انتقادپذیر داشته باشد و با شرایط استرس زا با آرامش برخورد کند. کنترل استرس در شغل مهمانداری بسیار مهم و حائز اهمیت است.

– توجه به جزئیات

توجه به جزئیات توسط مهماندار هواپیما - خرید بلیط هواپیما
توجه به جزئیات

یکی از اساسی‌ترین مهارت های مهماندار هواپیما توجه به جزئیات است. یک مهماندار باید دائماً حواس جمع باشد و به تمامی اشیاء، وقایع، مسافران و … توجه داشته باشد. همین توجه به جزئیات می‌تواند از بروز حوادث ناگوار زیادی در پرواز جلوگیری کند. به همین دلیل، مهمانداران در طول آموزش مهارت‌های لازم را در این رابطه کسب می‌کنند.

– رهبری و ابتکار

رهبری و ابتکار مهماندار هواپیما
رهبری و ابتکار

مسئولیت‌پذیری و پیداکردن راه‌حل‌های مناسب و سریع از وظایف مهم مهمانداران است. مهماندار باید بتواند در مواقع خاص مسافران، همکاران را رهبری و هدایت کند و با آن‌ها به تبادل نظر و مشورت بپردازد.

– منظم بودن

منظم بودن مهمانداران هواپیما
منظم بودن

ازآنجایی که مهمانداران در پرواز با محدودیت زمانی مواجه هستند، باید تمامی امور را با برنامه‌ریزی و با دقت انجام دهند تا در وقت صرفه‌جویی کرده و کارها را بانظم پیش ببرند. این ویژگی در زندگی مهماندران نیز مؤثر و مهم است. زیرا باید همیشه کارهایشان را برنامه‌ریزی کنند تا هر لحظه برای پرواز آمادگی داشته باشند.

– مدیریت زمان

مدیریت زمان توسط مهماندار هواپیما
مدیریت زمان

مهمانداری شغلی است که با زمان سر و کار دارد و مدیریت زمان از مهم‌ترین وظایف مهمانداری است. مهمانداران باید همیشه به موقع وظایفشان را انجام داده و به موقع در پروازها و فرودگاه حاضر باشند.

– احتیاط

احتیاط توسط مهماندار هواپیما
احتیاط

احتیاط در رابطه با امور مربوط به مسافرن، همکاران و پرواز بسیار مهم است و هواپیما مکان مناسبی برای نزاع و اختلاف نیست. اصلاح رایجی که میان مهمانداران وجود دارد چنین است: ” هر اتفاقی در پرواز بیفتد، در پرواز هم باقی می‌ماند.”

– حساب و کتاب

حساب و کتاب توسط مهماندار هواپیما
حساب و کتاب

مهمانداران هواپیما باید استعداد خوبی در زمینه حساب و کتاب و ریاضیات داشته باشند. زیرا  در طول پرواز در فروش محصولات معاف از مالیات، تبدیل نرخ ارز و محاسبه ساعت جهانی با محاسبات و ریاضیات سر و کار خواهند داشت. در ادامه می توانید با شغل های پرطرفدار فرودگاهی آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید