آشنایی با شرکت هواپیمایی ایران ایر

ایران ایر قدیمی‌ترین ایرلاین در میان تمامی شرکت‌های هواپیمایی ایران است. تنها با نیم نگاهی به لوگو و قدمت این شرکت هواپیمایی می‌توان به اصالت و شکوه این ایرلاین پی برد. ایران ایر با اینکه ایرلاینی قدیمی است اما به ندرت فردی پیدا می‌شود که به غیر از نام این ایرلاین اطلاع دیگری از آن داشته باشد به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا مطلبی را برای معرفی این ایرلاین اختصاص دهیم.

1
632
شرکت هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی ایران ایر
آشنایی با شرکت هواپیمایی ایران ایرReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jul 12Rating: 4.0شرکت هواپیمایی ایران ایر با نام قدیمی هما و آشنایی با مشخصات آن.هواپیمایی ایران ایر یا همان هواپیمایی هما از قدیمی‌ترین ایرلاین ها در میان تمامی شرکت‌های هواپیمایی ایران است و سابقه زیادی را در بردارد.

شرکت هواپیمایی ایران ایر

ایران ایر قدیمی‌ترین ایرلاین در میان تمامی شرکت‌های هواپیمایی ایران است. تنها با نیم نگاهی به لوگو و قدمت این شرکت هواپیمایی می‌توان به اصالت و شکوه این ایرلاین پی برد. ایران ایر با اینکه ایرلاینی قدیمی است اما به ندرت فردی پیدا می‌شود که به غیر از نام این ایرلاین اطلاع دیگری از آن داشته باشد به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا مطلبی را برای معرفی این ایرلاین اختصاص دهیم.

تاریخچه

پنجم اسفندماه 1340 خورشیدی، هواپیمایی ملی ایران که با نام اختصاری هما شناخته می‌شد با ادغام دو شرکت هواپیمایی به نام‌های” ایران ایرویز” و ” پرشین ایرویز”، فعالیت خود را به عنوان اولین شرکت هواپیمایی بازرگانی ملی شروع کرد که در فضای بین الملل با نام ایران ایر شناخته می‌شد. این شرکت با در اختیار گرفتن تمامی امکانات و پرسنل این دو شرکت، از فروردین 1341 فعالیت رسمی خود را با هواپیماهای داگلاس دی سی 3، داگلاس دی سی 6، ویکرز ویسکونت و آورویورک شروع کرد و در سال 1342 عضو یاتا شد.

لوگوی هما

شرکت هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی ایران ایر

در پاییز 1340، ادوارد زهرابیان با الهام ازسرستون‌های پرنده‌نمای تخت جمشید، لوگوی زیبایی را طراحی کرد که ترکیبی از سر عقاب، گوش‌های گاو و یال‌های اسب بود. طراحی ادوارد زهرابیان به قدری زیبا و تاثیر گذار بوده که در سال 2013 به عنوان برترین لوگو در میان شرکت‌های هواپیمایی انتخاب شد. دلیل این انتخاب سادگی، زیبایی و رسا بودن پیام لوگو بوده است. هواپیماهای هما بدنه‌ای سفید رنگ دارند که باعث شده تا پرنده آبی رنگ هما به خوبی شکوه و جلوه خود را نمایش دهد. جالب است بدانید که رنگ آمیزی هواپیماهای هما به وسیله شرکتی آلمانی تهیه شده است.

✅ بازدید از مقاله شرکت هواپیمایی نسیم
✅ بازدید از مقاله شرکت هواپیمایی معراج
✅ بازدید از مقاله شرکت هواپیمایی پویا

دوران قبل از انقلاب 57

دهه 1350 دوران طلایی هما بود. سال‌های ابتدایی این دهه تعدادی بوئینگ 737-100، 77-100، 747 نوع 100 و 200، و اس پی به ناوگان هوایی هما اضافه شد. سال‌های میانی دهه هفتاد میلادی سال‌های بدون توقف برای هما بود. همای ایران در این سال‌ها پروازهای روزانه بی وقفه‌ای را به قاره اروپا انجام می‌داد. سپس بوئینگ‌های 747 اس پی به ناوگان هوایی هما اضافه شدند و این هواپیمایی با ایجاد مسیر پروازی مستقیم تهران به نیویورک طولانی‌ترین خط هوایی بدون توقف جهان را رقم زد. در نیمه اول مهر ماه 1351، هما قرارداد خرید دو هواپیمای مافوق صوت کنکورد را امضا کرده بود که این هواپیماها هرگز به آشیانه ایران نرسیدند زیرا در آوریل 1359 انقلاب ایران رخ داد و در نتیجه با تغییر سیاست‌های حکومت، این قرارداد لغو شد. در سال 1356 هما 6 فروند ایرباس آ-300 جهت استفاده در مسیرهای داخلی خریداری کرد و با این اقدام خود، نخستین بهره‌بردار هواپیماهای ایرباس در خاورمیانه شناخته شد. در پایان همین سال هما روزانه به مقاصد بیشماری در ایران و خارج از مرزهای ایران، از پکن و توکیو تا نیویورک پرواز داشت و در پی ایجاد مسیر هوایی به مقاصد لس آنجلس و سیدنی نیز بود. در پایان دهه هفتاد هما روبه رشدترین، ایمن‌ترین، پردرآمدترین و مدرن‌ترین شرکت هواپیمایی دنیا بود. این هواپیمایی در سال‌های قبل از انقلاب حادثه ناگواری را تجربه نکرده بود و تنها حادثه آن متعلق به سال 1331 بود که در پی آن هواپیمای داگلاس دی سی 3 این هواپیمایی سقوط کرد.

دوران پس از انقلاب

پس از انقلاب و در سال 1981 هواپیمایی هما نام خود را به هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تغییر داد همچنین پس از پیروزی انقلاب ایران برخی از پروازهای هما تغییر و برخی نیز از اواخر فوریه 1979 به کلی تعطیل شدند که از جمله آن‌ها می‌توان به پرواز تهران- تل آویو و پرواز تهران-نیویورک در سال 1358 اشاره کرد که آخرین پرواز هما به نیویورک بود. در پی این اقدام تهران به تنها مرکزی تبدیل شد که پروازهای بین المللی انجام می‌داد و در نتیجه تمامی پروازهای بین المللی فرودگاه‌ها به غیر از فرودگاه بین المللی مهرآباد از بین رفت. سال‌های جنگ سال‌های کم کار هما بود که بیشتر پروازهایش با تاخیر و یا لغو همراه بود. دهه 90 میلادی دهه تحریم‌ها بود و هما در این دهه تنها توانست چند فروند از هواپیمای کوچک فوکر 100 را خریداری کند. ناگفته نماند که دهه 90 میلادی در تاریخ هواپیمایی ایران دهه تاثیر گذاری است زیرا این دهه آغاز فعالیت و راه اندازی شرکت‌های خصوصی هواپیمایی در ایران بود. امروزه این شرکت هواپیمایی از دوران طلایی خود فاصله بسیاری گرفته و به دلیل تحریم‌ها قادر به نوسازی ناوگان قدیمی خود نیست با این حال تمامی تلاش خود را به کار می‌برد تا حداقل با خرید و یا اجاره هواپیماهای دست دوم از کشورهای دیگر مانند ترکیه برخی از کمبودها را برطرف و جبران نماید.

خدمت به مسافرین

خدمات ارائه شده ایران ایر به مسافرین از همان لحظه پذیرش در فرودگاه مبدا آغاز شده و تا زمان تحویل گرفتن چمدان‌هایشان ادامه دارد. از جمله خدمات ویژه ارائه شده این شرکت می‌توان به خدمات ویژه مسافرین کم توان، ناتوان، بیمار، کودکان تنها و مسافرانی که چمدان خود را گم کرده‌اند اشاره کرد.

کلاس‌های پروازی ایران ایر

شرکت هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی ایران ایر

ایران ایر دو کلاس پروازی اصلی با نام‌های هما کلاس و اکونومی دارد که گروه نرخی C، J، I در گروه هما کلاس و گروه نرخی Y, L, N ,M, Q, V جزو گروه اکونومی( اقتصادی) به شمار می‌روند. میزان بار مجاز برای هر مسافر نیز بسته به کلاس پروازی آن‌ها متغییر است. مقدار بار مجاز هر مسافر در پرواز داخلی بین 20 تا 30 و در پروازهای خارجی بین 30 تا 50 کیلوگرم است.

مقاصد پروازی

ایران ایر شاید در دوران اوج خود نباشد اما هنوز هم پروازهایی را به مقاصد بسیاری در آسیا و اروپا انجام می‌دهد. مقاصد پروازی آسیایی این ایرلاین عبارتند از بیروت، بمبئی، پکن، تاشکند، دبی، دمشق، دوحه، کراچی، کوالالامپور، کویت، و نجف. مقاصد اروپایی آن نیز شامل استانبول، استکهلم، آمستردام، آنکارا، پاریس، رم، فرانکفورت، گلن، گوتنبرگ، لندن، مسکو، میلان، وین و هامبورگ هستند.

ایران ایر یا هما از شرکت‌های هواپیمایی قدیمی در ایران است و بیشتر ما برای یک بار هم که شده پروازی را با این شرکت هواپیمایی تجربه کرده‌ و خاطرات شیرینی مثل اولین پرواز کودکی را از آن به یادگار داریم. هرچند امروزه تحریم‌ها و برخی کمبودها، باعث شده تا انتقاداتی به این ایرلاین وارد شود با این حال هنوز هم همای ایران ایر جذابیت و شکوه خاص خود را دارد.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید