موزه صدا تبریز

انسان ها همیشه به سفر در طول تاریخ و آشنایی هر چه بیشتر با نحوه زندگی و اعتقادات گذشتگان علاقه داشته اند. اماکن تاریخی و ساختمان های قدیمی بسیار زیادی وجود دارد که ما می توانیم در آنها به جستجو در زمان های قدیم بپردازیم.

0
33
معرفی موزه صدا تبریز
موزه صدا تبریز
موزه صدا تبریزReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 10Rating: 4.0موزه صدا تبریز اولین و تنهاترین موزه موسیقی در کشور ایران.موزه صدا تبریز صورت کاملا خصوصی در پیاده‌راه تربیت، کوچه کرباسی، خانه تاریخی امیر پرویز توسط جناب آقای ساجدی افتتاح گردیده است.

آشنایی با موزه صدا تبریز

انسان ها همیشه به سفر در طول تاریخ و آشنایی هر چه بیشتر با نحوه زندگی و اعتقادات گذشتگان علاقه داشته اند. اماکن تاریخی و ساختمان های قدیمی بسیار زیادی وجود دارد که ما می توانیم در آنها به جستجو در زمان های قدیم بپردازیم. موزه ها هم از جمله مکان هایی است که انسان می تواند در آن با مطالعه تاریخ با بخشی از زندگی و آداب و رسوم مردمان کهن آشنا شود. در همه شهر و کشور های جهان موزه های مختلف و گوناگونی وجود دارد. اگر شما قصد خرید بلیط آنلاین هواپیما و سفر به شهر زیبا و جذاب تبریز را دارید، در این مطلب با سفرستان همراه باشید تا شما را با یکی از بهترین موزه های کلانشهر تبریز آشنا نماییم. امروز می خواهیم تا با شما سفری مجازی به موزه صدا تبریز داشته باشیم.

معرفی موزه صدا تبریز

معرفی موزه صدا تبریز
موزه صدا تبریز

موزه‌‎صدا اولین و تنهاترین موزه موسیقی در کشور ایران است. شما می توانید در موزه‌‎صدا تبریز با تاریخ حرفه نوازندگی در ایران و قدمت سازهای اصیل ایرانی از نزدیک آشنا شوید. موزه موسیقی و صدای تبریز بصورت کاملا خصوصی در پیاده‌راه تربیت، کوچه کرباسی، خانه تاریخی امیر پرویز توسط جناب آقای ساجدی افتتاح گردیده است. بهتر است اطلاع داشته باشید که جناب ساجدی در این موزه هر روز حضور دارند. موزه‌‎صدا با حمایت سازمان میراث فرهنگی تبریز از خانواده کلکته چی که به خانه امیر پرویز معروف است، خریداری شد.

معرفی بنیانگذار موزه صدا تبریز

همانطور که از قبل اشاره کردیم، موزه‌‎صدا با تلاش آقای ساجدی گردآوری و افتتاح گردیده است. شغل و حرفه اصلی جناب ساجدی موسیقی و نوازندگی است. به همین دلیل اقدام به افتتاح موزه‌‎صدا تبریز کردند. جناب ساجدی حدود 40 سال برای جمع آوری ادوات موسیقی از سراسر نقاط دور و نزدیک ایران زحمت کشیده است که سرانجام موفق به افتتاح این موزه بی نظیر شد.

شما می توانید در موزه‌‎صدا تبریز، انواع سازهای محلی و ساز هایی با طرح‌ ها و جنس ‌های بی‌نظیر، ساز هایی از چوب درختان یا هسته میوه‌ها را مشاهده کنید. همچنین به غیر از مجموعه بزرگ موسیقی، مجموعه‌ ای بسیار زیبا و بی‌نظیر از تابلو های نقاشی مربوط به موسیقی و ابزار آلات قدیمی را در این موزه به نمایش گذاشته اند. بهتر است بدانید که آخر هفته نشست‌ های آموزشی موسیقی ایرانی و محلی درباره موسیقی محلی، موسیقی کودکان، آیین پرده‌خوانی، تکم‌چی‌گری، مثنوی‌خوانی در موزه‌‎صدا تبریز برگزار می شود.

ساختمان موزه صدا

موزه‌‎صدا تبریز از یک ساختمان زیبا و جذاب قدیمی دو طبقه تشکیل شده است که شامل یک زیر زمین و چندین تالار کوچک و بزرگ می شود. داخل ساختمان با تالار های تو در تو که بشکل منحصر بفردی طراحی و ساخته شده اند فضایی آرام را خلق کرده است. هرکدام از تالار ها محل نگهداری ساز های خاص هستند که به‌نام یکی از بزرگان موسیقی ایران نام‌گذاری شده است. عکس هایی مربوط به موسیقی و نوازندگان بر روی دیوار تالار ها نصب شده است. شما می توانید همزمان با تماشای این عکس ها از موسیقی کلاسیک و بی کلام که در فضای موزه پخش می شود لذت ببرید. حیاط موزه با باغچه پر گل و نیمکت های سنگی واقعا جذاب است.

معرفی تالارهای موزه صدا تبریز

معرفی موزه صدا تبریز
موزه صدا تبریز

در طبقه اول موزه بخش مدیریت و کتابخانه موزه واقع گردیده است. راه ورود به موزه سمت راست ساختمان است که باید از پله های قدیمی بالا بروید و در طبقه دوم وارد تالار اول موزه به نام تالار ادوات صوتی شوید. در تالار اول انواع ادوات موسیقی و صوتی مانند گرامافون، رادیو های لامپی، آپارات، تلویزیون‌ های سیاه‌سفید قدیمی، عکس‌هایی از موسیقی‌دانان ایرانی قرار دارند.

در تالار دوم که تالار استاد سلیمی نام دارد؛ بیشتر ساز های مضرابی مثل تار های ایرانی و آذربایجانی، قوپوز، سه‌تار، گیتار، چنگ، باغلاما، ماندولین قرار دارند. تالار سوم، تالار استاد بابایان است که در آن انواع ساز های بادی نظیر: بالابان، سورنا، نی، شیپور قره‌نی، ساکسیفون، ترومبون و سازدهنی به نمایش گذاشته شده است.

معرفی موزه صدا تبریز
موزه صدا تبریز

استاد زاون که ساز های زهی مانند: انواع کمانچه‌های ایرانی اقوام مختلف، انواع ویولن، قیچک و ویلنسل در آن نگه داری می شود، تالار چهارم است. انواه ساز های کوبه ای مانند نقاره، تنبک، دهل، دمام، قاوال، دف، طبل و درامز در تالار پنجم یعنی تالار استاد فرام وجود دارند.

تالار ششم بنام استاد بیگجه‌خانی است که تمام لوازم شخصی این بزرگوار در این تالار نگه داری می شود. تالار هفتم که محل نگهداری ساز های بین‌المللی و زنگوله‌ها است. آخرین تالار یعنی تالار هشتم ساز های کلاویه‌دار مثل انواع قارمون، ارگ، آکاردیون، هارمونیکا و ملودیکا به نمایش گذاشته شده است.

زیرزمین محل برگزاری نشست‌ ها و کلاس‌های هنری می باشد. جالب است بدانید که در یک طرف زیرزمین ساز های آیینی، کوبه های در های قدیمی و زنگوله کلیسا ها و در قسمت دیگر لوازم مخصوص تکم‌گردانی از آیین‌ های قدیمی آذربایجان نزدیک عید نوروز، نگهداری می شود. موزه‌‎صدا تبریز، هرروز از ساعت۱۰ صبح تا 18 عصر برای بازدید باز است.

در ادامه می توانید با برنامه سفر سه روزه تبریز آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید