معرفی هواپیمایی هسا؛ شرکت هواپیمایی سپاهان

با پیشرفت روز افزون صنعت گردشگری و محبوبیت پرواز در میان دیگر راه های دسترسی به مقاصد مسافرتی، پیشرفت های زیادی نیز در حوزه ایرلاین ها بوجود آمده است. چه بسا که با افزایش تعداد پروازهای داخلی و خارجی، امکانات و ویژگی های شرکت های هواپیمایی نیز باید گسترش یابد تا کیفیت پرواز ها تامین گشته و رضایت مشتریان را در پی داشته باشد.

0
482
معرفی هواپیمایی هسا - شرکت هواپیمایی سپاهان
هواپیمایی هسا - شرکت هواپیمایی سپاهان
معرفی هواپیمایی هسا؛ شرکت هواپیمایی سپاهانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 28Rating: 4.5معرفی هواپیمایی هسا شرکت هواپیمایی سپاهان اصفهان.معرفی هواپیمایی هسا که با نام شرکت هواپیمایی سپاهان نیز شناخته می شود یکی از شرکت های قدیمی و با سابقه در حوزه هوایی در اصفهان است.

هواپیمایی هسا یا همان شرکت هواپیمایی سپاهان

با پیشرفت روز افزون صنعت گردشگری و محبوبیت پرواز در میان دیگر راه های دسترسی به مقاصد مسافرتی، پیشرفت های زیادی نیز در حوزه ایرلاین ها بوجود آمده است. چه بسا که با افزایش تعداد پروازهای داخلی و خارجی، امکانات و ویژگی های شرکت های هواپیمایی نیز باید گسترش یابد تا کیفیت پرواز ها تامین گشته و رضایت مشتریان را در پی داشته باشد. وقتی صحبت از سفری راحت و بی دردسر می‌شود، بدون شک پای هواپیما و خرید بلیط هواپیما به میان می‌آید. جالب است بدانید که سابقه حضور هواپیما در ایران به دوران قبل از انقلاب باز می‌گردد. شرکت‌های هواپیمایی نیز از همان دوران فعالیتشان آغاز شده و مسافران با رزرو بلیط هواپیما به نقاط مختلف سفر می‌کردند. هرچند امروزه نام برخی از شرکت‌های هواپیمایی به نظر جدید می‌آیند اما درواقع شرکت‌های با سابقه‌ای هستند که بنا به دلایلی فعالیت کمی را داشته‌اند. یکی از این شرکت‌های قدیمی، هواپیمایی هسا است که با نام شرکت هواپیمایی سپاهان نیز شناخته می‌شود. در ادامه با این هواپیمایی بیشتر آشنا می شویم.

امضای قرارداد و فعالیت هواپیمایی هسا

معرفی هواپیمایی هسا - شرکت هواپیمایی سپاهان
هواپیمایی هسا – شرکت هواپیمایی سپاهان

در سال 1353، در ایران مناقصه‌ای بین المللی در راستای احداث شرکت هلیکوپترسازی در ایران، برگزار شد. در این مناقصه شرکت‌های مختلفی همانند، آگوستا ایتالیا، وستلندِ انگلستان، بل تکسترون آمریکا و آیرواسپشیال فرانسه حضور داشتند که از این بین، شرکت آمریکایی بل تکسترون به دلیل پیش زمینه قبلی که با ایران داشت، جهت تاسیس این شرکت انتخاب شد. دو سال بعد یعنی در سال 1355، شرکت صنایع هواپیما سازی ایران با نام اختصاری” هسا” در زمینی وسیع در شاهین شهر اصفهان به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. این شرکت در فضای وسیعی که داشت، کارگاه و آشیانه مخصوص هواپیماهای خود را نیز ایجاد کرد. البته ساخت و ساز ساختمان کارخانه تا قبل از سال 1357 تا حدودی پیش رفته بود که به دلیل مصادف شدن با ایام انقلاب، دچار وقفه‌ای چند ساله شد؛ اما در سال 1364، فعالیت خود را دوباره از سر گرفت. هسا پس از انقلاب در راستای فعالیت هرچه بیشتر خود، در سال‌های 75-1374 با شرکت هواپیماسازی اکراینی قراردارد ساخت هواپیما را امضا کرد که در نتیجه آن، ساخت هواپیمای آنتونوف با نام ایران -140 در این شرکت آغاز شد.

✅ بازدید از مقاله هواپیمایی ماهان

هسا از جمله شرکت‌های هواپیمایی بسیار فعالی است که نه تنها به جابه جایی مسافران پرداخته بلکه دستی در ساخت انواع هواپیما نیز دارد. تولید هواپیما مسافربری ایران 140، ساخت هواپیماهای نظامی، تعمیر و نوسازی هاورکرافت( هواناو)، طراحی و تولید پهپاد ابابیل و هلیکوپتر شاهد 278، و تولید پروانه هواپیما با کامپوزیت از جمله فعالیت‌هایی است که هسا در کارنامه خود ثبت کرده است. اما هواپیما تنها حیطه فعالیت این شرکت نبوده و هسا پا را کمی فراتر گذاشته و نیروگاه گازی‌ای را نیز به نام خود ثبت کرده است.

ایران 140 نقطه پایان هسا

اگر در دهه 1380 به مسافرت رفته باشید، یا در سال‌های 1380 پیگیر خبرهای فرودگاهی و هواپیمایی بوده باشید، نام ایران 140 به نظرتان آشنا خواهد بود. متاسفانه این نوع از هواپیما دچار حوادث دلخراشی شده و حرف و حدیث‌های بسیاری را با خود همراه کرده است. البته حوادث این نوع هواپیما مختص ایران نبوده و آنتونوف 140( که در ایران با نام ایران 140 شناخته می‌شود)، حداقل 5 بار در جهان دچار حادثه شده است که بیشترین آن در ایران اتفاق افتاده. در 2 دی ماه 1381، 44 نفر از افرادی که برای افتتاح خط تولید هواپیما، سرنشین ایران 140 بودند، بر اثر سقوط هواپیما جان خود را از دست دادند. در سال 1384، این مدل هواپیما از باند فرودگاه اراک خارج شد که خوشبختانه خسارات جانی نداشت. اما باعث شد تا هواپیمایی سفیران، که چند مدل از این هواپیما را خریده بود، به هسا بازگرداند. در ماه دسامبر سال 2005، آنتونف در آذربایجان حادثه آفرید و جان 18 نفر از مسافران را که با این هواپیمایی قصد سفر داشتند را گرفت. سه سال بعد یعنی در سال 2008 این مدل از هواپیما در فرودگاه کیف با نقص فنی مواجه شد که خوشبختانه هیچگونه تلفاتی در پی نداشت. به فاصله یک سال، در سال 2009 که مصادف با 27 بهمن ماه 1387 بود، این هواپیما سقوط دیگری را در ایران و در فرودگاه شاهین شهر اصفهان تجربه کرد که در این حادثه، هر 5 سرنشین آن فوت کردند. آخرین حادثه‌ای که این هواپیما ایجاد کرد متعلق به تاریخ 19 مرداد ماه 1393 است. در این تاریخ، هواپیمای متعلق به هواپیمایی هسا پس از بلند شدن از باند فرودگاه مهرآباد، در انتهای باند به مشکل برخورده و با 48 سرنشین خود که به قصد طبس بلیط هواپیما خریده بودند، بر فراز شهرک آزادی تهران سقوط می‌کند. پس از این حادثه، دستور از رده خارج کردن و اتمام فعالیت این هواپیمایی صادر شده و هسا تاکنون غیرفعال است.

ناوگان و اطلاعات هواپیمایی هسا

شرکت هواپیمایی هسا فعالیت خود را در شاهین شهر اصفهان با تولید 12 فروند هواپیما ایران 140 آغاز کرد که پس از سقوط چند فروند، این هواپیمایی با حدود 7 فروند هواپیما ایران 140 فعالیت خود را تا سال 1387 ادامه داد.

شاید پس از خواندن حجم حوادث این هواپیما، خرید بلیط هواپیما و سفر با هواپیما کاری خطرناک به نظر بیاید، اما ترس به دل راه ندهید. زیرا کارکنان و مهندسان پرواز و خلبانان تا از سلامت هواپیما مطمئن نشوند، اجازه پرواز را نخواهند داد. پس هنوز هم می‌توانید به هواپیماها اعتماد کرده و سفر راحتی را با خرید بلیط هواپیما داشته باشید.

در ادامه هم می توانید با هواپیمایی زاگرس آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید