مکان های شگفت انگیز غواصی در ایران

انسان موجودی کمال پذیر است و همیشه دوست داشته علاوه بر کره خاکی در آسمان ها و دریاها نیز سیر کند و به کشف آن ها بپردازد. با گذشت زمان و به لطف علم و پیشرفت تکنولوژی این قبیل آرزوهای بشر به واقعیت پیوستند و امروزه انسان می تواند همچون پرنده ای در آسمان پرواز و همچون ماهی در اعماق دنیای آبی شنا کند.

0
24
معرفی مکان های شگفت انگیز غواصی ایران
مکان های شگفت انگیز غواصی ایران
مکان های شگفت انگیز غواصی در ایرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Mar 2Rating: 4.5مکان های شگفت انگیز غواصی ایران را بیشتر بشناسید.مکان های شگفت انگیز غواصی ایران به گردشگران فرصت می دهند تا به اعماق دریاها رفته، از نزدیک مرجان ها، ماهی ها و موجودات رنگارنگ و جذاب دریایی را مشاهده کنند

با برخی از مکان های شگفت انگیز غواصی در ایران آشنا شوید

انسان موجودی کمال پذیر است و همیشه دوست داشته علاوه بر کره خاکی در آسمان ها و دریاها نیز سیر کند و به کشف آن ها بپردازد. با گذشت زمان و به لطف علم و پیشرفت تکنولوژی این قبیل آرزوهای بشر به واقعیت پیوستند و امروزه انسان می تواند همچون پرنده ای در آسمان پرواز و همچون ماهی در اعماق دنیای آبی شنا کند. دنیای شگفت انگیز زیر آب همیشه برای همه جذابیت داشته و حتی تماشای آن از پشت مانتیور تلویزیون نیز دل ها را به هیجان درآورده است. همان گونه که در رمان بیست هزار فرسنگ زیر دریا از نویسنده مشهور “ژول وِرن”، به کشف اعماق اقیانوس ها پرداخته و این دنیای عجیب و زیبا را برایمان قابل لمس کرده است. غواصی، از جمله ورزش ها و تفریحاتی است که امروزه همه می توانند از طریق آن به ماجراجویی در اعماق دنیای آبی بپردازند و یک تجربه بی نظیری در زندگی شان رقم بزنند. یکی از زیباترین تفریحاتی که می توان در ایران انجام داد، غواصی در آب های سواحل شمال و جنوب کشور است. مکان های شگفت انگیز غواصی در ایران به گردشگران فرصت می دهند تا به اعماق دریاها رفته، از نزدیک مرجان ها، ماهی ها و موجودات رنگارنگ و جذاب دریایی را مشاهده کنند و حتی زیر آب عکس های متفاوت و یادگاری بگیرند! در بسیاری از سواحل ایران آموزش غواصی نیز ارائه می گردد و علاقه مندان به این ورزش آبی می توانند در این دوره های آموزشی ثبت نام کرده و دنیای زیر آب را کشف نمایند. اگر تابستان قصد دارید بلیط هواپیما ارزان به یکی از شهرهای ساحلی ایران بخرید و از دریا و ساحل لذت ببرید، پیشنهاد می کنیم با مکان های شگفت انگیز غواصی ایران نیز آشنا شوید و فرصت هیجان انگیز غواصی را از دست ندهید.

غواصی در جزیره کیش

معرفی مکان های شگفت انگیز غواصی ایران
مکان های شگفت انگیز غواصی ایران

جزیره کیش، یکی از بهترین مقاصد برای انجام غواصی است. در جزیره کیش ایستگاه های متعددی برای غواصی وجود دارند و گردشگررانی بلیط هواپیما کیش می خرند، می توانند در بسیاری از نقاط جزیره به غواصی بپردازند. بی شک، غواصی در آب های نیلگون دریای خلیج فارس بسیار لذت بخش و هیجان انگیز است و کشف دنیای آبی آن تجربه ای به یاد ماندنی خواهد بود. یکی از مزایای غواصی در جزیره کیش این است که شما در هر زمان از سال که هوس غواصی کنید، می توانید به کیش بروید. چرا که در هر زمان از سال امکان غواصی در جزیره کیش وجود دارد. در جزیره کیش برای افراد غیرحرفه ای که تاکنون تجربه غواصی نداشته اند، سایت های کم عمق در نظر گرفته شده اند. همچنین، در جزیره کیش مراکز آموزش و تفریحی غواصی متعد وجود دارند که جزیره را به قطب غواصی ایران تبدیل کرده اند. جزیره کیش به لحاظ داشتن گونه های متنوع آبزیان و جانوران دریایی ازجمله زیباترین و غنی ترین مکان های غواصی ایران به حساب می آید. علاوه بر این، پوشش مرجانی بی نظیری در سواحل شرق جزیره کیش وجود دارند که بر جذابیت سواحل افزوده اند. از جمله سایت های زیبای غواصی در جزیره کیش ژوراسیک پارک، بیگ کورال، دشت جلبک، زو بیچ، کنیون، دره ستارگان، سیمرغ، رویال راک، کشتی داما، سمبارون، کشتی یونانی، ساترن کرک، کلبه هور، الدورادو و سایت های دیگر هستند. در ادامه به معرفی بهترین و معروف ترین سایت های غواصی جزیره کیش می پردازیم.

سایت غواصی بیگ کورال

معرفی مکان های شگفت انگیز غواصی ایران
مکان های شگفت انگیز غواصی ایران

یکی از بهترین سایت های غواصی جزیره کیش برای افراد آماتور، سایت غواصی بیگ کورال است. این سایت در بخش شرقی جزیره قرار دارد و از یک اکوسیستم بسیار غنی و زیبا برخوردار است. مرجان های متنوعی که از شمال تا جنوب در امتداد ساحل این سایت وجود دارند، باعث محبوبیت منطقه شده اند. عمق سایت غواصی بیگ کورال حدود 6 الی 7 متر است و در زمان جزر به 4 متر می رسد. به همین سبب، سایت مناسبی برای غواصان غیر حرفه ای است. از آبزیان سایت بیگ کورال می توان اژدها ماهی، جراح ماهی، فرشته ماهی، استون فیش، سفره ماهی، طوطی ماهی، ملوان ماهی، هامور، باراکودا، ماهی تون، ماهی ساردین، انواع میگوها، خرچنگ ها، لاک پشت های آب شور و عنکبوت های دریایی را نام برد. در حال حاضر بهترین سایت غواصی جزیره کیش، سایت بیگ کورال است.

✅ بازدید از مقاله دنیای زیر آب دیوار چین

سایت غواصی کلبه هور

ساحل کلبه هور در غربی ترین نقطه جزیره کیش واقع شده و یکی از بهترین مکان ها برای غواصی است. انواع آبزیان و ماهی ها در این ساحل زندگی می کنند و میان آن ها می توان ماهی سنگ سر، هامور، سرخو و انواع لاک پشت ها و صدف ها را مشاهده کرد. یک غار کوچک به طول 5 متر نیز در ورودی و خروجی ساحل وجود دارد که در زمان مد عبور از آن برای غواصان بسیار لذت بخش است. عمق سایت غواصی کلبه هور برای افراد مبتدی و آماتور مناسب است.

سایت غواصی کشتی یونانی

مطمئنا، کسانی که بلیط هواپیما کیش می خرند به بازدید از کشتی یونانی می روند. کشتی یونانی سال ها است که در ساحل جزیره کیش به گل نشسته و تصویر بسیار جذابی به هنگام غروب دارد. گردشگران برای تماشای این چشم انداز به بازدید از کشتی یونانی می روند و عکس های هنری زیبا می گیرند. سایت غواصی کشتی یونانی شاید به اندازه کشتی یونانی معروف نباشد، اما برای غواصی به خصوص برای افراد مبتدی مکان بسیار مناسبی است. در این منطقه عمق آب 5 متر است و نیازی به داشتن تجهیزات خاص وجود ندارد. اگر توانایی این را داشته باشید که تا عمق 8 متری منطقه غواصی کنید، فرصت بازدید از پروانه کشتی یونانی را همراه دیگر آهن آلات و تجهیزات کشتی را خواهید داشت. به دلیل واکنش اکسید آهن در این منطقه، شن های اطراف کشتی را به رنگ سرخ خواهید دید. همچنین، گاه کسانی که به غواصی در این منطقه می روند، از حفره شمالی کشتی درون کشتی را نیز تماشا می کنند. هرچند، ورود به بدنه کشتی به علت پوسیدگی آن خطرناک است.

سایت غواصی کشتی داما

معرفی مکان های شگفت انگیز غواصی ایران
مکان های شگفت انگیز غواصی ایران

کشتی داما، یک کشتی باربری سنگالی است که در عمق 33 متری جنوب شرق جزیره کیش واقع شده و در پاییز سال 1384 به دلیل بحران آب گرفتگی موتورخانه اش غرق می شود. امروزه، کشتی داما به یکی از سایت های غواصی و زیستگاهی برای جانوران تبدیل شده است. کشتی داما در 7 کیلومتری جزیره کیش قرار دارد و غواصی در سایت آن نیازی به تخصص ندارد. اما غواصی در داخل کشتی نیازمند فراگرفتن دوره های تخصصی کشتی های غرق شده است. غواصان از طریف پنجره کابین وارد کشتی می شوند و از طریق راهروی پشتی کابین فرماندهی به هوابگاه و آشپزخانه می روند. در این منطقه آبزیانی نظیر باراکودا، خفاش ماهیان، سرخو، سنگسر و اژدرماهیان زندگی می کنند.

سایت غواصی ساترن کرک

یکی دیگر از سایت های غواصی جزیره کیش، سایت ساترن کرک است که در بکرترین منطقه جزیره قرار دارد. سایت غواصی ساترن کرک در عمق 14 متری یک شکاف واقع شده و تا عمق 22 متری ادامه دارد. سایت ساترن کرک 5 کیلومتر از جزیره فاصله دارد و به دلیل دور بودن کمتر کسی آن را برای غواصی انتخاب می کند. از آبزیان این سایت می توان بلک تیپ، خفاش ماهی، کوسه ماهی و باراکودا را نام برد. غواصی در سایت سترن کرک نیازمند مهارت، تخصص و تجربه است.

سایت غواصی سمبارون

یکی دیگر زیباترین سایت های غواصی جزیره کیش، سایت سمبارون است. زیباترین پوشش های مرجانی جزیره را در این سایت می توانید مشاهده کنید. کسانی که به غواصی در این منطقه می پردازند، با چشم اندازهای زیبایی روبرو می شوند. عمق سایت سمبارون از 16 متر آغاز شده و تا 60 تر ادامه دارد. آبزیان گوناگونی در این سایت زندگی می کنند که شیرماهی نیز میان آن ها مشاهده می شود.

غواصی در جزیره قشم

معرفی مکان های شگفت انگیز غواصی ایران
مکان های شگفت انگیز غواصی ایران

یکی دیگر از جذاب ترین مقاصد برای غواصی در ایران، جزیره قشم است. جزیره قشم انواع موجودات دریایی و زیباترین مرجان های دست نخورده را دارد و غواصان از غواصی و کشف دنیای زیر آب در این جزیره بسیار لذت می برند. در جزیره قشم نیز سایت های متعددی برای غواصی وجود دارند که عبارتند از سایت غواصی خلیفه، هرمز، باغ مرجانی، جزیره لارک، جزایر هنگام، جزیره زیتون، ناز و نگین ساحل قشم که در ادامه به معرفی برخی از معروف ترین آن ها می پردازیم.

سایت غواصی ناز

سایت غواصی ناز در جنوب جزیره قشم و مقابل پارک زیتون واقع شده و فاصله اش با ساحل حدود یک کیلومتر است. باریکه ای از خشکی ناز در زمان جزر دریا برای مدت کوتاهی به قشم وصل می شود. یک سایت غواصی در این منطقه فراهم گشته تا علاقه مندان بتوانند دنیای زیر آب را کشف کنند. عمق سایت 2 تا 5 متر است و برای افراد مبتدی سایت مناسبی جهت غواصی محسوب می شود. از آبزیانی که در این منطقه زندگی می کنند می توان دلقک ماهی، شقایق های دریایی، گربه ماهی، سفره ماهی، منقار ماهی، انواع خرچنگ ها و لاک پشت ها را نام برد.

سایت غواصی زیتون

سایت غواصی زیتون، مقابل پارک زیتون در جزیره قشم واقع شده و با داشتن عمق بین 2 تا 5 متر سایت مناسبی برای غواصی افراد آماتور است. افراد علاقه مند می توانند در دوره های مختلف آموزشی غواصی برگزار شده در این منطقه ثبت نام و شرکت کنند. از آبزیانی که در سایت غواصی زیتون زندگی می کنند می توان به هامور، جراح ماهی، ماهی ساردین، اسکات، باراکودا، اژدر ماهی، ماهی تون، طوطی ماهی، اسکورپیون، فرشته ماهی، صندوق ماهی، سفره ماهی، ملوان ماهی، کفشک، پیرانای آب شور، ماهی مرکب و خرچنگ اشاره کرد.

سایت غواصی هنگام

جزیره هنگام، به جزیره دلفین ها معروف است. در این جزیره برای غواصی سایت های متنوع و زیبایی وجود دارند. جزیره هنگام مقابل شیب دراز قرار دارد و تنوع آبزیان در آن بسیار بالا است. تماشای لاک پشت های بزرگ، مرجان های زیبا، دلفین ها و کوسه ها از زیباترین تجربیات غواصی در جزیره هنگام به حساب می آید.

سایت غواصی دره ستاره ها

اگر دوست دارید ستاره های دریایی دریای خلیج فارس را از نزدیک تماشا کنید، به غواصی در سایت دره ستاره ها بروید. در این سایت خبری از ماهی ها نیست و تنها چیزی که در طول غواصی مشاهده خواهید کرد ستاره های دریایی هستند که در بستر شنی دریا جمع می شوند و یک کهکشان زیرآبی به وجود می آورند. سایت غواصی دره ستاره ها را می توان یکی از زیباترین سایت های ایر ان نامید که بین 12 تا 15 متر عمق دارد.

سایت غواصی باغ مرجانی

باغ مرجانی یا همان اسپرینگی، از بهترین مکان های غواصی ایران است که روبروی روستای سوزا در بخش جنوبی جزیره قشم قرار دارد. نام این سایت از دشت مرجانی بزرگ و گسترده برگرفته شده و تماشای آن نیازمند رفتن به اعماق 40 متری دریا است. در این صورت قادر خواهید بود گونه های متنوع آبزیان و مرجان های بادزنی را مشاهده کنید. از جمله جانوران این منطقه سفره ماهی، اسب دریایی، شیرماهی، جاش، هامور، باراکودا و انواع کوسه ها هستند. جریان آب در سایت باغ مرجانی تند و شدید است و عمق آن بین 32 تا 66 متر می باشد. بدین سبب، غواصی در این منطقه برای افراد مبتدی اصلا مناسب نیست.

سایت غواصی کشتی سوخته لارک

یکی دیگر از سایت های جذاب غواصی در جزیره قشم، سایت کشتی سوخته لارک است. همان طور که از نام منطقه پیدا است، شما در این منطقه قادر به غواصی در یک کشتی خواهید بود. این کشتی در عمق 32 متری واقع شده و حدود 100 متر طول دارد. انواع آبزیان از قبیل هامور و باراکودا در این سایت زندگی می کنند. سایت غواصی کشتی سوخته لارک مابین دو جزیره قشم و لارک واقع شده و برای غواصان حرفه ای یک ماجراجویی زیبا به حساب می آید. از آبزیانی که در این سایت زندگی می کنند می توان مار ماهی، شیرماهی، هامور، گیش، جاش و ماهی شهری را نام برد.

غواصی در بندر چابهار

یکی دیگر از زیباترین قطب های غواصی در ایران، بندر چابهار است. انواع مرجان های نرم و سخت، آبزیان متنوع و ماهی های رنگارنگ در این منطقه زندگی می کنند. غواصان می توانند دنیای آبی بندر چابهار را کشف کرده و تجربه بی نظیری برای خود رقم بزنند. سایت های غواصی بندر چابهار عبارتند از سایت غواصی بهشتی، کاهاری، انبار نفت، بارج کنارک، جزیره شیطان، دره لیپار، بیریس، زامشدان، کلبه چابهار و غواصی علوم دریایی. این سایت های غواصی در فهرست مکان های شگفت انگیز غواصی در ایران قرار گرفته اند.

سایت غواصی کلبه چابهار

سایت غواصی کلبه چابهار، معروف ترین سایت چابهار است. در این منطقه زیستگاه مصنوعی ماهیان در دریا و سایت اختصاصی مرجان های کشت و تکثیر شده وجود دارند. کلبه چابهار در امتداد خط ساحلی دریای عمان قرار گرفته و یک ریف بسیار بزرگ دارد. امتداد این ریف در برخی نقاط تا چند کیلومتری و اعماق بیش از 30 متر و در برخی نقاط نیز تا فاصله 300 متر ادامه یافته است. با غواصی در اعماق 4 تا 9 متری منطقه کلبه چابهار قادر خواهید بود مرجان های شاخ گوزنی و مغزی فراوانی مشاهده کنید که با رنگ هایقهوه ای و سبز کنار یکدیگر قرار گرفته و منظره جذابی ایجاد کرده اند. به دلیل کم عمق بودن سایت غواصی کلبه چابهار، افراد مبتدی می توانند به راحتی در آن دنیای زیر آب را کشف کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید