نحوه تمدید پاسپورت به چه صورت انجام می شود؟

گذرنامه یا پاسپورت مدرکی همانند شناسنامه است که به افراد اجازه اقامت در سایر کشورها را در مدت معین می دهد. اخذ پاسپورت بسته به کشور مقصد سختی ها و آسانی های خودش را به همراه خواهد داشت اما از آن جا که پاسپورت ها برای مدت معینی صادر می شوند، پس از مدتی باید به تعویض یا تمدید آن اقدام کنید.

0
62
معرفی نحوه تمدید پاسپورت
نحوه تمدید پاسپورت
نحوه تمدید پاسپورت به چه صورت انجام می شود؟Reviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jun 2Rating: 4.0نحوه تمدید پاسپورت و معرفی مراحل گام به گام برای تمدید اعتبار گذرنامه.نحوه تمدید پاسپورت به این گونه است که باید با مدارک گفته شده در ادامه را به پلیس 10+ مراجعه کنید و مراحل گام به گام زیر را پیش ببرید.

نحوه تمدید پاسپورت

گذرنامه یا پاسپورت مدرکی همانند شناسنامه است که به افراد اجازه اقامت در سایر کشورها را در مدت معین می دهد. اخذ پاسپورت بسته به کشور مقصد سختی ها و آسانی های خودش را به همراه خواهد داشت اما از آن جا که پاسپورت ها برای مدت معینی صادر می شوند، پس از مدتی باید به تعویض یا تمدید آن اقدام کنید. شاید تمدید پاسپورت به نظر کار بسیار سختی باشد اما اگر مراحل و مدارک آن را بدانید قطعا سختی های آن از بین خواهد رفت. اگر در آینده قصد رزرو بلیط هواپیما را دارید در ادامه با نحوه تمدید پاسپوت همراه ما باشید.

مدارک لازم برای تمدید پاسپورت

اگر مدت و اعتبار پاسپورتتان تمام شد باید برای تمدد آن اقدام کنید. نحوه تمدید پاسپورت به این گونه است که باید با مدارک زیر به پلیس 10+ مراجعه کنید.

دریافت فرم درخواست از دفاتر خدمات الکترونیک

پرداخت مبلغ گفته شده در دفاتر پیشخوان

اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی

عکس جدید (عکس آقایان باید بدون کلاه، عینک و کراوات باشد. توجه کنید که زمینه عکس با رنگ لباس یکرنگ نباشد. عکس خانم ها باید بدون آرایش و زیورآلات و با حجاب کامل باشد. حجاب خانم ها باید مقعنه ساده و تیره رنگ باشد).

اجازه محضری (اجازه پدر برای افراد زیر 18 سال و اجازه همسر برای بانوان متاهل)

اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت هوشمند برای آقایان( آقایان بالای 50 سال نیازی به ارائه این مدرک ندارند. دانشجویان و دانش آموزان پسر باید نامه اشتغال به تحصیل گرفته و به سازمان وظیفه عمومی تحویل دهند)

✅ بازدید از مقاله نکات پیشنهادی بعد از گم شدن پاسپورت

تحویل مدارک

متقاضی تمدید پاسپورت پس از تهیه مدارک گفته شده باید به صورت حضوری به مراکز پلیس 10+ مراجعه کرده و مدرک خود را تحویل دهد. افسر گذرنامه پس از بررسی مدارک، رسیدی را به متقاضی خواهد داد. این رسید را باید نگه داشته و در زمان تحویل پاسپورت ارائه دهید. همراه داشتن این رسید در زمان تحویل پاسپورت الزامی است.

مدت زمان تمدید پاسپورت و پیگیری وضعیت

پاسپورت جدید بین 1 هفته تا 10 روز به نشانی نوشته شده در فرم درخواست  توسط پست ارسال خواهد شد( این زمان برای پاسپورت جدید در صورت مفقودی پاسپورت قبلی حدود 20 روز خواهد بود). هنگام تحویل پاسپورت باید رسید تایید را به مامور پست بدهید. شما می توانید وضعیت صدور پاسپورت خود را از طریق سیستم پیامکی 1100 و یا با شماره گیری #110* پیگیری کنید.

تمدید پاسپورت در خارج از کشور

ساکنان خارج از کشور در صورتی که اعتبار گذرنامه شان تمام شده نگران نباشند، این افراد می توانند به سفارت ایران در آن کشور و یا وب سایت سفارت مراجعه کرده و در خواست تمدید پاسپورت خود را ارائه دهند. برای تمدید پاسپورت در خارج از کشور باید مدارک زیر را همراه داشته باشید:

فرم تکمیل شده درخواست صدور گذرنامه

اصل گذرنامه و کپی صفحات آن( به ویژه صفحه آخرین مهر خروج)

اصل شناسنامه جمهور اسلامی ایران و کپی تمام صفحات آن

عکس بیومتریک( ای عکس باید نهایتا در شش ماه اخیر گرفته شده باشد)

شرایط تمدید پاسپورت در صورت مفقودی

اگر پاسپورت خود که هنوز دارای اعتبار بود را گم کرده اید، باید فورا به اداره گذرنامه اصلی رفته و گم شدن پاسپورت خود را اعلام کنید. اما در صورتی که پاسپورت گم شده تان اعتبارش تمام شده بود در این صورت می توانید به دفاتر پلیس 10+ مراجعه کرده و پس ازگذراندن مراحل اداری پاسپورت جدید خود را دریافت کنید. ایرانیان خارج از کشور در صورت گم شدن پاسپورت باید به سفارت ایران یا دفتر حفاظت منافع ایران در آن کشور مراجعه کرده و گم شدن پاسپورت خود را اعلام کنند.

محدودیت های تمدید پاسپورت

برخی از افراد مجاز به تعویض یا تمدید پاسپورت نبوده و اجازه خروج از کشور را نخواهند داشت. این افراد عبارتند از:

اافرادی که مقامات قضایی باید سفرشان را تشخیص و تایید کنند.

بدهکاران مالیاتی، افراد دارای حکم اجرای دادگستری و ثبت اسناد.

مشمولان خدمت نظام وظیفه (البته این دسته از افراد می توانند با قرار وثیقه از کشور خارج شوند).

در ادامه هم می توانید با راهنمای اخذ گذرنامه آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید