وسایل ضروری برای کویرنوردی

کویرنوردی از جمله تفریحات هیجان انگیزی است که اگر با تجهیزاتی مناسب صورت گیرد، می تواند به تجربه ای ارزشمند برای ما مبدل شود. اما برای کویرنوردی به چه تجهیزاتی نیاز است؟

0
15
معرفی وسایل ضروری برای کویرنوردی
وسایل ضروری برای کویرنوردی
وسایل ضروری برای کویرنوردیReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Mar 1Rating: 4.0وسایل ضروری برای کویرنوردی و همه آنچه که باید از این تفریح محبوب بدانید.وسایل ضروری برای کویرنوردی معرفی شده که با همراه داشتن این تجهیزات احتمال بروز خطرات و اتفاقات نادر ناگوار را تا حد زیادی کاهش دهید.

آشنایی با وسایل ضروری برای کویرنوردی

کویرنوردی از جمله تفریحات هیجان انگیزی است که اگر با تجهیزاتی مناسب صورت گیرد، می تواند به تجربه ای ارزشمند برای ما مبدل شود. اما برای کویرنوردی به چه تجهیزاتی نیاز است؟ در ادامه با برخی از وسایل ضروری برای کویرنوردی آشنا خواهید شد. از ماجراجویی در اطراف دره های ژرف و صخره های سرخ گرفته تا تماشای غروب شگفت انگیز آفتاب بر فراز تپه های ماسه، کویرنوردی تجربه ای است نفس گیر و خاطره انگیز؛ تجربه ای که در هر قدم شما را غافلگیر خواهد ساخت و تحت تاثیر شگفتی های خود قرار خواهد داد. اما کویر علیرغم زیبایی های بسیار، از طبیعتی خشن نیز برخوردار است. از آنجایی که مناطق کویری، آب و هوایی گرم و خشک، پوشش گیاهی متفاوت و گونه های جانوری خطرناک و خاص خود را دارد، حتما باید تجهیزات و لوازم موردنیاز کویرنوردی را پیش از خرید بلیط ارزان هواپیما و سفر به این مناطق فراهم کرد. ما در این مطلب فهرستی از وسایل ضروری برای کویرنوردی را برای شما عزیزان مهیا کردیم تا با همراه داشتن این تجهیزات، احتمال بروز خطرات و اتفاقات نادر ناگوار را تا حد زیادی کاهش دهید.

کرم ضد آفتاب

معرفی وسایل ضروری برای کویرنوردی
وسایل ضروری برای کویرنوردی

همان طور که می دانید قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید برای مدتی طولانی سبب آفتاب سوختگی می شود. اینجاست که کرم ضد آفتاب به کمک شما می آید و از آسیب پوست شما توسط نور خورشید جلوگیری می کند. کرم ضد آفتاب باکیفیت، نه تنها پوست شما را از آفتاب سوختگی محافظت می کند، بلکه مانع رسیدن پرتوی فرابنفش خورشید به پوست شما می شود. بنابراین همیشه سعی کنید کرم ضد آفتاب مناسبی را همراه خود داشته باشید و هر چندساعت یک بار پوست خود را با آن چرب کنید.

کلاه لبه دار

از دیگر ملزومات کویرنوردی، همراه داشتن کلاهی لبه دار است. کلاه لبه دار با ایجاد سایه از آسیب پوست صورت و گردن در مقابل نور خورشید جلوگیری می کند. حتما سعی کنید کلاهی را انتخاب کنید که از جنس مرغوبی برخوردار بوده و سبک و قابل حمل باشد. البته از چتر نیز می توانید به جای کلاه استفاده کنید، اما بخاطر داشته باشید که حمل و جابجایی کلاه از چتر بسیار راحت تر است. ناگفته نماند اگر قرار است شب را در کویر سپری کنید، حتما با خود کلاه پشمی نیز به همراه بیاورید زیرا دمای هوای کویر در شب به شدت کاهش میابد و ممکن است بسیار آزاردهنده شود.

عینک آفتابی

معرفی وسایل ضروری برای کویرنوردی
وسایل ضروری برای کویرنوردی

عینک آفتابی نیز مانند کلاه و کرم ضد آفتاب، از وسایل ضروری کویرنوردی محسوب می شود. عینک آفتابی علاوه بر محافظت از چشمان شما در برابر پرتوی فرابنفش نور خورشید، از نفوذ شن، ماسه و گرد و غبار در چشمانتان جلوگیری می کند. همیشه سعی کنید عینکی را انتخاب کنید که علاوه بر دارا بودن فیلتر فرانبفش، پلاریزه نیز باشد و از ورود پرتوهای مخرب خورشید به چشمانتان ممانعت کند.

✅ بازدید از مقاله وسایل لازم برای انواع سفرها

چادر مسافرتی

چادر مسافرتی کویرنوردی
چادر مسافرتی

چادر مسافرتی از جمله تجهیزاتی است که وجود آن در هرجایی لازم و ضروری است و کویر نیز از این قاعده مستثنی نیست. شما در کویرنوردی به استراحت نیاز دارید و باید چادری داشته باشید که قادر باشد شما را از پرتوهای سوزان خورشید محافظت کند. جنس و طراحی چادر کویرنوردی باید به گونه ای باشد که هوا بتواند به راحتی در آن جریان یابد. بنابراین برای کویرنوردی، خرید چادرهایی توصیه می شود که پنجره هایی توری و درب های ورودی بزرگ دارند.

لباس های پنبه ای سبک وزن و روشن

شاید ندانید اما پوشیدن لباس های مردانه آستین بلندی که از پنبه ساخته شده اند، بهترین پوشش برای کویرنوردی است. لباس های پنبه ای شاید در محیط های مرطوب -به دلیل قابلیت جذب سریع رطوبت و گرمای بدن- انتخاب خوبی نباشند، اما به علت قابلیت خنک کنندگی بالایی که دارند، در محیط های گرم و خشکی به شدت توصیه می شود. همچنین سعی کنید از لباس هایی با رنگ روشن -که مقداری از نور خورشید را منعکس می کنند- استفاده کنید.

آب

اهمیت همراه داشتن آب کافی را نادیده نگیرید. کویر را به این دلیل کویر می نامند که در آن هیچ آبی یافت نمی شود. همان طور که می دانید گرمای کویر باعث می شود که بدن شما مقدار زیادی آب را از طریق تعریق از دست دهد و شما برای جبران این آب، باید مقادیر زیادی آب بنوشید تا آب از دست رفته بدن خود را بازگردانید. همیشه سعی کنید دست کم 7 لیتر آب آشامیدنی برای پیاده روی های طولانی مدت در کویر همراه خود بیاورید تا دی هایدریت نشوید.

دیگر وسایل ضروری برای کویرنوردی

معرفی وسایل ضروری برای کویرنوردی
وسایل ضروری برای کویرنوردی

برخی از وسایل هستند که وجودشان در هر سفری لازم است: تجهیزاتی مانند جعبه کمک های اولیه، حشره کش، کوله پشتی، زیرانداز، فندک، پتوی مسافرتی، سایه بان، وسایل بهداشتی، منور دستی، دستمال توالت، قطره چشم و حوله را باید در هر جا با خود همراه داشته باشید. علاوه بر موارد فوق، سعی کنید از اپلیکیشن های موقعیت یابی نظیرMaps.me  و Roadtripper استفاده کنید تا مسیر دقیق حرکت خود را بدانید و گم نشوید.

در آخر باید گفت که اگر برای نخستین بار است که قصد دارید به کویر سفر کنید، بهتر است حتما با تورهای کویرنوردی همراه شوید. اما اگر مسیر حرکت خود را به خوبی می شناسید و با مهارت های طبیعت گردی و کویرنوردی آشنایی دارید، همراه داشتن این تجهیزات شما را در تجربه لذت بخش کویرنوردی یاری خواهد رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید