ویزای تحصیلی بلژیک و شرایط تحصیل در بلژیک

بناهای تاریخی حیرت انگیز، معماری باشکوه، غذاهایی خوشمزه، شکلات‌هایی که در کل دنیا مطرح‌اند، فستیوال‌هایی رنگارنگ، تنوع فرهنگی بالا و هزاران جاذبه دیگر در کنار یکدیگر کشوری رویایی به نام بلژیک را ایجاد کرده‌اند.

0
18
اخذ ویزای تحصیلی بلژیک
ویزای تحصیلی بلژیک
ویزای تحصیلی بلژیک و شرایط تحصیل در بلژیکReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 23Rating: 4.5ویزای تحصیلی بلژیک و شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در بلژیک.ویزای تحصیلی بلژیک به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت قابل درخواست بوده و صادر می‌شود و این ویزای تحصیلی کوتاه مدت 90 روزه است.

اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

بناهای تاریخی حیرت انگیز، معماری باشکوه، غذاهایی خوشمزه، شکلات‌هایی که در کل دنیا مطرح‌اند، فستیوال‌هایی رنگارنگ، تنوع فرهنگی بالا و هزاران جاذبه دیگر در کنار یکدیگر کشوری رویایی به نام بلژیک را ایجاد کرده‌اند. بلژیک نه تنها مقصدی جذاب برای مسافرت است بلکه برای ادامه تحصیل نیز کشوری مناسب به ویژه برای دانشجویان بین المللی است. در ادامه این مطلب به شرایط اخذ ویزای تحصیلی، هزینه‌های تحصیل و بسیاری موارد دیگر خواهیم پرداخت.

بلژیک

اخذ ویزای تحصیلی بلژیک
ویزای تحصیلی بلژیک

بلژیک کشوری در اروپای غربی است که مرز مشترکی با کشورهای هلند، آلمان، فرانسه و لوکزامبورگ دارد. پایتخت بلژیک بروکسل است که علاوه بر پایتخت این کشور، مقر اصلی اتحادیه اروپا نیز هست. این کشور در طی دهه‌های مختلف همواره جزو خاک کشورهای فرانسه، هلند، و اسپانیا به شمار می‌رفت تا اینکه در سال  1830 باری اولین بار اعلام استقلال کرد. این کشور از نیمه دوم قرن 19 پیشرفت فراوانی کرد و این روند پیشرفت را تاکنون نیز حفظ کرده است.

✅ بازدید از مقاله اخذ ویزای بلژیک
✅ بازدید از مقاله ویزای تحصیلی نروژ
✅ بازدید از مقاله ویزای تحصیلی انگلستان

انواع ویزای تحصیلی بلژیک

ویزای تحصیلی بلژیک به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت قابل درخواست بوده و صادر می‌شود. ویزای تحصیلی کوتاه مدت 90 روزه است و ویزای تحصیلی بلند مدت بیش از 90 روزه است و دانشجویانی که قصد تحصیلات آکادمیک در بلژیک را دارند، بهتر است برای اخذ ویزای تحصیلی بلند مدت اقدام کنند. دانشجویانی که به صورت پاره وقت تحصیل خواهند کرد و قصد اخذ ویزای تحصیلی بلند مدت را دارند، تنها در صورتی می‌توانند این نوع از ویزا را اخذ کنند که یا دوره تحصیل‌شان دوره آمادگی برای ورود به دوره تمام وقت باشد و یا فعالیت اصلی‌شان در بلژیک باشد. بد نیست بدانید که از دوم مارس 2015، ویزاهای بلند مدت نیازمند پرداخت هزینه مشارکت هستند که سوای هزینه 180 یورو، هزینه بررسی درخواست است که باید به حساب اداره مهاجرت بلژیک واریز شود. توجه دشته باشید که رسید این پرداخت را باید روز ارائه فرم ویزا در سفارت تحویل دهید. در صورتی که این هزینه پرداخت نشود، سفارت معمولا مهلتی 30 روزه برای پرداخت خواهد داد. اما اگر در این مهلت هم هزینه پرداخت نشود، درخواست شما بررسی نخواهد شد.

ویزای تحصیلی مدارس

اخذ ویزای تحصیلی بلژیک
ویزای تحصیلی بلژیک

متقاضیان تحصیل در مدارس بلژیک به دو صورت می‌توانند ویزای تحصیلی مدارس این کشور را اخذ کند. اول اینکه فرد به تنهایی خواهان تحصیل در مدارس باشد که در این صورت می‌تواند در مدارس خصوصی و بین المللی بلژیک تحصیل کرده و از خدمات این مدارس بهره ببرد. البته باید گفت که این مدارس شبانه روزی هستند و هزینه نسبتا بالایی ( 40 تا 50 یورو در سال) دارند. در نوع دوم فرد متقاضی تحصیل در مدارس بلژیک در واقع همراه فرد اصلی‌ای است که در بلژیک اقامت دارد و یا در این کشور دانشجو است. به عنوان مثال دانشجویی که ویزای تحصیلی بلژیک دارد و فرزند او نیز همراه او در این کشور است، این فرزند می‌تواند در مدارس دولتی بلژیک به صورت رایگان تحصیل کند.

مقطع کارشناسی

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در بلژیک می‌توانید دانشگاه‌های دولتی یا خصوصی این کشور را برای تحصیل انتخاب کنید. در دانشگاه‌های دولتی بلژیک، زبان تدریس معمولا آلمانی، فرانسوی یا هلندی است. تدریس به زبان انگلیسی در این مقطع تحصیلی در دانشگاه‌های بلژیک وجود ندارد و اگر هم باشد در دانشگاه‌های خصوصی است که هزینه نسبتا بالایی دارند. طول دوره تحصیلی مقطع کارشناسی در بلژیک 3 تا 4 سال است و دانشجویان در این دوره اجازه ده ساعت کار را خواهند داشت. لازم به ذکر است که پس از پایان این دوره برای شرکت در مقطع کارشناسی ارشد( لیسانس) باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنید.

مقطع کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد در بلژیک در بسیاری از رشته‌ها وجود دارد. جالب است بدانید بر خلاف مقطع کارشناسی که تدریس به زبان‌ انگلیسی وجود نداشت، در مقطع کارشناسی ارشد زبان تدریس دانشگاه‌ها زبان انگلیسی است. برای اینکه بتوانید در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک تحصیل کنید باید مدرک تحصیلی و ریز نمرات دوره کارشناسی خود را ارائه دهید. اما اگر دانشجوی ترم آخر کارشناسی هستید و هنوز مدرک خود را دریافت نکرده‌اید می‌توانید گواهی اشتغال به تحصیل و ریز نمرات خود را ارائه دهید. بد نیست بدانید که عواملی مانند معدل بالا، رزومه خوب، مدرک زبان و آزمون‌های دیگری مانند GRE بر میزان قبولی و پذیرش شما تاثیر خواهند گذاشت. دوره کارشناسی ارشد در بلژیک 1 تا 2 سال طول می‌کشد و دانشجویان این دوره اجازه کار 20 ساعت را خواهند داشت.

مقطع دکترا

پذیرش برای مقطع دکتری در بلژیک برعکس دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد است. برای پذیرش در این دوره باید نامه‌ای از استاد راهنمای خود داشته باشید. این نامه نشان دهنده این است که شما برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا استاد راهنما دارید. برای اینکه بتوانید استاد راهنما برای خود پیدا کنید باید با اساتید دانشگاه‌تان در بلژیک ارتباط داشته و با ارائه مدارک و رزومه خود، استاد را قانع کنید که دانشجوی ارزشمندی برای او هستید و پس از اینکه آن استاد، استاد راهنمای شما بودن را پذیرفت می‌توانید تحت نظر او به تحصیل و تحقیقات خود ادامه دهید. دوره دکترا در بلژیک 3 تا 5 سال طول می‌کشد و اگر در این مدت حقوق دریافت کنید، این دوران بخشی از سال‌های اقامتی شما در بلژیک محاسبه خواهد شد. بد نیست بدانید که در این دوران اگر بورس تحصیلی داشته و مالیات پرداخت کنید، تحصیل شما به عنوان شغلی تمام وقت در نظر گرفته خواهد شد.

هزینه‌های تحصیل و زندگی

هزینه‌های تحصیل در بلژیک با توجه به این که شما شهروند چه کشوری هستید ممکن است متفاوت باشد. به طور کلی می‌توان گفت که دانشگاه‌های بلژیک دانشجویان را در چهار گروه کشورهای اروپایی جزو اتحادیه اروپا، کشورهای توسعه یافته، کشورهای کمتر توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه. اگر دانشجو تابعیت یکی از کشورهای جزو اتحادیه اروپا را داشته باشد هزینه تحصیل او حدود 800 تا 1500 یورو خواهد بود. دانشجویان با تابعیت کشورهای توسعه یافته 4000 تا 8000 یورو را در سال به عنوان شهریه پرداخت خواهند کرد. دانشجویان با تابعیت کشورهای کمتر توسعه حدود 800 تا 1200 یورو و دانشجویان با تابعیت کشورهای در حال توسعه 4000 تا 8000 یورو را در سال به عنوان شهریه پرداخت خواهند کرد. به جز هزینه دانشگاه، هزینه زندگی در بلژیک را نیز باید محاسبه کنید که البته این تماما به سبک زندگی شما وابسته است اما به طور کلی می‌توان گفت هزینه زندگی متوسط( شامل کرایه خانه، بیمه، غذا و غیره) در شهرهای بزرگی مانند بروکسل ماهانه حدود 900 تا 1300 یورو و در شهرهای کوچک‌تر ماهانه 700 تا 1100 یورو خواهد بود.

دانشگاه‌های بلژیک

برای اینکه بتوانید دانشگاه مناسب خود در بلژیک را پیدا کنید باید برخی موارد را در نظر بگیرید برای مثال اینکه اگر بعد از تحصیل قصد بازگشت به ایران را داشته باشید، باید از میان دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم دانشگاه مورد نظر خود را پیدا کنید در غیر این صورت می‌توانید با توجه به رتبه دانشگاه تحصیل خود در بلژیک را ادامه دهید. برخی از دانشگاه‌های برتر بلژیک عبارتند از: دانشگاه آزاد بروکسل، دانشگاه کاتولیک لون، دانشگاه خنت، دانشگاه آنتورپ، دانشمده پلی تکنیک دمونس و … .

شرایط و مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی

پس از اینکه پذیرش دانشگاه مورد نظر خود در بلژیک را گرفتید می‌توانید با خیالی آسوده برای اخذ ویزای تحصیلی بلژیک اقدام کنید. برای این کار باید مدارک مورد نیاز ترجمه شده دارای مهر تایید دادگستری را به سفارت بلژیک در کشور تحویل دهید. مدارک مورد نیاز عبارتند از: فرم تکمیل شده ویزا، پاسپورت با حداقل اعتبار یک ساله، نتیجه ثبت نام دانشجویی، برگ ثبت نام، برگ پذیرش، منبع مالی (حساب بانکی‌ای که هزینه شما را در طول مدت اقامت پوشش دهد)، مدارک پزشکی نشان دهنده  این که متقاضی در سلامت کامل است، گواهی عدم سوء پیشینه برای متقاضیان بالای 21 سال، مدارک تحصیلی مقاطع قبل، مدرک زبان مرتبط. پس از اینکه مدارک تحویل داده شد، سفارت شماره پرونده‌ای را به متقاضی خواهد داد تا روند پرونده خود را پیگیری کند.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید