نوروز در شهرهای مختلف ایران – قسمت 1

0
130
خرید بلیط هواپیما برای نوروز
بلیط هواپیما برای نوروز
نوروز در شهرهای مختلف ایران - قسمت 1Reviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Mar 16Rating: 4.5خرید بلیط هواپیما به قصد دیدن نوروز در شهرهای مختلف ایران - قسمت 1آداب و رسوم اقوام مختلف ایرانی. آداب و رسوم ایرانیان در عید نوروز. آداب و رسوم اقوام ایرانی. آداب و رسوم مردم ایران. عید نوروز در شهرهای ایران

نوروز در شهرهای مختلف ایران – قسمت 1

شروع فصل جدید برای ایرانی‌ها همیشه با جشن و شادی همراه بوده است فصل بهار اما حال و هوای دیگری دارد از اوایل اسفندماه آخرین ماه سال می‌توان حال و هوای بهاری را در میان مردم و حتی طبیعت حس کرد شور و شوقی که سال جدید با خود به همراه دارد از ذوق خرید لباس نو و خانه‌تکانی تا خرید بلیط هواپیما و سفر به شهرها و کشورهای مختلف از اسفندماه و مراسمی که در این ماه انجام می‌شود مراسمی مانند چهارشنبه‌سوری یا چهارشنبه آخر سال که بگذریم به اولین روز فروردین‌ماه که آن را به خاطر آغاز فصل و سال جدید نوروز نیز می‌نامند خواهیم رسید.

نوروز در سرتاسر ایران با مراسمات و آیین‌های مختلفی جشن گرفته می‌شود گرچه این مراسمات تا حدودی بسیار شبیه هم هستند اما برخی از این مراسمات بسیار جالب و شاید کمتر شناخته‌شده باشند با ما همراه باشید.

یکی از زیباترین شهرهای ایران

جاذبه‌های عالی استان فارس

آذربایجان شرقی

خرید بلیط هواپیما برای نوروز
نوروز در آذربایجان شرقی

در آذربایجان شرقی سایاچی‌ها با سفر از شهر و یا روستا به شهر و یا روستای دیگر در این استان با نوروزخوانی‌هایی که انجام می‌دادند نوید آمدن بهار را به ساکنین شهر و روستا می‌دادند. بانوان آذربایجان با ورود اسفندماه شروع به خانه‌تکانی می‌کنند در سفره هفت‌سین عید نیز علاوه بر هفت‌سین، برنج سفید، دلمه و یا غذاهایی که نماد برکت هستند می‌گذارند روز عید و بعد از تحویل سال کودکان همراه با بزرگ‌ترهای خود به دیدوبازدید عید می‌پردازند و تخم‌مرغ رنگی، گردو، پول یا اسباب‌بازی به‌عنوان عیدانه دریافت می‌کنند البته کودکان تنها کسانی نیستند که می‌گیرند.

برای تازه‌عروس‌ها نیز هدایایی گرفته می‌شود که به آن بایرام پایی می‌گویند که شامل غذا و هدایایی مثل پارچه است اگر بلیط هواپیما به یکی از شهرهای آذربایجان شرقی بخرید حال هوای متفاوت نوروز در آذربایجان را حس خواهید کرد. از دیگر رسوم جالب آذربایجانی‌ها آب چهل‌یاسین است. آب چهل‌یاسین بدین گونه فراهم می‌شد که مردم ظرفی آب به روحانی محل می‌دادند و چهل بار سوره یاسین را می‌خواند و یا در ظرفی با زعفران ۴۰ بار سوره یاسین را می‌نوشتند و سپس ظرف را پر از آب می‌کردند و این آب را به بیماران کودکان و بزرگ‌ترها به‌عنوان تبرک و شفا می‌دادند تا بنوشند کمی از آن را هم دورتادور خانه می‌ریختند.

آذربایجان غربی

خرید بلیط هواپیما برای نوروز
نوروز در آذربایجان غربی

در آذربایجان غربی نیز مراسم کلی سفره هفت‌سین اجرا می‌شود؛ اما در سنت و آیین دیرین این منطقه رسوم بسیار جالبی وجود دارد. مثلاً هنگام عید علاوه بر سفره هفت‌سین، ارومیه‌ای‌ها، سفره‌ای را که بانوان خانه باهنر دست خود سوزن‌دوزی کرده‌اند در اتاق مخصوص پذیرایی از میهمان پهن می‌کرده‌اند و هنگام دیدوبازدید، زمانی که میهمان به خانه می‌آمد، دور سفره منشست و سفره نوعی سفره پذیرایی که شامل حلوای خانگی، میوه، آجیل و غیره می‌شد، محسوب می‌شد که به آن یمیش سفره یا بایرام سفره سی نیز می‌گفتند. با خرید بلیط هواپیما به ارومیه هنوز هم می‌توانید در ایام نوروز در برخی خانه‌ها این رسم را مشاهده کنید.

اردبیل

خرید بلیط هواپیما برای نوروز
نوروز در اردبیل اردبیل

اردبیل رسم جالبی در ایام نوروز دارد که باعث می‌شود افراد بسیاری برای مشاهده و دیدن این رسم جالب بلیط هواپیما به اردبیل بخرند و سفری در ایام نوروز به این استان داشته باشند. تکم عروسکی شناخته‌شده در اردبیل است که از دیرباز در ایام نوروز همراه با تکمچی‌ها آغاز فصل نو سال جدید را به مردم آن شهر و روستا نوید می‌دادند.

اصفهان

خرید بلیط هواپیما برای نوروز
نوروز در اصفهان

از رسوم جالب اصفهانی‌ها می‌توان به خوردن سبزی‌پلو در شب عید اشاره کرد زیرا معتقدند که سبزی رطوبت موردنیاز بدن را تأمین و جسم را زنده و سرحال می‌کنند علاوه بر سبزی‌پلو خوردن آش رشته و رشته‌پلو نیز مرسوم است و علت آن در این است که معتقدند این کار باعث در دست داشتن رشته امور می‌شود. اگر در ایام نوروز بلیط هواپیما به اصفهان خرید احتمالاً سبزی‌پلو و یا آش رشته را به‌عنوان وعده غذایی دریافت خواهید کرد.

سیستان و بلوچستان

خرید بلیط هواپیما برای نوروز
نوروز در سیستان و بلوچستان

سیستانی‌ها رسم جالبی در صبح روز عید دارند سیستانی‌ها صبح روز عید تمامی ظروف سفالی خود را جمع کرده و به پشت‌بام خانه‌هایشان می‌برند و تمامی ظروف را می‌شکنند مردم سیستان معتقدند با این کار ناخوشی زشتی و ارواح پلیدی که در این ظروف جای خوش کرده بودند نابود می‌شود و مردم می‌توانند سال جدید را بدون بیماری و رنج آغاز و سپری کنند اگر در ایام نوروز بلیط هواپیما به سیستان خریدید و با تکه‌های شکسته ظروف سفالی مواجه شدید تعجب نکنید.

مازندران

خرید بلیط هواپیما برای نوروز
نوروز در مازندران

در مازندران نیز نوروز خوانان با گشت‌وگذار در محلات و روستاها آمدن بهار را به مردم نوید می‌دادند اما علاوه بر تمامی رسوم عید نوروز در مازندران نیز برگزار می‌شود مازندرانی‌ها در ایام نوروز بازی‌های محلی انجام می‌دهند بازی‌های سنتی مانند چیلک مارکا، رزین‌کا، آغوزکا و ریسمان‌بازی که برگزاری خود این بازی‌ها باعث می‌شود تا بسیاری با خرید بلیط هواپیما به مازندران سفر به این خطه سرسبز داشته و این سنت را از نزدیک مشاهده کنند.

خراسان

خرید بلیط هواپیما برای نوروز
نوروز در خراسان

خراسانی‌ها پیش از تحویل سال نو قدری شیر یا آب جوجه‌خروس می‌پاشند و معتقدند این کار باعث لطافت و سفیدی پوستشان می‌شود علاوه بر این هنگامی‌که اعضای خانواده دور سفره هفت‌سین جمع شده‌اند هرکدام به نشانه برکت و ثروت سکه و مشتی برنج در دست می‌گیرند و سر، دل و جگر پخته مرغ را نیز به نشانه ثروت و برکت به مرد خانه می‌دهند تا میل کنند همین رسوم جالب باعث می‌شود تا بسیاری با خرید بلیط هواپیما به خراسان سفری را به این سرزمین داشته باشد تا بتوانند این رسم و رسوم را از نزدیک ببینند.

یزد

خرید بلیط هواپیما برای نوروز
نوروز در یزد

یزد شهری است که هر فردی را وسوسه می‌کنند تا بلیط هواپیما خریده و سفری به این شهر زیبا داشته باشد علاوه بر تمام دیدنی‌هایی که دارد یزد رسوم جالبی در ایام نوروز دارد که باعث می‌شود در ایام نوروز نیز بسیاری با خرید بلیط هواپیما به یزد خواهان دیدن این رسوم از نزدیک باشند مشهورترین این مراسم فال کوزه است که در روستاها بسیار رواج داشت و بیشتر بین بانوان اجرا می‌شد این فال به این صورت بود که دختری نابالغ پس‌ازاینکه کوزه را پر از آب می‌کند از هرکدام از زنان حاضر در مجلس گیره یا شانه یا هر وسیله‌ای که دارند را گرفته و درون کوزه می‌اندازند. پس از گذشت یک روز زنان دوباره جمع شده و شعری را می‌خوانند و یکی از وسیله‌ها را از کوزه بیرون می‌آورند و مطابق شعر خوانده‌شده فال صاحب وسیله تعبیر می‌شود از دیگر رسوم یزدی‌ها پختن آش رشته جهت طلب حاجت است که بانوان با همکاری یکدیگر آنان می‌پزند.

برای خرید بلیط هواپیما ، به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بلیط هواپیما سفرستان

منابع:
iqna.ir
tasnimnews.com
mehrnews.com
yjc.ir
iqna.ir
culture-isfahan.blogfa.com
beytoote.com

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید