سفر به تهران و بازدید از موزه جواهرات ملی

بی‌شک یکی از شهرهای کشورمان که از اماکن تفریحی بسیاری برخوردار است، شهر تهران است. اما متأسفانه عواملی چون ترافیک سنگین، آلودگی هوا و آلودگی صوتی این شهر سبب شده است که بسیاری از گردشگران از آن گریزان باشند. اگر شما هم جز این افراد هستید، سؤال ما این است که آیا تاکنون در تعطیلات نوروز به این شهر سفرکرده‌اید؟

0
87
بازدید از موزه جواهرات ملی تهران
موزه جواهرات ملی تهران
سفر به تهران و بازدید از موزه جواهرات ملیReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 6Rating: 4.0سفر به تهران و بازدید از موزه جواهرات ملی - خرید بلیط هواپیما تهران از سفرستانموزه جواهرات ملی یا همان خزانه بانک مرکزی ایران یکی از بزرگ‌ترین کلکسیون‌های جواهرات و سنگ‌های زینتی دنیا است که در ساختمان بانک مرکزی ایران واقع در خیابان فردوسی تهران قرار دارد.

موزه جواهرات ملی تهران

بی‌شک یکی از شهرهای کشورمان که از اماکن تفریحی بسیاری برخوردار است، شهر تهران است. اما متأسفانه عواملی چون ترافیک سنگین، آلودگی هوا و آلودگی صوتی این شهر سبب شده است که بسیاری از گردشگران از آن گریزان باشند. اگر شما هم جز این افراد هستید، سؤال ما این است که آیا تاکنون در تعطیلات نوروز به این شهر سفرکرده‌اید؟

بازدید از موزه جواهرات ملی تهران
موزه جواهرات ملی تهران

ازآنجایی‌که اکثر ساکنین تهران در تعطیلات نوروز این مکان را ترک می‌کنند، پتانسیل بالای گردشگری این شهر نمایان می‌شود. تهران در تعطیلات نوروز به شهری خلوت با هوایی پاکیزه مبدل خواهد شد و با مراکز تفریحی، هنری و فرهنگی بی‌شمار خود رضایت هر گردشگری را جلب خواهد کرد. اگر به تاریخ و فرهنگ کشورمان علاقه دارید، حتماً می‌دانید که تهران مملو از جاذبه‌های تاریخی و موزه‌هایی است که فرهنگ، تاریخ و هویت کشورمان در آن‌ها نهفته است. یکی از ارزشمندترین موزه‌های این شهر موزه جواهرات ملی نام دارد که آثار بی‌نظیری از هنر ایرانیان را به نمایش گذاشته است. ما این مطلب را به معرفی این موزه اختصاص دادیم تا اگر با خرید بلیط هواپیما تهران به این شهر سفر کردید، بازدید از این مکان بی‌نظیر را از دست ندهید.

آشنایی با موزه جواهرات ملی

بازدید از موزه جواهرات ملی تهران
موزه جواهرات ملی تهران

موزه جواهرات ملی یا همان خزانه بانک مرکزی ایران یکی از بزرگ‌ترین کلکسیون‌های جواهرات و سنگ‌های زینتی دنیا است که در ساختمان بانک مرکزی ایران واقع در خیابان فردوسی تهران قرار دارد. این گنجینه گران‌بها که از باارزش‌ترین و گران‌قیمت‌ترین جواهرات سلطنتی دوران مختلف پهلوی، قاجار، افشار و صفویه تشکیل‌شده، از سوی بانک مرکزی کشورمان به‌عنوان پشتوانه پول ملی برگزیده شده است. در ادامه مطلب با برخی از برترین جواهرات این خزانه ارزشمند آشنا خواهید شد.

✅ بازدید از مقاله موزه گردی در نوروز ۹۸
✅ بازدید از مقاله موزه ایران باستان
✅ بازدید از مقاله کاخ فرح آباد، قصر فیروزه تهران

الماس دریای نور

بازدید از موزه جواهرات ملی تهران
موزه جواهرات ملی تهران

بی‌شک گران‌قیمت‌ترین و زیباترین جواهر این مجموعه الماس دریای نور است که با وزنی بیش از 180 قیراط یکی از بزرگ‌ترین الماس‌های دنیا بشمار می‌رود. این الماس صورتی‌رنگ کمیاب با تراش‌های پیچیده و طرح منحصربه‌فرد شیر و خورشید و تاج مرصع خود یکی از حیرت‌انگیزترین جواهرات دنیا محسوب می‌شود که می‌تواند هر گردشگری را دقایقی مات و مبهوت خود کند. گفتنی است که در ساخت و تزئین این جواهر از چهار قطعه یاقوت و 457 قطعه برلیان ریز بکار رفته است که در نوع خود بی‌نظیر است. دیدن این گوهر باشکوه و حیرت‌انگیز به‌تنهایی می‌تواند دلیلی کافی برای تهیه بلیط هواپیما تهران و بازدید از این موزه دیدنی باشد.

کره جواهرنشان

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

اگر خریداران بلیط هواپیما تهران به انتهای موزه جواهرات سری بزنند، کره جواهرنشانی را خواهند دید که از سطوح برجسته‌ای مزین به 51366 قطعه جواهر تشکیل شده است. این کره 34 کیلوگرمی در سال 1291 هجری قمری به‌فرمان ناصرالدین‌شاه به دست جواهرسازان متبحر ایرانی با جواهرات موجود در خزانه ساخته شد. ازآنجایی‌که تأکید جواهرسازان بیشتر روی ظرافت و زیبایی این کره بی‌مانند بوده است، نباید انتظار داشت که این کره از نظر دقت جغرافیایی و جزئیات مرزبندی کشورها نیز مانند کره جغرافیایی امروزی باشد.

با خرید بلیط هواپیما تهران و بازدید از این موزه خواهید دید که هرکدام از جواهرات بکار رفته در ساخت این کره به‌عنوان راهنما و نمادی جغرافیایی مورداستفاده قرارگرفته است. برای مثال برای نشان دادن دریاها از زمرد، خشکی‌ها از یاقوت، کشور هندوستان از یاقوت روشن و کشور عزیزمان از الماس استفاده شده است. گفتنی است که این کره بیش از 60 سانتی‌متر قطر دارد و بر پایه‌ای از جنس طلا استوار است.

تاج پهلوی

بازدید از موزه جواهرات ملی تهران
موزه جواهرات ملی تهران

تاج‌ها و نیم تاج‌ها از جمله قطعات گران‌بهایی هستند که به‌وفور در این موزه یافت می‌شود. این تاج‌ها که روزی بر سر پادشاهان کشورمان قرار داشتند، امروز چون تکه‌ای از تاریخ در این موزه خاک می‌خورند و حکاکی‌های زیبای روی آن‌ها مورد تحسین خریداران بلیط هواپیما تهران و گردشگران قرار می‌گیرد. بی‌شک یکی از باارزش‌ترین و مشهورترین تاج‌های این موزه، تاج پهلوی است که از 3380 قطعه الماس، دو قطعه یاقوت کبود، پنج زمرد و 368 حبه مروارید تشکیل شده است. این تاج گران‌بها در سال 1304 به‌فرمان رضاشاه به دست یکی از ماهرترین جواهرسازان کشورمان ساخته و در مراسم تاج‌گذاری محمدرضاشاه استفاده شد.

وقتی با خرید بلیط هواپیما تهران و بازدید از این موزه از نزدیک به این تاج زیبا نظاره کنید، خواهید دید که در ساخت بدنه این تاج از طلا و نقره بکار رفته و سطح آن با تکه‌هایی از الماس برلیان، مروارید، زمرد و یاقوت کبود مزین شده است. کلاه این تاج از مخملی قرمزرنگ است که بر قبه آن زمرد درشتی نصب شده است. طرح زیبای کارشده در وسط تاج، خورشیدی زرین است که پرتوهای درخشانی از جنس الماس دارد و شکوه و زیبایی آن قادر است هرکسی را به حیرت وا دارد.

دیگر جواهرات موجود در موزه

بازدید از موزه جواهرات ملی تهران
موزه جواهرات ملی تهران

ازآنجایی‌که تعداد جواهرات گران‌بهای موجود در این موزه بسیار زیاد است، معرفی تمامی آن‌ها در این مطلب نمی‌گنجد و ما به ذکر نام برخی از آن‌ها بسنده می‌کنیم. تاج کیانی، نیم تاج نورالعین، جقه نادری، تخت نادری، تخت طاووس، تاج شهربانو، گردنبند تاج‌گذاری فرح پهلوی، گردنبند الماس و زمرد، کمربند زرین، شمشیر سلطنتی، آفتابه‌لگن سلطنتی، شمشیر نادرشاه، شمشیر فتحعلی شاه، شمشیر دسته عاج، خنجر نگین‌دار، سپر نادری، کلاه عباس میرزا، پیش کلاه کیانی و کلکسیون سنگ‌های قیمتی تنها بخشی از جواهراتی است که شما با خرید بلیط هواپیما تهران و بازدید از موزه جواهرات از نزدیک خواهید دید.

دسترسی به موزه

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

برای بازدید از این موزه کافی است که پس از خرید بلیط هواپیما تهران و سفر به این شهر به نزدیک‌ترین ایستگاه مترو مراجعه کرده و در ایستگاه میدان امام خمینی پیاده شوید. پس از خارج شدن از ایستگاه به سمت خیابان فردوسی حرکت کنید و خواهید دید که پس از چند دقیقه پیاده‌روی ساختمان بانک مرکزی و موزه جواهرات را در نزدیکی چهارراه استانبول خواهید یافت. اگر می‌خواهید با اتوبوس به این مکان دسترسی پیدا کنید، باید سوار اتوبوس‌های خط بهارستان – جمهوری شوید و در ایستگاه فردوسی از قطار پیاده شوید.

ساعت و قوانین بازدید

خریداران بلیط هواپیما تهران می‌توانند از شنبه تا سه‌شنبه در ساعات 14 الی 16:30 از این مکان بازدید کنند. ازآنجایی‌که به دلیل مسائل امنیتی باید پیش از ورود به موزه تمام وسایل خود را به باجه امانات تحویل دهید، بهتر است از همراه آوردن وسایل غیرضروری پرهیز کنید. گفتنی است که هزینه بازدید از این موزه برای بازدیدکنندگان داخلی تنها چهار هزار تومان است و بازدید برای افراد زیر 12 سال ممنوع است.

آدرس:  تهران، میدان امام خمینی، خیابان فردوسی، نرسیده به چهارراه استانبول، ساختمان بانک مرکزی ایران

تلفن: 64463030-021

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی و خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید