وظایف مهمانداران هواپیما چیست؟

شاید اولین چیزی که پس از خرید بلیط هواپیما و سوار شدن در هواپیما توجه همه را به خود جلب می کند لبخند دلنشین مهمانداران و آرامش و اطمینانی است که خلبان و سرمهماندار به مهمانان می دهند.

0
61
معرفی وظایف مهمانداران هواپیما
وظایف مهمانداران هواپیما
وظایف مهمانداران هواپیما چیست؟Reviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 20Rating: 4.0وظایف مهمانداران هواپیما چیست؟وظایف مهمانداران هواپیما به صورت کامل در ادامه آورده شده شغلی که در نگاه اول بسیار ساده و بی دردسر به نظر می رسد اما این چنین نیست.

وظایف مهمانداران هواپیما

شاید اولین چیزی که پس از خرید بلیط هواپیما و سوار شدن در هواپیما توجه همه را به خود جلب می کند لبخند دلنشین مهمانداران و آرامش و اطمینانی است که خلبان و سرمهماندار به مهمانان می دهند. تصور حضور در هواپیما و سفر به جاهای مختلف خلبانی و مهمانداری هواپیما را به شغلی رویایی در عالم کودکی تبدیل می کند. وقتی پای انتخاب شغل در میان است همه ما معایب، مزایا و نکات بسیاری را در نظر می گیریم اما آن هایی که به دنبال ماجراجویی و سفر هستند قطعا به مشاغلی مانند مهمانداری هواپیما فکر خواهند کرد. شغلی که نه تنها در ایران بلکه در دنیا پرطرفدار است. گرچه مهمانداری هواپیما شغلی نسبتا راحت و ایده آل به نظر می رسد اما بدون شک سختی های خود را هم دارد. با سفرستان باشید تا نگاهی به شغل مهمانداری و وظایف مهمانداران هواپیما داشته باشیم.

ساده مثل آب خوردن یا سخت مثل شیفت پرستاران؟

مهمانداری هواپیما در نگاه اول شغلی بسیار ساده و بی دردسر به نظر می رسد. اولین دلیل این دیدگاه آسان بودن درخواست برای این شغل است و دومین دلیلش شاید همین لبخندها و آرامش همیشگی مهمانداران است که تحت هر شرایطی آرامش و لبخندشان را حفظ می کنند گویا که همه چیز بر وفق مراد است. اما بگذارید همین جا بگوییم اگر به دنبال شغلی با ساعات کاری منظم از ۸ صبح تا ۴ بعد از ظهر هستید که پنجشنبه جمعه ها را تعطیل باشد و یا به خانواده خود هم وابستگی دارید همینجا بی خیال مهمانداری شوید! ساعات کاری مهمانداران مشخص نیست و گاهی ممکن است تا ماه ها از خانواده دور باشند. به طور مثال تصور کنید پرواز شما ساعت ۸ صبح از تهران برخاسته و پس از ۱۲ ساعت پرواز به کشور مقصد برسید که در آن جا ساعت ۱۰ صبح است. بنابراین ساعات خواب و بیداری تان به هم خورده و استراحت کافی نخواهید داشت. به همه این ها باید کج خلقی ناشی از تاخیر در پرواز مسافران و برخی رفتارهای ناپسند آن ها را اضافه کنید و شما در این شرایط نه تنها باید بر اعصاب خود مسلط باشید بلکه سعی کنید مسافران را نیز به آرامش کرده و آن ها را هم خونسرد کنید.

شرایط فیزیکی برای استخدام به عنوان مهماندار هواپیما

معرفی وظایف مهمانداران هواپیما
وظایف مهمانداران هواپیما

 مهمانداران را می توان ویترین شرکت های هواپیمایی در نظر گرفت پس چندان جای تعجب نیست اگر شرکت های هواپیمایی وسواس خاصی را درمورد ظاهر و سلامت جسمی و روانی مهمانداران خود دارند. حتی اگر شرکت هواپیمایی شرکتی مشهور و مطرح باشد تنها با بد اخلاقی و کج خلقی یک مهماندار اعتبار و شهرت شرکت زیر سوال می رود. به همین دلیل هر شرکت هواپیمایی شرایط خاصی را برای استخدام مهمانداران هواپیما در نظر گرفته است اما به طور کلی شرایط فیزیکی را می توان به این صورت شرح داد که آقایان قدی بین ۱۷۵ تا ۱۹۰ سانتیمتر و خانم ها قد حداقل ۱۶۰ سانتیمتر را داشته باشند. در مورد سن چندان محدودیتی وجود ندارد اما افرادی که متقاضی شغل مهمانداری هستند باید حداقل بین 18 تا 21 سال سن داشته باشند. مهمانداران نباید به بیماری خاصی که حضور آن ها در هواپیما بر فراز ابرها را دچار مشکل کند مبتلا باشند. همچنین مهمانداران باید توانایی مقابله و غلبه بر استرس و ترس های خود را داشته و بتوانند آرامش خود را در مواقع ضروری حفظ کنند. همانطور که گفتیم به جز این موارد کلی هر شرکت هواپیمایی ممکن است شرایط خاصی را نیز برای استخدام مهمانداران خود در نظر بگیرد.

✅ بازدید از مقاله مهمانداران از کدام رفتارهای مسافران متنفراند؟

شرایط پزشکی برای مهماندار شدن

علاوه بر شرایط فیزیکی و روحی روانی که قبلا گفته شد، مهمانداران قبل از استخدام تست ها و آزمایش های پزشکی را پشت سر گذاشته و چکاپ کامل خواهند شد. سپس مدارک مربوطه را به تایید واحد پزشکی معرفی شده خواهند رساند.

مدارک تحصیلی لازم برای کار به عنوان مهماندار هواپیما

خوبی شغل مهمانداری این است که نیاز به مدرک تحصیلی خاصی ندارد و تمامی افرادی که دیپلم تجربی ریاضی انسانی هنرستان و یا مدرک کاردانی مهمانداری را دارند می توانند جزو متقاضیان استخدام در این شغل باشند. هرچند که تحصیلات عالیه و مسلط بودن به زبان هایی غیر از زبان فارسی می تواند مزیت بزرگی برای استخدام باشد اما مهمانداران فقط کافیست با مدرک دیپلم خود به موسساتی مراجعه کنند که دوره‌های خاص مهمانداری را تحت نظر شرکت های هواپیمایی برگزار می کنند. سپس در این دوره های مهمانداری هواپیما شرکت کرده و با مدرک پایان دوره خود یکی از شرکت های هواپیمایی مراجعه کنند.

شرکت در آزمون و گذراندن دوره آموزش ایمنی

پس از اینکه مدارک و شرایط فوق فراهم شد مهمانداران در آزمون ورودی ایرلاین ها شرکت خواهند کرد و پس از قبول شدن در آزمون دوره های ایمنی مورد نیاز را سپری کرده و در نهایت کار خود به عنوان مهماندار هواپیما را آغاز خواهند کرد.

وظایف مهمانداران هواپیما قبل از پرواز

وظایف و حیطه کاری مهمانداران هواپیما تنها خوشامد گویی به مهمانان و پذیرایی از آن ها نیست. وظایف مهمانداران از قبل از پرواز آغاز می شود. حدود یک ساعت قبل از پرواز کاپیتان پرواز جلسه ای مربوط به پرواز برگزار می کند که در آن اموری مانند طول مدت پرواز، شرایط آب و هوایی و غیره را در اختیار مهمانداران قرار می دهد. پس از جلسه، مهمانداران مسائلی مانند کافی بودن وسیله ها و مواد خوراکی در هواپیما و سالم بودن و درست کار کردن وسیله های ایمنی را چک می کنند و سپس آماده خوشامد گویی به مسافران می شوند. پس از خوشامد گویی به مسافران و راهنمایی آن ها به سمت صندلی هاشان در نهایت نحوه استفاده از تجهیزات ایمنی را به مسافران آموزش خواهند داد و مطمئن می شوند تا کمربند ایمنی مسافران‌ بسته شده، صندلی ها در حالت ایمن و چمدان ها در جای مخصوص خود قرار دارند و در این جا وظایف مهمانداران قبل از پرواز به پایان می رسد.

وظایف مهمانداران هواپیما در حین پرواز

مهمانداران‌ در طول پرواز علاوه بر پذیرایی از مسافران به سوالات و درخواست های آنان پاسخ داده و نیز اطلاعیه و سخنان خلبان را به گوش مهمانان می رساند‌ همچین مهماندار باید در شرایط اضطراری به مهمانان کمک کند تا در حین حفظ آرامش خود از وسیله های ایمنی مورد نظر استفاده کنند. کمک های اولیه و کمک رساندن به مسافران با محدودیت های جسمانی از دیگر وظایف مهمانداران حین پرواز است.

وظایف مهمانداران پس از فرود هواپیما و اتمام پرواز

احتمالا می گویید پس از سفر تنها کاری که مهمانداران انجام می دهند این است که مطمئن شوند صندلی ها در حالت اولیه قرار دارد. ولی بد نیست بدانید که وظایف مهمانداران حتی پس از پرواز هم تمام نمی شود. مهمانداران پس از فرود اطمینان حاصل می کنند که تمامی مسافران پیاده شده و وسیله ای از آن ها در کابین هواپیما باقی نمانده است. سپس نوبت به گزارش نویسی می رسد. مهمانداران گزارش اتفاقات پرواز را به طور کامل خواهند نوشت و سپس لیستی از تمامی مواد غذایی و نوشیدنی مورد نیاز برای پرواز بعدی را تهیه کرده و اطلاع خواهند داد. البته بین دو پرواز مهمانداران فرصتی کوچک برای بررسی مقصد بعدی و کمی استراحت خواهند داشت.

حالا که با شرایط کاری و وظایف مهمانداران هواپیما آشنا شده اید آیا هنوز هم این شغل، شغل رویایی و ایده آل تان هست یا سختی های کار شما را از ادامه این شغل منصرف کرد؟ تا به حال پای صحبت مهمانداران هواپیما نشسته اید یا کسی از آشنایان و دوستانتان جزو کادر پروازی هستند؟ خاطره آن ها از شرایط کاری و برخورد مسافران چیست؟

در ادامه می توانید با مهارت‌هایی که یک مهماندار هواپیما باید داشته باشد آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید