همه چیز درباره هیچ هایکینگ

امروز می خواهیم به سبکی از سفر بپردازیم که حتی اگر در کل دنیا متداول شده باشد، تعداد کمی از گردشگران ایرانی با آن آشنا هستند و یا لااقل این سبک را برای خود نمی پسندند. سبکی که اگر جا بیافتد می تواند رویای سیاحت هر کسی را که مشکل مالی را مانع رویایش می داند، محقق سازد

0
48
همه چیز درباره هیچ هایکینگ یا رایگان سواری
همه چیز درباره هیچ هایکینگ
همه چیز درباره هیچ هایکینگReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 16Rating: 4.0همه چیز درباره هیچ هایکینگهمه چیز درباره هیچ هایکینگ امروز می خواهیم به سبکی از سفر بپردازیم که حتی اگر در کل دنیا متداول شده باشد، تعداد کمی از گردشگران ایرانی با آن آشنا هستند

همه چیز درباره هیچ هایکینگ یا رایگان سواری

امروز می خواهیم به سبکی از سفر بپردازیم که حتی اگر در کل دنیا متداول شده باشد، تعداد کمی از گردشگران ایرانی با آن آشنا هستند و یا لااقل این سبک را برای خود نمی پسندند. سبکی که اگر جا بیافتد می تواند رویای سیاحت هر کسی را که مشکل مالی را مانع رویایش می داند، محقق سازد. سبکی که باید برای پذیرفتنش آماده باشید و تمام جوانب آن را در نظر بگیرید وگرنه به خاطره ناخوشایندی تبدیل می شود و مجبور می شوید یک بار برای همیشه آن را رها کنید. هیچ هایکینگ در سفر نه تنها به معنی انتقال از مکان ۱ به مکان ۲ بلکه پروسه ای از یادگیری، تجربه کردن و به اشتراک گذاشتن است. و چون خود را در موقعیتی قرار می دهید که روش نامتداولی را به کار می گیرید و توسط هر کسی که از کنارتان می گذرد، قضاوت می شوید، یک چالشی روانی برایتان خواهد بود. با تمام این ها هیچ هایکینگ سبک متفاوتی از زندگی و سفر را به روی شما می گشاید. در این مطلب قصد داریم همه چیز درباره هیچ هایکینگ را ارائه دهیم پس با سفرستان همراه باشید.

هیچ هایکینگ چیست؟

هیچهایکینگ یا رایگان سواری شاید ماجراجویانه ترین راه سفر باشد؛ حتما رویایی ترین نوع آن را در فضاهای مجازی و فیلم ها و سریال ها دیده اید، گردشگری با کوله‌اش کنار خیابان می ایستند و برای خودروهایی که از کنارش عبور می کند، دست تکان می دهد. سوار خودرو که شد تا مقصد با راننده خوش و بش می کند و ممکن است در انتهای روز مهمان خانه همان راننده شود و سر سفره آن ها بنشیند. از یک نظر می توان گفت هیچهایکینگ یک معامله دو سر سود است و گردشگر و راننده لذت سفر را با هم شریک می شوند. صد البته که اینها روی خوش هیچهایک هستند و این چنین سفرهایی دنگ و فنگ زیادی دارند.

چه کسانی می توانند هیچ هایکر شوند؟

اگر جذب چنین سبک سفری شدید و با روحیه تان جور است باید حقایقی را بدانید، هیچ هایکینگ برای افراد عجول مناسب نیست، باید صبور بود. اگر زیاد اجتماعی نیستید و یا در مواقع خطرناک نمی توانید از خود دفاع کنید به فکر یک همراه باشید. برای اینکه هیچ هایکر شوید باید آدم خوش مشربی باشید که بتوانید انرژی مثبتی به راننده منتقل کنید و سفر را برای او نیز لذت بخش کنید. اعتماد بنفس داشته باشید، زود جوش نباشید و مثبت اندیش باشید. خود را برای انتظار طولانی مدت آماده کنید.

چرا هیچ هایک؟

 1. رایگان است.

یکی از اصلی ترین دلایلی که گردشگران را به سمت هیچ هایکنیگ سوق می دهد، رایگان بودن هزینه حمل و نقل است. اگر همیشه درباره هزینه سفر شاکی هستید و تنها به همین دلیل در خانه ماندن را ترجیح می دهید، وقتش رسیده که سبک دیگری از سفر را امتحان کنید و خود را از دغدغه از دست دادن پرواز، یا قطار یا اتوبوس، خرید بلیط هواپیما ارزان و غیره برهانید.

 1. اجتماعی تر می شوید.

در طول هیچ هایکینگ معلوم نیست با چه شخصیت هایی روبرو می شوید و همین هم تجربه جذاب تری را برایتان می سازد. سوار یک خودرو می شوید و با فردی روبرو می شوید که بازنشسته آموزش و پرورش، مادر سه قلوها، یک زوج جوان، رتبه اول کنکور، زوج سالخورده، فردی که احساس تنهایی می کند یا طرفدار سرسخت موسیقی سنتی است. در کنار هم قرار گرفتن با کسی که هیچ نقطه اشتراکی با او ندارید و کاملا غریبه اید می تواند حکایت های شیرین زیادی به یادگار بگذارد. از اینکه چقدر این ملاقات ها می توانند آموزنده باشند، غافلگیر خواهید شد.

 1. بسیار هیجان انگیز است.

به عنوان شخصی که همیشه از متداول ترین روش های حمل و نقل استفاده می کرده، حالا با روشی که غیرقابل پیش بینی تر است، می توانید خاطرات ماندگاری داشته باشید. کدام را ترجیح می دهید؟ سفر در کوپه قطار با افرادی بی میل به برقراری ارتباط با شما یا با خودرویی که صاحبش به بهترین نحو ممکن از شما میزبانی می کند و لحظه به لحظه سفر را با شما شریک می شود.

و اما نحوه انجام هیچ هایکینگ چگونه است؟

همه چیز درباره هیچ هایکینگ یا رایگان سواری
همه چیز درباره هیچ هایکینگ
 • مکان مناسبش را پیدا کنید. جایی بایستید که رانندگان بتوانند از فاصله دور به راحتی شما را ببینند و موقعیت توقف داشته باشند؛ ایستادن چند قدم دورتر از تونل یا پیچ هم خطرناک و هم بی فایده است. خروجی شهر را پیدا کنید و کنار بزرگراه ها بایستید. پمپ بنزین هم مکان خوبی برای شروع این سفر است.
 • یک نقشه و یک نشانه داشته باشید. منظور از نشانه این است که به عنوان یک هیچ هایکر باید نشانه به دست کنار خیابان بایستید؛ یعنی یک مقوا و کارتن که روی آن مقصد مورد نظرتان را نوشته باشید. نقشه هم برای اینکه بدانید کجا می روید.
 • مرتب و نجیب به نظر بیایید. فرقی نمی کند در کدام نقطه از جهان هستید، هنگام هیچ هایکنیگ لباس های تمیز و مناسبی بپوشید. یک لبخند می تواند انرژی مثبتی را به راننده منتقل کند و هم محترمانه تر است.
 • امنیت را در اولویت قرار دهید. هیچ هایکینگ نه تنها در ایران بلکه هر کشور دیگری با خطراتی همراه است، پس راننده خود را با دقت انتخاب کنید، قطعا غریزه شما به کمکتان خواهد آمد. اگر به هر دلیلی برای سوار شدن اکراه داشتید، نشوید. بهترین راه این است که تنها به هیچ هایکنیگ نروید و دوستتان را همراه خود داشته باشید.

مزایای هیچ هایکینگ

 • ارزان ترین راه سفر است و معمولا رایگان است.
 • نیازی نیست خودتان رانندگی کنید.
 • فرصت ملاقات با افراد جدید را خواهید داشت.
 • مفاهیم و ارزش های زیادی را به زندگی شما اضافه خواهد کرد.

خطرات و مشکلات هیچ هایکینگ

 • این روزها آمار جرم و دزدی بالاست و شاید هیچ راننده ای مشتاق سوار کردن شما نباشد.
 • هیچ تضمینی نیست که افراد باشخصیت و خوبی سر راهتان قرار گیرند.
 • ممکن است در ناکجا آباد پیاده تان کنند یا در همان ناکجا آباد کسی سوارتان نکند و مجبور شوید تا کیلومترها پیاده روی کنید.
 • ممکن است متلک ها و حرف های ناراحت کننده زیادی را بشنوید.

نکاتی جالب درباره هیچ هایکنیگ

 • اولین بار این سبک در ایالات متحده آمریکا به وجود آمد و بعد در اروپا پخش شد.
 • بیش تر دانشگاه های اروپایی به طور سالانه بین دانشجویان خود مسابقه هیچ هایکنیگ برگزار می کنند.
 • در کشور کوبا، خودروهای دولتی هم موظف به سوار کردن هیچ هایکرها هستند.
 • رکورد طولانی ترین هیچ هایکینگ متعلق به شخصی اهل بلاروس به نام Aliosha Yazylets است که در سال ۲۰۱۵ با یک خودروی باری ۱۲ هزار کیلومتر طی کرد و از تاجیکستان به چین، مونگولیا، مسکوی روسیه و در نهایت به شهر Lvov اوکراین رفت.
 • در برخی کشورها مثل سوئیس، پرتغال، پرو، هنگ کنگ، مونگولیا، ایتالیا و چین کمتر خودرویی برای سوار کردن هیچ هایکرها توقف می کند.
 • هیچ هایکینگ در کشورهای مثل سنگاپور و هنگ کنگ و حتی چین غیرقانونی تلقی می شود.

در ادامه می توانید با تکنیک هایی برای سفر با کوله پشتی آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید