سفر به تهران و بازدید از موزه تاریخی آبگینه

برای آشنایی با فرهنگ و تاریخ یک سرزمین حتماً نیازی نیست که کتابی چند صدصفحه‌ای را مطالعه کنیم، بلکه گاهی با بازدید از موزه‌های آثار باستانی یک کشور می‌توانیم اطلاعات بسیاری را راجع به سبک زندگی، دین، نگرش و روابط اجتماعی مردم آن کسب کنیم. در کشور ما نیز موزه‌های متعددی وجود دارند که تاریخ و فرهنگ مردم کشورمان را از دیرباز تاکنون چون کتابی مصور به معرض نمایش عموم گذاشته‌اند.

0
60
معرفی موزه تاریخی آبگینه تهران
موزه تاریخی آبگینه
سفر به تهران و بازدید از موزه تاریخی آبگینهReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 18Rating: 3.5سفر به تهران و بازدید از موزه تاریخی آبگینه - خرید بلیط هواپیما تهران از سفرستانموزه تاریخی آبگینه تهران با داشتن بیش از دو میلیون بازدیدکننده در سال، یکی از برترین موزه‌های کشورمان است که با نمایش یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین هنر ایرانیان یا همان هنر سفالگری است

موزه تاریخی آبگینه تهران

برای آشنایی با فرهنگ و تاریخ یک سرزمین حتماً نیازی نیست که کتابی چند صدصفحه‌ای را مطالعه کنیم، بلکه گاهی با بازدید از موزه‌های آثار باستانی یک کشور می‌توانیم اطلاعات بسیاری را راجع به سبک زندگی، دین، نگرش و روابط اجتماعی مردم آن کسب کنیم. در کشور ما نیز موزه‌های متعددی وجود دارند که تاریخ و فرهنگ مردم کشورمان را از دیرباز تاکنون چون کتابی مصور به معرض نمایش عموم گذاشته‌اند. یکی از موزه‌هایی که با نمایش گنجینه ارزشمندی از سفال‌ها و شیشه‌های باستانی در جهت آگاهی افراد گام برمی‌دارد و تاریخ پرافتخار و میراث هنری ایرانیان را به رخ بازدیدکنندگان داخلی و خارجی می‌کشد، موزه آبگینه نام دارد.

موزه آبگینه با داشتن بیش از دو میلیون بازدیدکننده در سال، یکی از برترین موزه‌های کشورمان است که با نمایش یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین هنر ایرانیان یا همان هنر سفالگری توانسته است به‌خوبی از عهده بازیابی هویت فراموش‌شده ما برآید. هویتی که با شناخت آن می‌توانیم به خودشناسی برسیم و قدم در راه آینده‌ای درخشان برداریم زیرا آینده بی‌شک از آن ‌کسانی است که گذشته خود را به‌خوبی می‌شناسند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با این موزه، که یکی از دیدنی‌ترین اماکن تهران بشمار می‌رود، آشنا شوید و در صورت تمایل با خرید بلیط هواپیما تهران از آن بازدید کنید.

معرفی موزه

معرفی موزه تاریخی آبگینه تهران
موزه تاریخی آبگینه

موزه آبگینه یا سفالینه یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر تهران است که در عمارتی تاریخی با مساحتی بیش از هزار مترمربع در خیابان سی تیر واقع شده است. این موزه از 6 تالار مجزا و دوطبقه تشکیل‌شده که هر بخشی از آن به فصلی جداگانه از تاریخ قطور سفالگری در کشورمان اختصاص یافته است. با خریداری بلیط هواپیما تهران و بازدید از این موزه می‌توانید از نزدیک نظاره‌گر مجموعه‌ای بی‌نظیر از نادرترین و قدیمی‌ترین ظروف سفالی و شیشه‌ای کشورمان باشید.

تاریخچه موزه

معرفی موزه تاریخی آبگینه تهران
موزه تاریخی آبگینه

در حدود 90 سال قبل سیاستمداری به نام قوام‌السلطنه دستور احداث عمارتی را که امروزه ما آن را موزه آبگینه می‌نامیم، صادر کرد. قوام‌السلطنه بیش از 20 سال در این مکان زیبا سکونت داشت و از آن برای ملاقات سیاسی و اداری خود استفاده می‌کرد. اما در سال 1331 پس از مصادره اموال او توسط مجلس، این عمارت به مصری‌ها فروخته شد و به سفارت موقت مصر در تهران مبدل گشت. سکونت مصری‌ها نیز در این عمارت دوامی نداشت و پس از تیره شدن روابط ایران و مصر به افغان‌ها واگذار شد.

سفارت افغانستان نیز مدتی کوتاه در این عمارت دایر بود و چند سال بعد بانک بازرگانی با مبلغی قابل‌توجه این مکان را خریداری کرد. در سال 1354 بانک بازرگانی پیشنهادی را برای خرید این عمارت از سوی دفتر فرح پهلوی دریافت کرد و به فروش آن تن داد. سرانجام در سال 1358 این عمارت با سعی و تلاش عده‌ای از معماران اتریشی، فرانسوی و ایرانی طراحی و درهای آن بروی دوستداران تاریخ و هنر کشورمان گشوده شد.

معماری موزه

معرفی موزه تاریخی آبگینه تهران
موزه تاریخی آبگینه

همان‌طور که قبلاً نیز گفته شد، این عمارت زیبای هشت‌ضلعی از دو طبقه در زمینی به مساحت 1040 مترمربع تشکیل شده است. بی‌شک در بدو ورود به این عمارت خریداران بلیط هواپیما تهران تحت تأثیر معماری چشم‌نواز و شگفت‌انگیز این مکان که تلفیقی از معماری اروپایی و معماری ایرانی است، قرار خواهند گرفت. شما پس از ورود به طبقه اول می‌توانید از طریق راه‌پله‌ای چوبی و باشکوه که به سبک روسی طراحی شده است، به طبقه دوم دسترسی یابید.

این عمارت صرفاً یک موزه نیست، بلکه خود نیز یک جاذبه تاریخی شکوهمند بشمار می‌رود. به‌محض اینکه پای خود را درون این عمارت بگذارید، محو تماشای جلوه بی‌نظیری از  گچ‌بری‌ها، آینه‌کاری‌ها‌، میناکاری، منبت‌کاری و جواهرکاری‌های چشم‌نواز و ماهرانه این مکان خواهید شد و هنر ناب ایرانیان بهت و حیرت شما را برخواهد انگیخت. یکی از ویژگی‌های برجسته این عمارت طراحی منحصربه‌فرد ویترین موزه آن است که در ساختش از ستون‌های تخت جمشید، کعبه زرتشت و کاخ تچر الهام گرفته‌ شده و هیچ نمونه داخلی ندارد.

آثار موجود در موزه

معرفی موزه تاریخی آبگینه تهران
موزه تاریخی آبگینه

ممکن است جلوه شکوهمند و زیبای عمارت موزه سبب شود که دلیل حضور خود را در این مکان فراموش کنید، اما این مکان فرهنگ و تاریخ یک ملت را در دل خود جای داده است. آثار کمیاب و تاریخی این موزه در چند بخش مختلف به ترتیب قدمت تاریخی و دوره‌های زمانی چیده شده‌اند و شما با خرید بلیط هواپیما تهران و بازدید از این مکان قادر خواهید بود سفری به‌یادماندنی را به تاریخ و فرهنگ کشورمان تجربه کنید.

طبقه اول این موزه از چهار قسمت مجزای راهرو، تالار بلور، تالار راهنمای صوتی و تالار مینا تشکیل شده است که آثاری چون سفالینه‌های هزاره اول قبل از میلاد، سلسله ساسانیان، هخامنشیان و همچنین آثار شیشه‌ای قرن‌های هجدهم و نوزدهم را خواهید یافت. همچنین در این طبقه می‌توانید مجموعه ارزشمندی از گلدان‌های طرح دار و گلدان‌های ساده، لوله‌های شیشه‌ای به‌دست‌آمده از حفاری معبد چغازنبیل و کاسه‌های سرامیکی با طرح‌های مختلف را از نزدیک تماشا کنید.

✅ بازدید از مقاله باغ‌موزه مینیاتور در تهران
✅ بازدید از مقاله موزه استاد صبا تهران
✅ بازدید از مقاله موزه فرش ایران در تهران

خریداران بلیط هواپیما تهران می‌توانند در طبقه دوم این موزه به مجموعه بزرگی از آثار سفالی و شیشه‌ای دوره اسلامی دسترسی داشته و از نزدیک ظرافت و زیبایی این میراث ارزشمند را نظاره کنند. ظروف شیشه‌ای تزئینی، سنگ‌نوشته‌های زیبا، کاسه‌ها و بشقاب‌های سرامیکی طرح دار قرن ششم و ظروف سفالی مزین به سنگ‌های قیمتی را می‌توان بخش کوچکی از مجموعه عظیمی دانست که شما با تهیه بلیط هواپیما تهران و بازدید از این موزه می‌توانید از تماشای آن لذت ببرید.

امکانات موزه

معرفی موزه آبگینه تهران
موزه آبگینه تهران

گفتنی است که موزه آبگینه به امکاناتی چون کتابخانه، بخش آموزش و گالری موقت مجهز است. همچنین فروشگاهی در این موزه وجود دارد که خریداران بلیط هواپیما تهران می‌توانند محصولاتی چون کتاب، جزوات آموزشی، کتابچه، پوستر و کارت‌پستال را از این مکان خریداری کرده و با مطالعه آن‌ها اطلاعات کاملی را از آثار موجود در موزه کسب کنند.

دسترسی به موزه

معرفی موزه آبگینه تهران
موزه آبگینه تهران

برای بازدید از این موزه ابتدا باید بلیط هواپیما تهران را خریداری کرده و از طریق نزدیک‌ترین ایستگاه موجود در مسیر خود به سمت صادقیه – فرهنگسرا حرکت کنید. سپس در ایستگاه حسن‌آباد از قطار پیاده شده و خلاف مسیر حرکت خودروها به سمت خیابان سی تیر حرکت کنید. موزه آبگینه را به‌راحتی در این خیابان خواهید یافت.

زمان بازدید

معرفی موزه آبگینه تهران
موزه آبگینه تهران

شما پس از تهیه بلیط هواپیما تهران می‌توانید در تمام روزهای هفته (به غیر از ایام سوگواری ماه محرم) از ساعت 9 صبح الی 17 عصر از این مکان بازدید کنید. هزینه بلیط این موزه برای بزرگ‌سالان 2500 تومان و برای اتباع خارجی 15000 تومان می‌باشد.

آدرس: تهران، خیابان جمهوری، خیابان سی تیر، موزه آبگینه

تلفن: 4-02166708153

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید