نکات ایمنی در هواپیما

همان قدر که کارکنان هواپیما وظیفه دارند مسافران خود را سالم به مقصد برساند، همه مسافرین هواپیما نیز باید در کنار بقیه، محیط و شرایط کاملاً امنی را برای یکدیگر فراهم سازند تا اگر لازم باشد در شرایط اضطراری، سریع و به موقع هواپیما را تخلیه کنند.

0
26
رعایت نکات ایمنی در هواپیما
نکات ایمنی در هواپیما
نکات ایمنی در هواپیماReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 7Rating: 4.0نکات ایمنی در هواپیما و مواردی که در حین پرواز باید رعایت شود.نکات ایمنی در هواپیما محل درب خروج اضطراری و فرایند تخلیه اطلاعاتی است که باید داشته باشید چون این نکات می تواند زندگی شما و هم‌پروازی‌های شما را نجات دهد.

نکات ایمنی در هواپیما که باید رعایت کنید.

همان قدر که کارکنان هواپیما وظیفه دارند مسافران خود را سالم به مقصد برساند، همه مسافرین هواپیما نیز باید در کنار بقیه، محیط و شرایط کاملاً امنی را برای یکدیگر فراهم سازند تا اگر لازم باشد در شرایط اضطراری، سریع و به موقع هواپیما را تخلیه کنند. به عبارتی دیگر هر کسی در هواپیما مسئول بخشی از ایمنی و امنیت در هواپیماست، چه مسافر هواپیما باشد چه یکی از خدمه و کادر پرواز. چنانچه مسافری در شرایط و موقعیتی قرار داشته باشد که امنیت او یا دیگران در خطر باشد باید یکی از پرسنل را در جریان بگذارد. اگر قصد خرید بلیط هواپیما و سفر به خارج از کشور یا حتی شهرهای داخلی داشته باشید، باید از جزئیات ایمنی هواپیما، محل درب خروج اضطراری و فرایند تخلیه اطلاع داشته باشید چون این نکات می تواند زندگی شما و هم‌پروازی‌های شما را نجات دهد.

کمربند ایمنی

رعایت نکات ایمنی در هواپیما
نکات ایمنی در هواپیما

هر مسافری جهت امنیت جان خود باید در طول پرواز روی صندلی خود بنشیند و کمربندش را ببندد، حتی زمانی که چراغ کمربند ایمنی خاموش باشد تا آمادگی های لازم را به هنگام تکان های ناگهانی مسیر پرواز داشته باشد. صدماتی که در زمان رویارویی با چاله های هوایی به مسافران و خدمه هواپیما وارد می شوند، کم نیستند و تکان هایی که در این مواقع اتفاق می افتند گاهی بدون هشدار قبلی بوده و در همان چند ثانیه کوتاه موجب آسیب و صدمات جدی می شوند. لذا مسافر باید از بستن درست کمربند ایمنی خود اطمینان حاصل کند.

کارت ایمنی هواپیما

کارت ایمنی هواپیما کارتی است که نحوه رویارویی با شرایط اضطراری در حین پرواز را آموزش می دهد. این کارت ها در پشت صندلی های هواپیما قرار داده شده اند و هر مسافر می تواند آن از پشتِ صندلی جلوی خود بردارد. در این کارت های چندصفحه ای دستورالعمل هایی درباره نحوه بستن کمربند ایمنی، استفاده از ماسک تنفسی، باز کردن درب های خروج اضطراری و موارد مربوطه قید شده که قبل از برخاستن هواپیما توسط خدمه یا مهمانداران اطلاع رسانی می شوند.

ماسک اکسیژن

ماسک های اکسیژن هنگام رویداد افت فشار به صورت اتوماتیک از محفظه بالای سر مسافر باز می شوند. مسافر باید با این ماسک هم بینی و هم دهان خود را بپوشاند و بند لاستیکی آن را محکم کند. البته قبل از پرواز نحوه استفاده از ماسک توسط مهمانداران هواپیما آموزش داده می شود. اگر به همراه کودک یا کسی سفر می کنید که کمک لازم دارند، حتما قبل از کمک به او ماسک خود را بگذارید. ضمنا زمان برداشتن ماسک توسط خدمه پرواز اعلام خواهد شد.

درب خروج اضطراری

معمولا در هواپیماهای مختلف درب خروج اضطراری در قسمت های متفاوتی تعبیه شده و اگر به فضای داخل کابین نگاهی بیاندازید چند درب خروجی را می بینید که فقط مسافران واجد شرایط اجازه نشستن در صندلی های کنار آن درب خروجی را دارند. مهمانداران قبل از پرواز محل درب های خروجی را به مسافران نشان می دهند تا در هنگام موقعیت های اضطراری با دنبال کردن دستورالعمل های مهمانداران و خدمه به سرعت هواپیما را ترک کنند.

صندلی های کنار درب خروج

رعایت نکات ایمنی در هواپیما
نکات ایمنی در هواپیما

ایرلاین های مختلف برای انتخاب صندلی های نزدیک به درب خروج اضطراری قوانین متفاوتی ابلاغ کرده اند و هر کسی اجازه نشستن در این صندلی ها را ندارد مگر اینکه واجد یک سری شرایط باشد و چنانچه مهمانداران این شخص را برای نشستن در این صندلی مناسب ندانند، می توانند جای آن ها را عوض کنند. مسافری که در صندلی های کنار درب خروج اضطراری نشسته مسئول باز کردن این درب در زمان وقوع سوانح هوایی است و باید قبل از پرواز دستورالعمل های ویژه و اصول ایمنی مربوطه را مطالعه کند و اگر سوالی داشته باشد از مهمانداران بپرسد.

تخلیه اضطراری

در شرایط اضطراری هر ثانیه، لحظه ای حیاتی به حساب می آید و در این لحظه مسافر باید بیخیال تمام وسایل همراهش از جمله کیف و تلفن همراه شود و دستورالعمل های خدمه هواپیما را با دقت دنبال کند. تلاش برای برداشتن ساک همراه یا کیف دستی فرایند تخلیه را به تعویق انداخته و بازی با جان مسافرین تلقی می شود.

✅ بازدید از مقاله دانستنی های جالب پرواز

ایمنی کودکان

رعایت نکات ایمنی در هواپیما
نکات ایمنی در هواپیما

ایمنی کودکان در هنگام پرواز، خود مقوله ای جدا بوده و نیازمند آمادگی و برنامه ریزی است. بنابراین در قدم اول و هنگام خرید بلیط هواپیما اگر امکان انتخاب صندلی وجود داشت، باید صندلی های عقب هواپیما را انتخاب کنید تا دسترسی راحتی به سرویس بهداشتی داشته باشید. حتما برای کودکان زیر ۲ سال خود بلیط هواپیما جداگانه تهیه کنید و به شرکت هواپیمایی اطلاع دهید که با یک کودک سفر می کنید تا صندلی مخصوص کودکان را در اختیارتان بگذارند.

از سفر خود لذت ببرید و اجازه دهید دیگران نیز لذت ببرند

همانطور که گفته شد تمام افراد حاضر در هواپیما در برابر جان و آرامش دیگران مسئولند و رفتارهایی که هر گونه تهدیدی برای خدمه و مسافران به نظر بیاید غیرقانونی تلقی می شوند. خدمه هواپیما اجازه هیچ گونه رفتارهای خشونت بار و مزاحمت آمیزی را مثل عمل نکردن به دستورالعمل ها، توهین و فحش، برخورد فیزیکی، سیگار کشیدن و موارد دیگری که برای امنیت پرواز و مسافران مطرح است، به هیچ کسی نمی دهند و شخص متخطی در فرودگاه مقصد توسط پلیس بازداشت خواهد شد.

در ادامه می توانید با نکات ضروری در فرود اضطراری هواپیما آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید