نارین قلعه یزد بنای باشکوه و تاریخی

همه ما استان یزد را با کویر زیبایش و همچنین آب‌و‌هوای گرم و خشکش می‌شناسیم. شاید شما هم آن را با موارد دیگری نظیر صنایع‌دستی، آثار باستانی، معماری قدیمی، سوغات متنوع، شیرینیجات و ... بشناسید.

0
32
معرفی نارین قلعه یزد
نارین قلعه یزد
نارین قلعه یزد بنای باشکوه و تاریخیReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 8Rating: 4.0نارین قلعه یزد یک بنای بسیار باشکوه و تماشایی در استان زیبای یزد.نارین قلعه یزد در شهرستان میبد 50 کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد که روی تپه بلندی به ارتفاع 25 متر ساخته شده و بسیار زیباست.

معرفی نارین قلعه بنای باشکوه استان یزد

همه ما استان یزد را با کویر زیبایش و همچنین آب‌و‌هوای گرم و خشکش می‌شناسیم. شاید شما هم آن را با موارد دیگری نظیر صنایع‌دستی، آثار باستانی، معماری قدیمی، سوغات متنوع، شیرینیجات و … بشناسید. درواقع یزد از سمت شمال به شهرستان‌های میبد و اردکان، از سمت جنوب به شهرستان مهریز، ابرکوه، تفت و از سمت غرب به استان اصفهان و از سمت شرق نیز به بافق و اردکان راه دارد. همان‌طور که گفتیم استان یزد به دلیل کویری بودنش آب و هوایی بسیار گرم داشته و معماری بی‌نظیرش بر اساس چنین ویژگی شکل گرفته است. برای بسیاری از کسانی که بلیط هواپیما یزد را تهیه می‌کنند کویرگردی یکی از لذت‌های غیرقابل وصف به شمار می‌آید اما علاوه بر کویر، مراکز متعدد دیگری نیز در این استان وجود دارند که در فهرست گردشگری اکثر افراد قرار می‌گیرند. ما قصد داریم در این مطلب یکی از این مراکز، یعنی نارین قلعه یزد را به شما معرفی کنیم تا هرگاه قصد سفر به یزد را داشتید از این قلعه کهن نیز دیدن کنید. پس با ما همراه باشید.

تاریخچه نارین قلعه یزد

معرفی نارین قلعه یزد
نارین قلعه یزد

بدون شک قدمت این میراث ملی به چندین هزار سال قبل باز می‌گردد. چراکه کشف بسیاری از آثار کهن و باستانی در این قلعه تاریخی، حکایت از قدمت بسیار طولانی و درازمدت آن دارد. حتی یکی از تاریخ‌نویسان قرن هشتم به نام جعفری این بنا را مربوط به دوران حضرت سلیمان (ع) می‌دانست که البته این ادعا از لحاظ علمی قابل‌اطمینان نیست. علاوه بر همه این موارد، یک سکه مربوط به دوره ساسانیان نیز توسط باستان‌شناسان، در این قلعه ثبت ‌و ‌ضبط شده است. درواقع چنین می‌توان گفت که نارین قلعه یکی از آثار باستانی مهم و دلیل اصلی سفر باستان‌شناسانیست که به این شهر سفر می‌کنند.

محل قرارگیری نارین قلعه

نارین قلعه در شهرستان میبد، 50 کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد که روی تپه بلندی به ارتفاع 25 متر ساخته شده است و شیب کمی هم دارد. بسیاری از کسانی که به شهرستان میبد سفر می‌کنند از این قلعه زیبا دیدن کرده و محو تماشای آن می‌‎شوند. چراکه از آن ارتفاع بالا همه‌چیز به‌گونه‌ای دیگر نمایان است و هرکسی که روی قلعه قرار می‌گیرد دید وسیع، گسترده‌ و شگفت‌انگیزی به چشم‌انداز شهر دارد. این قلعه بعد از گذشت چند هزار سال همچنان ابهت و شکوه خود را حفظ کرده است.

✅ بازدید از مقاله بهترین مکان های تفریحی یزد برای طبیعتگردی
✅ بازدید از مقاله انواع هتل های یزد از مدرن تا سنتی
✅ بازدید از مقاله بازدید از موزه آب در دل کویر یزد

معماری نارین قلعه

معرفی نارین قلعه یزد
نارین قلعه یزد

نارین قلعه یزد یکی از زیباترین و البته کهن‌ترین آثار خشتی جهان محسوب می‌شود. از ظاهر مستحکم و باشکوه این قلعه می‌توان دریافت که پیشینیانمان معمارانی زبده و مهندسانی بسیار کار بلد و ماهر بودند. بیشتر افراد که از نارین قلعه دیدن می‌کنند از تماشای چنین اثر زیبایی متحیر می‌شوند. مخصوصا بعد از اینکه مطلع می‌گردند چنین نمای منحصربه‌فردی مربوط به چند هزار سال پیش است، چراکه باور نمی‌کنند در آن زمان دورو‌دراز با چنین امکانات کمی نیاکانمان قادر به خلق چنین قلعه زیبایی بودند.

نارین قلعه در زمان‌های گذشته به دژ دالان نیز معروف بود که بسیاری از باستان‌شناسان و محققان قدمت این قلعه را حتی به دوران اشکانی و پیش از اسلام نیز نسبت داده‌اند. یکی از نکات جالب معماری این قلعه حفر خندق در اطراف آن است که به‌منظور دفاع از هجوم دشمنان انجام می‌شد. افرادی که از نارین قلعه دیدن می‌کنند با تماشای این خندق‌ها متعجب و شگفت‎زده می‌شوند. چراکه چنین دوراندیشی و تدابیر حفاظتی از جانب گذشتگانمان جالب بوده و باعث افتخار و مباهاتمان می‌گردد.

نقاطی که تخریب شده‌اند

معرفی نارین قلعه یزد
نارین قلعه یزد

شما با سفر به شهرستان میبد فقط قادر به بازدید از بخش‌های به جای مانده این قلعه خواهید بود. برای مثال آن‌طور که معماران گذشته ایرانی ویژگی‌های این قلعه را ثبت و ضبط کرده بودند، در توضیحاتشان آمده بود که نارین قلعه دارای 4 برج گِرد و بسیار مرتفع بوده و برای اهداف دیدبانی ساخته شده بود. متاسفانه در حال حاضر تنها قسمت مرکزی آن صحیح و سالم باقی مانده است. تخته پلی نیز یکی دیگر از نقاطیست که در سال 1343 با احداث خیابان از بین رفته که به‌نوعی راه ارتباطی قلعه با شهر به حساب می‌آمد.

کلام آخر

معرفی نارین قلعه یزد
نارین قلعه یزد

همان‌طور که خواندیم، این قلعه کهن و تاریخی یکی از میراث‌های فرهنگی کشورمان است که در سال 1354 به ثبت ملی نیز رسیده است. بنایی کهن که به ما سبک زندگی و معماری نفیس گذشتگانمان را بیان می‌کنند و تمام گردشگرانی که به این قلعه زیبا می‌آیند را شگفت‌زده و متحیر می‌کند. ما سعی کردیم در این مطلب بیشتر ویژگی‌های نارین قلعه را به شما معرفی کنیم، اما اگر شما هم تجربیات مشابه دارید خوشحال می‌شویم آن‌ها را با ما نیز به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید