موزه عروسک و فرهنگ ایران را بیشتر بشناسید

موزه عروسک های ملل و موزه عروسک و فرهنگ ایران مجموعه ای از موزه های منحصر به فرد است. این مجموعه جزو اولین و بزرگترین موزه های عروسک در ایران شامل کامل ترین عروسک‌ های ملل، عروسک‌ های اقوام ایران، پوشاک، صنایع‌ دستی و قصه‌ ها است.

0
18
معرفی موزه عروسک و فرهنگ ایران
موزه عروسک و فرهنگ ایران
موزه عروسک و فرهنگ ایران را بیشتر بشناسیدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 11Rating: 4.0موزه عروسک و فرهنگ ایران مجموعه ای از موزه های منحصر به فرد جهان.موزه عروسک و فرهنگ ایران جزو اولین و بزرگترین موزه های عروسک در ایران با کامل ترین عروسک‌ های ملل، عروسک‌ های اقوام ایران، پوشاک، صنایع‌ دستی و قصه‌ ها است.

موزه عروسک و فرهنگ ایران

موزه عروسک های ملل و موزه عروسک و فرهنگ ایران مجموعه ای از موزه های منحصر به فرد در کشورمان است. این مجموعه جزو اولین و بزرگترین موزه های عروسک در ایران شامل کامل ترین عروسک‌ های ملل، عروسک‌ های اقوام ایران، پوشاک، صنایع‌ دستی و قصه‌ ها است. اگر با خرید بلیط هواپیما تهران به پایتخت زیبای ایران سفر می کنید در این موزه می توانید با فرهنگ و پوشاک متنوع اقوام ایران و ملت های مختلف در جهان آشنا شوید. همچنین کودکان نیز می توانند در قالب بازی و قصه با میراث فرهنگی آشنا ‌شوند یا اینکه در کارگاه‌ های عروسک‌ سازی، عروسک و اسباب بازی دست‌ ساز بسازند. موزه عروسک و فرهنگ ایران گنجینه‌ ای پر از عروسک‌ های دست‌ ساز ایرانی و بیش از 2500 عروسک از 84 کشور جهان است که نه تنها کودکان بلکه بزرگسالان نیز در این موزه رنگارنگ با فرهنگ جهانی و هویت ملی خود آشنا می شوند.

تاریخچه موزه عروسک و فرهنگ ایران

معرفی موزه عروسک و فرهنگ ایران
موزه عروسک و فرهنگ

موزه عروسک و فرهنگ، موزه ای خصوصی با مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران است که توسط آقایان علی گلشن و مسعود ناصری دریایی و گروه حامیان موزه عروسک‌ های ملل در سال 1396 در تهران تاسیس شده است. موزه عروسک و فرهنگ مکانی برای آشنایی بازدیدکنندگان با عروسک‌ های مناطق مختلف ایران و آشنایی بیشتر با رسم و رسومات، مراسمات، هنر، پوشاک، موسیقی، صنایع دستی و میراث طبیعی ایران است. بنیان‌ گزاران موزه عروسک و فرهنگ از عروسک برای انتقال و ترویج فرهنگ، شناخت و معرفی پیشینه تاریخی، آداب و رسوم مردمان هر منطقه در هر نقطه ای از جهان استفاده کرده اند و یکی از راه های ایجاد دوستی و همدلی و صلح جهانی در بین انسان‌ ها استفاده از عروسک است؛ شما نیز با خرید بلیط هواپیما ارزان و سفر به تهران می توانید از این موزه بی نظیر بازدید داشته باشید.

امکانات موزه عروسک و فرهنگ ایران

بازدید از موزه عروسک با موزه های دیگر متفاوت است و راهنمایان موزه به عنوان قصه‌ گو در مورد اقوام اطلاعات تخصصی به مخاطبین خود ارائه می ‌دهند. همچنین از تکنیک‌ های گوناگونی مانند تئاتر سایه و تئاتر عروسکی استفاده می کنند. در موزه عروسک و فرهنگ کارگاه‌ های آموزشی و نمایشگاه‌ های ادواری برگزار می شوند و امکان آشنایی مخاطبان با تاریخ، فرهنگ و هنر ایران را فراهم کرده اند. کارگاه‌ هایی نظیر شب فرهنگی قوم بلوچ، افسانه شاماران، سپندارمزد، شب یلدا، فرهنگ و عروسک‌ های ارمنستان، آش و عروسک، خاتون چارشنبه، شب فرهنگی قوم ترکمن و ده‌ ها کارگاه هیجان انگیز در این موزه برگزار شده اند.

✅ بازدید از مقاله موزه جواهرات ملی ایران

ادغام موزه عروسک و فرهنگ و موزه عروسک های ملل

معرفی موزه عروسک و فرهنگ ایران
موزه عروسک و فرهنگ

موزه عروسک‌ های ملل تا سال های اخیر در حوالی خیابان میرداماد دایر بود؛ اما در همین اواخر عروسک های فرنگی به طبقه اول خانه عروسک‌ های ایرانی آورده شده اند و در نهایت، در سال 1398 این دو موزه ارزشمند با همدیگر ادغام شده و در قالب یک موزه آغاز به فعالیت کرده است.

قسمت های موزه عروسک ایران

معرفی موزه عروسک و فرهنگ ایران
موزه عروسک و فرهنگ ایران

موزه عروسک، خانه ای قدیمی با سه طبقه است که مجموعه ای از عروسک‌ های کمیاب با پوششی متنوع را در معرض تماشا قرار داده اند که هرکدامشان هزاران قصه و روایت دارند و پوشاک و فرهنگ و آداب و رسوم سرزمین خود را به نمایش گذاشته اند. در زیرزمین این مجموعه نیز می توانید به اسباب‌ بازی‌ و سرگرمی‌ های ملل دست یابید.

طبقه اول (عروسک های ملل)

طبقه اول مخصوص عروسک‌ های ملل است که در مورد موزه داران برتر از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و موزه برتر از ایکوم را از آن خود کرده است. در این طبقه همه چیز رنگ و لعاب جهانی و تاریخی دارد. عروسک های موجود در این طبقه از 84 کشور جهان آورده شده اند و هرکدامشان قصه و افسانه هایی از سرزمین خود را روایت می کنند. در این طبقه، عروسک هایی مانند دست‌ ساز پارچه ای، چوبی، چینی، رزین، کارخانه‌ ای و صنعتی و نمایشی سایه، دستکشی و انگشتی را تماشا خواهید کرد. همچنین در این طبقه می توانید با اصالت‌ ها و هویت‌ های تاریخی آشنا شوید. ممکن است در زمان بازدید از این موزه فیلمی در مورد عروسک‌ ها و قصه‌ ها را بازدید کنید.

طبقه دوم (موزه عروسک و فرهنگ)

طبقه دوم نیز مربوط به موزه عروسک و فرهنگ است. این مجموعه تلفیق شگفت‎‌ انگیزی از ارزش‌ های فرهنگی، پوشاک، موسیقی، صنایع دستی، قصه‌ ها و روایت های ایرانی است. در این طبقه با مجموعه ای از عروسک‌ های دست‌ ساز، عروسک و مجسمه‌ های مردم شناسی، عروسک‌ های چوبی مواجه خواهید شد که هرکدام به معرفی ارزش‌ های ملی می ‌پردازند. مورد جالب توجه در این رابطه اینست که مجسمه های این طبقه از روی چهره واقعی زنان ایرانی ساخته شده‌ اند.

زیرزمین (بخش اسباب بازی های ملل)

زیرزمین این موزه به اسباب‌ بازی‌ های ملل تعلق دارد که جذاب ترین بخش موزه مخصوص کودکان است و علاوه بر سرگرمی‌ و بازی‌ های متنوع به معرفی قصه‌ ها و تاریخچه اسباب بازی‌ ها می ‌پردازند. در این بخش، کارگاه‌ های متنوعی برای ساخت عروسک و اسباب بازی برگزار می شوند.

فروشگاه موزه: این فروشگاه برای عرضه کالاهای فرهنگی، دست‌ سازهای خوش نقش و نگار، عروسک‌ های محلی و یادگاری ها دایر است.

چندین مورد فعالیت های دیگر نیز در این مجموعه انجام می گیرد که عبارتند از کارگاه ساخت عروسک، کارگاه ساخت اسباب‌ بازی، کارگاه‌ طراحی و ساخت بازی، برگزاری کمپ دانش‌آموزی، برگزاری نشست‌ های تخصصی، گالری قصه، کارگاه‌ های آشنایی با اقوام، کارگاه‌ آشنایی با ادبیات کودک و کارگاه‌ آشنایی با فرهنگ ملل جهان.

نحوه دسترسی به موزه عروسک تهران

معرفی موزه عروسک و فرهنگ ایران
موزه عروسک و فرهنگ ایران

برای دسترسی به موزه عروسک می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو استفاده کنید؛ فقط کافیست از ایستگاه مترو دروازه دولت در خط یک متروی تهران پیاده شوید و با یک دقیقه پیاده‌ روی به موزه برسید یا اینکه می توانید از اتوبوس استفاده کنید و از  خط یک اتوبوس های تندرو استفاده کنید که از پایانه آزادی_چهارراه تهرانپارس به خیابان انقلاب می روند؛ در این صوت باید در ایستگاه دروازه دولت پیاده شوید و پس از یک دقیقه پیاده‌ روی به موزه برسید.

ساعت و هزینه بازدید از موزه عروسک و فرهنگ

موزه عروسک و فرهنگ ایران دو روز در هفته فعالیت دارد که از ساعت 11 صبح تا 6 عصر دایر است.

در ادامه می توانید با موزه آستان قدس رضوی آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید