شرایط اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

زندگی در آمریکا رویایی است که فعلا فقط با هدف تحصیل برای ایرانی ها محقق می شود. با توجه به سخت گیری های دولت آمریکا، یکی از معدودترین راه هایی که شهروندان ایرانی می توانند در اخذ اقامت موقت آمریکا موفق شوند اقدام برای اخذ ویزای دانشجویی آمریکاست.

0
17
شرایط اخذ ویزای تحصیلی آمریکا
ویزای تحصیلی آمریکا
شرایط اخذ ویزای تحصیلی آمریکاReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jun 22Rating: 4.0ویزای تحصیلی آمریکا و شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا.ویزای تحصیلی آمریکا انواع مختلفی دارد رشته تحصیلی و دانشگاهی که هر دانشجو برمی گزیند تعیین کننده نوع ویزای مورد نیازش است.

ویزای تحصیلی آمریکا

زندگی در آمریکا رویایی است که فعلا فقط با هدف تحصیل برای ایرانی ها محقق می شود. با توجه به سخت گیری های دولت آمریکا، یکی از معدودترین راه هایی که شهروندان ایرانی می توانند در اخذ اقامت موقت آمریکا موفق شوند اقدام برای اخذ ویزای دانشجویی آمریکاست. اگر نگاهی به سطح علمی و رتبه جهانی دانشگاه های آمریکا بیاندازید می بینید که ۶ دانشگاه برتر دنیا در آمریکا قرار دارند. برای همین آمریکا به یکی از انتخاب های اول دانشجویان جهان تبدیل شده است و چون ویزای تحصیلی آمریکا انواع مختلفی دارد، رشته تحصیلی و دانشگاهی که هر دانشجو برمی گزیند تعیین کننده نوع ویزای مورد نیازش است. اگر از دوستداران بلیط هواپیما آمریکا و تحصیل در این کشور هستید در ادامه چگونگی اخذ ویزای تحصیلی آمریکا را به طور کامل شرح داده ایم پس با سفرستان همراه باشید.

موانع اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

نبود کنسولگری یا سفارت آمریکا در ایران یکی از مشکلاتی است که پروسه اخذ ویزا را کندتر کرده و متقاضیان این ویزا باید امور مربوطه را با مراجعه حضوری از طریق سفارتخانه های آمریکا در دبی، آنکارا، تفلیس یا قبرس انجام دهند.

انواع ویزای تحصیلی آمریکا

دولت آمریکا با ارائه ۳ نوع ویزای تحصیلی در رشته های مختلف دانشجو می پذیرد که نوع اول آن با عنوان ویزای تحصیلی F1 شناخته شده است:

 • اگر دانشجو یا محصل رشته ای را انتخاب کرده باشد که در طول هفته بیش از ۱۸ ساعت کلاس درسی داشته باشد به ویزای F1 نیاز دارد. این کلاس درسی شامل تمامی برنامه های درسی مقاطع لیسانس یا فوق لیسانس است.
 • همسر یا فرزندانی که دارندگانِ ویزای F1 را همراهی می کنند باید اقدام به اخذ ویزای F2 کرده باشند. باید توجه داشت که همسران اجازه کار در آمریکا را نخواهند داشت مگر اینکه ویزای کار داشته باشند که فعلا این امر برای شهروندان ایرانی مقدور نیست.

نوع دوم ویزای تحصیلی آمریکا ویزای M1 است:

 • چنانچه متقاضی علاقه مند به تحصیل در رشته های غیردانشگاهی یا فنی حرفه ای باشد باید ویزای M1 داشته باشد. این در حالی است که فرایند اقدام برای اخذ ویزای M1 و F1 یکسان هستند و تنها تفاوتی که در این ۲ ویزا وجود دارد این است که در ویزای M1 تاریخی مهر شده که دارندگان این نوع ویزا اجازه ندارند بیش تر از آن زمان در آمریکا بمانند.

نوع بعدی ویزای تحصیلی آمریکا، ویزای J1 است:

 • این ویزا با عنوان ویزای فرصت مطالعاتی یا ویزای تحصیلی غیرآکادمیک شناخته می شود و به دانشجویان یا استادانی اختصاص دارد که قصد دارند برای تحقیق یا شرکت در همایش ها به آمریکا بروند.
 • معمولا متقاضیان ویزای J1 شاغلان حرفه ای هستند و اجازه دارند به مدت ۱۰ ماه تحقیقات خود را در آمریکا انجام دهند.
 • همسر و فرزندان متقاضی ویزای J1 باید برای اخذ ویزای J2 اقدام کنند و با این تفاوت که مدتی بعد از اقامت به همسران اجازه کار داده می شود.

✅ بازدید از مقاله روش های مهاجرت به آمریکا

قدم اول

شرایط اخذ ویزای تحصیلی آمریکا
ویزای تحصیلی آمریکا

قبل از درخواست برای ویزای دانشجویی آمریکا باید از یکی از دانشگاه ها و یا موسسه های عالی تحصیلی این کشور پذیرش گرفته باشید و حتما ۳ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی اقدام به دریافت ویزا کنید. چون قرار است وقت مصاحبه حضوری را از کنسولگری یا سفارت کشورهایی که در بالا ذکر شد، بگیرید و مدت زمان انتظار برای گرفتن وقت به عواملی چون نوع ویزای درخواستی، کشور و زمان اقدام بستگی دارد پس بهتر است به محض دریافت پذیرش برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا اقدام کنید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

 • پاسپورت با حداقل اعتبار ۶ ماه
 • فرم تکمیل شده DS-160 و فرم درخواست آنلاین
 • کپی و اصل وقت مصاحبه
 • فرم I-20 فرستاده شده از دانشگاه (دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته اید)
 • رسید پرداخت هزینه
 • عکس
 • نامه تمکن مالی
 • مدارک کلیه دوره های تحصیلی به همراه ریزنمرات

نحوه اقدام

معمولا برای درخواست ویزای تحصیلی آمریکا به صورت آنلاین ثبت نام کرده و از بخش کنسول برای مصاحبه حضوری در یکی از کشورهایی که بالا ذکر شد، وقت قبلی بگیرید. درخواست ویزای تحصیلی با پرداخت هزینه SEVIS، تکمیل فرم DS-160، جاگذاری عکس در فرمت خواسته شده و همچنین پرداخت هزینه ویزا انجام می شود و برای مرحله مصاحبه سن متقاضی باید مابین ۱۴ تا ۷۹ سال باشد. یعنی افراد کمتر از ۱۳ سال و بیش تر از ۸۰ سال نیازی به مصاحبه حضوری ندارند.

اعتبار و هزینه ویزای تحصیلی آمریکا

با وجود اینکه هر سال امکان تمدید این ویزا وجود دارد ولی اعتبار آن ۲ ماه بیش تر از یک ترم تحصیلی خواهد بود. ضمنا این تمدید تا اتمام دوره تحصیلی امکان پذیر خواهد بود. هزینه ویزای تحصیلی شامل هزینه درخواست ویزا و هزینه SEVIS است، یعنی متقاضیان علاوه بر هزینه درخواست ویزا باید مبلغی را تحت عنوان SEVIS پرداخت کنند و رسید آن را به هنگام مصاحبه حضوری ارائه دهند که این رسید حداکثر تا یک سال از تاریخ پرداختش اعتبار خواهد داشت. لازم به ذکر است که برای اخذ ویزای خانواده متقاضی نیازی به پرداخت هزینه SEVIS نیست.

در ادامه می توانید با آداب و رسوم مردم آمریکا آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید