مراحل اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا

در سال های اخیر تحصیل در شهرهای مادرید، والنسیا و بارسلونا به گزینه های پرطرفداری بین دانشجویان و دانش آموزان ایرانی و خارجی تبدیل شده و این توفیق در سایه فرصت های شغلی در اسپانیا، بورسیه در مقاطع بالا و هزینه ارزان تحصیل در اسپانیا نسبت به دیگر کشورهای اروپایی حاصل شده است.

0
16
مراحل اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا
ویزای تحصیلی اسپانیا
مراحل اخذ ویزای تحصیلی اسپانیاReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jun 9Rating: 4.0ویزای تحصیلی اسپانیا و مراحل و شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی.ویزای تحصیلی اسپانیا از بهترین مقاصد تحصیلی شناخته شده و با اینکه شرایط تحصیل در این کشور برای شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا به مراتب خیلی راحت تر است.

ویزای تحصیلی اسپانیا

در سال های اخیر تحصیل در شهرهای مادرید، والنسیا و بارسلونا به گزینه های پرطرفداری بین دانشجویان و دانش آموزان ایرانی و خارجی تبدیل شده و این توفیق در سایه فرصت های شغلی در اسپانیا، بورسیه در مقاطع بالا و هزینه ارزان تحصیل در اسپانیا نسبت به دیگر کشورهای اروپایی حاصل شده است. برای همین سال هاست که اسپانیا از سوی محصلان بین المللی به عنوان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی شناخته شده و با اینکه شرایط تحصیل در این کشور برای شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا به مراتب خیلی راحت تر است ولی شهروندان دیگر کشورها مثل ایران نیز شانسی برای برخورداری از این فرصت دارند. اگر قصد رزرو بلیط هواپیما و تحصیل در اسپانیا را دارید به منظور آشنایی با جزئیات شرایط اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا ادامه مطلب را از دست ندهید.

مزیت تحصیل در اسپانیا

مراحل اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا
ویزای تحصیلی اسپانیا

اسپانیا خانه معتبرترین دانشگاه های دنیاست و با داشتن امکانات آموزشی عالی و رتبه های برتر دانشگاهی از رنکینگ بالایی برخوردار است. اگر از هزینه های تحصیل در دیگر کشورهای اروپایی باخبر باشید و آن ها را با هزینه تحصیل در اسپانیا مقایسه کنید می بینید که شرایط تحصیل در اسپانیا مقرون به صرفه تر خواهد بود و حتی با دریافت بورسیه می توانید از پرداخت شهریه معاف شوید. با وجود فرصت های شغلی فراوان نیز امکان کار همزمان با تحصیل فراهم شده است.

انواع ویزای تحصیلی اسپانیا

۲ نوع ویزای تحصیلی اسپانیا وجود دارد که بسته به دوره تحصیلی متفاوت است؛ ویزای تحصیلی ۱۸۰ روزه یا نوع D برای کسانی که قصد تحصیل ۳ تا ۶ ماهه در اسپانیا دارند و ویزای تحصیلی بلند مدت برای کسانی که مدت زمان تحصیلشان بیش از ۶ ماه طول می کشد. با دریافت این ویزاها کارت اقامت TIE برای محصلان ارائه می شود که اجازه می دهد در طول تحصیل خود در اسپانیا اقامت داشته باشند. این کارت حداکثر تا یک سال اعتبار دارد و باید تا پایان تحصیل، هر سال تمدید شود. توجه داشته باشید که اگر در حال حاضر به طور موقت در اسپانیا زندگی می کنید نمی توانید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید و همین که ویزای خود را دریافت کردید اجازه تعویض نوع آن را ندارید.

✅ بازدید از مقاله شرایط مهاجرت به اسپانیا

زمان درخواست برای ویزای تحصیلی اسپانیا

در قدم اول و پس از اینکه از سوی یکی از دانشگاه ها یا نهادهای آموزشی اسپانیا پذیرش گرفتید به کنسولگری یا سفارت اسپانیا مراجعه و مدارک لازم را برای اخذ ویزا آماده کنید. معمولا باید ۷ تا ۱۰ هفته قبل از شروع ترم خود مدارک لازم را به سفارت تحویل دهید تا گرفتار مراحل طولانی و استرس‌زای صدور ویزا نشوید. پروسه بررسی مدارک معمولا بین ۱ تا ۲ ماه طول می کشد و هزینه آن حدود ۶۰ یورو است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا

 • فرم پر شده درخواست ویزا
 • گذرنامه با حداقل اعتبار ۶ ماه
 • گواهی سلامت
 • گواهی سو پیشینه
 • نامه تمکن مالی
 • هزینه های پرداخت شده یک ترم یا یک سال تحصیلی
 • بیمه درمانی
 • نامه پذیرش از مرکز یا نهاد آموزشی
 • مدارک شناسایی
 • مدارک تحصیلی
 • رسید پرداختی درخواست ویزا
 • ۲ قطعه عکس گذرنامه ای

مدارک زبان برای تحصیل در اسپانیا

تدریس دروس مقطع لیسانس در اسپانیا به زبان اسپانیایی است و به همین جهت برای تحصیل در این رشته باید مدرک زبان اسپانیایی داشت که DELE معتبرترین مدرک این زبان به حساب می آید ولی برای مقاطع بالاتر داشتن مدرک زبان اسپانیایی ضرورتی ندارد، چون دروس این مقطع هم به زبان اسپانیایی و هم انگلیسی ارائه می شوند و می توان دوره های انگلیسی را انتخاب کرد که برای تحصیل در این دوره باید مدرک آیلتس با نمره بالای ۶.۵ داشت.

شرایط الحاق خانواده

بعد از اخذ ویزا و دریافت کارت اقامت نوبت به اقدام الحاق خانواده می رسد که متقاضیان می توانند درخواست خود را به اداره مهاجرت اسپانیا ارائه و بعد از آماده سازی مدارک لازم، آن ها را تحویل دهند. این مدارک شامل گذرنامه و مدارک موقتی، سند ازدواج، نامه تمکن مالی و عکس است. ضمنا همراهان متقاضی مجوز کار در اسپانیا را نخواهند داشت.

درخواست اجازه کار در اسپانیا

دانشجویان بین المللی تحت شرایط زیر اجازه کار در اسپانیا را دارند:

۱- برای انجام کارهای پاره وقت ساعت های کاری با ساعات درسی تداخل نداشته باشد.

۲- دانشجویان بین المللی فقط به مدت ۳ ماه می توانند کارهای تمام وقت انجام دهند، آن هم به شرطی که تداخلی با برنامه های ترم تحصیلی نداشته باشد. به عبارتی تنها در طول تعطیلات بین ترم می توانند کارهای تمام وقت را انتخاب کنند.

در ادامه می توانید با راهنمای سفر اسپانیا آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید