موزه باستان شناسی جیرفت

جیرفت از جمله شهرهای تاریخی با قدمتی طولانی است که آثار باستانی فراوانی را در دل خود جای داده است. آثاری که به ندرت مشابهش را در جاهای دیگر خواهید یافت.

0
60
معرفی موزه باستان شناسی جیرفت
موزه باستان شناسی جیرفت
موزه باستان شناسی جیرفتReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 7Rating: 4.0موزه باستان شناسی جیرفت یکی از دیدنی ترین موزه های ایران.موزه باستان شناسی جیرفت یکی از تماشایی ترین و دیدنی ترین موزه های کشور ایران با آثاری قدیمی است که در سال ۱۳۸۳ تاسیس شده است.

معرفی موزه باستان شناسی جیرفت

جیرفت از جمله شهرهای تاریخی با قدمتی طولانی است که آثار باستانی فراوانی را در دل خود جای داده است. آثاری که به ندرت مشابهش را در جاهای دیگر خواهید یافت. بسیاری از آثار باستانی کشف شده در جیرفت در موزه باستان شناسی این شهر قرار دارد به همین دلیل است که پیشنهاد می شود حتماً بلیط هواپیما خریده و بازدید از موزه باستان شناسی جیرفت داشته باشید.

چرا  بازدید از موزه باستان شناسی جیرفت؟

داشتن اشیای باستانی متعلق به هزاره سوم قبل از میلاد

وجود ظروف و اشیا کنده کاری شده باستانی

داشتن تندیس ها و سردیس هایی به جنس مرمر

وجود مجسمه های مفرغی

وجود سفال های کوچک و بزرگ منقش شده

و مهرهایاستوانه‌ای و مسطح در این موزهبرای بازدید عموم قرار داده شده اند.

درباره موزه باستان شناسی جیرفت

موزه باستان شناسی جیرفت یکی از تماشایی ترین و دیدنی ترین موزه های کشور با آثاری قدیمی است که در سال ۱۳۸۳ تاسیس شده است. موزه باستان شناسی جیرفت موزه نسبتاً کوچکی است با این حال اشیا و آثار موجود در موزه قصر ارزش خرید بلیط هواپیما و بازدید از جیرفت را دارند.

✅ بازدید از مقاله ترسناک‌ترین موزه‌‌های جهان

تاریخچه کشف اشیا موزه

کشف آثار مختلف در جیرفت

در اینکه جای جای سرزمینمان تمدن و تاریخی کهن دارد هیچ شکی نیست هر گوشه از این خاک را که بگردید نشان و اثری از تمدن را خواهید یافت. داستان های عجیبی از کشف آثار غارها و وسیله های باستانی در نقاط مختلف ایران وجود دارد برخی از این آثار و اماکن تاریخی توسط باستان شناسان مختلف کشف شده و برخی از آنها توسط افراد محلی و به صورت کاملا اتفاقی کشف شدند. آثار کشف شده در جیرفت  از نوع دوم اکتشافات بوده که به صورت کاملا اتفاقی کشف شده اند ماجرا ماجرا از این قرار بود که در یکی از روزهای گرم سال کشاورزی زحمتکش مشغول شخم زدن زمینش بود که ناگهان وسیله شخم زنی اش به چیزی نسبتاً سفت می‌خورد، کشاورز با تصور اینکه شاید سنگ مانع وسیله شخم زنی شده نزدیکه جسم سخت می شود اما به جای سنگ با کاسه ای مواجه می شود که نیمی از آن بیرون آمده. خوشبختانه حس کنجکاوی کشاورز گل کرده و او نه تنها اطراف کاسه را می کند، بلکه کمی فراتر و عمیق تر از محل کشف کاسه را هم می کند چیزی که در عمق زمین پیش چشم‌ کشاورز پدیدار شد چیزی ورای تصورات او بود. حس کنجکاوی کشاور داستان ما باعث شد تا بخشی از تمدن چند هزارساله این سرزمین کشف شود. گورستانی پنج هزار ساله که مدت ها در دل زمین پنهان‌بود و تاریخ گمشده ایران را در دل خاک های جیرفت به امانت نگه داشته بود.

به میان آمدن قاچاقچیان

صد در صد کشفی چنین عظیم‌ در روستایی کوچک سر و صدای زیادی به پا می کند. موج این سر و صدا به اندازه ای بلند بود که به گوش قاچاقچیان و سودجویان مختلف برسد و پای آن ها را به میدان آثار قدیمی تازه کشف شده بکشاند. متاسفانه از آن جا که وضع معیشیتی روستاییان چندان خوش نبود و خشککسالی هم اوضاع زندگی را سخت تر کرده بود، اهالی روستا چاره ای جز این نمی دیدند که در گوشه و کنار روستا و زمین های اطراف به دنبال آثار تاریخی بگردند و به واسطه دلالان و سودجویان این آثار را بدون آگاهی از قدمت و ارزششان، به قاچاقچیان آثار تاریخی با قیمتی بسیار پایین به فروش برسانند. قاچاق این اشیاء تاریخی برای مدتی ادامه داشت تا اینکه در نهایت یکی از باستان شناسان کشورمان به نام دکتر حمیده چوبک سفری به جیرفت انجام داد و تپه تاریخی کنار صندل را بررسی و کاوش کرد. طی این بررسی ها دکتر چوبک متوجه قدمت اهمیت منطقه شده و از یکی دیگر از باستان شناسان معروف ایرانی در فرانسه به نام دکتر یوسف مجیدزاده دعوت کرد تا مسئولیت کاوش این منطقه تاریخی را به عهده بگیرد. پس از آمدن دکتر مجیدزاده و فرهنگ سازی بین روستاییان و مردم منطقه و تلاش های بسیار در نهایت باستان شناسان و مسئولان توانستند دست قاچاقچیان را از تن ارزشمند این منطقه  کوتاه کنند.

اشیاء موجود در موزه باستان شناسی جیرفت

معرفی موزه باستان شناسی جیرفت
موزه باستان شناسی جیرفت

همانطور که گفتیم بسیاری از آثار و اشیاء تاریخی کشف شده  از منطقه توسط قاچاقچیان به خارج از کشور صادر و به فروش رسیده بود با این حال هنوز هم آثار شاید دیگری از این منطقه تاریخی جیرفت به دست آمد کهمی توان آنها را در موزه باستانشناسی جیرفت مشاهده کرد البته برخی از آثاری که به فروش رسیده بودندبه لطف پیگیری‌های افرادی مانند دکتر مجیدزاده از حراجی های مختلف  مانند یک طراحی در انگلستان پس گرفته شدند. برخی از آثاری که از مراجعین استان به دست آمده اند عبارتند از کوزه، جام، وزنه ،گلدان، کاسه و چندین آثار باستانی دیگر. این آثار پس گرفته شده و آثار کشف شده دیگر از منطقه باستانی جیرفت و کنار صندل مانند ظروف سفالی و سنگی وسیله های مفرغی قطعات سنگ صابونی و غیره در این موزه به نمایش در آمده است.

ساعات کاری  و هزینه بازدید از موزه

طبیعی است که برای بازدید از موزه باستان شناسی جیرفت مانند سایر موزه ها باید هزینه بلیط ورودی را پرداخت کنید. ساعت بازدید از موزه از ساعت ۹ صبح آغاز و تا یک ظهر ادامه دارد. ساعت ۱ تا ۳ بعد از ظهر ساعات تعطیلی موزه است. از ساعت ۳ بعد از ظهر امروز مجدداً دایر شده و بازدید از آن تا هفت عصر امکان پذیر است. بد نیست بدانید که روزهای دوشنبه روز تعطیلی موزه است و امکان بازدید وجود ندارد.

در ادامه می توانید با دیدنی ترین موزه های تهران آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید