میدان کهنه اصفهان

اصفهان، یک مقصد گردشگری تاریخی و محبوب در سراسر دنیاست که جاذبه های بی نظیر و فوق العاده اش همه را مجذوب خود می کند. اکثر گردشگرانی که بلیط هواپیما اصفهان را تهیه می کنند، از تمام جاذبه های اصلی شهر بازدید می کنند. اما شاید کمتر کسی می داند که در نزدیکی میدان نقش جهان یک میدان قدیمی زیبا متعلق به دوره سلجوقی وجود دارد.

0
94
معرفی میدان کهنه اصفهان
میدان کهنه اصفهان
میدان کهنه اصفهانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 12Rating: 4.0میدان کهنه اصفهان میدانی بسیار زیبا و تاریخی متعلق به دوره سلجوقی.میدان کهنه اصفهان در نزدیکی میدان نقش جهان متعلق به دوره سلجوقی وجود دارد و با نام های میدان عتیق میدان امام علی و سبزه میدان نیز خوانده می شود.

آشنایی با میدان کهنه اصفهان

اصفهان، یک مقصد گردشگری تاریخی و محبوب در سراسر دنیاست که جاذبه های بی نظیر و فوق العاده اش همه را مجذوب خود می کند. اکثر گردشگرانی که بلیط هواپیما اصفهان را تهیه می کنند، از تمام جاذبه های اصلی شهر بازدید می کنند. اما شاید کمتر کسی می داند که در نزدیکی میدان نقش جهان یک میدان قدیمی زیبا متعلق به دوره سلجوقی وجود دارد. میدان کهنه اصفهان که با نام های میدان عتیق، میدان امام علی و سبزه میدان نیز خوانده می شود، در فاصله 500 متری از میدان نقش جهان قرار دارد و تمام بازدید کنندگان را با قدمت و زیبایی خود به وجد می آورد. این میدان در دوران قدیم قلب تپنده اصفهان و یکی از مهم ترین میادین شهر بوده است. امروزه نیز به دلیل قدمت تاریخی و موقعیت جغرافیایی اش بسیار پر رفت و آمد است و مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد. همچنین، میدان کهنه در پیوند چهار محور اصلی اصفهان یعنی خیابان هاتف، مسجد جامع، ولیعصر و عبدالرزاق نقش کلیدی دارد. بازدید از میدان کهنه برای آن دسته از گردشگرانی که قصد آشنایی با تاریخ اصفهان را دارند، پیشنهاد می شود. پس با سفرستان همراه باشید.

تاریخچه میدان کهنه اصفهان

معرفی جاذبه های اصفهان
جاذبه های اصفهان

پیش از اسلام و در دوره هخامنشی اصفهان با نام “گابی” یا “گابال” شناخته می شد. این شهر در زمان ساسانیان به “اسپهان” تغییر نام  داد و به عنوان مرکز تجمع لشکریان و سپاهیانی قرار گرفت که از شهرهای جنوبی تر نظیر خوزستان، فارس و کرمان در آن جمع می شدند. در ادوار پس از اسلام نام شهر به “اصفهان” تغییر کرد و پایتخت و مرکز حکومت سلسله های مختلفی چون آل بویه، دیلمیان، سلاجقه و صفویان قرار گرفت.

اعراب در اوایل اسلام در کالبد اولیه شهر یعنی شمال شرقی میدان امام علی (میدان کهنه) یا همان ضلع جنوب غربی محله یهودیه مسجدی را ساختند. حاکم وقت اصفهان در همان سال برای خود تختگاهی در فاصله میدان و در محله ای به نام خوشینان در ضلع جنوبی میدان امام علی (میدان کهنه) ساخته بود که حوالی امام زاده اسماعیل و مسجد شعیا کنونی قرار دارد. پس از آن اصفهان در دوره دیلمیان (آل بویه) به رشد و شکوفایی چشمگیری در مقایسه با گذشته دست یافت و به دنبال آن گسترش محلات شهر صورت گرفت. در این دوره میدان عتیق کنونی، هسته اصلی شهر به حساب می آمد و فضای میدان کهنه که پیش تر محل داد و ستد، چوگان و اسب دوانی بود، به فضای مشترک عملکردهای حکومتی و مذهبی تبدیل شد. در اطراف این میدان آثاری از آن زمان به جا مانده اند که شبستان های ستون دار ضلع جنوبی مسجد جامع عتیق و سردر مسجد جامع حکیم ازجمله آن ها هستند.

✅ بازدید از مقاله راهنمای سفر اصفهان

در دوره سلاجقه نیز اصفهان به عنوان مقر حکومتی خاندان سلاجقه انتخاب شد. در اطراف میدان کهنه آثار به جا مانده زیادی از این دوران وجود دارند که از میان آن ها می توان گنبد نظام الملک، مناره مسجد علی، گنبد تاج الملک در مسجد جامع، بخش عمده ای از بنای امام زاده اسماعیل، قسمت هایی از بازار غاز، مقبره نظام الملک و ملک شاه سلجوقی در محله دارالبطیخ را نام برد.

به دنبال سقوط حکومت سلجوقی، ایلحانان و تیموری به اصفهان حمله کرده و اکثر تاسیسات و محلات اصفهان را ویران کردند. آثاری که از دوران ایلخانی و تیموری در اطراف میدان کهنه به جا مانده اند، عبارتند از: امام زاده جعفر در ابتدای ضلع غربی خیابان هاتف، چهل ستون های متعدد، دو محراب زیبا در شبستان مسجد عتیق از زمان سلطان الجایتو. زمانی که ستاره اقبال سلاطین صفوی درخشید و حکومت مقتدر و یک پارچه شان ظهور کرد، اصفهان به اوج شکوه و جلال دست یافت و بار دیگر در هر زمینه ای شهره عام و خاص شد. میدان کهنه در شهر اصفهان چند سالی است که احیا شده و گردشگران زیادی در سفر به اصفهان از آن بازدید می کنند.

بهترین زمان بازدید از میدان کهنه در شهر اصفهان

میدان کهنه در اصفهان با قدمت و ارزش تاریخی زیاد، یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری اصفهان به حساب می آید. گردشگران می توانند در بازدید از میدان نقش جهان با طی مسافت کوتاهی به بازدید از این میدان بروند. اگر قصد دارید برای گشت و گذار در اصفهان و آشنایی با تاریخ ارزشمند آن بلیط هواپیما اصفهان خریداری کنید، بهتر است سفرتان را در اواخر شهریور، پائیز و یا زمستان انجام دهید. زیرا در این مواقع از سال اصفهان آب و هوای خوش و معتدلی دارد و جذاب تر از هر زمان دیگری است. بازدید از میدان کهنه در فصل تابستان نیز زیبا است و رقص فواره های میدان بسیار خوشایند و دلنشین هستند. اما اگر طاقت آب و هوای گرم را ندارید، رزرو بلیط هواپیما اصفهان و بازدید از میدان کهنه را در فصل تابستان فراموش کنید.

در ادامه می توانید با کوه صفه اصفهان آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید