نکات ضروری که در مورد فرود اضطراری باید رعایت شود

این یک باور غلط است که برخی‌ها فکر می‌کنند تأمین امنیت سفر هوایی فقط و فقط به عهده ایرلاین، فرودگاه، خلبان و سایر خدمه پرواز می‌باشد. در اصل، هر یک از مسافران و خریداران بلیط هواپیما که در پرواز حضور دارند، به نوبه خود باید نقشی در سالم ماندن مسافران این پرواز ایفا کنند. بلاشک، در یک پرواز هوایی، فرود اضطراری آخرین گزینه‌ای است که خلبان به آن فکر می‌کند. چراکه این کار با بحث مرگ یا زندگی پیوند خورده است.

0
124
خرید بلیط هواپیما - فرود اضطراری
بلیط هواپیما - فرود اضطراری
نکات ضروری که در مورد فرود اضطراری باید رعایت شودReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 31Rating: 3.5نکات ضروری که در مورد فرود اضطراری باید رعایت شود - خرید بلیط هواپیمااین یک باور غلط است که برخی‌ها فکر می‌کنند تأمین امنیت سفر هوایی فقط و فقط به عهده ایرلاین، فرودگاه، خلبان و سایر خدمه پرواز می‌باشد. در اصل، هر یک از مسافران و خریداران بلیط هواپیما که در پرواز حضور دارند، به نوبه خود باید نقشی در سالم ماندن مسافران این پرواز ایفا کنند.

نکات ضروری در مورد فرود اضطراری

این یک باور غلط است که برخی‌ها فکر می‌کنند تأمین امنیت سفر هوایی فقط و فقط به عهده ایرلاین، فرودگاه، خلبان و سایر خدمه پرواز می‌باشد. در اصل، هر یک از مسافران و خریداران بلیط هواپیما که در پرواز حضور دارند، به نوبه خود باید نقشی در سالم ماندن مسافران این پرواز ایفا کنند. بلاشک، در یک پرواز هوایی، فرود اضطراری آخرین گزینه‌ای است که خلبان به آن فکر می‌کند. چراکه این کار با بحث مرگ یا زندگی پیوند خورده است. از این رو، در مواجهه با چنین شرایطی ایرلاین‌ها، خلبان و خدمه پرواز سعی دارند نکاتی را به مسافران و خریداران بلیط هواپیما گوشزد کنند. اما چه بهتر که این نکات را همین حالا بدانید و در چنین مواردی به‌عنوان یکی از مسافران هواپیما سعی در تامین امنیت هواپیما داشته باشید. بنابراین برای همه مسافران ضروریست که قبل و هنگام خرید بلیط هواپیما، نکات زیر را به دقت مطالعه کنند.

اعتماد به خلبان

1نترسید؛ به خلبان اعتماد کنید

طلایی‌ترین و کلیدی‌ترین نکته برای انجام یک فرود اضطراری سالم این است که به هیچ وجه اجازه ندهید که ترس و اضطراب بر شما غلبه کنند. به‌عنوان کسی که بلیط هواپیما خریده و سوار بر این وسیله شده، شما حتماً باید این موضوع را در وجود خودتان نهادینه کنید. بی‌شک رعایت همه نکات دیگر برای سالم ماندن در فرود اضطراری وابسته به رعایت این نکته هست. از این رو توصیه اول ما به شما این است که بدون ایجاد هرگونه تنش و آشفتگی، آرام باشید و به خلبان اعتماد کنید.

راه نروید

2سر جای خود بنشینید

مطمئناً باشید که بلند شدن شما از صندلی‌تان نه‌تنها هیچ کمکی به بهبود شرایط فرود اضطراری نخواهد کرد بلکه مانع عملکرد مناسب خلبان و خدمه پرواز خواهد شد. بنابراین نباید بی‌جهت سبب اذیت خدمه پرواز شوید. کافیست شما سر جای خود بنشینید، کمربند ایمنی‌تان را ببندید و به سایر دستورالعمل‌ها دقت کنید. ضمناً، به این نکته توجه داشته باشید که چمدان یا کیف دستی شما نباید در راهرو هواپیما قرار گرفته باشد. چراکه مانع بزرگی برای تخلیه مسافران و خریداران بلیط هواپیما پس از فرود اضطراری خواهد بود.

مراقب کودکان باشید

3کودکان خود را نزد خودتان نگه دارید

اگر هنگام خرید بلیط هواپیما، شرایط به‌گونه‌ای بود که خانواده شما مجبور به نشستن در صندلی‌های جداگانه شدند، مهمانداران می‌توانند در کنار هم قرار گرفتن اعضای خانواده به سرعت کمکتان کنند. معمولاً در این‌گونه موارد، محافظت از کودکان مسئله اصلی به شمار می‌رود. بنابراین باید اطمینان حاصل کرد که همه کودکان داخل کابین در کنار حداقل یکی از اعضای خانواده خود نشسته و تحت حمایت او قرار گرفته‌اند.

همکاری کنید

4مثبت‌اندیش باشید و همکاری کنید

اگر تاکنون هنگام خرید بلیط هواپیما در شرایط فرود اضطراری قرار گرفته باشید مطمئناً به‌خوبی می‌دانید که در چنین شرایطی خیلی از افراد مخصوصاً آن‌هایی که از قبل فوبیای پرواز دارند دچار وحشت خواهند شد. بنابراین بهتر است شما هم خودتان نسبت به اتفاقات پیش رو مثبت اندیش باشید و هم با القای این حس مثبت به دیگران باعث آرامش آن‌ها شوید. ضمناً، از پرسیدن سؤال‌های بی‌مورد و دنباله‌دار از مهمانداران اجتناب کنید. بدون تردید آن‌ها اگر خبر خاصی از جانب خلبان دریافت کنند خودشان به شما اطلاع خواهند داد.

ماسک اکسیژن

5ماسک اکسیژن فقط در موارد خاص

ماسک‌های اکسیژن معمولاً طوری طراحی می‌شوند که در پروازهایی با ارتفاع بالای ده هزار پا در اختیار مسافران قرار بگیرند. اما گاها مواردی پیش می‌آید که بنا به صلاحدید خدمه پرواز این ماسک‌ها در اختیار خریداران بلیط هواپیما قرار می‌گیرند. بنابراین اگر شرایط فرود اضطراری شما به‌گونه‌ای بود که نیازی به ماسک اکسیژن نداشتید، بی‌جهت به دنبال استفاده از آن نباشید. ضمناً، طرز استفاده آن را حتماً باید از قبل یاد بگیرید تا در موارد اضطراری نیازی به آموزش مجدد نداشته باشید.

پاشنه بلند

6پاشنه بلندها را در بیاورید

معمولاً برخی از خانم‌ها هنگام خرید بلیط هواپیما و انجام سفر هوایی از کفش‌های پاشنه بلند استفاده می‌کنند. این دسته از مسافران در صورت قرار گرفتن در شرایط فرود اضطراری حتماً باید کفش‌های خود را از پا در بیاورند تا سریع‌تر و راحت‌تر بتوانند هواپیما را ترک کنند. البته تنها پاشنه بلندها مانع تخلیه سریع هواپیما نیستند بلکه گاها برخی لباس‌ها مثل لباس‌های دنباله‌دار هم سرعت این کار را کاهش می‌دهند. بنابراین بهتر است بگوییم که هر آنچه را که سبب کندی حرکت شما می‌شود، کنار بگذارید. حتی بهتر است از اول این نوع کفش یا لباس را نپوشید.

تخلیه هواپیما

7آماده تخلیه هواپیما باشید

مثل هر فرود دیگری، گوش به زنگ دستور خلبان یا خدمه پرواز برای تخلیه هواپیما باشید. به محض شنیدن این سخن فقط و فقط از خلبان یا سایر خدمه پرواز که هواپیما بر روی زمین نشسته و آماده تخلیه هست از جا برخیزید و با رعایت صف و حفظ آرامش به سمت درهای خروج حرکت کنید. البته در این کار هم به هیچ وجه نباید سد راه دیگران بشوید. مسلماً رعایت نظم در این مورد برای تک‌تک مسافران و خریداران بلیط هواپیما بسیار ضروری خواهد بود. بهتر است برای آمادگی بیشتر قبل از فرود، نزدیک‌ترین در خروجی به صندلی‌‌تان را بیابید.

نجات خود

8جان‌ شما مهم‌تر از اموالتان است

از کیف و کفش و لباس گرفته تا گوشی موبایل و لپ‌تاپ و سایر وسایل که در طول پرواز همراهتان هستند فقط زمانی به درد می‌خورند که شما زنده باشید. بنابراین لازم نیست که حتماً هنگام تخلیه هواپیما همه این وسایل را همراه با خود به بیرون از هواپیما ببرید. چراکه در چنین شرایطی اولویت اصلی برای شما رفتن به فضای بیرون هواپیما و حفظ جان خودتان باید باشد. اگر شانس با شما یار بود و هواپیما دچار آتش‌سوزی نشد می‌توانید بعداً تک‌تک وسایل خود را تحویل بگیرید.

خرید بلیط هواپیما - فرود اضطراری
فرود اضطراری

هیچ بعید نیست که رعایت تنها یکی از موارد ذکرشده در این مطلب بتواند جان شما و عزیزانتان را هنگام قرار گرفتن در شرایط فرود اضطراری نجات دهد. پس اگر جزو کسانی باشید که معمولاً در حال خرید بلیط هواپیما و سفر به نقاط مختلف هستند، مطمئناً این مطلب یکی از مطالب مفیدی بوده که تا به حال مطالعه کرده‌اید. البته امیدواریم که هیچ‌گاه و در هیچ مسافرتی هواپیمای حامل شما ناچار به فرود اضطراری نباشد تا شما نیز هیچ‌گاه نیازی به رعایت این موارد نداشته باشید.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

منبع: travelandleisure.com

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید