هفتاد قله اراک منطقه‌ای با چشم‌اندازهای زیبا و متنوع

ایران از جمله کشورهای زیبای قاره پهناور آسیا به شمار می رود که تنوع آب و هوایی گوناگونی را در جای جای خود به همراه دارد. هر شهری در ایران زیبایی های خاص خود را داشته و برای گردشگران از سرتاسر دنیا بسیار دیدنی است.

0
200
بازدید از هفتاد قله اراک
هفتاد قله اراک
هفتاد قله اراک منطقه‌ای با چشم‌اندازهای زیبا و متنوعReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 5Rating: 4.0هفتاد قله اراک منطقه‌ای با چشم‌اندازهای زیبا و متنوع در استان مرکزی.هفتاد قله اراک منطقه‌ای با چشم‌اندازهای زیبا و متنوع همراه با گونه‌های گیاهی و جانوری مختلف که منطقه حفاظت‌شده ای است و دیدنی های زیادی دارد.

هفتاد قله اراک

ایران از جمله کشورهای زیبای قاره پهناور آسیا به شمار می رود که تنوع آب و هوایی گوناگونی را در جای جای خود به همراه دارد. هر شهری در ایران زیبایی های خاص خود را داشته و برای گردشگران از سرتاسر دنیا بسیار دیدنی است. یکی از این شهرها اراک زیبای ایران است که از کلان‌شهرهای مرکزی به شمار می رود و از شمال به تفرش، از شرق به قم، از جنوب به خمین و از غرب به خنداب محدود می‌شود. آب‌وهوای اراک ویژگی‌های اقلیمی فلات مرکزی ایران را دارد، یعنی با زمستان‌هایی سرد و مرطوب و تابستان‌هایی گرم و خشک است. اراک نسبت به بسیاری از شهرهای ایران، شهری جوان محسوب می‌شود. این شهر که در دوران قاجار پایه‌گذاری شده، حدوداً دو قرن قدمت دارد و اکنون نیز اراک، یکی از شهرهای صنعتی ایران است و به‌عنوان چهارمین قطب صنعتی کشور محسوب می‌شود. اراک دیدنی های زیادی را در دل خود جای داده است که در این مقاله قصد داریم به توصیف آن بپردازیم. هفتاد قله اراک از جاذبه های دیدنی این شهر را برای شما دوستداران بلیط هواپیما اراک معرفی خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

مشخصات هفتاد قله

بازدید از هفتاد قله اراک
هفتاد قله اراک

منطقه‌ای با چشم‌اندازهای زیبا و متنوع همراه با گونه‌های گیاهی و جانوری مختلف که منطقه حفاظت‌شده هفتاد قله نام دارد و درصد کمی از مساحت استان مرکزی را تشکیل می‌دهد. منطقه هفتاد قله با شرایط خاص جغرافیایی و پوشش گیاهی و جانوری خود همواره جزو تفریح گاه‌های تاریخی ایران بوده است.

این منطقه در دوران قاجار شکارگاه‌ سلاطین بوده و چندین سنگ‌نوشته‌ روی دیواره‌ها و صخره‌ها وجود دارند که بیانگر شکار صد‌ها قوچ و میش و بز در این منطقه است. همچنین بیشتر از ۶۲ کتیبه در کوه‌های هفتاد قله حک‌شده که قدمتشان  به ۴۰۰ سال قبل برمی‌گردد.
منطقه حفاظت‌شده هفتاد قله در ۲۵ کیلومتری شمال شرق اراک و مابین شهرستان‌های اراک، محلات و خمین قرارگرفته است. منطقه‌ای دیدنی که علاوه بر متخصصین علوم طبیعی و جانوری، همه‌ساله گردشگران زیادی برای تماشای چشم‌اندازها و گونه‌های جانوری بی‌نظیر به این منطقه سفر می‌کنند، در ادامه می‌خواهیم با ما همراه باشید.

علت نامگذاری هفتاد قله

بازدید از هفتاد قله اراک
هفتاد قله اراک

منطقه‌ حفاظت‌شده‌ هفتاد قله که نام خود را از كوه هفتاد قله گرفته جزو مناطق برگزیده در میان نواحی حفاظت‌شده در کل ایران است. این منطقه قابلیت‌های بالقوه‌ طبیعی و فرهنگی دارد، درواقع موزه و آزمایشگاه طبیعی است که علاقه‌مندان زیادی را به این منطقه می‌کشاند.

اگر شما هم جزو نفراتی هستید که دوست دارید درباره طبیعت و جانوران بیشتر بدانید، حتماً به منطقه محافظت‌شده هفتاد قله سفر کنید و از نزدیک شاهد موزه طبیعی باشید. در فصل‌های مختلف سال، مخصوصاً در بهار و تابستان مسافران زیادی به اين منطقه سفر می‌کنند و از طبيعت زيبایش لذت می‌برند، بنابراین برنامه‌ای برای تابستان خود بچینید و از طبیعت بی‌نظیر این منطقه نهایت استفاده را ببرید.

كوه هفتاد قله درواقع بلندترين قله‌ و مهم‌ترين رشته‌كوه این منطقه است. قله‌ها و دره‌های اين رشته‌كوه جزو باارزش‌ترين زيستگاه‌های حیات‌وحش منطقه هستند.

دره چکاب

بازدید از هفتاد قله اراک
هفتاد قله اراک

دره‌ چكاب، یکی از دیدنی‌ترین نواحی اين منطقه است. در انتهای دره، چشمه‌ چکاب وجود دارد كه از مهم‌ترین چشمه‌های این منطقه به‌حساب می‌آید و از زير صخره‌ها نشات می‌گیرد و آب آن به سمت ابتدای دره جریان می‌یابد، آب حیات‌وحش منطقه‌ هفتاد قله اکثراً از سنگاب‌ها و چشمه‌ها تأمین می‌شود. چشمه‌ها مهم‌ترين و پايدارترين منابع آب منطقه هستند كه با راه يافتن طبيعی آب‌های زيرزمينی منطقه به سطح زمين به وجود می‌آيند. همچنین در انتهای دره، درختان کهن‌سال و درختچه‌های بزرگ و کوچکی وجود دارد، به همین دلیل اين منطقه پوشش گياهی غنی دارد.

دره سیبک

بازدید از هفتاد قله اراک
هفتاد قله اراک

دره‌ دیگری که بين کوه‌های هفتاد قله قرارگرفته، دره سیبک است و مانند دره چكاب شرایط مساعدی برای حیات‌وحش دارد. چشمه سیبک در دامنه کوه سیبک است که در چند سال اخیر موردبازسازی قرارگرفته و اکنون تأمین‌کننده آب موردنیاز این منطقه است، به همین دلیل ارزش و اهمیت زیادی دارد.

دره‌ دیگر به نام دره لته نیز چشم‌اندازهای زيبایی با چشمه و آب‌وهوای مناسبی دارد.

کوه‌ها و دشت‌های منطقه هفتاد قله

بازدید از هفتاد قله اراک
هفتاد قله اراک

چندین کوه معروف نیز در این منطقه به نام‌های كوه سله بهر، قنقال، برف شاه، چنا، محمدباقر، دم شير، لته در،كارچان، كوه پهنه، كوه سيبک، قادر، خواب مانده، تدارک، كوه بر آفتاب آقايی، ‌كوه برزرد و كوه هفتاد قله قرار دارند.

چند مورد نیز دشت‌ در اين منطقه وجود دارد که عبارت‌اند از دشت سرخاب، هموار چال قدير و قوچک،‌ هموار ابراهيم‌آباد و شانق و هموار كارچان كه تا دهه‌ قبل زيستگاه‌ مهم آهو در كشور به‌حساب می‌آمد. آب‌وهوای اين منطقه نیمه‌خشک است و اکثراً بارندگی‌های مداوم در فصل زمستان وجود دارد، همچنین تابستان‌های گرم و كم‌باران در فصل‌های خشک و مرطوب دارد.

به دلیل اینکه منطقه حفاظت‌شده‌ هفتاد قله مابين چهار شهر بزرگ اراک، خمين، محلات و دليجان و همچنین در كنار بزرگ‌راه اراک ـ تهران واقع‌شده موقعيتی استثنايی برای اين منطقه فراهم کرده است. راه دسترسی به این منطقه از جاده اراک – تهران، انجدان و روستای اطراف و در آخر مسیر شهر محلات است.

پوشش گیاهی منطقه هفتاد قله

بازدید از هفتاد قله اراک
هفتاد قله اراک

در مورد پوشش گیاهی منطقه‌ هفتاد قله تاکنون ۲۰۵ گونه گياهان نهان‌دانه‌ای شناسایی‌شده که بيشترين تنوع گونه‌ها مربوط به خانواده‌های كاسنی، نعناع، شب‌بو، ميخک، گاوزبان، لاله، ميمون و آلاله است. بعضی گروه‌های گونه‌های گياهی منطقه‌ هفتاد قله نیز دارويی هستند؛ مانند شیرین‌بیان، سوسن بر، كاكوتی، مریم‌نخودی، شاه‌تره، ريواس و… است که جزو گياهان دارویی و معطر شناخته‌شده‌ است.

این منطقه را می‌توان نمونه بارزی از اکوسیستم کوهستانی حساب کرد و چون از زمان‌های قدیم به‌عنوان بهترین شکارگاه‌های کشور بوده و از دیدگاه سنگ‌شناسی نیز سنگ‌های این منطقه اکثراً رسوبی هستند.

اقامت در اراک

هفتاد قله اراک

برای اقامت در شهر اراک می‌توانید هتل‌های خوب و تمیز را انتخاب کنید که آماده میزبانی از مهمانان عزیز هستند. بهترین و لوکس‌ترین هتل در این شهر، هتل امیرکبیر است، مجموعه‌ای بزرگ و کامل که همه مهمانان راضی به شهر خود بازمی‌گردند. یکی از هتل‌های دیگر در شهر اراک، هتل زاگرس است که دارای 4 ستاره و با امکانات و خدماتی خوبی است که می‌توانید با انتخاب این هتل، اقامتی خوب و به‌یادماندنی به یادگار ببرید. در مورد هتل‌های دیگر می‌توان به هتل‌های معلم و پیام اشاره کرد که جزو هتل‌های خوب و مقرون‌به‌صرفه شهر اراک است که اقامتی راحت داشته باشید.

در ادامه می توانید با بهترین مقاصد پاییزی ایران آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید