موزه های دیدنی مشهد و لمس تاریخ

موزه ها، همیشه آنچه را که از گذشته درون خود دارند، در مقابل چشمانمان به نمایش می گذارند. گاه با نگاه به آثار تاریخی آنها، از آنچه در طول تاریخ بر سرزمینی گذشته، باخبر می شویم و گاه با فرهنگ و سنت هایی که مردم یک منطقه با آنها خو گرفتند، آشنا خواهیم شد.

0
14
معرفی موزه های دیدنی مشهد
موزه های دیدنی مشهد
موزه های دیدنی مشهد و لمس تاریخReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Mar 14Rating: 4.0موزه های دیدنی مشهد و لمس تاریخ کهن ایران زمین در شهر مقدس مشهد.موزه های دیدنی مشهد گنجینه هایی از آثار تاریخی و مذهبی هستند و از بخش های مجزا و غنی تشکیل شده اند که ذهن هر گردشگری را به سمت تاریخ می برند.

موزه های دیدنی مشهد

موزه ها، همیشه آنچه را که از گذشته درون خود دارند، در مقابل چشمانمان به نمایش می گذارند. گاه با نگاه به آثار تاریخی آنها، از آنچه در طول تاریخ بر سرزمینی گذشته، باخبر می شویم و گاه با فرهنگ و سنت هایی که مردم یک منطقه با آنها خو گرفتند، آشنا خواهیم شد. به همین دلیل، یکی از بهترین مکان هایی که برای آشنایی با فرهنگ، تمدن، تاریخ و سنت های یک منطقه باید دید، موزه ها هستند. وقتی که قصد خرید بلیط هواپیما مشهد را دارید ناخود آگاه زیارت از حرم هشتمین امام بزرگوار به ذهن هرکسی می رسد. بدنیست بدانید که بعد از زیارت و راز و نیاز شهر مشهد جاذبه های و اماکن دیدنی بسیار زیادی دارد. ما در این مطلب سعی می کنیم تا شما را با برخی از موزه های دیدنی مشهد آشنا نماییم.

موزه آستان قدس

پس از رزرو بلیط هواپیما و رسیدن به شهر زیبای مشهد شما می توانید در کنار بازدید از حرم، بازدید از موزه آستان قدس یکی از موزه های دیدنی مشهد را هم در برنامه روزانه تان بگنجانید. این موزه، گنجینه ای از آثار تاریخی و مذهبی است و از چند بخش مجزا و غنی تشکیل شده است، که شامل گنجینه قرآن، فرش، نجوم، سلاح های تاریخی، سکه و اسکناس، مدال ، نقاشی، آبزیان عجیب و غریب و گنجینه ظروف و سفال های تاریخی است که مانندشان را در هیچ کجا نمی توانید بیابید.

باغ موزه نادری

معرفی موزه های دیدنی مشهد
موزه های دیدنی مشهد

آرامگاه نادر شاه افشار در سال 1342 توسط هوشنگ سیحون طراحی شده و علاوه بر آرامگاه نادرشاه دارای دو تالار موزه است. در یکی از تالار ها موزه اسلحه دوره های مختلف ایران و در دیگری موزه اسلحه و آثار مربوط به دوران نادرشاه نگهداری می شود. جالب است بدانید که نادرشاه خودش دستور ساخت آرامگاه کوچک برای خودش را داده بود.

مجسمه نادر شاه به همراه سربازانش که توسط ابوالحسن صدیقی از شاگردان کمال الملک ساخته شده نیز سازه ای بسیار مشهور و یکی از موزه های دیدنی مشهد می باشد. محمد تقی خان پسیان سردار خراسان نیز در شمال آرامگاه دفن شده و برخی از وسایلش در موزه شماره دو همراه وسایل نادر شاه به نمایش درآمده است.

موزه خصوصی آیین پهلوانی و فتوت

این مجموعه فرهنگی ارزشمند با پیگیری و پشتکار آقای پهلوان رستم قاسمی بنا گردیده است و در این موزه که دارای چند قسمت زور خانه، خلوتگاه و خانه پدربزرگ اشیایی ارزشمند از تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم به نمایش درآمده است در بخش زورخانه دورتادور دیوارهای مزین به تصاویر پهلوانان و جوانمردان مشهد است که ابزار های قدیمی و مشاغل سنتی این پهلوانان به نمایش در آمده است.

✅ بازدید از مقاله بهترین کافه های مشهد

موزه آب مشهد

یکی از بناهای تاریخی قدیمی مشهد مقدس آب انبار چهل پایه می باشد که بنا بر کتیبه ای که بر سر در آن قرار دارد حداقل به قدمت دوران صفوی است این آب انبار که به خاطر داشتن چهل پله به آب انبار چهل پله یا چهل پایه نامیده شده است اخیرا پس از مرمت و بازسازی به موزه آب تبدیل گشته است. از ویژگی های این مجموعه می توان به نزدیکی و مجاورت با مسجد شاه و حمام مهدی قلی بیگ اشاره نمود. این آب انبار تنها آب انبار مشهد مقدس است که قابل بازدید می باشد این مجموعه در بازار فرش مشهد واقع گردیده است.

موزه توس

معرفی موزه های دیدنی مشهد
موزه های دیدنی مشهد

موزه توس یکی دیگر از موزه های دیدنی مشهد در شهر توس قرار گرفته اما به خاطر فاصله کم و دسترسی آسان از مرکز شهر می توان آن را در فهرست موزه های مشهد آورد. هر سال علاقه مندان زیادی به آرامگاه فردوسی و موزه توس می آیند. آرامگاه فردوسی نیز توسط هوشنگ سیحون بنا شده و هدف طراحی نقالی شاهنامه بوده است. داخل موزه آثار سنگی ماقبل تاریخ، انواع شاهنامه ها، پیه سوزها، عطردان ها و دیگر اشیا حفاری شده منطقه، در کنار نقاشی هایی که مضمونشان محور شاهنامه است نگهداری می شود.

موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان را می توان گنجینه ای از مجموعه اشیای تاریخی و فرهنگی نامید، که از تالارها، کتابخانه، آزمایشگاه و بخش های متفاوت دیگری تشکیل شده و مجموعه ای کامل را به وجود آورده است. جالب است بدانید که طرح ساختمان این موزه، از عمارت خورشید، در کلات نادری الهام گرفته شده و جزو یکی از بزرگترین موزه های خاورمیانه است.

گردش و تفریح یکی از بهترین فعالیت هایی محسوب می شود که روح و تن خسته انسان را جلا می دهد. البته هرکسی سلیقه متفاوتی در گردش و تفریح دارید، برخی از افراد به طبیعت گردی علاقه دارند و برخی به سفر در تاریخ و گذشته علاقه دارند. ما در مطالب بالا برخی از موزه های دیدنی مشهد را برای دوستداران تاریخ و موزه معرفی کردیم تا از سفر به مشهد نهایت لذت راببرند. در ادامه می توانید راهنمای سفر مشهد را به طور کامل مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید