ویزای تحصیلی هند

تحصیل در دیگر کشورها علاوه بر جذابیتی که دارد مزایای فراوانی از جمله آشنایی با سیستم‌های آموزش دیگر، تجربه زندگی در دیگر شهرها، آشنایی به زبانی دیگر، و در نهایت مدرکی معتبر و ارزشمند همراه است. در میان تمامی کشورهایی که پذیرای دانشجویان خارجی هستند، هند از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و شرایط مناسب‌تری را دارد.

0
136
اخذ ویزای تحصیلی هند
ویزای تحصیلی هند
ویزای تحصیلی هندReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jul 17Rating: 4.5ویزای تحصیلی هند و شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی هند.ویزای تحصیلی هند به دلیل حضور دانشجویان کشورهای مختلف با ادیان متفاوت محیط صلح آ‌میز و پر آرامشی که این کشور برای تحصیلات دارد بسیار محبوب است.

اخذ ویزای تحصیلی هند

تحصیل در دیگر کشورها علاوه بر جذابیتی که دارد مزایای فراوانی از جمله آشنایی با سیستم‌های آموزش دیگر، تجربه زندگی در دیگر شهرها، آشنایی به زبانی دیگر، و در نهایت مدرکی معتبر و ارزشمند همراه است. در میان تمامی کشورهایی که پذیرای دانشجویان خارجی هستند، هند از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و شرایط مناسب‌تری را دارد. این کشور رنگارنگ به دلیل حضور دانشجویان کشورهای مختلف با ادیان متفاوت، محیط صلح آ‌میز و پر آرامشی برای تحصیلات دارد و میزبان هزاران خریدار بلیط هواپیما هند است.

هند

اخذ ویزای تحصیلی هند
ویزای تحصیلی هند

هند دومین کشور پر جمعیت جهان به پایتختی دهلی نو با آب و هوایی گرم و بارانی است. بارش‌های فراوان هند، خاک این کشور را به خاکی حاصلخیز تبدیل کرده است. زبان رسمی هند، انگلیسی و هندی است اما معمولا دروس دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند در نتیجه دانشجویان متقاضی تحصیل در این کشور کافی است تا زبان انگلیسی را یاد بگیرند. جالب است بدانید که هند برخلاف بسیاری از کشورها، مدرک تافل یا آیلتس از دانشجو نمی‌خواهد و همین امر اخذ ویزی تحصیلی را آسان‌تر کرده است. مقاطع تحصیلی دانشگاهی در هند به سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، و دکترا تقسیم می‌شود که دوره کارشناسی 3 تا 4 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و دوره دکترا 4 تا 5 سال طول خواهد کشید بد نیست بدانید که رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های هند دوره‌ای 6 ساله هستند. هند در رشته‌های مهندسی، فناوری اطلاعات و علوم پزشکی از رتبه علمی خوبی برخوردار است به همین دلیل هم معمولا این رشته‌های تحصیلی متقاضیان بسیاری دارند.

تایید مدارک هند در ایران

اخذ ویزای تحصیلی هند
ویزای تحصیلی هند

اخذ مدرک در نتیجه زحماتی است که در طی سال‌ها کشیده می‌شود اما اگر دانشگاه خود را با دقت انتخاب نکرده باشید، ممکن است مدرک‌تان در ایران کاربردی نداشته باشد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم در انتخاب دانشگاه، به معتبر بودن مدرک آن در ایران توجه کنید. درمیان دانشگاه‌های هند، 23 تای آن‌ها به عنوان دانشگاه برتر این کشور شناخته می‌شوند که از این میان، 9 دانشگاه جزو 100 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند. جالب است بدانید ایران 55 دانشگاه هند را تایید کرده و مدارک این دانشگاه‌ها را قبول دارد. این دانشگاه‌های مورد تایید در رشته‌های صنایع غذایی، فناوری، مدیریت، علوم مهندسی، علوم اجتماعی، اقتصاد، کشاورزی، و بیوتکنولوژی هستند.

✅ بازدید از مقاله ویزای تحصیلی استرالیا
✅ بازدید از مقاله ویزای تحصیلی اتریش
✅ بازدید از مقاله ویزای تحصیلی سوئد

کار و تحصیل همزمان

اخذ ویزای تحصیلی هند
ویزای تحصیلی هند

بسیاری از کشورهایی که ویزای تحصیلی صادر می‌کنند، امکان کار همزمان را نیز به دانشجویان می‌دهند در صورتی که در برخی از کشورها این امکان وجود ندارد. هند از جمله این کشورها است که به دلیل میزان بیکاری بالای شهروندان خود، امکان کار را برای دانشجویان ایجاد نکرده است. به عبارتی تا زمانی که شهروندان هندی بدون کار هستند، دانشجویان خارجی امکان کار را نخواهند داشت.

مقاطع تحصیلی هند

شرایط تحصیل در هند
تحصیل در هند

آموزش در هند از سن 5 سالگی با دوره 5 ساله ابتدایی شروع شده و با دوره 7 ساله متوسطه ادامه می‌یابد و پس از این دو دوره 12 ساله و اخذ دیپلم، دانش آموزان رشته تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کرده و وارد دانشگاه می‌شوند. تحصیل در دانشگاه با مقطع کارشناسی آغاز می‌شود و پس از آن مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا هستند.

مقطع کارشناسی: دوره‌ای 3 تا 4 ساله است. که در آن دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. برای پذیرش در مقظع کارشناسی دانشگاه هند باید مدرک پیش دانشگاهی داشته باشید. بهتر است این مدرک با معدل بالای 13 باشد. اگر در رشته‌های علوم انسانی تحصیل کنید، هزینه تحصیل‌تان حدود 600 تا 800 دلار در سال خواهد بود. هزینه رشته‌های دیگر مانند مهندسی و مدیریت سالانه حدود 1000 تا 2500 دلار است. جالب است بدانید در این مقطع تحصیلی خوابگاه و امکان اقامت پس از تحصیل را نیز خواهید داشت. گذراندن یک تا دو ترم دوره زبان انگلیسی پیش از دانشگاه در این مقطع نیز امکان پذیر است. ماه سپتامبر( برابر با شهریورماه) و ژانویه( برابر با دی) ماه‌های ورود به دانشگاه‌های هند در مقطع کارشناسی هستند. بهتر است بدانید که در این مقطع امکان بورسیه شدن را نخواهید داشت.

کارشناسی ارشد: دوره‌ای حدودا یک تا 2 ساله است که برای شرکت در آن باید مدرک لیسانس ترجیحا با معدلی بالاتر از 14 با حداقل نمره آیلتس 5 داشته باشید. هزینه تحصیل علوم انسانی در این رشته حدود 1000 تا 1500 دلار در سال و برای رشته‌های مدیریت و مهندسی حدود 2000 تا 4000 دلار خواهد بود. دانشجویان این مقطع هزینه‌ای حدود 4000 دلار را صرف اموری مانند خوراک، پوشاک، حمل و نقل خواهند کرد.

دکترا: دوره کترا در هند دوره‌ای 4 تا 5 ساله است و دانشجویان متقاضی دوره دکترا در هند باید دارای مدرک لیسانس( بهتر است معدل مدرک‌تان بالاتر از15 و نمره آیلتس‌تان بیشتر از 5 باشد) باشند. دانشجویان این دوره باید موضوع پایان نامه خود را ارائه داده و سپس با تحقیق و پژوهش در مورد آن، پایان نامه خود را به پایان رسانده و ارائه دهند. هزینه تحصیل رشته‌های علوم انسانی در این دوره حدود 3000 تا 4000 دلار و هزینه تحصیل رشته‌های مهندسی و مدیریت حدود 5000 تا 6000 دلار می‌باشد. هزینه زندگی دانشجویان این مقطع حدود 4000 دلار خواهد بود.

رشته‌های پزشکی

شرایط تحصیل در هند
تحصیل در هند

دانشجویان متقاضی رشته‌های پزشکی در هند باید دارای مدرک پیش دانشگاهی تجربی با معدل بالاتر از 14 باشند. نبود کنکور و شرط معدل برای رشته‌هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دیگر رشته‌های پزشکی ادامه تحصیل این رشته‌ها در هند بسیار آسان و درنتیجه تقاضا برای این رشته‌ها بالا رفته است. دوره‌های پزشکی در هند از ماه سپتامبر شروع می‌شوند که دانشجویان می‌توانند یک ماه قبل از شروع دوره برای یادگیری زبان اقدام و ثبت نام کنند. دوره‌های یادگیری زبان به صورت 6 ماهه و ماهانه وجود دارد که در انتهای دوره 6 ماهه دیپلم زبان انگلیسی را دریافت خواهید کرد. هزینه این دوره 6 ماهه حدود 2500 دلار است. در مقابل این دوره، دوره ماهانه قرار دارد که هزینه‌ای کم‌تر از آن را شامل می‌شود. هزینه تحصیل رشته‌های پزشکی در هند حدود 70 تا 80 هزار دلار می‌باشد. این رقم برای دوره‌های دندانپزشکی حدود 45 هزار دلار و برای رشته‌های داروسازی حدود 35 تا 40 هزار دلار است. بد نیست بدانید که هزینه‌های رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به صورت یکجا دریافت می‌شود و سایر رشته‌ها مانند داروسازی، شهریه خود را به صورت سالانه پرداخت می‌کنند. نکته دیگری که بد نیست بدانید، شهریه کمتر دانشگاه‌های خارج شهر است که البته در کنار آن باید هزینه حمل و نقل را نیز حساب کنید. با این حال شهریه این رشته‌ها در هند نسبت به دیگر کشورها کم‌تر بوده و تحصیل در هند را مقرون به صرفه‌تر کرده است.

مزایای تحصیل در هند

از ابتدای این مطلب تاکنون در باره مزایای مختلف تحصیل در هند صحبت کرده‌ایم اما اگر با این دلایل قانع نشده و به دنبال مزایای بیشتری هستید، باید بگوییم که شهریه دانشگاه‌های هند و هزینه زندگی مانند مسکن و خوراک نسبت به سایر دانشگاه‌ها و کشورهای دیگر، بسیار پایین‌تر می‌باشد بعلاوه برای تحصیل در این کشور نیازی به یادگیری زبان‌های دیگر ندارید کافی است زبان انگلیسی‌تان خوب باشد چرا که تدریس در دانشگاه‌های هند به زبان انگلیسی است و بیشتر اساتید آن اساتید دانشگاه‌های معتبر و برتر دنیا هستند. همچنین بزرگ‌ترین مزیت تحصیل در هند نسبت به سایر کشورها این است که به ارائه مدرک زبان نیازی نخواهید داشت و پذیرش در دانشگاه‌های آن بسیار آسان‌تر است. ضمنا استانداردهای آموزشی بالای این کشور باعث شده تا 55 دانشگاه هند به تایید وزارت علوم، فناوری و تحقیقات ایران برسد. البته نباید فراموش کرد که هند کشور هفتاد و دو ملت است و تنوع ادیان در این دیار، محیط خوب و صلح آمیزی را برای تحصیل افراد مختلف در کنار یکدیگر فراهم کرده است.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی هند

 برای اینکه بتوانید ویزای تحصیلی هند را دریافت کنید باید محل اقامت خود در هند را مشخص، فرم درخواست ویزای تحصیلی را پر کرده و به صورت کامل شده ارائه دهید. در کنار این فرم باید اصل و کپی پذیرش از دانشگاه مورد نظر بعلاوه اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی با ریزنمرات به همراه ترجمه‌شان که مهر تایید دادگستری و سفارت هند دارد، را داشته باشید. همچنین باید نامه تمکن مالی، عدم سوء سابقه و گواهی سلامت پزشکی خود را نیز ارائه و هزینه‌های درخواست ویزای تحصیلی را پرداخت کنید. البته نباید فراموش کرد که پاسپورت‌تان باید دارای حداقل 6 ماه اعتبار بوده و دو قطعه عکس سه در چهار نیز ارائه دهید.

سفارت هند

شرایط تحصیل در هند
تحصیل در هند

آدرس: تهران، خیابان دکتر بهشتی، خیابان میر عماد، نبش کوچه نهم، پلاک 22

تلفن عمومی: 887551035-021

تلفن امور مربوط به ویزا: 88755102-021

فکس: 88755973-021

ایمیل (برای کارهای عمومی): hoc.tehran@mea.gov.in

ایمیل( برای امور کنسولی): cons.tehran@mea.gov.in

ایمیل( برای کارهای تجاری): com.tehran@mea.gov.in

ساعات کاری: روزهای یکشنبه تا پنج شنبه از ساعت 8:30 صبح تا 5:00 بعد از ظهر

برای خرید بلیط هواپیما هند و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید