نحوه دریافت ارز مسافرتی

پیش از اینکه به مقاله ارز مسافرتی بپردازیم بهتر است بدانیم ارز چیست؟ انواع ارز موجود و رواج یافته بین عموم چیست؟ تعاریفی برای انواع ارز ارائه دهیم و در پایان در مورد ارز مسافرتی بیشتر توضیح دهیم و شرایط گرفتن ارز مسافرتی و نحوه گرفتن ارز مسافرتی و مدارک لازم جهت گرفتن ارز مسافرتی را بررسی کنیم. ارز مسافرتی، به کسانی که برای سفر خارجی اقدام می‌کنند، به صورت یک بار در سال تخصیص داده می‌شود. یعنی شما اگر به صورت هوایی سفر کنید، یک بار در سال این فرصت را خواهید داشت تا بر اساس حواله ارزی، ارز مسافرتی را دریافت نمایید. این ارز، معمولا بهایی به نسبت کمتر از ارز آزاد دارد. ارز مسافرتی در حال حاضر برای کشورهای هم مرز و مشترک المنافع ایران 500 یورو و برای کشورهای دیگر 1000 یورو ارز مسافرتی پرداخت می‌شود. این مبلغ می‌تواند بسیاری از هزینه‌های مسافر از قبیل ایاب ذهاب و حمل‌و‌نقل و ... را پوشش دهد.

4
6012
نحوه دریافت ارز مسافرتی
دریافت ارز مسافرتی
نحوه دریافت ارز مسافرتیReviewed by خدمات بلیط هواپیما خارجی on Jul 31Rating: 4.5نحوه دریافت ارز مسافرتی - خرید بلیط هواپیما و پرواز خارجی از اپلیکیشن سفرستانپیش از اینکه به مقاله ارز مسافرتی بپردازیم بهتر است بدانیم ارز چیست؟ ارز مسافرتی، به کسانی که برای سفر خارجی اقدام می‌کنند، یک بار در سال تخصیص داده می‌شود. برای کشورهای هم مرز ایران 500 یورو و برای کشورهای دیگر 1000 یورو ارز مسافرتی پرداخت می‌شود. پس از خرید بلیط هواپیما و تایید پرواز خارجی مسافر

چگونه ارز مسافرتی بگیریم؟

پیش از اینکه به مقاله ارز مسافرتی بپردازیم بهتر است بدانیم ارز چیست؟ انواع ارز موجود و رواج یافته بین عموم چیست؟ تعاریفی برای انواع ارز ارائه دهیم و در پایان در مورد ارز مسافرتی بیشتر توضیح دهیم و شرایط گرفتن ارز مسافرتی و نحوه گرفتن ارز مسافرتی و مدارک لازم جهت گرفتن ارز مسافرتی را بررسی کنیم.

ارز چیست؟

ارز نوعی از پول است که معمولا شامل سکه و اسکناس کاغذی است و دولت توزیع‌کننده آن است و در گردش اقتصادی کشور قرار دارد. معمولا از ارز به عنوان واسطه مبادله کالا و خدمات با خارج از کشور استفاده می‌کنند. ارز در هر کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و می‌توان گفت که پایه و اساس کسب‌و‌کارها به حساب می‌آید.

هر کشوری ارز مخصوص به خود را دارد. به طور مثال ارز رسمی کانادا، دلار کانادا و ارز رسمی ژاپن ین است. البته در مورد دلار آمریکا و یورو هم استثناهایی وجود دارد. یورو در چندین کشور اروپایی به عنوان ارز رسمی استفاده می‌شود. دلار آمریکا نیز در برخی کشورها مانند السالوادور و پاناما ارز رسمی شناخته می‌شود.

ارز آنلاین

نحوه دریافت ارز مسافرتی
دریافت ارز مسافرتی

استفاده از بازارهای فروش آنلاین باعث به وجود آمدن برخی از انواع پول‌ها شده است. امروزه ارزهای آنلاین مانند کریپتوکارنسی (cryptocurrencies)، بیت کوین (bitcoin)، داگ کوین (dogecoin) مورد استفاده و خرید و فروش قرار می‌گیرد. همچنین ارز آنلاین برند نیز از این دسته ارزهاست که به هیچ کشور خاصی تعلق ندارند مانند کارت‌های اعتباری مورد استفاده در بازی‌های آنلاین. در کل ارزش‌گذاری ارز آنلاین به خدمات و محصولات وابسته آن بستگی دارد و نظارت روی آن نیز غیرمتمرکز بوده و به همین دلیل ممکن است قیمت آن در یک بازه زمانی کوتاه به شدت کاهش یا افزایش داشته باشد.

نرخ مبادله ارز

سرمایه‌گذاران معمولا ارز را در بازار بورس خارجی معامله می‌کنند. نرخ مبادله ارز به نرخی گفته می‌شود که به واسطه آن دو نوع ارز مختلف می‌توانند با یکدیگر مبادله شوند. نرخ ارز می‌تواند ثابت یا شناور باشد. نرخ ارز شناور یعنی ارزش تغییرات ارز با توجه به بازارهای خارجی تعیین می‌شود و نرخ ارز ثابت یعنی ارزش آن با ارز دیگری مثل طلا وابسته است.

معامله ارز

بیشتر ارزها می‌توانند در بازار ارز معامله شوند. مهم‌ترین ارزهایی که در بازار ارز در ایران معامله می‌شوند، دلار آمریکا و یورو هستند. توریست‌های بین‌المللی در سفرهای خود معمولا به دنبال مبادله ارز هستند و این کار در کشور ما از طریق بانک‌ها و صرافی‌ها صورت می‌گیرد.

انواع ارز

نحوه دریافت ارز مسافرتی
دریافت ارز مسافرتی

ارز دولتی یا مبادله‌ای

ارز مبادله‌ای ارزی است که در مکان‌های مخصوصی رد و بدل می‌شود و مصرف آن برای ۹ گروه از کالاهای ضروری تعریف شده است. این ارز را به همه نمی‌دهند، خرید آن هم شرایط خاص می‌طلبد. ارز آزاد هم ارزی است که در شما چهار راه استانبول بدون محدودیت با توجه به عرضه و تقاضا قابل خرید و فروش است.

ارز مسافرتی

یکی از مقولاتی که در چند سال اخیر وارد حوزه مسافرت‌های برون مرزی زمینی یا هوایی هموطنان جهانگرد شده، موضوع ارز مسافرتی و شیوه و فرآیند دریافت آن است.

ارز درمانی

برای دریافت ارز درمانی نامه معرفی پزشک معالج باید به بانک ارایه شود و بر اساس آن تا سقف ۱۰ هزار دلار پیش فروش انجام شود. پس از انجام معالجات در خارج از کشور، فاکتور بیمارستان برای تسویه حساب نهایی باید ارایه گردد. اگر افراد ارقام بیشتر از ۱۰ هزار دلار نیاز داشته باشند باید به کمسیون پزشکی که در وزارت بهداشت تشکیل می‌شود بروند تا در این مورد تصمیم‌گیری شود.

ارز دانشجویی

در حال حاضر، برای دانشجویان مشغول تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی خارج از کشور، ارز دانشجویی تخصیص داده می‌شود که درصورت تحصیل در دانشگاه‌های ارزشیابی شده و مورد تایید وزارت علوم، ماهانه ارز مشخصی به شما پرداخت خواهد شد.

لیست داشگاه‌های مورد تایید: http://grad.saorg.ir/Home

ارز مسافرتی توریستی

ارز مسافرتی، به کسانی که برای سفر خارجی اقدام می‌کنند، به صورت یک بار در سال تخصیص داده می‌شود. یعنی شما اگر به صورت هوایی سفر کنید، یک بار در سال این فرصت را خواهید داشت تا بر اساس حواله ارزی، ارز مسافرتی را دریافت نمایید.

این ارز، معمولا بهایی به نسبت کمتر از ارز آزاد دارد. ارز مسافرتی در حال حاضر برای کشورهای هم مرز و مشترک المنافع ایران 500 یورو و برای کشورهای دیگر 1000 یورو ارز مسافرتی پرداخت می‌شود. این مبلغ می‌تواند بسیاری از هزینه‌های مسافر از قبیل ایاب ذهاب و حمل‌و‌نقل و … را پوشش دهد.

نحوه دریافت ارز مسافرتی
دریافت ارز مسافرتی

مراحل دریافت ارز مسافرتی :

۱- مراجعه به بانک‌های معرفی شده و پرداخت ارزش ریالی تعیین شده ارز به بانک

۲- دریافت رسید پرداخت حواله ارز مسافرتی از بانک

۳- ارائه رسید پرداخت بعد از باجه کنترل گذرنامه در فرودگاه

۴- در انتها ارز مسافرتی را به شکل اسکناس 500 یا 1000 یورویی دریافت می‌کنید

بانک‌های ارائه دهنده ارز مسافرتی :

خرید ارز مسافرتی از بانک ملی بانک ملی خرید ارز مسافرتی از بانک پارسیان بانک پارسیان
خرید ارز مسافرتی از بانک سامان بانک سامان خرید ارز مسافرتی از بانک تجارت بانک تجارت
خرید ارز مسافرتی از بانک ملت بانک ملت

فرودگاه های ارائه دهنده ارزمسافرتی :

1 فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) 4 فرودگاه شیراز
2 فرودگاه تبریز 5 فرودگاه اهواز
3 فرودگاه اصفهان 6 فرودگاه ارومیه

چه کسانی نمی‌توانند ارز مسافرتی بگیرند؟

1-افراد کمتر از ۱۲ سال

2-ایرانیان مقیم خارج از کشور

3-دارندگان گذرنامه‌های خدمت و سیاسی

4-سفر زیارتی که شرایط خاص خود را دارد

چه مدارکی برای دریافت ارز مسافرتی نیاز داریم؟

برای اینکه کار خود را به تاخیر نیندازید حتما این قسمت را مطالعه کنید و مدارک لازم را قبل از مراجعه به بانک تکمیل کرده و به همره داشته باشید. توجه داشته باشید که کار بانک‌ها در زمینه صدور حواله ارزی تا ساعت 12 می‌باشد، پس حتما صبح زود به بانک مراجعه کنید.

نحوه دریافت ارز مسافرتی
دریافت ارز مسافرتی

1-اصل و تصویر صفحه اول گذرنامه

برای دریافت حواله ارز مسافرتی، اصل و تصویر صفحه اول گذرنامه خود که حداقل ۶ ماه اعتبار از زمان سفر شما داشته باشد، همراه خود ببرید. نخستین شرط صدور حواله ارز مسافرتی گذرنامه یا پاسپورت شماست.

اگر سفر شما خانوادگی است، اصل گذرنامه کلیه اعضای خانواده را نیز با خود به بانک برده و تصویر صفحه اول تک تک گذرنامه‌ها را نیز در اختیار شعبه قرار دهید. نکته قابل توجه این است که اگر شما فرزند کم‌تر از ۱۲ سال دارید، حواله ارز مسافرتی برای او داده نمی‌شود.

2-اصل و تصویر بلیط هواپیما

حتما در مراجعه به بانک جهت گرفتن حواله ارز مسافرتی، اصل و تصویر بلیط هواپیما که ممهور به مهر آژانس هواپیمایی که بلیط هواپیما را از آن خریداری کرده‌اید، باشد را همراه داشته باشید. این مدرک از جمله مدارک مهم دریافت حواله ارز مسافرتی است که شما بتوانید اثبات کنید در تاریخ مورد نظر، عازم کشور مقصد هستید.

اگر خرید بلیط هواپیما را آنلاین انجام داده‌اید، حتما دقت کنید کد رهگیری و اطلاعات شرکت صادرکننده بلیط هواپیما، تاریخ و زمان خرید و همچنین تاریخ حرکت می‌بایست روی پرینت بلیط هواپیما قید شده باشد. این اطلاعات را باید برای کلیه همراهان نیز به شعبه ارائه دهید.

3-اصل و تصویر روادید یا ویزا

اگر سفر شما به کشوری است که ویزای مقصد را نیاز دارد، می بایست اصل و تصویر ویزای مزبور را نیز همراه باقی مدارک دریافت حواله ارز مسافرتی با خود داشته باشید و اگر شما به کشورهایی سفر می‌کنید که داشتن روادید در مبدا، الزامی نیست، مانند ترکیه یا گرجستان نیاز به ارائه دادن این مورد نیست.

4-اصل و تصویر فیش عوارض خروج از کشور

اصل و تصویر فیش پرداخت شده عوارض خروج از کشور را حتما برای هر مسافر، برای درخواست ارز مسافرتی همراه خود داشته باشید. توجه داشته باشید که به ازای هر همراهی که با شما به سفر خارج از کشور می‌آید، عوارض خروج از کشور جداگانه باید پرداخت شود و فیش آن را ضمیمه مدارک درخواست حواله ارز مسافرتی بکنید.

5-اصل کارت ملی

اصل کارت ملی کلیه افرادی که درخواست حواله ارز مسافرتی می‌کنند هنگام درخواست، الزامی است. همچنین شخص درخواست کننده نیز برای تایید هویت لازم است حضور داشته باشد.

6-تکمیل فرم درخواست ارز مسافرتی

فرم درخواست ارز مسافرتی را از بانک دریافت کرده و بر اساس اطلاعات مورد نیاز مسافر، تکمیل کنید. توجه داشته باشید که این اطلاعات،‌ بسیار مهم است و حقوق قانونی دارد و حتما به صورت دقیق باید تکمیل گردد،‌ لذا ارائه اطلاعات مخدوش، سبب نقض حقوق قانونی شده و پیگرد قانونی همراه می شود. بنابراین تلاش کنید برای جلوگیری از اتلاف وقت و عدم سردرگمی در فرودگاه جهت دریافت ارز مسافرتی، اطلاعات این برگه را به‌درستی تکمیل کرده و در اختیار بانک قرار دهید.

میزان ارز مسافرتی چقدر است؟

براساس بخشنامه بانک مرکزی در فروردین ماه سال 1397، ارز مسافرتی برای هر فرد یک بار سفر در سال به میزان ۱۰۰۰ یورو یا معادل و برای مسافران هوایی به کشورهای هم‌ مرز و مشترک‌ العمنافع به غیر از عراق و عربستان (مشمول شرایط ارز زیارتی) ۵۰۰ یورو و یا معادل آن در مرزهای خروجی هوایی پرداخت می‌شود.

چه کشورهایی به میزان ۵۰۰ یورو ارز به آن‌ها تعلق می گیرد؟

آذربایجان، امارات متحده عربی، ترکیه، گرجستان، ارمنستان، ازبکستان، افغانستان، بحرین، قطر، کویت، عمان، پاکستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، روسیه، قبرس، لتونی، استونی، لیتوانی، مولداوی، اوکراین و بلاروس.

چه کشورهایی به میزان 1000 یورو ارز به آن‌ها تعلق می گیرد؟

به سایر کشورها به جز عراق و عربستان به میزان ۱۰۰۰ یورو  ارز تعلق می‌گیرد.

زمان دریافت ارز مسافرتی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

۱-حضور شخص متقاضی دریافت ارز مسافرتی در شعبه الزامی است. زیرا برای احراز هویت و تکمیل فرم درخواست و امضا فرم، باید توسط خود شخص صورت پذیرد. یعنی اگر شما با خانواده مانند همسر و فرزند خود قصد سفر دارید و در صورتی که فرزند شما بالای ۱۲ سال است، باید ایشان نیز در شعبه بانک حضور داشته باشند.

۲-الزامی برای ارائه شناسنامه قدیم یا جدید برای درخواست صدور حواله ارز مسافرتی در شعب وجود ندارد.

۳-اگر گذرنامه خود را تازه تعویض کرده‌اید ویا برای آن المثنی گرفته‌اید، باید گذرنامه قبلی خود را نیز به بانک برای برسی ارائه دهید.

۴-برای جلوگیری از اتلاف وقت، معادل ریالی کل ارز مسافرتی درخواستی را در کارت شتاب خود که داشته باشید تا بتوانید پس از تایید متصدی باجه، مبلغ را پرداخت کنید.

۵-در زمان درخواست صدور حواله ارز مسافرتی، حتما فرودگاهی که پرواز شما از آنجا انجام می‌شود را به متصدی باجه مجدد اعلام کنید تا در حواله قید گردد (هرچند که روی بلیط هواپیما نیز قید شده است ولی شما دوباره یادآور شوید). یعنی اگر از فرودگاه تبریز یا فرودگاه امام تهران قصد سفر به خارج از کشور را دارید،‌ می بایست نام فرودگاه را اطلاع دهید. چون فقط در فرودگاهی که نام آن در حواله شما ذکر شده است قادر به دریافت ارز مسافرتی خود خواهید بود.

۶-اگر شما امسال در نخستین سفر خارج از کشور خود،‌ موفق به دریافت ارز مسافرتی نشده‌اید، این فرصت برای شما تا ۲۹ اسفند 97 محفوظ است که درخواست ارز مسافرتی برای سفرهای بعدی را بدهید.

۷- ارز مسافرتی برای سفر انجام نشده تعلق نمی‌گیرد.

۸- بعضی از مسافران،‌ درخواست ارز مسافرتی را به روزهای آخر قبل از پرواز موکول می کنند که این موضوع شانس دریافت به موقع حواله و گرفتن ارز در سالن ترانزیت فرودگاه را کاهش می‌دهد. حتما پس از خرید بلیط هواپیما به بانک مراجعه کنید چون با توجه به شلوغی در دریافت ارز مسافرتی ممکن است به شما برای روزهای آینده نوبت داده شود.

9-به دلیل آنکه همه بانک‌ها اجازه صدور حواله را ندارند و تنها بانک‌های خاصی در کشور، حواله ارزی مسافرتی صادر می‌کنند، نزدیک‌ترین شعبه به محل سکونت یا محل کار خود را انتخاب کنید و از شب قبل، محل این شعبه را شناسایی کرده تا مشکلی برای مراجعه نداشته باشید.

10-کلیه ایرانیانی که مقیم خارج از کشور هستند، نمی توانند ارز مسافرتی به نرخ مبادله‌ای دریافت کنند.

11-برخی از بانک‌ها مانند بانک سامان، این امکان را برای دریافت کنندگان ارز مسافرتی فراهم کرده‌اند که از همان شعبه‌ای که ارز درخواست کرده‌اند، بیمه مسافرتی نیز دریافت کرده تا سفر خود را بیمه کنند. البته این بیمه، از شرایط دریافت حواله ارزی نیست. بلکه از مزایای بانک سامان است.

تا الان چه سوالاتی برای مسافران پیش آمده است

1-چند روز قبل از پرواز ارز مسافرتی می‌دهند؟

فروش ارز مسافرتی حداکثر چهار روز کاری قبل از تاریخ پرواز مندرج در بلیط هواپیما برای مسافران امکان پذیر است.

2-مدارک لازم جهت دریافت ارز مسافرتی چیست؟

در قسمت مدارک لازم برای دریافت ارز مسافرتی به طور کامل توضیح داده شد.

3-نحوه دریافت ارز مسافرتی در فرودگاه چگونه است؟

پس از باجه چک ویزا توسط باجه به صورت نقدی و اسکناس 500 یا 1000 یورویی پرداخت می‌شود.

4-فرم فروش ارز مسافرتی را از کجا باید تهیه کنیم؟

پس از مراجعه به بانک و تشکیل پرونده فرم حواله ارز مسافرتی برای تکمیل کردن با مشخصات دقیق به شما تحویل داده می‌شود.

کمی در مورد ارز زیارتی هم بدانیم

ارز زیارتی، از نظر مبلغ کم‌تر از ارز مسافرتی هوایی است و مخصوص آن دسته از ایرانیانی است که قصد عزیمت به مقاصد مذهبی همچون عتبات عالیات و بیت الله الحرام را دارند. این افراد می توانند همچون شرایط ارز مسافرتی، یک بار در سال درخواست ارز زیارتی کرده و ۲۰۰ دلار آمریکا به نرخ مبادله‌ای، ارز دریافت کنند. بانک‌های ایرائه دهنده ارز زیارتی در حال حاضر بانک پارسیان و بانک تجارت می‌باشد.

قابل ذکر است که دریافت حواله ارز زیارتی و همچنین دریافت ارز زیارتی در زمانی امکان پذیر است که هویت شخص دریافت کننده،‌ محرز شود. یعنی شما به نیابت کسی نمی توانید حواله ارزی را نقد کنید. همچنین، می بایست نام شما به عنوان درخواست کننده ارز زیارتی در درگاه سازمان حج و زیارت قید شود.

چگونه ارز مسافرتی دانشجویی تهیه کنیم؟

اگر شما به قصد تحصیل به کشورهای خارجی سفر خواهید داشت، به شما بر اساس قوانین بانک مرکزی، ارز دانشجویی تعلق می‌گیرد. این ارز، به دانشجویان آزاد غیر بورسیه که در مقاطع فوق لیسانس و دکترا در یکی از دانشگاه های خارج از کشور به صورت حضوری (و نه غیر حضوری و آنلاین) مشغول به تحصیل هستند، تعلق می‌گیرد.

دریافت ارز مسافرتی دانشجویی چه شرایطی دارد؟

شرط اصلی دریافت این ارز آن است که شما حتما در دانشگاه‌هایی مشغول به تحصیل باشید که توسط سیستم معیاربندی دانشگاهی اداره کل دانش آموختگان خارج از کشور وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ارزشیابی شده باشد و در لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم باشد.

اگر شما در یکی از دانشگاه‌هایی که مورد تایید وزارت علوم نیست مشغول به تحصیل شوید یا دوره آموزشی شما به صورت آنلاین یا غیر حضوری باشد، ارز دانشجویی به شما تعلق نخواهد گرفت. توجه داشته باشید که دریافت ارز دانشجویی منوط به تایید وزارت علوم کشور ایران و تایید سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کشور مقصد است.

به طور مثال اگر شما در سوئد مشغول به تحصیل هستید، نامه پذیرش شما و گواهی اشتغال به تحصیل شما برای هر ترم تحصیلی، باید از دانشگاه سوئدی به سرکنسولگری ایران در استکهلم ارسال تا مهر و امضا شده و به تهران ارسال شود. برای سهولت کار برخی از این فرآیندها را به صورت اینترنتی نیز می توان انجام داد.

از طرفی، به دانشجوی مقطع کارشناسی خارج از کشور، ارز دانشجویی تعلق نمی گیرد. جهت دریافت ارز دانشجویی، حتما الزامی به حضور دانشجو نیست. چرا که وی در خارج از کشور مشغول به تحصیل است. لذا پدر یا مادر یا همسر می توانند از جانب وی، فرآیندهای اداری و حقوقی را انجام دهند.

به دانشجویان خارج از کشور که واجد شرایط برای دریافت ارز دانشجویی باشند، ماهانه ۱۰۰۰ دلار آمریکا به نرخ مبادله‌ای و به اعضای خانواده همراه آنها نیز ماهانه ۵۰۰ دلار آمریکا به نرخ ارز مبادله‌ای تخصیص داده می‌شود.

کل مبلغ ریالی ارز دانشجویی می‌بایست به حساب بانک عامل در سراسر کشور پرداخت و فیش پرداختی به همراه مدارک، به بانک‌های عامل اعطا شود.

چه مدارکی برای دریافت ارز دانشجویی لازم است؟

۱-اصل شناسنامه و کارت ملی هویتی شخصی که درخواست کننده ارز دانشجویی است.

۲-تصویر گذرنامه شخص متقاضی ارز دانشجویی

۳-تصویر روادید یا ویزای دانشجو

۴-اصل نامه وزارت علوم تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت و آموزش پزشکی مبنی بر اشتغال به تحصیل متقاضی در زمان درخواست ارز دانشجویی

۵-نامه وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت و آموزش پزشکی برای تایید دانشگاه اشتغال به تحصیل.

برای دریافت ارز دانشجویی، ایجاد پروفایل و پرونده در سامانه نشا ضروری است. برای ثبت نام به این بخش مراجعه کنید.

دقت فرماييد که رشته هايی نظير: پزشی، دندانپزشکی و ساير رشته هاي مربوط به وزارت بهداشت نمی توانند از طريق اين سامانه اقدام به ثبت نام و از تسهيلات آن استفاده نمايند.

سوالات مهم برای ارز دانشجویی

معرفی به بانک برای دریافت ارز مسافرتی دانشجویی چگونه است؟

پس از ثبت درخواست ارز در سامانه و در صورت تائيد درخواست يك كد رهگيری از طريق سامانه دريافت به شما داده خواهد شد و شما به عنوان دانشجوی مورد تایید وزارت علوم برای بازه مشخصی از تحصيل خود می توانید ارز دولتی از بانک دریافت نمایید.

بطور مثال اگر در گواهی اشتغال به تحصيل ترم جاری شما که به تاييد نمایندگی ایران در کشور محل تحصیل شما رسیده، قید شود شما در ترم جاری به مدت 6 ماه اشتغال به تحصيل دارید، شما پس از تاييديه این وزارت، با در دست داشتن نامه معرفی به بانک که این اداره در اختیار شما قرار می‌دهد، پس از مراجعه به بانک مورد نظرتان به اندازه بازه 6 ماهه می‌توانید ارز مسافرتی دانشجویی دریافت نمایید.

مراحل انجام کار در سامانه نشا وزارت علوم چگونه است؟

اگر شما دانشجوی متقاضی دریافت نامه معرفی به بانک برای دریافت ارز دانشجویی هستید. مراحل زیر را می بایست انجام دهید:

۱-ثبت نام در سامانه نشا و تشکيل پرونده

برای ثبت نام شما می‌توانید وارد سایت نشا شوید و از لینک ثبت نام که در بالای صفحه مشاهده می‌کنید استفاده نماييد پس از ثبت نام در سایت نشا، شماره پرونده، نام کاربری و گذرواژه حساب کاربری در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

لینک: http://nesha.saorg.ir/nesha/

۲-ورود به سامانه نشا و پروفايل شخصی خود و ثبت درخواست نامه معرفی به بانک پس از تشکيل پرونده و دریافت نام کاربری و گذرواژه

بنابرین پس از ورود به سامانه، از منوی مدیریت درخواست‌ها، گزینه ثبت درخواست نامه بانک را انتخاب کرده و فرم مربوط به آن را به دقت پر نماييد. برای تسهيل در دریافت نامه مورد نظر، از طريق بانك در سراسر کشور انتخاب شده‌اند.

بنابرین نیازی به حضور در این اداره نیست و شما می‌توانید نزدیک‌ترین موسسه را انتخاب نمایید. از طرفی شما می‌بایست تاريخ مطلوب خود را برای دریافت نامه، در آن فرم انتخاب نمایید تا پس از تایید درخواستتان در آن تاريخ به شعبه بانك انتخابی خود مراجعه نماييد.

پس از ثبت درخواست، شما درخواست خود را در لیست درخواست‌ها خواهید دید که در وضعیت انتظار قرار گرفته است.

چگونه ارز مسافرتی درمان دریافت کنیم؟

در صورتی که برای درمان به خارج از کشور سفر می کنید، تا ۱۰ هزار دلار ارز به نرخ مبادله ای به شما پرداخت می‌شود. زمان درمان برآورد هزینه مرکز درمانی خارج از کشور ارائه و توسط وزارت بهداشت تایید می‌شود.

همچنین تشخیص کتبی پزشک متخصص معالج داخلی که در آن نیاز به ادامه درمان خارج و میزان ارز مورد نیاز قید شده باشد الزامی خواهد بود. ۳۰ درصد کل ارز پرداخت شده نیز، باید وثیقه در گروی بانک گذاشته شود.

اخذ تعهد کتبی از بیمار یا همراه وی مبنی بر ارائه اسناد و مدارک معالجه با تایید نمایندگی جمهوری اسلامی در خارج تا ۶ ماه بعد از دریافت ارز.

بابت اقامت بیمار و همراه وی،‌ روزانه ۱۰۰ دلار ارز با نرخ مبادله‌ای پرداخت می‌شود و افراد متقاضی این نوع ارز بایستی به شعب بانک مراجعه کنند.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

4 دیدگاه ها

  1. ممنون ا ز مطالب مفیدتون
    اما یک سوال داشتم
    آیا رسیدی که برای کارت ملی اقدام شده حکم کارت ملی رو دارد یا نه؟
    متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید