معرفی هواپیمایی آریا

امروزه در تمامی جهان مسافران خرید بلیط هواپیما و مسافرت هوایی را به مسافرت‌های زمینی و یا سایر ترجیح می‌دهند. یکی از دلایلی که مسافران هواپیما را برای سفر انتخاب می‌کنند، آسانی سفر و کوتاهی مسافت است که تنها از طریق هواپیما میسر می‌گردد. در کشورمان ایران نیز، مسافرت هوایی از دیرباز طرفداران زیادی داشته است و بدین منظور، شرکت‌های هواپیمایی جهت برطرف کردن این نیاز مسافران، تأسیس می‌شدند.

0
119
خرید بلیط هواپیما از هواپیمایی آریا
بلیط هواپیما از هواپیمایی آریا
معرفی هواپیمایی آریاReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Mar 15Rating: 3.5معرفی شرکت هواپیمایی آریا - خرید بلیط هواپیما ارزان از اپلیکیشن سفرستانشرکت هواپیمایی آریا از شرکت‌های بخش خصوصی ایران بود که در سال 1999 تأسیس گردید. مرکز فعالیت‌های پروازی این شرکت در تهران قرار داشت. خلبان اصغر عبدالله پور و خلبان مهدی دادپی، در سال 1379 شرکت هواپیمایی آریا را افتتاح کردند. خرید بلیط هواپیما

هواپیمایی آریا

امروزه در تمامی جهان مسافران خرید بلیط هواپیما و مسافرت هوایی را به مسافرت‌های زمینی و یا سایر ترجیح می‌دهند. یکی از دلایلی که مسافران هواپیما را برای سفر انتخاب می‌کنند، آسانی سفر و کوتاهی مسافت است که تنها از طریق هواپیما میسر می‌گردد. در کشورمان ایران نیز، مسافرت هوایی از دیرباز طرفداران زیادی داشته است و بدین منظور، شرکت‌های هواپیمایی جهت برطرف کردن این نیاز مسافران، تأسیس می‌شدند. هدف شرکت‌های هواپیمایی ارائه خدمات مورد نیاز مسافر و ایجاد سفری امن و راحت است. اما با این حال، سفرهای هوایی، همچون سایر سفرها خطرات و حادثه‌هایی جبران‌ناپذیر می‌توانند داشته باشند. این خطرات در اکثر مواقع خارج از کنترل خدمه زمینی و هوایی هستند. تمامی متخصصین فعال در زمینه هوانوردی با تمامی خطراتی که می‌توانند سفر هوایی را تهدید کنند، به طور کامل آگاهی دارند و تمام تلاششان را می‌کنند تا احتمال بروز سوانح و حوادث را به حداقل و یا صفر برسانند. اما متأسفانه، گاهی حادثه زمانی رخ می‌دهد که یا کاری از دست هیچ متخصصی بر نمی‌آید و یا گاه، بر اثر یک سهل انگاری جان مسافران به خطر می‌افتد.

تأسیس شرکت هواپیمایی آریا

خرید بلیط هواپیما از هواپیمایی آریا
بلیط هواپیما از هواپیمایی آریا

شرکت هواپیمایی آریا از شرکت‌های بخش خصوصی ایران بود که در سال 1999 تأسیس گردید. مرکز فعالیت‌های پروازی این شرکت در تهران قرار داشت. خلبان اصغر عبدالله پور و خلبان مهدی دادپی، در سال 1379 شرکت هواپیمایی آریا را افتتاح کردند. مهدی دادپی در طول جنگ ایران و عراق از خلبانان شکاری نیروی هوایی و فرمانده پایگاه نیروی هوایی مهرآباد بود. وی پس از آن که از ارتش بازنشسته شد،  تصمیم به تأسیس شرکت هواپیمایی گرفت. پروازهای شرکت آریا با بهره‌گیری از هواپیماهای توپولوف 154 و یاک40 آغاز گردیدند. در سال 1382 دو فروند فوکر 50 از طرف شرکت خریداری شد و پرواز از مهرآباد به صورت منظم در مسیرهای کیش، بندرعباس و دبی برقرار شدند که از همان ابتدا بلیط هواپیما این شرکت از طرف مسافران بسیاری خریداری می‌شد.  ناوگان ایرلاین آریا در مجموع شامل سه فوکر 50 و چهار ایلوشین 62m بودند. هواپیماهای ایلوشین از شرکت‌های Deta Air  و Sayat Air قزاقستان اجاره شده بودند.

پرواز شماره 1525 شرکت هواپیمایی آریا

خرید بلیط هواپیما از هواپیمایی آریا
هواپیمایی آریا

در دوم مرداد سال 1388، مجوز پروازی شرکت هواپیمایی آریا لغو گردید. در این تاریخ در ساعت 18:10 بعد از ظهر، هواپیمای مسافربری ایلوشین شرکت هواپیمایی آریا به شماره پرواز 1525، از مهرآباد به سمت مشهد پرواز کرد. این هواپیما هنگام فرود در باند فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد به دلیل سرعت زیاد و بنا بر برخی ادعاها، باز نشدن چرخ‌های جلو منحرف شده و با برخورد به دیواره حاشیه باند دچار سانحه شد. تعداد مسافران و خدمه این پرواز در کل 153 نفر بودند که متأسفانه در اثر له شدن دماغه هواپیما تمامی کادر پروازی و مسافران ردیف اول که تعدادشان به 17 نفر می‌رسید، جانشان را از دست دادند. تعداد مجروحین نیز 21 نفر بود.

شرح وقوع حادثه

خرید بلیط هواپیما از هواپیمایی آریا
هواپیمایی آریا

با وجود ادعاهای بسیاری که در رابطه با وقوع این حادثه بیان می‌شوند، بنا بر گفته شاهدان عینی، هواپیما به هنگام فرود سرعت زیادی داشته است و به همین سبب از باند منحرف شده و به دیواره کنار باند فرودگاه برخورد می‌کند. هواپیما پس از برخورد با دیواره باند، وارد زمین‌های کشاورزی کنار فرودگاه می‌شود و با دکل‌های برق برخورد می‌کند. پس از برخورد با دکل‌ها و تخریب آن‌ها، دچار آتش سوزی می‌شود. احمد مجیدی، معاون راه و ترابری، کوچک بودن باند را یکی از عوامل وقوع این حادثه می‌داند. وی اعلام کرد، هواپیما به دلیل کوچک بودن باند، به جای فرود آمدن در ابتدای باند، در وسط باند فرود آمده است. از طرفی، سازمان هواپیمایی کشوری سرعت هواپیما را موقع فرود 197 نات اعلام کرد، درحالی که، سرعت استاندارد تعیین شده برای فرود این هواپیما 145 تا 165 نات می‌باشد.

کشته شدگان و مجروحان پرواز 1525

خرید بلیط هواپیما از هواپیمایی آریا
هواپیمایی آریا

از 153 نفر مسافر و خدمه پروازی این هواپیما در پرواز شماره 1525 به مقصد مشهد، 17 نفر جانشان را از دست دادند که 14 نفر آن‌ها خدمه پروازی و 3 نفرشان مسافر بودند. 9 نفر از شهروندان قزاقستانی که جزو خدمه پروازی بودند، در این پرواز کشته شدند. متأسفانه، خلبلن مهدی دادپی، رئیس هیئت مدیره شرکت هواپیمایی آریا نیز، در این پرواز حضور داشت و جانش را از دست داد.

اظهار نظرات وزیر راه و ترابری ایران در رابطه با وقوع حادثه

خرید بلیط هواپیما از هواپیمایی آریا
پرواز با هواپیمایی آریا

بهبهانی، وزیر راه و ترابری ایران با رد کردن احتمال باز نشدن چرخ‌های هواپیما اعلام کرد، سرعت هواپیما به هنگام فرود بسیار زیاد بوده و با تذکر برج مراقبت خلبان یک دور از فرود در باند صرف نظر می‌کند. اما در دور دوم نیز با سرعت زیاد به روی باند فرود می‌آید و با محاسبه طول باند و یک کیلومتر فضای حائل پی از آن، هواپیما به بلوک کناره باند برخورد کرده و از باند خارج می‌شود. وزیر راه و ترابری خلبانان این هواپیما را که قزاقستانی بودند، استاد خلبان دانست و حضور مدیر عامل شرکت، یعنی خلبان دادپی در کابین را، علت از دست رفتن اعتماد به نفس خلبانان قزاقستانی بیان کرد. وی افزود: با وجود پرواز با انواع هواپیماهای شرقی و غربی، بیشترین سفرهایی که وی به شخصه داشته است، اکثرا با هواپیماهای فوکر از نوع شرقی بوده است. به ادعای بهبهانی، در سال 1388 تعداد سوانح هوایی در ایران 2 و در آمریکا 9 بوده است.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید