موزه شهاب سنگ تهران

موزه شهاب سنگ تهران در سال ۱۳۹۸ به عنوان رصدخانه و موزه شهاب سنگ افتتاح شده است. شما می توانید بعد از بازدید از کلکسیون شهاب‌ سنگ‌ های این موزه به قسمت رصدخانه بروید و اجرام آسمانی را به وسیله جدیدترین تلسکوپ های کشور تماشا کنید.

0
66
معرفی موزه شهاب سنگ تهران
موزه شهاب سنگ تهران
موزه شهاب سنگ تهرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 9Rating: 4.0موزه شهاب سنگ تهران و کسب تجربه ای جالب و متفاوت در پایتخت.موزه شهاب سنگ تهران در سال ۱۳۹۸ به عنوان رصدخانه و موزه شهاب سنگ افتتاح شده که میتوانید بعد از بازدید کلکسیون شهاب‌ سنگ‌ های این موزه به قسمت رصدخانه بروید.

آشنایی با موزه شهاب سنگ تهران

موزه شهاب سنگ تهران در سال ۱۳۹۸ به عنوان رصدخانه و موزه شهاب سنگ افتتاح شده است. شما می توانید بعد از بازدید از کلکسیون شهاب‌ سنگ‌ های این موزه به قسمت رصدخانه بروید و اجرام آسمانی را به وسیله جدیدترین تلسکوپ های کشور تماشا کنید. موزه شهاب سنگ در برج آزادی تهران قرار دارد و در واقع محلی برای محققان، دانشمندان، جغرافیدانان و اقلیم‌شناسان مناسب است. البته شایان به ذکر است که برای مراجعه به این موزه نیاز نیست همه افراد علم زمین شناسی داشته باشند، بلکه خیلی ها براساس علاقه شان می توانند از  هزار و ۲۰۰ قطعه شهاب سنگ موجود در این موزه بازدید کنند. برج آزادی تهران یکی از نماد‌های پایتخت به شمار می رود. برج آزادی در سال ۱۳۴۹ توسط معمار ایرانی، حسین امانت به دستور فرح پهلوی برای یادبود جشن‌ های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ساخته شده و عنوان برج شهیاد را به خود گرفته است. حال بعد از گذشت ۵۰ سال با گردآوری ۱۲۰۰ قطعه شهاب سنگ اقدامی بی‌ نظیر انجام داده اند. این قطعات شهاب سنگ در طی ۱۵ سال از کویرهای ایران جمع‌ آوری شده و همین تعداد توانسته ایران را به دومین کشور یابنده شهاب سنگ تبدیل کند. اگر در شرف رزرو بلیط هواپیما تهران هستید و به دیدن موزه های جالب علاقمندید در ادامه همراه سفرستان باشید.

کشفیات موزه شهاب سنگ تهران

معرفی موزه شهاب سنگ تهران
موزه شهاب سنگ تهران

بزرگترین قطعه شهاب سنگ در این موزه وجود دارد، همچنین قدیمی‌ ترین شهاب سنگ این مجموعه نیز دارای سنی تقریبا ۵۰ هزار ساله است که در کویرهای ایران سقوط کرده بود و حدودا دو سال پیش کشف شده است. این موزه به عنوان مجموعه‌ ای خصوصی در ابتدا در کاخ گلستان رونمایی شده بود، ‌اما بعدا به مجموعه فرهنگی برج آزادی انتقال داده شد که محل دائمی این موزه شناخته شده است. با مطالعه شهاب سنگ‌ ها گویی پنجره‌ ای به فضایی دیگر باز می شود و اطلاعاتی در زمینه کره های دیگر در اختیارتان قرار داده می شود. برای علاقه مندان به چنین علومی پیشنهاد می کنیم تا با خرید بلیط هواپیما و سفر به تهران از موزه شهاب سنگ تهران بازدید کنید. کلیه اطلاعات مربوط به شهاب‌ سنگ‌ ها به صورت تخصصی و علمی آنالیز شده و مشخصات هرکدام نوشته شده است. در اصل هدف از جمع آوری این شهاب‌ سنگ‌ ها برای آگاهی یافتن از جهان ناشناخته، فضا، علائم حیات و شناختن جنس سیارات دیگر است.

بخش های مختلف موزه شهاب سنگ تهران

معرفی موزه شهاب سنگ تهران
موزه شهاب سنگ تهران

کلکسیون کوچکی از شهاب‌ سنگ‌ های کوچک و بزرگ به طور خصوصی توسط خود مجموعه خریداری شده اند و به شما چنین امکانی را می دهد تا شهاب سنگ های یافت شده از کشورهای آرژانتین، روسیه، سوئد، چین، استرالیا و… را از نزدیک ببینید. همچنین علاوه بر کلکسیون جمع آوری شده می توانید در طبقه بالای موزه به بخش رصدخانه بروید و یکی از به روزترین تلسکوپ‌ های موجود را تماشا کنید که به صورت اتوماتیک کار می کنند و در این بخش اجرام را در آسمان می توانید تماشا کنید.

✅ بازدید از مقاله موزه جواهرات ملی تهران

بخش اول (کلکسیون شهاب سنگ ها):

با بالا رفتن از پله های موزه به یک مجموعه دو طبقه کوچکی خواهید رسید که در طبقه اول چند استند از شهاب سنگ های کوچک و بزرگ وجود دارند و شامل موارد زیر هستند: شهاب‌ سنگ تکتیت که در اثر برخورد شهاب‌ سنگ به زمین و ذوب شدن صخره‌ ها در اثر حرارت آن ها ایجاد می شوند. این پدیده در چهار قسمت از دنیا مانند استرالیا، ساحل‌ عاج، چکسلواکی، ایالت های تگزاس یافت می شوند. شهاب‌ سنگ مونیو نالوستا که مربوط به سال ۱۹۰۶ است و در کشور سوئد بر اثر خشک شدن زمین و فشار لایه های بیرونی تشکیل شده و به شکل هشت ضلعی در آمده است. شهاب سنگ سیخوته آلین نیز در زمستان ۱۹۴۷ ایجاد شده است که بعد از ساطع شدن نور بسیار شدیدی در آسمان بر اثر برخورد شهاب سنگ سیخوته آلین به زمین ایجاد شده است. شهاب سنگ سیچمن که موقعیت مکانی این شهاب‌ سنگ معلوم نیست اما برای اولین بار در سال ۱۹۶۷ به صورت قطعات مثلثی شکل دیده شده اند. شهاب‌ سنگ کمپو دل سیلو نیز در شمال کشور آرژانتین یافت شده و دارای قدمتی بیش از ۴ تا ۵ هزار سال است، همچنین وزن شهاب‌ سنگ حدودا ۵۰ تن تخمین زده می شود. شهاب‌ سنگ نانتان در سال ۱۹۵۸ میلادی در کشور چین یافت شده و بزرگ‌ ترین قطعه این شهاب‌ سنگ حدودا ۲ تن وزن دارد که براساس تحقیقات می توان حدس زد شهاب سنگ اولیه دارای وزنی حدودا ۹ تن بوده است.

بخش دوم (رصدخانه):

بعد از اینکه قسمت شهاب سنگ ها را تماشا کردید، حال نوبت قسمت رصدخانه می رسد که برای این کار باید از پله‌ ها بالا بروید و این رصدخانه‌ جزو رصدخانه های موتوردار است و تلسکوپ این رصدخانه ۶۰ میلیمتری است و به وسیله آن می توانید به جستجوی خودکار اجرام آسمانی بپردازید. یکی از مزایای این تلسکوپ داشتن فیلتر نوری برای آسیب نرساندن به چشم است. با حضور در این موزه می توانید به تماشای ماه، خورشید، مشتری، اورانوس و سایر اجرام آسمانی بپردازید.

نحوه دسترسی به موزه شهاب سنگ

در ابتدا باید به میدان شهید باهنر (نیاوران) بروید و سپس به سمت خیابان پورابتهاج (دارآباد) ادامه دهید. پس از تقاطع شهید سباری (آجودانیه) وارد خیابان موزه خواهید شد. برای استفاده از اتوبوس می توانید سوار مسیر تجریش- دارآباد شوید و به ایستگاه موزه حیات وحش بروید که با چند قدم پیاده‌ روی به ورودی موزه شهاب‌ سنگ برسید. همچنین می توانید به وسیله تاکسی های تجریش- نیاوران- دارآباد تا ابتدای خیابان موزه بروید و روش دیگر نیز استفاده از متروی تهران است که نزدیک ترین ایستگاه مترو به دارآباد ایستگاه تجریش است و بقیه مسیر را می توانید با استفاده از تاکسی و اتوبوس بروید. دسترسی به موزه شهاب سنگ بدین صورت است که باید پس از ورود به مجموعه دار آباد، مسیر تابلوی دکترلند را دنبال کنید و در داخل مجموعه دکترلند با تهیه بلیط رصدخانه و موزه شهاب سنگ وارد مجموعه شوید.

ساعت بازدید از موزه شهاب سنگ تهران

برای بازدید از این موزه بی نظیر می توانید همه روزه به جز شنبه ها از ساعت ۹ صبح تا ۶ عصر مراجعه کنید.

در ادامه می توانید با دیدنی ترین موزه های تهران آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید