میراث جهانی ایرانی ثبت‌شده در یونسکو

یکی از نکات جالب‌توجه در مورد کشور عزیزمان ایران این است که از لحاظ تاریخ و تمدن در جهان نمونه بوده و مکان‌های گردشگری بی‌نظیری را در خود جای داده است. از شمال تا جنوب ایران سرشار از آثار دیدنی، جاذبه‌های باستانی، فرهنگی و طبیعی است که چشم هر بیننده‌ای را مسحور می‌کند.

0
114
خرید بلیط هواپیما و آثار ایران در یونسکو
بلیط هواپیما
میراث جهانی ایرانی ثبت‌شده در یونسکوReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Feb 2Rating: 3.5میراث جهانی ایرانی ثبت‌شده در یونسکو - خرید بلیط هواپیما ارزان از اپلیکیشن سفرستان یکی از نکات جالب‌توجه در مورد کشور عزیزمان ایران این است که از لحاظ تاریخ و تمدن در جهان نمونه بوده و مکان‌های گردشگری بی‌نظیری را در خود جای داده است. از شمال تا جنوب ایران سرشار از آثار دیدنی، جاذبه‌های باستانی، فرهنگی و طبیعی است که چشم هر بیننده‌ای را مسحور می‌کند. خرید بلیط هواپیما

میراث جهانی ایرانی ثبت‌شده در یونسکو

یکی از نکات جالب‌توجه در مورد کشور عزیزمان ایران این است که از لحاظ تاریخ و تمدن در جهان نمونه بوده و مکان‌های گردشگری بی‌نظیری را در خود جای داده است. از شمال تا جنوب ایران سرشار از آثار دیدنی، جاذبه‌های باستانی، فرهنگی و طبیعی است که چشم هر بیننده‌ای را مسحور می‌کند. در این میان اما برخی مکان‌ها وجود دارند که دارای شهرت جهانی هستند و در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت‌ گشته‌اند. در ادامه این مطلب قصد داریم مهم‌ترین این آثار را معرفی کنیم:

تخت جمشید

1تخت جمشید، پارسه یا پرسپولیس

تخت جمشید در شهرستان مرودشت استان فارس قرار دارد. این بنای عظیم و باشکوه در سال ۵۱۸ پیش از میلاد توسط کوروش اول بنا شد که پایتخت امپراتوری هخامنشی بوده است. این عمارت باشکوه بر روی سکوی طبیعی با استفاده از معماری بین‌النهرین ساخته‌شده و در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ با شماره ثبت 114 ثبت ملی شده است. شما می‌توانید با خرید بلیط هواپیما شیراز از نزدیک این هنر تاریخی را نظاره‌گر باشید.

زمان بازدید:

  • الی ۱۸:۳۰ بهار و تابستان‌ها – ۸ الی ۱۸ پاییز و زمستان‌ها

تعطیلی هفتگی ندارد، اما سالانه در 9 و۱۰ محرم، ۲۸ صفر، ۲۱ رمضان، ۲۵ شوال، ۱۴ خرداد تعطیل است.

بلیط ورودی برای هر نفر ۳۰۰۰۰ است.

میدان امام

2مجموعه میدان امام اصفهان (نقش‌جهان)

از آثار زمان شاه‌عباس اول صفوی است که در اصفهان واقع گشته است. میدانی مستطیلی شکل که دورتادورش دویست حجره دوطبقه قرارگرفته است. مسجد شیخ لطف‌الله، قیصریه و کاخ تیموریان از بناهای ارزشمند در این مجموعه هستند که هرکدام ارزش و زیبایی خاص خود را دارند. این میدان و بناهای اطرافش در سال ۱۹۷۹ میلادی جزو میراث جهانی یونسکو با شماره 115 ثبت شدند.
زمان بازدید آزاد است.

تعطیلی هفتگی مسجد امام در روزهای جمعه و مسجد شیخ لطف‌الله هرروز در مواقع نماز ظهر است. همچنین تمام بناهای تاریخی میدان نقش‌جهان در ایام سوگواری تعطیل هستند.

بلیط ورودی رایگان است

تخت سلیمان

3تخت سلیمان

این مکان واقع در شمال غربی ایران در نزدیکی تکاب درون دره‌ای در منطقه کوه‌های آتش‌فشانی است. زمانی پناهگاه اصلی زرتشتیان بوده که در دوران ایلخانیان بازسازی‌شده است. تخت سلیمان دارای اهمیت نمادین است. طرح‌های آتشکده، کاخ و نمای کلی به‌طور کامل تحت تأثیر معماری اسلامی است. مهم‌ترین آثار بجا مانده آتشکده و تالارهای دوره ساسانی است که در اطراف چشمه رسوبی ساخته ‌شده‌اند. این مکان در سال 2003 با شماره 1077 به ثبت میراث جهانی رسیده است.

زمان بازدید:

 ۸ الی ۲۰ بهار و تابستان‌ها – ۸ الی ۱۷:۳۰ پاییز و زمستان‌ها

تعطیلی هفتگی ندارد، اما در 9 و۱۰ محرم، ۲۸ صفر، ۲۱ رمضان، ۲۵ شوال، ۱۴ خرداد تعطیل است.

بلیط ورودی ندارد.

ارگ بم

4ارگ بم

این شهر در محیطی بیابانی در حاشیه جنوبی فلات ایران واقع‌شده است. قدمتش به دوران هخامنشی برمی‌گردد و اهمیتش به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده باستانی ابریشم است. ارگ بم نمونه کامل شهر باستانی است که در ساخت آن به طور کامل از عناصر بومی استفاده‌ شده است. ارگ بم بزرگ‌ترین سازه خشتی در جهان بوده که در سال 2004 با شماره 1208 به ثبت رسید اما متأسفانه در سال 1382 در اثر زلزله تقریباً به‌طور کامل از بین رفت.

مجموعه کلیساهای ارامنه

5مجموعه کلیساهای ارامنه

این مکان واقع در شمال غربی ایران شامل سه کلیسا است: سن تادائوس، سن استپانوس و معبد زور. این بناها جزو نمونه‌های ارزشمند معماری هستند که از میان آن‌ها سن تادائوس قدمت بیشتری دارد. مجموعه کلیساهای ارامنه امروزه به‌عنوان میراث جهانی ثبت‌ شده‌اند، البته هنوز هم مکان‌های زیارتی برای مسیحیان ایرانی به‌حساب می‌آید.

بازار تاریخی

6بازار تاریخی تبریز

تبریز از گذشته مرکز فرهنگی و تجاری بوده است. بازار تاریخی تبریز نمونه‌ای زنده از تبادلات کالا در ایران است که شامل بناهای خشتی به یکدیگر متصل شده هستند. اگر با بلیط هواپیما تبریز به این شهر سفر می‌کنید، بازدید از این بازار تاریخی را از دست ندهید.

شهر تاریخی یزد

7شهر تاریخی یزد

در مرکز فلات ایران و نزدیک جاده ابریشم واقع‌ شده است. این شهر نمونه کاملی از سازگاری انسان با طبیعت کویر و منابع محدود آن است. سیستم انتقال آب در این شهر به ‌وسیله قنات است تا آب‌های زیرزمینی به سطح زمین انتقال داده شوند. با خرید بلیط هواپیما یزد و سفر به این شهر خواهید دید که معماری منحصربه‌فرد یزد جزو نمونه‌هایی است که دنیای مدرنیته در آن نفوذ نداشته است.

شهر سوخته

8شهر سوخته

این شهر در فلات ایران واقع ‌شده است. بقایای خشتی شهر سوخته نشان‌دهنده این است که حدوداً ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد ساخته‌شده و شامل: بناهای تاریخی، خانه‌های مجزا، قبرستان‌ها است. احتمال اینکه تغییرات آب و هوایی باعث ترک اهالی باشد خیلی قوی است. به خاطر اقلیم خشک این ناحیه، کشفیات مربوط به هزاره دوم و سوم سالم باقی‌مانده‌اند.

گنبدکاووس

9گنبدکاووس

برجی ۵۳ متری است که در سال ۱۰۰۶ توسط قابوس بن وشمگیر حاکم وقت در مجاورت خرابه‌های شهر باستانی جورجان (گرگان) ساخته‌ شده است. گنبدکاووس تنها بنای بازمانده از زمان حمله مغول‌ها است. این شهر زمانی مرکز هنر و علم بوده و بارها هم مورد هجوم قرارگرفته است. گنبدکاووس نمونه تلفیقی از تکنولوژی در معماری اسلامی است که بنای این برج از خشت ساخته‌شده و در ساخت آن اشکال هندسی پیچیده‌ای به ‌کاررفته‌اند. در این میان سقف خشتی مخروطی شکل به‌عنوان شاهکار معماری اسلامی به شمار می‌رود.

گنبد سلطانیه

10گنبد سلطانیه

شهر سلطانیه در استان زنجان پایتخت حکومت ایلخانی بوده است. این گنبد توسط مغول‌ها تأسیس‌شده و یکی از مهم‌ترین شاهکارهای معماری فارسی است. ساختمانی هشت‌ضلعی با گنبدی فیروزه‌ای‌رنگ و با ارتفاع ۵۰ متر است که معماری آن به سبک گنبدهای دو پوش است، یعنی بدنه اصلی این بنا کلاً از خشت ساخته‌شده و خود گنبد با کاشی‌های فیروزه‌ای به شیوه معرق‌کاری تزئین شده است.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید