تحصیل در ایتالیا و شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

شهرها و کشورهای بسیاری در دنیا به دلیل مزایای فراوانی که دارند به عنوان شهرهای برتر برای اخذ ویزای تحصیلی انتخاب می‌شوند که در این بین نام ایتالیا چندان به چشم نمی‌خورد.

0
33
اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا
ویزای تحصیلی ایتالیا
تحصیل در ایتالیا و شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیاReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 4Rating: 4.5تحصیل در ایتالیا و شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا.ویزای تحصیلی ایتالیا به علت پیشرفت‌ها امکانات و مزایایی که این کشور برای دانش آموزان و دانشجویان خود فراهم آورده است بسیار محبوب است.

ویزای تحصیلی ایتالیا

شهرها و کشورهای بسیاری در دنیا به دلیل مزایای فراوانی که دارند به عنوان شهرهای برتر برای اخذ ویزای تحصیلی انتخاب می‌شوند که در این بین نام ایتالیا چندان به چشم نمی‌خورد. اما در چند سال اخیر با توجه به برخی عوامل مانند بالا بودن هزینه زندگی و تحصیل در اروپا، ایتالیا به عنوان کشوری مناسب برای اخذ ویزای تحصیلی شناخته شده است. در ادامه به بررسی کلی ویزای تحصیلی ایتالیا می‌پردازیم.

ایتالیا

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا
ویزای تحصیلی ایتالیا

ایتالیا با شکل چکمه گونه خود بر روی نقشه شناخته می‌شود و در جنوب اروپا قرار گرفته است. جالب است بدانید این کشور با جمعیت 60 میلیون نفری خود جایگاه چهارمین کشور پرجمعیت اروپا را به خود اختصاص داده است. ایتالیا مهد تمدن‌های باستانی است و آثار دیدنی فراوانی دارد. این کشور شاید در گذشته چندان مورد توجه دانشجویان نبوده ولی با توجه به افزایش هزینه‌های زندگی و تحصیل در اروپا و پایین بودن این هزینه‌ها در ایتالیا، امروزه این کشور مورد توجه دانشجویان قرار گرفته است. البته این توجه بی‌دلیل نیست و در اثر پیشرفت‌ها، امکانات و مزایایی صورت گرفته که کشور ایتالیا برای دانش آموزان و دانشجویان خود فراهم آورده است. بد نیست بدانید ایتالیا جزو چهار کشوری است که پیشگام در ایجاد فضای اروپایی آموزش عالی بودند. ایتالیا در حال حاضر از 8 کشور صنعتی دنیا است و مرکز برخی از شرکت‌های شناخته شده و پارک‌های علمی برتر دنیا است. دانشگاه‌های این کشور نیز از دانشگاه‌های برتر دنیا است و دانشجویان امکان تحصیل در رشته مورد علاقه خود در این کشور را خواهند داشت. بعلاوه از آنجایی که ایتالیا و ایران هردو تمدنی کهن دارند وجه مشترک بسیاری در هر دو کشور را خواهید یافت. این مشترکات تاریخی-فرهنگی باعث می‌شود تا دانشجویان احساس غربت کمتری داشته و با خیالی آسود به زندگی و تحصیل در این کشور زیبا مشغول خواهند شوند.

دوره‌های تحصیلی ایتالیا

در ایتالیا کودکان آموزش خود را از 5 سالگی آغاز می‌کنند. دوران ابتدایی دورانی 5 ساله است که پس از گذراندن این دوره، دوره 3 ساله متوسطه آغاز می‌شود. در این دوره دروس ریاضی و علوم پایه اهمیت فراوانی دارند و بر آن‌ها تاکید فراوانی می‌شود. پس از اتمام این دوره، امتحانات داخلی برگزار می‌شود و دانش آموزان وارد دوره دبیرستان می‌شوند. پس از اتمام دوره دبیرستان مدرک دیپلم به دانش آموزان داده شده و آنان برای ادامه تحصیل در دانشگاه آماده می‌شوند.

✅ بازدید از مقاله ویزای تحصیلی فرانسه
✅ بازدید از مقاله ویزای تحصیلی هلند
✅ بازدید از مقاله ویزای تحصیلی استرالیا

دوره‌های دانشگاهی

شرایط تحصیل در ایتالیا
تحصیل در ایتالیا

ایتالیا از جمله بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل است. قدمت بالای دانشگاه‌ها و رتبه بالای آن‌ها بعلاوه امکان استفاده از بورسیه‌های مختلف ایتالیا را به کشوری محبوب برای ادامه تحصیل تبدیل کرده است. زبان تدریس در دانشگاه‌های این کشور انگلیسی و ایتالیایی است. البته دوره‌های دکترا اکثرا به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

دوره کارشناسی در ایتالیا شامل رشته‌های متفاوتی است. در این دوره کلیه دروس، به غیر از چند رشته معدود که به انگلیسی تدریس می‌شوند، به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند. دانشجویان برای تحصیل در این دوره باید مدرک زبان ایتالیایی داشته باشند. کل دوره کارشناسی در ایتالیا 3 تا 4 سال طول می‌کشد. بد نیست بدانید که دانشجویان ایرانی امکان اخذ بورسیه را دارند.

دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا دوره‌ای 2 ساله است که در آن دروس به 2 زبان انگلیسی و ایتالیایی تدریس می‌شوند. برای شرکت در این دوره دانشگاهی، داشجویان باید مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی را ارائه دهند. در این دوره نیز مانند دوره کارشناسی، امکان اخذ بورسیه وجود دارد.

دوره دکترا در ایتالیا دوره‌ای 3 تا 5 ساله است. در این دوره تدریس به 2 زبان ایتالیایی و انگلیسی است. دانشجویان این دوره باید یکی از مدارک زبان ایتالیایی یا انگیسی را ارائه دهند. در این دوره نیز مانند دیگر دوره‌ها امکان اخذ بورسیه برای دانشجویان وجود دارد.

آزمون IMAT

شرایط تحصیل در ایتالیا
تحصیل در ایتالیا

دانشجویان متقاضی رشته‌های پزشکی و جراحی بد نیست بدانند که کشور ایتالیا یکی از بهترین کشورها برای این رشته‌ها است. رشته پزشکی در همه جای دنیا رشته پر هزینه‌ای است اما در ایتالیا این رشته از هزینه معقولی برخوردار است. ایتالیا دانشگاه‌های پزشکی‌ای دارد که هریک جزو دانشگاه‌های برتر دنیا به شمار می‌روند. اما از آنجایی که تقاضا برای این رشته‌ها در ایتالیا بالا است، آزمونی به نام ایمت برگزار می‌شود که شامل دروس فیزیک، شیمی، ریضی، زیست و اطلاعات عمومی است. این آزمون به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا
تحصیل در ایتالیا

تحصیل و زندگی در ایتالی نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر و مناسب‌تر است. به طور کلی هزینه تحصیل در ایتالیا حدود 320 تا 3200 یورو است که با توجه به دانشگاه مورد نظر متغییر است. البته برخی از دانشگاه‌ها با شرایطی سالانه تخفیف 1700 یورویی را برای دانشجو در نظر می‌گیرد. شهریه سالانه در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی حدود 500 تا 3000 یورو و شهریه سالانه مقطع تحصیلی دکترا در دانشگاه‌های دولتی حدود 140 تا 1200 یورو است. شهریه دانشگاه‌هی خصوصی بیشتر است و سالانه حدود 6000 تا 20 هزار یورو را دریافت می‌کنند. هزینه زندگی در ایتالیا نیز بسیار معقول است. دانشجویان در این کشور ماهیانه 500 تا 700 یورو را به هزینه‌های زندگی اختصاص خواهند داد که 150 تا 200 یورو آن به خورد و خوراک، 150 تا 250 یورو آن به مسکن و 30 تا 45 یورو آن صرف هزینه‌های رفت و آمد خواهد شد.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی ایتالیا

برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا باید ابتدا برخی از مدارک تحصیلی مورد نیاز خود را ارائه دهید. این مدارک به شرح زیر است:

ترجمه مدرک دیپلم بعلاوه ریز نمرات، ترجمه مدرک پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات، ترجمه مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات، مدرک زبان ایتالیایی، داشتن پروپزال، داشتن مدرک IELTS  با حداقل نمره 6، و مقاله ISI

دانشگاه‌های برتر ایتالیا

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم ایتالیا دارای چندین دانشگاه است که در میان دانشگاه‌های دنیا رتبه برتر را به خود اختصاص داده‌اند. برخی از این دانشگاه‌ها عبارتند از: دانشگاه بولونیا، دانشگاه لا ساپیینزا رم، دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشگاه میلان، دانشگاه پادووا، دانشگاه پیزا، دانشگاه تورین، و دانشگاه فلورانس.

ایتالیا کشوری با تاریخی طولانی است. این کشور مهد هنر و تمدن است و تحصیل در آن مانند رویایی است که به واقعیت تبدیل می‌شود. دانشگاه‌های این شور به لحاظ علمی رتبه بالایی دارد و هزینه‌های تحصیل در این دانشگاه‌ها بسیار مناسب‌تر از دیگر کشورهای اروپایی است. این کشور عضو اتحادیه اروپا است و تحصیل در آن همانند سوی پرتابی به سمت رویاها و اهدافتان خواهد بود.

برای خرید بلیط هواپیما ایتالیا و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید