موزه آستان قدس رضوی

آیا میدانستید در حرم امام رضا علاوه بر زیارت می توانید از مجموعه‌ی‌ وسیع موزه آستان قدس نیز بازدید داشته باشید؟ با رفتن به حرم مطهر به راحتی در صحن کوثر به این موزه دسترسی خواهید داشت.

0
24
موزه آستان قدس رضوی مشهد
موزه آستان قدس رضوی
موزه آستان قدس رضویReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jul 2Rating: 4.0موزه آستان قدس رضوی و معرفی یکی از بزرگترین موزه های ایران.موزه آستان قدس رضوی سالانه بیش از 1 میلیون نفر بازدید کننده دارد چراکه دسترسی به این موزه بسیار آسان و هزینه بازدید از آن خیلی پایین است.

آشنایی با موزه آستان قدس رضوی

آیا میدانستید در حرم امام رضا علاوه بر زیارت می توانید از مجموعه‌ی‌ وسیع موزه آستان قدس نیز بازدید داشته باشید؟ با رفتن به حرم مطهر به راحتی در صحن کوثر به این موزه دسترسی خواهید داشت. موزه آستان قدس رضوی یکی از بزرگترین موزه های ایران است که سالانه بیش از 1 میلیون نفر بازدید کننده دارد چراکه دسترسی به این موزه بسیار آسان و هزینه بازدید از آن نسبت به بقیه موزه ها خیلی پایین است. برای ورود به موزه مرکزی آستان قدس چند ورودی خواهید دید که ورودی سمت راست به ساختمان موزه مرکزی منتهی می شود. ساختمان موزه مرکزی شامل چهار طبقه زیرزمین، طبقه همکف، طبقه اول و طبقه دوم است، در این چهار طبقه می توانید از موزه تاریخ حرم رضوی و گنجینه های اسکناس، سکه، تمبر بازدید کنید. اگر اطلاعات کامل تری راجع به این موزه می خواهید و خریدار بلیط هواپیما مشهد هستید در ادامه با مطلب کامل تر همراه سفرستان باشید.

تاریخچه موزه آستان قدس

موزه آستان قدس رضوی مشهد
موزه آستان قدس رضوی

ساخت موزه مرکزی به سال های قبل از انقلاب به منظور نگهداری از هدایای مردمی برمی گردد که به مرور زمان مورد توجه زیادی قرار گرفت و فضایی جداگانه برای این اموال ارزشمند مشخص شد؛ در سال 1316 معماری و طراحی بنا به عهده آندره گدار، معمار و باستان شناس فرانسوی آغاز شد و در نهایت نخستین موزه حرم در سال 1324 افتتاح گردید. در طول سال ها با افزایش وقف های مردمی ساختمان جدیدی در سال 1355 ساخته شد. پس از انقلاب نیز موزه های حرم را تخصصی تر و با فضایی وسیع تر ایجاد کردند، بدین ترتیب که موزه حرم به چهار ساختمان موزه مرکزی، موزه فرش، موزه قرآن و عترت و موزه مردم شناسی تقسیم شد.

بخش های مختلف موزه مرکزی آستان قدس

موزه آستان قدس رضوی مشهد
موزه آستان قدس رضوی

سنگاب خوارزمشاهی

پس از عبور از سر در این موزه با وسیله سنگی و بزرگی به نام سنگاب خوارزمشاهی روبرو خواهید شد. بعد از عبور از این سنگاب از طریق ورودی سمت راست به سمت موزه مرکزی خواهید رفت و  تابلوی راهنمای بزرگی از بخش ها را خواهید دید.

موزه تاریخ

نخستین بخش، موزه تاریخ حرم رضوی است که در طبقه همکف قرار دارد. این موزه در طی 10 قرن جمع آوری شده است و دو ضریح قدیمی حرم، ورقه های طلایی و تزیینات منحصر به فرد تاریخی و انواع آینه و شمعدان و جای عود و چندین مورد دیگر به تماشای عموم گذاشته شده است. جالب است بدانید این وسایل در زمان های گذشته در حرم مطهر امام رضا کاربرد داشتند. سپس در ادامه نمایشگاه عکس بسیار قدیمی از حرم مطهر خواهید دید.

✅ بازدید از مقاله هتل های ارزان و اقامتگاه های مشهد

گنجینه سکه

گنجینه سکه موزه رضوی
گنجینه سکه

سپس نوبت بخش گنجینه سکه است که برای رسیدن به این گنجینه باید به طبقه زیرزمین بروید که در سال 1388 افتتاح شده است.

گنجینه تمبر و اسکناس

بعد از بازدید از گنجینه سکه، حال نوبت بازدید از گنجینه تمبر و اسکناس فرارسیده است که جزو ممتازترین مجموعه ها محسوب می شود و در سال 1369 افتتاح شده است. از نخستین تمبر جهان گرفته تا تمبرهای تاریخی ایران و دنیا از دوره قاجار تا الان در این گنجینه نگهداری می شود. سپس به مجموعه اسکناس ها می رسید که اسکناس های بسیار بزرگ زمان قاجار تا اسکناس های امروزی را در این گنجینه خواهید دید.

گنجینه صدف

گنجینه صدف و موجودات دریایی نیز در طبقه اول واقع شده است و مجموعه ای جذاب از موجودات دریایی وجود دارند که در سال 1378 افتتاح شده است و نمونه های نگهداری شده از سواحل آسیا، اروپا و آمریکا مانند انواع کوسه ماهی، سفره ماهی، اسب دریایی، لابستر، مارماهی، بچه تمساح، لاک پشت و انواع توتیا، مرجان، اسفنج و حلزون های بزرگ و کوچک اشاره کرد.

گنجینه نقاشی

در طبقه اول، گنجینه دیگری به نام گنجینه نقاشی دارید. در این بخش آثار ارزشمندی از نقاشان مشهور ایرانی و خارجی را خواهید دید که در سال 1378 افتتاح شده است.

گنجینه ظروف

گنجینه ظروف موزه رضوی
گنجینه ظروف

حال نوبت ظروف رسیده و برای برای بازدید از این گنجینه باید با آسانسور به طبقه دوم بروید و ظرف های سفالی مربوط به 3200 سال پیش را ببینید.

گنجینه مدال

گنجینه مدال نیز مجموعه ای از مدال های ورزشکاران مطرح ایران است که در ابتدا مدال های جهان پهلوان تختی اهدا شده بودند، سپس ورزشکاران دیگر نیز مدال های خود را به این مجموعه اهدا کردند. این گنجینه نیز در سال 1392 افتتاح شده است و در طبقه دوم قرار دارد.

گنجینه سلاح

گنجینه سلاح نیز در طبقه دوم قرار دارد و شامل مجموعه ای از سلاح های سرد و گرم با قدمتی مربوط به صفویان است و همچنین شامل وسایلی مانند کارد، خنجر، شمشیر فولادی، کمان، سپر، کلاهخود، تبرزین، تپانچه تک لول و دو لول، تفنگ تک لول و …است.

گنجینه نجوم

در گنجینه نجوم هم وسایل و ابزار نجوم دانشمندان ایرانی مانند طوسی، خیام و ابوریحان بیرونی نگهداری می شود، این وسایل جزو اشیای تاریخی باارزش کشور ما محسوب می شوند، این گنجینه نیز در طبقه دوم قرار دارد.

گنجینه ساعت

در نهایت گنجینه ساعت به عنوان آخرین گنجینه در طبقه دوم موزه است که مجموعه ای از ساعت های آفتابی و مکانیکی با انواع مختلف را بازدید خواهید کرد.

موزه فرش آستان قدس رضوی

موزه فرش آستان قدس رضوی
موزه فرش آستان قدس

در سر در ورودی موزه ها دو ورودی خواهید دید که یک مورد به موزه مرکزی راه دارد و مورد دیگر به نام موزه فرش دقیقا رو به روی ورودی موزه مرکزی آستان قدس قرار گرفته است.

برای بازدید از این موزه نیز نیازی به خرید بلیط جداگانه نیست و با همان بلیت موزه مرکزی می توانید بازدید کنید. علاوه بر موزه مرکزی و موزه فرش، آستان قدس شامل موزه های دیگری مانند موزه قرآن و نفایس و تالار استاد فرشچیان است.

نحوه دسترسی و ساعت کاری موزه آستان قدس

همانگونه که اشاره شد؛ موزه آستان قدس در حرم امام رضا در صحن کوثر قرار دارد. بنابراین باید در ابتدا خودتان را به حرم رضوی برسانید که برای رفتن به حرم گزینه های متنوعی پیش رو دارید و به وسیله مترو، اتوبوس های تندرو یا بی آر تی، اتوبوس ها و تاکسی های عمومی می توانید به حرم بروید و در داخل از خدام راهنمایی بگیرید و به سمت موزه بروید. ساعت کاری موزه در ایام نوروز و تعطیلات تابستان از ساعت 8 صبح تا 9 شب است ولی در سایر اوقات از 8 صبح تا 6 عصر و در روز جمعه از 8 صبح تا 12 ظهر است. توجه داشته باشید که تعطیلات رسمی این موزه سه روز عاشورا، بیست و یکم رمضان و سیزدهم فروردین است.

در ادامه می توانید با باغ موزه نادری مشهد آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید