دلایل بروز ورم پا در سفرهای هوایی

اگر در سفرهای هوایی طولانی کفش خود را برای مدتی از پای درآورید، ممکن است هنگام پوشیدن مجدد آن احساس کنید که کفش‌ شما برای پایتان تنگ شده است؛ در صورت بروز چنین مشکلی به‌هیچ‌وجه نگران نباشید زیرا شما به پدیده طبیعی و متداول ورم جاذبه‌ای دچار شده‌اید.

0
64
جلوگیری از ورم پا در سفر هوایی
ورم پا در سفر هوایی
دلایل بروز ورم پا در سفرهای هواییReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 27Rating: 4.0ورم پا در سفر هوایی و دلایل بروز آن.ورم پا در سفر هوایی اگر در سفرهای هوایی طولانی کفش خود را برای مدتی از پای درآورید ممکن است هنگام پوشیدن مجدد آن کفش‌ شما برای پایتان تنگ شده باشد.

دلایل بروز ورم پا در سفرهای هوایی و راه‌های جلوگیری از آن

اگر در سفرهای هوایی طولانی کفش خود را برای مدتی از پای درآورید، ممکن است هنگام پوشیدن مجدد آن احساس کنید که کفش‌ شما برای پایتان تنگ شده است؛ در صورت بروز چنین مشکلی به‌هیچ‌وجه نگران نباشید زیرا شما به پدیده طبیعی و متداول ورم جاذبه‌ای دچار شده‌اید. ورم جاذبه‌ای یکی از عوارض بی‌خطر پروازهای طولانی‌مدت است که ممکن است چندین ساعت‌ پس از پیاده شدن از هواپیما به طول بیانجامد و اوقات برخی از مسافران زودرنج را تلخ کند. اما آیا جلوگیری از بروز چنین مشکلی ممکن است؟ اجازه دهید پیش از پاسخ به این سؤال ابتدا دلیل بروز ورم جاذبه‌ای پا را برای شما توضیح دهیم و سپس به راه‌های جلوگیری و برطرف کردن از آن بپردازیم.

ورم پا به چه دلایلی اتفاق می‌افتد؟

جلوگیری از ورم پا در سفر هوایی
ورم پا در سفر هوایی

اگر شما برای مدتی طولانی در صندلی کوچک هواپیما بدون حرکت بنشینید، ماهیچه‌هایی که وظیفه انتقال مایعات (خون و غیره) از پای شما به دیگر نقاط بدنتان را دارند، از فعالیت خود باز می‌مانند و در نتیجه مایعات در پای شما تجمع یافته و منجر به ورم پایتان می‌گردد. همچنین جریان هوای خشک و فشار کم هوای داخل کابین هواپیما نیز ممکن است سبب خشکی آب بدن و افزایش غلظت خون در بدن شما شود. غلظت خون خود کاهش سرعت چرخش خون را در بدن به همراه دارد و وقتی نیروی جاذبه‌ای نیز برای کمک به ارسال خون به نقاط پایین‌تر بدن مثل پاها وجود نداشته باشد، پاهای شما ورم خواهند کرد.

✅ بازدید از مقاله ترفندهای سفر آسان به خارج از کشور
✅ بازدید از مقاله مقابله با حالت تهوع در پرواز
✅ بازدید از مقاله فشار هوای داخل کابین

راه‌های جلوگیری از ورم پاها در سفرهای هوایی

جلوگیری از ورم پا در سفر هوایی
ورم پا در سفر هوایی
  1. مراقب رژیم غذایی خود باشید. حداقل 24 ساعت پیش از پرواز از خوردن نمک بپرهیزید. نمک سبب می‌شود که مایعات در بدن حفظ شوند و این خود باعث ورم بیشتر پاهای شما در سفرهای هوایی خواهد شد.
  2. آب بنوشید. ازآنجایی‌که کم‌آبی بدن خود یکی از عوامل ورم پاهای شما در سفرهای هوایی محسوب می‌شود، بهتر است مصرف آب را از 24 ساعت پیش از آغاز سفر بالابرده و در هنگام سفر نیز بطری آب را به همراه خود داشته باشید.
  3. قدم بزنید. خریداران بلیط هواپیما بهتر است هر دو ساعت یک‌بار در حین پرواز از صندلی خود بلند شده و برای مدت کوتاهی قدم بزنند. این امر شاید در ظاهر بی‌اهمیت باشد ولی چندین قدم کافی است که خون دوباره در اندام‌های تحتانی شما به جریان بیفتد و از ورم پاها جلوگیری به عمل آید.
جلوگیری از ورم پا در سفر هوایی
ورم پا در سفر هوایی
  1. فضای اطراف پاهای خود را خلوت کنید. بهتر است برای راحتی خودتان هم که شده چمدان‌هایتان را در محفظه بالای سرتان قرار دهید تا بتوانید پای خود را به‌راحتی جابجا کنید. قرار دادن چمدان‌ها در اطراف پاهایتان سبب می‌شود که پاها تحت‌فشار در حالتی ساکن برای مدتی طولانی قرار گیرند و این امر خود می‌تواند منجر به قطع شدن جریان خون به پاها شود.
  2. صندلی کنار راهروی هواپیما را رزرو کنید. در صورت امکان هنگام تهیه بلیط هواپیما بهتر است صندلی کنار راهروی را انتخاب کنید تا آزادی عمل بیشتری داشته باشید و بتوانید هر زمان که خواستید بلند شوید و چند قدمی راه بروید.
  3. پاهای خود را ماساژ دهید. در حین سفرهای هوایی طولانی حتماً کفش خود را از پای درآورده و پاهای خود را کمی ماساژ دهید. ماساژ سبب تحریک جریان خون به پاها شده و از ورم آن‌ها جلوگیری می‌کند.
  4. پاهای خود را حرکت دهید. حتی اگر قادر به بلند شدن و راه رفتن نباشید، باز هم می‌توانید ماهیچه‌های پای خود را بکار بیندازید. برای مثال می‌توانید هر نیم ساعت یک‌بار شصت پای خود را بالا و پایین کنید تا خون در پاهای شما جریان یابد.
جلوگیری از ورم پا در سفر هوایی
ورم پا در سفر هوایی
  1. پاهای خود را بالا نگه دارید. در صورت امکان پاهای خود را بالاتر از سطح زمین قرار دهید. اگر صندلی کناری شما خالی است، به‌راحتی می‌توانید با قرار دادن پای خود روی آن از بروز ورم پا جلوگیری کنید.
  2. هیچ‌گاه پاهای خود را روی‌هم نگذارید. وقتی برای مدتی طولانی در صندلی هواپیما می‌نشینید، گردش خون شما مختل می‌شود و اگر پاهای خود را روی‌هم قرار دهید، گردش خون به پاهای شما کاملاً قطع خواهد شد.
  3. کفش و جوراب مناسبی انتخاب کنید. از جوراب‌های ساق بلند استفاده کنید و به‌هیچ‌وجه جوراب‌های کوتاه نپوشید. برای کفش‌ها نیز می‌توانید از کالج‌ها استفاده کنید زیرا می‌توانید آن‌ها را به‌راحتی از پای درآورده و پای خود را حرکت و ماساژ دهید.

راه‌های برطرف کردن ورم پا

جلوگیری از ورم پا در سفر هوایی
ورم پا در سفر هوایی

اگر پس از پیاده شدن از هواپیما متوجه ورم پای خود شدید، بهتر است به‌سرعت به مکانی برای استراحت رفته و پای خود را در حالتی بالاتر از بدن خود قرار دهید. سپس می‌توانید انگشتان پای خود را به جهت‌های مختلف تکان داده و کف پای خود را به زمین فشار دهید. در آخر لگن آب ولرمی آماده کنید و کمی منیزیوم سولفات به آن بیافزایید و پای خود را به مدت 15 دقیقه در آن فروبرده و ماساژ دهید. این کار سبب می‌شود تا ورم پای شما به‌سرعت فروکش کند.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید