موزه‎ای برای تمام عروسک‎های دنیا

0
291
خرید بلیط هواپیما به تهران و بازدید از موزه عروسک ها
بلیط هواپیما به تهران و بازدید از موزه عروسک ها
موزه‎ای برای تمام عروسک‎های دنیاReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 8Rating: 3.5موزه‎ای برای تمام عروسک‎های دنیاموزه عروسک‎های ملل در تهران. موزه عروسک‌های ملل تلفن. آدرس موزه عروسک‌های ملل در تهران. موزه اسباب‌بازی و عروسک‌های ملل در ایران.

موزه‎ای برای تمام عروسک‎های دنیا

لازم نیست برای اینکه با فرهنگ‌های متفاوت آشنا شوید، حتما شال و کلاه کنید و بلیط هواپیما بخرید و به دوردست‎ها سفر کنید، گاهی اوقات خرید بلیط موزه‎ای در شهر محل سکونتتان نیز کمکتان خواهد کرد تا از دریچه آثار هنری یا تاریخی با آداب و رسوم انسان‎های بیگانه‎ای که به واسطه‎ی غریبه بودن، «دیگری» نام گرفته‎اند بیشتر آشنا شوید.

موزه عروسک‎های ملل که با تلاش‌های جمعی از علاقه‎مندان به این هنر در شهر تهران احداث شده است، فرصتی است تا به لطف یک روز موزه‎گردی در شهر پر هیاهوی تهران، داستان زندگی در سرزمین‎های دیگر را از زبان بی‎زبان عروسک‎های رنگینی بشنوید و ببینید که احساسات لطیف سازندگان خود را از آسیای شرقی تا غرب دور روایت می‎کنند. در ادامه با سایت سفرستان همراه باشید تا با خانه‎ی عروسک‌های دنیا در شهر تهران بیشتر آشنا شوید.

تاسیس موزه‌ی عروسک‌های ملل

خرید بلیط هواپیما به تهران و بازدید از موزه عروسک ها
بلیط هواپیما به تهران و بازدید از موزه عروسک ها

موزه عروسک‌های ملل، موزه‌ای خصوصی با مجوز رسمی‌ از سازمان میراث فرهنگی است که با تلاش آقایان مسعود ناصری دریایی و علی گلشن و با حمایت خانم فریده ناصری دریایی در سال 1393 همزمان با روز جهانی صلح در تهران تاسیس شده است.

این موزه از سال 1395 با پشتیبانی «گروه حامیان موزه عروسک‌های ملل»، «موسسه فرهنگی خانه دوستان آشنا» و «برنامه کمک‌های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی» به کار خود ادامه می‌دهد.

اگر در پایتخت ایران زندگی نمی‌کنید بلیط هواپیما به تهران را تهیه کنید زیرا موزه عروسک‌های ملل مکانی است برای آشنایی بازدیدکنندگان به ویژه کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها با عروسک‌ها و فرهنگ ملل. بازدید کنندگان در این موزه با آداب و رسوم، شیوه زندگی، قصه‌ها و افسانه‌ها، پوشاک و دیگر عناصر فرهنگی کشورهای جهان آشنا می‌شوند.

فعالیت‌ها و امکانات موزه

خرید بلیط هواپیما به تهران و بازدید از موزه عروسک ها
بلیط هواپیما به تهران و بازدید از موزه عروسک ها

موزه عروسک‌های ملل دارای بیش از 2000 قطعه عروسک از نوع عروسک‌های فرهنگی ملل از 80 کشور جهان است که به تفکیک قاره در بخش‌های مختلف موزه به نمایش گذاشته شده‌اند.

موزه عروسک‌های ملل، با برگزاری کارگاه‌های آموزشی، برپایی نمایشگاه‌های ادواری و ارائه خدمات موزه سیار امکان آشنایی مخاطبان را با فرهنگ و عروسک‌های جهان را فراهم می‌کند.

در این موزه، کودکان از طریق عروسک‌ها می‌توانند با فرهنگ اقوام ایرانی و ۵۰ کشور جهان آشنا شوند؛ شناختی که به باور بنیانگزاران این موزه، پایه‌های صلح و دوستی بین کودکان ایران و جهان را بیش از پیش استوار می‌کند.

در این موزه بیش از ۵۰۰ عروسک در سه بخش عروسک‌های نمایشی، عروسک‌های سایه و عروسک‌های قومی ‌ایران به نمایش گذاشته شده است.

این موزه می‌تواند پاسخگوی نیاز فرهنگی طیف گسترده‌ای از کودکان و نوجوانان از مقاطع سنی و تحصیلی مختلف باشد. خانواده‌ها، مربیان و آموزگاران، کتابداران، پژوهشگران، هنرمندان، مروجان ادبیات، فرهنگ و هنر و گردشگران می‌توانند از این موزه بازدید کنند و در کارگاه‌های آموزشی آن شرکت کنند.

موزه عروسک‌های ملل از موزه‌های هنری خصوصی است که با تلاش مسعود ناصری و علی گلشن و با پشتیبانی فریده ناصری تاسیس شده است.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، موزه صبا، باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران، موزه ارامنه، موزه خلیج فارس، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، موزه اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه شب بازی کاشان نیز از جمله موزه و مراکزی هستند که در این زمینه فعالیت کرده‌اند.

بلیط هواپیما به تهران را تهیه کنید تا بتوانید «موزه عروسک‌های ملل» را تماشا کنید، چون مکانی پر از رنگ و جذابیت برای علاقه مندان است. موزه‌ای در دو طبقه که از تمام بخش‌های آن استفاده شده تا عروسک‌های سراسر جهان به نمایش گذاشته شود. ورودی ساختمان یا همان پارکینگ به سالن نمایش فیلم و برگزاری کارگاه تبدیل شده و در گوشه‌ای فروشگاه موزه شامل محصولاتی مرتبط با عروسک‌ها که برخی خارجی هستند و برخی دیگر توسط عروسک سازان ایرانی طراحی و ساخته شده اند، دیده می‌شود.

موزه، بهانه‌ای برای آشنایی با فرهنگ‌ها

خرید بلیط هواپیما به تهران و بازدید از موزه عروسک ها
بلیط هواپیما به تهران و بازدید از موزه عروسک ها

در این موزه فعالیت‌ها دو بخش «آموزش» و «پژوهش» پی‌گیری می‌شود. بخش آموزش شامل ساخت عروسک و آشنایی با فرهنگ هر منطقه از ایران و همچنین عروسک‌های ملل است. به عنوان نمونه وقتی ساخت عروسک گرجی آموزش داده شود به همین بهانه فرهنگ کشور گرجستان نیز برای مخاطبان بازگو می‌شود. تاکنون موزه ویژه برنامه‌ای را به مناسبت روز جهانی کودک با عنوان آشنایی با لالایی‌های ایران و جهان برگزار کرده است. برنامه دیگر آشنایی با عروسک‌ها و فرهنگ قوم بلوچ بوده که همراه با کارگاه ساخت عروسک بلوچی برگزار شده. برنامه‌ای نیز با معرفی عروسک‌ها و شناخت فرهنگ مردمان مکزیک و ساخت عروسک‌های مکزیکی در این موزه میزبان مخاطب کودک، نوجوان و بزرگسال بود.

کشور‌هایی که فرهنگشان در این موزه به نمایش گذاشته شده

خرید بلیط هواپیما به تهران و بازدید از موزه عروسک ها
بلیط هواپیما به تهران و بازدید از موزه عروسک ها

دیگر لازم نیست بلیط هواپیما به کشورهای مختلف جهان را تهیه کنید چون در بخش نخست این موزه به عروسک‌های ملل از کشورهای انگلستان، اتریش، آلمان، امریکا، کانادا، اکراین، اسلواکی، کنیا، تانزانیا، گرجستان، لهستان، روسیه، اسپانیا، ارمنستان، نروژ، فنلاند، ایتالیا، فرانسه، آلبانی، بلغارستان، مکزیک، پرو، ونزوئلا و آفریقای جنوبی اختصاص دارد. در بخش ویژه این سالن تعدادی از عروسک‌های ایرانی و ژاپنی ساخته «محبوبه نورصالحی» به نمایش گذاشته شده. این هنرمند پس از گذراندن دوره‌های تخصصی عروسک سازی در کشور ژاپن به ایران بازمی‌گردد و سه مجموعه عروسک با موضوع زنان ژاپنی و شخصیت‌های تاترهای کابوکی ژاپن، عروسک‌های اقوام ایرانی با پوشش محلی و عروسک‌های دراویش و مینیاتورهای ایرانی می‌سازد. این سالن دارای دو اتاق «عروسک‌های نمایشی» و اتاق «عروسک‌های سایه» است. در اتاق عروسک‌های نمایشی نمونه‌های از عروسک‌های نخی، دست کشی، انگشتی و کاغذی مناطق مختلف جهان به نمایش درآمده است. در اتاق سایه نمونه‌هایی از عروسک‌های سایه ملل از جمله عروسک‌های شخصیت‌های اسطوره‌ای هند چون راما، راوانا، سیتا، گانشا و‌هانومان و همچنین عروسک‌های نمایشی مشهور ترکیه به نام‌های قره‌گز و حاجی‌وات و عروسک‌های وایانگ اندونزی به نمایش درآمده است. در بخشی از این اتاق فضایی به معرفی یکی از شخصیت‌های ادبی اسپانیا «فدریکو گارسیا لورکا» اختصاص دارد که بازدیدکنندگان از طریق عروسک‌های سایه و کاغذی و پخش فیلمی ‌درباره شاعر با زندگی هنری او آشنا می‌شوند.

در بخش دوم موزه سالن اصلی مربوط به عروسک‌های ملل است و اتاقی هم به عروسک‌های مناطق مختلف ایران و عروسک‌های خیمه شب بازی تعلق دارد که عروسک‌های ایران همچنان در حال افزایش و تکمیل شدن است. در این اتاق تعدای از عروسک‌های ایرانی که با ساده ترین ابزار در دسترس مادران روستایی برای کودکانشان ساخته شده‌اند. برخی از عروسک‌های این بخش نیز کارکرد آیینی دارند و مربوط به مراسم یا موضوع خاصی می‌شوند. مثل عروسک‌های باران خواهی، عروسک‌های برکت محصولات کشاورزی و عروسک‌هایی که کارکرد مردم شناسانه دارند. باز هم باید بگویم دیگر لازم نیست بلیط هواپیما به استان‌های ایران را تهیه و سفر کنید زیرا از استان‌های گیلان، مازندران، کردستان، لرستان، خوزستان، تهران، خراسان جنوبی، گلستان، بلوچستان و سیستان، هرمزگان و آذربایجان عروسک‌هایی در این موزه وجود دارند.

کشتی نوح

خرید بلیط هواپیما به تهران و بازدید از موزه عروسک ها
بلیط هواپیما به تهران و بازدید از موزه عروسک ها

در قسمتی از موزه نیز «کشتی نوح» و بخشی به عروسک‌های کاغذی مربوط به نگارگری‌های ایرانی اختصاص دارد. طراح و سازنده کشتی نوح، شیوا صارمی ‌منفرد است. در این کشتی عروسک‌های چوبی تعدادی از گونه‌های جانوری ایران که در حال حاضر در خطر انقراض قرار دارند مانند یوزآسیایی، گور ایرانی، فک خزری، سمندر لرستانی، درنای سیبری، خرس سیاه بلوچی، لاک‌پشت پوزه عقابی، گوزن زرد ایرانی و درنای سیبری سوار بر کشتی نوح نشان داده شده. این کشتی براساس صحنه‌های موجود در نگارگری ایرانی جانوران در خطر انقراض را به سوی سرزمینی امن می‌برد که در آن جا خطری نسل آن‌ها را تهدید نکند.

طراحی این موزه حاصل کار گروهی از هنرمندان با سرپرستی مسعود ناصری بوده است. «موزه عروسک‌های ملل» برای راه اندازی هیچ کمکی از سوی سازمانی دریافت نکرده است. مخاطبان موزه نیز از طریق مدارس و مراکز آموزشی در این مکان حضور می‌یابند. قیمت بلیط موزه برای هر بازدید کننده 5 هزار تومان است. تاکنون افرادی چون معصومه ابتکار، مرضیه برومند، پری زنگنه، هوشنگ مرادی کرمانی و نوش آفرین انصاری از موزه بازدید داشته‌اند.

آدرس: تهران، خیابان میرداماد، نفت جنوبی، کوچه تابان، پلاک 11، طبقه اول؛

برای اطلاع از ساعات کار موزه و یا هماهنگی بازدید گروهی یا شرکت در برنامه‌ها و کارگاه‌های این موزه، با شماره  زیر تماس بگیرید.

09360344672

برای خرید آنلاین بلیط هواپیما به تهران به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما سفرستان

منابع:
dollsmuseum.ir
assitejiran.ir
ketabak.org

به احتمال زیاد شما مطالب زیر را هم دوست خواهید داشت:
✅ بلیط هواپیما به تهران ، برای دیدن کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید