موزه پمپ بنزین تهران

تهران شهری با آسمان خراش های بی نظیر است که برای زندگی مدرن جای مناسبی به نظر می رسد، در میان این مدرنیتگی جاهای دیدنی و تفریحی زیادی در شهر تهران وجود دارند که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست، به عنوان مثال می توان به موزه های شهر اشاره کرد، موزه گردی و بازدید از موزه ها برای خیلی ها دلچسب است و تعداد موزه ها در این شهر دارای موضوعات متفاوتی هستند؛ از تاریخ و هنر گرفته تا نقاشی و ورزش.

معرفی موزه پمپ بنزین تهران
موزه پمپ بنزین تهران
موزه پمپ بنزین تهرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 26Rating: 4.0موزه پمپ بنزین تهران با معماری سنتی و کاشی‌ های هفت رنگ.موزه پمپ بنزین تهران این مجموعه بی‌ نظیر در جایگاه سوخت شماره ۶ شرکت نفت تهران با معماری سنتی و کاشی‌ های هفت رنگ به یادگار مانده است.

آشنایی با موزه پمپ بنزین تهران

تهران شهری با آسمان خراش های بی نظیر است که برای زندگی مدرن جای مناسبی به نظر می رسد، در میان این مدرنیتگی جاهای دیدنی و تفریحی زیادی در شهر تهران وجود دارند که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست، به عنوان مثال می توان به موزه های شهر اشاره کرد، موزه گردی و بازدید از موزه ها برای خیلی ها دلچسب است و تعداد موزه ها در این شهر دارای موضوعات متفاوتی هستند؛ از تاریخ و هنر گرفته تا نقاشی و ورزش. در میان شلوغی های پایتخت رفتن به جاهایی همراه با آرامش برایتان خیلی خوب است، پیشنهاد می کنیم در برنامه سفری تان با خرید بلیط هواپیما تهران حتما بازدید از موزه ها را بگنجانید؛ ما نیز در این مقاله قصد داریم در مورد یکی از موزه های بی نظیر شهر تهران برایتان بنویسیم، موزه پمپ بنزین در میان موزه های تهران به عنوان یکی از جالب ترین موزه هاست که در آن انواع ماشین‌ و اشیای عرضه سوخت به نمایش گذاشته شده است. موزه پمپ بنزین تهران واقع در دروازه دولت همانند گنجینه‌ ای گرانبها شناخته می شود و این موزه به عنوان سومین موزه تخصصی نفت در سطح کشور است. محل این موزه در قدیمی‌ ترین جایگاه پمپ بنزین در تهران بنا شده است و در این مجموعه می‌ توانید تمامی جزئیات سیستم پمپ بنزین را بشناسید.

معرفی موزه پمپ بنزین

معرفی موزه پمپ بنزین تهران
موزه پمپ بنزین تهران

این مجموعه بی‌ نظیر در جایگاه سوخت شماره ۶ شرکت نفت تهران با معماری سنتی و کاشی‌ های هفت رنگ به یادگار مانده است، طوری که قدمت این مجموعه به دوره پهلوی اول و حدودا سال ۱۳۱۰ خورشیدی بر می گردد. این جایگاه سوخت از سال ۱۳۷۱ به دلیل ساخت مترو در اختیار شهرداری بوده است اما در سال ۱۳۹۳ به عنوان اثر ملی به ثبت رسید و از سال ۱۳۹۸ نیز  به عنوان موزه پمپ بنزین دروازه دولت به روی عموم مردم بازگشایی گردید.

تاریخچه موزه پمپ بنزین

با آمدن نخستین اتومبیل در زمان مظفرالدین شاه به تهران، بنزین توسط یک شرکت انگلیسی در مغازه های خواربار فروشی تامین می شد اما بعد ها به خاطر خطرات ناشی از حمل و نگهداری بنزین در ظروف غیراستاندارد اولین پمپ بنزین‌ شکل گرفت. فعالیت پمپ بنزین دروازه دولت تا سال ۱۳۷۲ ادامه داشت و سرانجام بعد از مرمت های لازم به عنوان موزه پمپ بنزین دروازه دولت افتتاح شد. در موزه پمپ بنزین می توانید تاریخ جایگاه‌ های توزیع سوخت در کشور، نمایش اشیا و اسناد مرتبط با پخش فرآورده‌ های نفتی از ابتدا تاکنون، شیوه بارگیری، حمل و تخلیه سوخت در جایگاه‌ های عرضه را تماشا کنید.

✅ بازدید از مقاله دیدنی ترین موزه های تهران

بخش های موزه پمپ بنزین 

معرفی موزه پمپ بنزین تهران
موزه پمپ بنزین تهران

در این موزه دو بخش کلی برای بازدید پیش رو خواهید داشت؛ فضای باز و فضای سرپوشیده؛ حال هریک از بخش ها شامل قسمت های مختلفی هستند:

بخش فضای باز عبارتند از:

ویترین‌ های نمایشی: در محوطه موزه به ۱۲ ویترین شیشه‌ ای برخورد خواهید کرد که با نورپردازی شبانه جلب توجه می کنند، همچنین لوله های به کاررفته در این نرده‌ ها از منحنی‌ های ساختمان اصلی موزه هستند. در این بخش آدمک‌ هایی را خواهید دید که در هوای سرد در صف های خرید نفت منتظر هستند.

شعبه نفت: این قسمت شامل پیت، پیمانه، کیل، قیف و کالابرگ‌ های قدیمی است که باز هم نشان دهنده سرمای زمستان و صف های طولانی برای دریافت نفت سفید و روغن موتور است.

بخش ایمنی (HSE): در این بخش نیز می توانید تلفن ضدانفجار، خاموش‌ کننده دستی، سطل‌ های پر از شن، زنگ هشدار و لوله‌ های خروج بخار پمپ بنزین را تماشا کنید.

معرفی موزه پمپ بنزین تهران
موزه پمپ بنزین تهران

مخازن: سه نوع مخزن در این موزه وجود دارد که مربوط به نفت سفید، بنزین و گازوئیل هستند و با ویترین‌ های زمینی مسیر انتقال سوخت به مخازن و از مخازن به سکوها را به نمایش گذاشته اند.

تانکر سوخت: نمونه ای بسیار قدیمی از تانکرهای سوخت رسانی در موزه پمپ بنزین در معرض نمایش گذاشته شده است.

اتومبیل های قدیمی: در این بخش نیز خودروهای کلاسیک قرار داده شده است، مانند فولکس، بنز ۱۹۰ به عنوان تاکسی شهر و چندین ماشین دیگر.

در ادامه بازدید به داخل مجموعه می رسید که خود این بخش نیز شامل چندین اتاق است:

اتاق شماره ۱: در این اتاق روایتی از تاریخچه محله دروازه دولت، اسناد، ماکت، فیلم، نقشه به نمایش گذاشته شده است.

اتاق شماره ۲: این اتاق انواع فرآورده‌ های پمپ بنزین همراه با ظروف متنوع و پیمانه های به نمایش گذاشته شده است، مورد جالب توجه این اتاق بدین صورت است که سقف قسمتی آسمان آلوده و قسمتی دیگر آسمان پاک را نشان می دهد.

اتاق شماره ۳: در این اتاق می توانید به انواع نازل ها، باک ماشین و موتور سیکلت، صفحه آمپر دسترسی داشته باشید.

مسیر دسترسی به موزه پمپ بنزین

برای دسترسی به این موزه می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید، به عنوان مثال در صورت استفاده از مترو باید سوار خط یک شوید و در ایستگاه دروازه دولت پیاده شده و پس از یک دقیقه پیاده روی به موزه برسید. روش دیگر استفاده از اتوبوس های شرکت واحد است که باید از خط یک اتوبوس‌ های تندرو یعنی پایانه آزادی_چهارراه تهرانپارس استفاده کنید و در ایستگاه دروازه دولت با یک دقیقه پیاده‌ روی به موزه برسید. روش آخر نیز استفاده از تاکسی های شهری است که از هر نقطه از شهر می توانید به دروازه دولت دسترسی داشته باشید.

در ادامه می توانید با موزه شهاب سنگ تهران آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید