میدان نقش جهان اصفهان

اصفهان، شهری سرشار از زیبایی‌های تاریخی است که هر یک داستان‌های شنیدنی و ماجراهای تاریخی سال‌های درازی را همراه خود دارند. این آثار، همچنان همانند سالیان قبل پابرجا بوده و هر فردی با تماشایش شکوه و عظمت تاریخ غنی ایران را شاهد خواهد بود. به همین دلیل است که نام اصفهان را نصف جهان گذاشته‌اند تا ارزش هنر و معماری پس از سال‌ها هم باقی بماند. با بازدید از میدان نقش‌جهان، یکی از اعجوبه‌های شهر اصفهان را خواهید دید.

0
26
میدان نقش جهان
میدان نقش جهان اصفهانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 28Rating: 3.5میدان نقش جهان اصفهان یکی از بهترین و زیباترین جاذبه های گردشگری ایران و جهان.میدان نقش جهان اصفهان یکی از اعجوبه‌های شهر اصفهان است که نام قبلی این بنا میدان شاه بوده و پس از انقلاب نام میدان امام را به خود گرفته است.

میدان نقش جهان

اصفهان، شهری سرشار از زیبایی‌های تاریخی است که هر یک داستان‌های شنیدنی و ماجراهای تاریخی سال‌های درازی را همراه خود دارند. این آثار، همچنان همانند سالیان قبل پابرجا بوده و هر فردی با تماشایش شکوه و عظمت تاریخ غنی ایران را شاهد خواهد بود. به همین دلیل است که نام اصفهان را نصف جهان گذاشته‌اند تا ارزش هنر و معماری پس از سال‌ها هم باقی بماند. با بازدید از میدان نقش‌جهان، یکی از اعجوبه‌های شهر اصفهان را خواهید دید. نام قبلی این بنا میدان شاه بوده و پس از انقلاب نام میدان امام را به خود گرفته است، میدانی مستطیل شکل در مرکز شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی قرار دارد. میدان نقش ‌جهان در ۸ بهمن ۱۳۱۳ به شماره ۱۰۲ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و جزو اولین آثار ایرانی ثبت‌شده در میراث جهانی یونسکو بود.

اطراف میدان نقش جهان

میدان نقش جهان اصفهان
میدان نقش جهان

بناهای تاریخی در چهار طرف میدان نقش جهان قرار دارند، مانند عالی‌قاپو، مسجد شاه (مسجد امام)، مسجد شیخ لطف‌الله، سر در قیصریه. علاوه بر این‌ها دویست حجره دو طبقه نیز در اطراف میدان وجود دارند که انواع صنایع‌دستی مربوط به اصفهان را آنجا خواهید دید. این میدان که از بزرگ‌ترین میدان‌ها در دنیاست، امکان بازدید از چندین شاهکار معماری را یکجا فراهم خواهد کرد.

✅ بازدید از مقاله برنامه سفر اصفهان
✅ بازدید از مقاله انواع هتل‌های اصفهان
✅ بازدید از مقاله بلیط هواپیما به اصفهان

امکانات موجود در میدان نقش ‌جهان

میدان نقش جهان اصفهان
میدان نقش جهان

برای رفتن به بازار اصفهان نیز باید از همین میدان بروید، البته دورتادور میدان، مغازه‌هایی هستند که اجناس ناب و صنایع‌دستی می‌فروشند. که مطمئنا ساعت‌ها در میان این حجره‌ها محو خواهید شد. اگر هم از گشتن خسته شوید، نیمکت‌های سنگی در میدان وجود دارد که می‌توانید آنجا استراحت کنید. دسترسی به وسایل نقلیه از این میدان بسیار آسان است، و محلی برای تردد معلولین با ویلچر نیز وجود دارد. اطراف نقش جهان دارای رستوران، اقامتگاه‌های زیادی است و هم‌چنین پوشش شبکه اینترنتی عالی نیز دارد.

عالی قاپو

یکی از زیباترین بناها در نقش‌جهان کاخ عالی‌قاپو است که در ضلع غربی قرارگرفته و ظاهر دلربایش شمارا به‌سوی خود جذب می‌کند. این عمارت 48 متر ارتفاع و 6 طبقه دارد که با راه‌پله‌های مارپیچ به یکدیگر راه دارند.

زمان بازدید از این کاخ همه‌روزه به‌جز تاسوعا و عاشورا از ساعت 9 صبح الی 17 عصر با بلیط 3000 تومانی برای ایرانیان و 20000 تومانی برای توریست‌ها آماده خدمت‌رسانی است.

مسجد شیخ لطف‌الله

میدان نقش جهان اصفهان
میدان نقش جهان

در این میدان، گنبد زیبایی خواهید دید که بی‌شک توجهتان را به خود جلب خواهد کرد، چون با سایر مساجد تفاوت دارد. این تفاوت مربوط به مناره است چراکه در واقع این مسجد مناره‌ای سر به آسمان کشیده ندارد. مسجد شیخ لطف‌الله یکی از مساجد خاص ایران که در دوران صفوی ساخته‌شده و امروزه هم جزو دیدنی‌های اصفهان است. این مسجد شاهکاری از معماری همراه با کاشی‌کاری‌های قرن یازدهم است که به دستور شاه‌عباس اول با معماری استاد محمدرضا اصفهانی در حدود 18 سال ساخته‌شده و اکنون پس از گذشت سال‌های طولانی، هنوز هم در استفاده از رنگ و نور در معماری جزو شاهکارها به‌حساب می‌آید. یکی از شگفتی‌هایی که این بنا دارد، طاووسی است که در مرکز گنبد طراحی‌شده و پرهای آن توسط نور از طاق بالای در ورودی مسجد وارد می‌شود. بازدید از این مسجد همه‌روزه از ساعات 9 الی 11:30 و 13 الی 16:30 امکان‌پذیر است، هزینه بلیط برای ایرانیان 3000 تومان و برای توریست‌ها 20000 تومان است.

مسجد امام

در ضلع جنوبی میدان، گنبد و مناره‌هایی خواهید دید که متعلق به مسجد امام است. این مسجد که بانام‌های مسجد شاه، مسجد سلطانی و مسجد جامع هم شناخته می‌شود، مهم‌ترین مسجد تاریخی اصفهان و هم‌چنین جزو بناهای مهم معماری اسلامی ایرانی است. این بنا با معماری، کاشی‌کاری و نجاری بی‌نظیر در قرن یازدهم هجری به دستور شاه‌عباس بزرگ ساخته‌شده است. استفاده از رنگ‌ها، شاهکاری از این مسجد ساخته که عناصر ساختمانی، طاق‌های متقارن، حوض بزرگ وضو، کاشی‌کاری‌ها و … شما را حیرت‌زده خواهند کرد. زمان بازدید از این مسجد هم همه‌روزه به‌غیراز زمان نماز ظهر بدون بلیط ورودی امکان‌پذیر است.

سر در قیصریه

سردر قیصریه بنایی در ورودی اصلی بازار بزرگ اصفهان است. این بنا قبلاً دارای سه‌طبقه بوده ولی اکنون دارای دوطبقه ‌است. طبقه سوم نقاره‌خانه این بنا بوده که تخریب‌شده و در آن قسمت با صدای موسیقی، اوقات روز را اعلام می‌کردند. هم‌چنین سردر قیصریه شامل چهار درب فرعی، یک دروازه اصلی و یک حوض بوده که حوض هم چندین سال قبل به باغچه تبدیل‌شده بود ولی اکنون در حال احیا است. چون این بنا شباهت زیادی به بناهای شهر قیصریه داشته، به همین دلیل نام قیصریه را برایش انتخاب کرده‌اند. بالای سردر، نقاشی‌ها، ناقوس دیر هرمز و ساعت قلعه پرتغالی‌ها را خواهید دید که پس از فتح آن جزیره به اصفهان آورده‌اند و در بالای این سردر نصب‌کرده‌اند.

در این میدان زیبا علاوه بر گشت‌وگذارهای تاریخی، می‌توانید سرگرمی‌های دیگری هم داشته باشید و لحظات خاطره‌انگیزی برای خود رقم بزنید.

خرید

همان‌طور که گفتیم، میدان نقش‌جهان از دروازه‌های ورودی به بازار بزرگ اصفهان است که آنجا می‌توانید به خرید سوغاتی و صنایع‌دستی مشغول باشید. این صنایع‌دستی هنر دستان توانمند هنرمندان کشورمان است که با خریدشان می‌توانیم از زحماتشان قدردانی کنیم.

خوراک

میدان نقش جهان اصفهان
میدان نقش جهان

در بالا نیز اشاره کردیم که در میدان نقش‌جهان، رستوران‌ها و کافه‌هایی وجود دارند که می‌توانید غذا میل کرده و استراحت کرده باشید. بستنی و آبمیوه فروشی مخصوصاً در فصل‌های گرم، بازار خوبی دارند، پس اگر در هنگام تابستان به اصفهان سفر کردید، حتماً با خوردن بستنی‌های خوشمزه از خودتان پذیرایی کنید.

کالسکه سواری

میدان نقش جهان اصفهان
میدان نقش جهان

از موارد خاصی که در میدان نقش‌جهان وجود دارد، کالسکه‌هایی هستند که به دور میدان می‌چرخند و مطمئناً شما را برای چند دقیقه هم که شده از زمان حال دور می‌کنند و به فضای تاریخی می‌برند.

عکاسی

سوژه‌های زیادی برای عکاسی در این میدان وجود دارند که می‌توانید در کنار گنبدهای زیبای مساجد، فواره‌های آب، معماری‌های خاص و خیلی موارد دیگر عکس یادگاری بگیرید.

به یاد داشته باشید طوری برنامه‌ریزی کنید تا میدان نقش‌جهان را هم روز و هم شب ببینید که هرکدام زیبایی خاص خود را دارد و به هنگام شب، نورپردازی و انعکاس آن روی آب و رقص فواره‌ها واقعاً رویایی و بی‌نظیر هستند.

برای خرید بلیط هواپیما اصفهان و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید