گشت‌و‌‌گذار در میدان مشق تهران و سفر به تاریخ

شاید بسیاری از مردم با نام قدیمی "میدان مشق" آشنا نباشند  اما مطمعنا کسانی که بلیط هواپیما تهران را به دفعات زیاد خریداری کرده‌اند، حداقل یک‌بار راهشان به سمت میدان امام خمینی که یکی از اصلی‌ترین میدان‌های شهر می‌باشد، افتاده است. جالب است بدانید که تهران مدرن هم سن و سال این میدان است، از این رو داستان طولانی پشت میدان امام خمینی وجود دارد.

0
50
بازدید از میدان مشق تهران
میدان مشق تهران
گشت‌و‌‌گذار در میدان مشق تهران و سفر به تاریخReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 16Rating: 3.5گشت‌و‌‌گذار در میدان مشق تهران و سفر به تاریخ - خرید بلیط هواپیما تهران از سفرستانشاید بسیاری از مردم با نام قدیمی "میدان مشق" آشنا نباشند  اما مطمعنا کسانی که بلیط هواپیما تهران را به دفعات زیاد خریداری کرده‌اند، حداقل یک‌بار راهشان به سمت میدان امام خمینی که یکی از اصلی‌ترین میدان‌های شهر می‌باشد، افتاده است. جالب است بدانید که تهران مدرن هم سن و سال این میدان است، از این رو داستان طولانی پشت میدان امام خمینی وجود دارد.

میدان مشق تهران

شاید بسیاری از مردم با نام قدیمی “میدان مشق” آشنا نباشند  اما مطمعنا کسانی که بلیط هواپیما تهران را به دفعات زیاد خریداری کرده‌اند، حداقل یک‌بار راهشان به سمت میدان امام خمینی که یکی از اصلی‌ترین میدان‌های شهر می‌باشد، افتاده است. جالب است بدانید که تهران مدرن هم سن و سال این میدان است، از این رو داستان طولانی پشت میدان امام خمینی وجود دارد. پس در ادامه با ما همراه باشید چرا که این میدان حرف‌های تاریخی زیادی برای گفتن دارد.

تاریخ میدان مشق

بازدید از میدان مشق تهران
میدان مشق تهران

اگر با خرید بلیط هواپیما تهران به پایتخت سفر کنید و بخواهید از میدان مشق بازدید کنید، با کمی پیاده‌روی می‌توانید از خیابان سپه به میدان مشق یا سردر زیبای باغ ملی برسید. گفته‌ها حاکی از آن است که این میدان در دوران فتحعلی شاه قاجار نام‌گذاری شده است. بنابراین ازآنجایی که در آن زمان میدان مشق منطقه‌ای نظامی بوده ، تمرین‌های رزمی و نبرد زیادی در آن انجام می‌شده است. در دوران فتحعلی شاه قاجار محوطه میدان مشق بسیار بزرگ‌تر از اندازه کنونی‌اش بود و در واقع آن زمان یکی از میدان‌های بزرگ جنگی شهر به حساب می‌آمده است. مدت‌ها بعد در دوران حکومت رضا شاه، ساخت یک باغ عمومی در این منطقه برنامه‌ریزی شد. بعد از ساخت باغ عمومی، میدان مشق کاربرد نظامی‌اش را از دست داد و نامش به باغ ملی تغییر یافت. بعد از چندین سال در محوطه باغ ملی ساختمان‌های اداری ساخته شدند و کاربری فضای سبز باغ از بین رفت. اما با این حال، همه این منطقه را با نام “باغ ملی” می‌شناسند.

ساخت میدان مشق در دوران فتحعلی شاه قاجار

بازدید از میدان مشق تهران
میدان مشق تهران

فتحعلی شاه دستور داد تا میدانی دراز و چهار گوشه برای تمرین‌های سپاهی بسازند. اگر بلیط هواپیما تهران را خریداری کرده و به بازدید از این میدان بروید، از نزدیک شاهد عظمت و وسعت آن خواهید بود. میدان مشق با مساحت 400 متری، از بزرگ‌ترین میدان‌های نظامی تهران بود که همه روزه در نزدیکی آن، از ساعت 8 تا 10، صدای بلند مارش نظامی به گوش می‌رسید و سربازان بسیار زیادی به روش اروپاییان، در ستون‌های یک شکل با نظم خاصی مشق نظامی می‌کردند. نام میدان نیز، به همین علت “مشق” نام‌گذاری شده است. گاهی فتحعلی شاه قاجار برای تماشای تمرین‌های نظامی به میدان مشق می‌آمد و در میدان بالای دروازه‌ای می‌نشست. زمانی که فتحعلی شاه از آن بالا تمرین نظامیان را نظاره می‌کرد، از ابتدا تا انتهای تمرین به افتخار حضور وی، تمام مدت تیرهایی به سمت آسمان شلیک می‌شدند. بعد از تمام شدن مشق نظامی، سربازان که هیچ حقوقی در قبال سرباز بودن دریافت نمی‌کردند، تفنگ‌هایشان را به خانه تحویل می‌دادند و سر شغل اصلی‌شان ازجمله قصابی، بزازی و … برمی‌گشتند.

تبدیل میدان مشق به مرکز شهر تهران

بازدید از میدان مشق تهران
میدان مشق تهران

در اواسط دوران حکومتی ناصرالدین‌شاه قاجار، شهر تهران گسترش یافت و میدان مشق کم‌کم به مرکز شهر تبدیل گشت. مدت‌ها بعد در اطراف میدان مشق ساختمان‌های نظامی متعددی قد علم کردند و بناهایی همچون باروت خانه، اسطبل و کالسکه خانه نیز، به این محوطه اضافه گشتند. اگر برای بازدید از این میدان باستانی بلیط هواپیما تهران را خریداری کنید، در اطراف میدان بناهای زیبا و متعددی خواهید دید. زمین بالای میدان بعد از مدت‌ها توسط ناصرالدین‌شاه قاجار به مبلغان مسیحی بخشیده شد. هدف از این کار ساخت یک کلیسای انجیلی، بیمارستان و یک مدرسه آمریکایی بود. “رومان عیسی یان” با تقبل بودجه یک‌صد هزارتومانی ساخت کلیسای مریم مقدس را عهده‌دار شد و یک معمار روسی با نام ” نیکلای مارکف” بنا را طراحی نمود. در سال 1240 شمسی بود که دیواری اطراف میدان مشق کشیده شد و در سال 1241، محمدخان سپه سالار که وزیر جنگ دوره ناصرالدین‌شاه بود، بنای میدان مشق را تجدید نمود و تمامی دیوارهای طاقی و آجری که امروزه در میدان مشق تماشا می‌کنیم، یادگار آن دوران می‌باشند.

ردپای تاریخ در میدان مشق

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

میدان مشق به دلیل برخورداری از  فضای خاص و بی‌نظیرش ماجراهای تاریخی زیادی را به چشم خود دیده و شاهد بوده است. اگر بلیط هواپیما تهران را خریداری کرده و به میدان مشق بروید، از عظمت و زیبایی باغ، دلتان به هیجان خواهد آمد. از جمله این ماجراها می‌توان به برگزاری مسابقات و نمایش‌های دوچرخه‌سواری، موتور بازی و اولین پرواز با بالن را نام برد که در میان انبوهی از جمعیت تهران بزرگ، در آسمان شهر برگزار می‌شدند. اولین هواپیمایی که در ایران دیده شد، در سال 1332، زمان جنگ جهانی اول، در میدان مشق تهران توسط خلبان لهستانی “کوزمینسکی” فرود آمد و میدان مشق را به اولین فرودگاه ایران تبدیل نمود. مردم از دیدن این صحنه بسیار هیجان‌زده شده بودند و رفت‌وآمدشان به میدان مشق تا سه روز ادامه داشت. همچنین، میدان مشق در طول تاریخ شاهد اعدام شخصیت‌های سرشناس تاریخی چون شیخ فضل‌الله نوری و قاتل ناصرالدین‌شاه میرزا رضا کرمانی بوده است.

تبدیل میدان مشق به باغ ملی

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

اگر بلیط هواپیما تهران را خریداری کرده و نتوانستید از کسی سراغ میدان مشق را بگیرید، نگران نباشید. زیرا بیشتر مردم با این نام آشنا نیستند. رضا شاه، در دوران حکومت خود دستور داد تا پادگان‌ها به خارج از شهر انتقال یابند. در سال 1306 شاه دستور داد تا میدان مشق به یک مکان سرسبز و عمومی تبدیل گردد. دستور داده شد تا علاوه بر هتل‌ها و مهمان‌خانه‌ها، در این میدان ساختمان‌هایی برای فوتبال، تنیس، سینما و تئاتر و … نیز ساخته شوند. دو کامیون شمشاد به دستور رضا شاه از رشت به تهران آمد تا در محوطه میدان درختکاری شوند. بدین گونه، میدان مشق به باغ ملی تبدیل شد. خاطره جشن‌ها، سرورها، چراغانی‌ها و آتش‌بازی‌ها در باغ ملی تهران از خاطره‌ها هیچ‌گاه پاک نمی‌شوند و امروزه، اکثر مردم میدان مشق را با نام “باغ ملی” می‌شناسند.

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید