ویزای دانشجویی روادیدی برای تحصیل در خارج از کشور

0
250
گرفتن ویزای دانشجویی و پرواز خارجی برای تحصیل
ویزای دانشجویی و پرواز خارجی برای تحصیل
ویزای دانشجویی روادیدی برای تحصیل در خارج از کشورReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 28Rating: 4.5ویزای دانشجویی روادیدی برای تحصیل در خارج از کشورویزای دانشجویی روادیدی برای تحصیل در خارج از کشور کم نیستند دانشجویانی که خیال ادامه تحصیل در خارج از کشور را در سر می‎پرورانند و پرواز خارجی

ویزای دانشجویی روادیدی برای تحصیل در خارج از کشور

کم نیستند دانشجویانی که خیال ادامه تحصیل در خارج از کشور را در سر می‎پرورانند و در سال‎های اخیر تقاضا برای تحصیل در کشورهای خارجی به قدری بوده است که تقریبا همگی ما با مفهومی به نام مهاجرت نخبگان آشنا شده‌ایم. با وجود پر طرفدار بودن تحصیل در خارج از کشور شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید گرفتن ویزای دانشجویی کار چندان ساده‎ای نیست و مقدمات خاص خودش را دارد و دانشجو جماعت برای گرفتن ویزای مورد نظرش باید خیلی بیشتر از آنچه برای گرفتن نتایج ممتاز در درس‌ها تلاش می‎کند، کمر همت ببندد.

از کجا شروع کنیم؟

گرفتن ویزای دانشجویی و پرواز خارجی برای تحصیل
ویزای دانشجویی و پرواز خارجی برای تحصیل

برای گرفتن ویزای دانشجویی قبل از هر اقدامی باید ببینید اصلا امکان و هزینه لازم برای تحصیل در خارج از کشور را در اختیار دارید یا خیر؟ ویزای دانشجویی گرفتن و تحصیل کردن در خارج از کشور به این معناست که باید هم پول تحصیل داشته باشید و هم از پس هزینه‎های زندگی در کشوری غریب بربیایید. تصور کنید شما برای ادامه تحصیل کشوری مثل آمریکا یا کانادا را انتخاب می کنید. از همین ابتدا یک جیبتان را برای هزینه «تحصیل» باید کنار بگذارید و دیگری را برای هزینه زندگی. تحصیل در اکثر دانشگاه های این دو کشور به طور عادی با پرداخت شهریه مقدور است. مقدار شهریه هم به ایالت و دانشگاه مورد نظر بستگی دارد؛ ولی معمولا تحصیل در یک دوره ارشد یا دکترا بین 20 تا 25 هزار دلار در سال هزینه دارد. برای هزینه جاری زندگی هم باید چیزی حدود سالانه 10 هزار دلار کنار بگذارید. البته این مورد بستگی به جایی که در آن ساکن هستید و سبک زندگی شما نیز دارد.

البته باید در مورد هزینه‎های تحصیل به این نکته نیز اشاره کنیم که دانشجویانی که سطح علمی بالاتری دارند به دنبال پذیرش full fund هستند. این نوع پذیرش یعنی دانشگاه، هم هزینه تحصیل شما را می دهد و هم هزینه زندگی. جدا از آن سالانه 30 هزار دلار هم به شما حقوق می دهند که روی پروژه های تحقیقاتی کار کنید. البته این نوع پذیرش فقط مختص دوره دکتراست. گرفتن این پذیرش، برای افرادی که مدرک ارشد خود را در همان کشور گرفته اند راحت تر است و مدت زمان فراغت از آن هم بستگی به استاد راهنما دارد که شما را تایید کرده و تحت نظر او فعالیت می کند. به طور کلی در کشورهای کانادا و آمریکا تحصیل در دوره دکترا یک شغل محسوب می شود و باید به محصلان حقوق پرداخت شود.

چطور دانشگاه محل تحصیل خود را انتخاب کنیم؟

گرفتن ویزای دانشجویی و پرواز خارجی برای تحصیل
ویزای دانشجویی و پرواز خارجی برای تحصیل

شاید یکی از مهم‎‏ترین مراحل آماده شدن برای دریافت ویزای دانشجویی انتخاب کشور مقصد و دانشگاه و رشته تحصیلی است که قرار است آینده شغلی دانشجو را تأمین کند و مسیر زندگی‎اش را تغییر دهد. انتخاب دانشگاه از قاعده و قانون خاصی پیروی نمی‌کند فقط باید بر مبنای علاقه و امکانات انتخاب‎های خود را به عددی منطقی محدود سازید و سپس با توجه به بودجه و سوابق تحصیلی برای یک یا چندین دانشگاه درخواست پذیرش ارسال کنید. در این مرحله، باید دانشگاهی را انتخاب کنید که مدرک آن مورد تایید وزارت علوم ایران باشد که بعدا بتوانید در داخل کشور از آن استفاده کنید. پس از انتخاب دانشگاه باید فرم درخواست را تکمیل و پرداخت هزینه ای در حدود 100 دلار آن را برای دانشگاه ارسال کنید. درخواست شما توسط کمیته‌ای در دانشگاه مقصد، با نگاه به معدل مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و آزمون زبان انگلیسی بررسی می شود.

زبان‎دانی لازمه دریافت ویزای دانشجویی

گرفتن ویزای دانشجویی و پرواز خارجی برای تحصیل
ویزای دانشجویی و پرواز خارجی برای تحصیل

همه متقاضیان تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور باید در یکی از امتحانات رسمی زبان انگلیسی مثل تافل یا آیلتس شرکت کرده و نمره مورد نظر را کسب کرده باشند، ضمن اینکه بعضی دانشگاه ها به نمره آزمون GRE  یا GMAT هم نیاز دارند که نسبت به تافل و آیلتس آزمون سخت تری محسوب می شوند. در حال حاضر این آزمون ها در چند نوبت داخل کشور برگزار می شود اما اگر زمان آزمون در داخل را از دست بدهید مجبور می شوید برای آزمون مجدد به یکی از کشورهای همسایه مثل ترکیه یا دبی سفر کنید. هزینه هر بار آزمون هم حدود 150 دلار است و حداقل نمره مورد نیاز برای هر دانشگاه متفاوت است.

پرونده خود را برای دریافت ویزای دانشجویی با مدرک و سند سنگین کنید

گرفتن ویزای دانشجویی و پرواز خارجی برای تحصیل
ویزای دانشجویی و پرواز خارجی برای تحصیل

یکی دیگر از کارهای اساسی برای دریافت ویزای دانشجویی ارسال مدارک برای دانشگاه مقصدی است که قرار است با اتکا به نامه پذیرش آن برای دریافت ویزای دانشجویی از سفارت متبوعه اقدام کنید. برای این کار شما باید کلیه مدارک تحصیلی و ریزنمرات را در دفاتر رسمی ترجمه کرده و برای دانشگاه مقصد ارسال کنید. همراه با این مدارک باید رزومه و مستندی با عنوان SOP آماده کنید و هدفتان از تحصیل در آن رشته و دانشگاه را توضیح بدهید. بعد از این مرحله تازه باید یاد استادان قدیمی بکنید و امیدوار باشید شما را فراموش نکرده باشند چون برای تکمیل مدارک نیاز به «توصیه نامه» دارید. یعنی باید از سه استاد دانشگاه معرفی نامه بگیرید که هر چه استادتان مشهورتر باشد شانس بیشتری برای پذیرفته شدن دارید.
حالا می رسیم به یکی از سخت ترین مراحل کار، جایی که شما قبل از دریافت پذیرش باید یک استاد راهنما از همان دانشگاه پیدا کنید. برای این کار شما می توانید با مراجعه به سایت رسمی دانشگاه استادانی که می توانید نظر آنها را از نظر علمی جلب کنید شناسایی و با آنها مکاتبه کنید. در ماه های مهر و آبان هم مکاتبه با استادهای خارجی خیلی منطقی نیست چون تعداد درخواست ها در این مقطع زمانی زیاد می شود و ممکن است اصلا استاد مورد نظر ایمیل شما را نبیند!

اگر آزمون زبان خود را زودتر داده باشید می توانید اواخر تابستان مکاتبات خود را انجام دهید. اگر در دانشگاه های خوب داخلی تحصیل کرده باشید که شانس شما بالا می رود اما اگر خیلی معدل خوبی کسب نکرده اید هم نگران نباشید. مورد داشتیم شخصی با معدل 12 از یک دانشگاه معمولی داخلی در یکی از دانشگاه های ایالات متحده پذیرش گرفته است!

نکات کنکوری برای دریافت ویزای دانشجویی

گرفتن ویزای دانشجویی و پرواز خارجی برای تحصیل
ویزای دانشجویی و پرواز خارجی برای تحصیل

آن دسته از دانشجویانی که در کار پر مشقت ویزای دانشجویی گرفتن ید طولایی دارند از فوت و فن‎هایی صحبت می‎کنند که اگر چه ممکن است در نگاه اول جزئیات آن کم اهمیت به حساب بیایند اما همین جزئیات در بسیاری از مواقع می‎توانند وضعیت یک پذیرش را از حالت مردود خارج و به قبول تغییر دهند. پیشنهاد می‎کنیم اگر شما نیز قصد اپلای کردن و اقدام برای گرفتن ویزای دانشجویی دارید به این نکات پر اهمیت توجه کنید:

معدل لیسانس برای بیشتر دانشگاه های دنیا به عنوان عاملی که در حدود 50 درصد عامل ارزیابی داوطلبان است. دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده اید، هر چه شناخته شده‌تر باشد در افزایش شانس شما موثرتر است.

تعداد و کیفیت مقالات شما حدود 20 تا 40 درصد در افزایش شانس شما در گرفتن بورس موثر است.

برای دانشگاه های آمریکا و کانادا هر چه نمره آزمون جی آر آی یا جیمت بالاتری داشته باشید شانس شما بیشتر خواهد شد.

یک عاملی که بسیاری به آن توجه نمی کنند نمرات دروسی مثل ریاضی و آمار هست که در انجام کارهای پژوهشی بسیار موثرند.

پروپوزال تحقیقاتی شما و نحوه ساختاری آن و امکان انجام و … حدود بین 5 تا 50 درصد موثر است مثلا در استرالیا به جرأت می شود گفت بعد از معدل مهمترین عامل است.

توصیه نامه اساتید شما نیز بین 5 تا 10 درصد در افزایش شانس شما موثر است.

فاکتور شانس فاکتوری است که خیلی کم به آن توجه می شود. متقاضیان باید بیشتر از 10 جا اپلای کنند. خیلی از دانشگاه ها اصلا درست بررسی نمی کنند و خیلی راحت ممکن است اپلیکیشن شما توجهی به خودش جلب نکند تا اینکه ظرفیت پر و بقیه ریجکت شوند ولی اکثرا حدود 20-15 جا در همه رنک های مختلف اپلای کردند و یکی از آنها قبول از کار درآمده است.

تجربه شخصی برخی ها در بررسی درخواست ها و ددلاین ها، ریزنمرات و مینیمم ها، اساتید و پاسخ هایشان و در ترم های بهار و پاییز و تابستون و … نشان داده دانشگاه های آمریکا روش‌های متفاوتی دارند و متمایز از یکدیگر هستند. بعضی ها به مینیمم حساس هستند و بعضی ها نه. بعضی ها مثلا نمره جی آر آی بالا را عامل چشم پوشی معدل تلقی می‌کنند و … برخی کاربران با ایمیل های بسیار به استادان و graduate officer یا secretary یا advisor ها به این نتیجه رسیده اند که بهتر است حتما نمره بالای مینیمم را داشته باشند. همچنین حتی در صورت اطمینان 100 درصد از اینکه از هاروارد پذیرش می گیرند باز هم دانشگاه های رنک متوسط و حتی پایین را فراموش نکنند.

برای جستجوی پرواز خارجی مقاصد مورد نظر خود به سایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پرواز خارجی سفرستان

منابع:
applyeu.com
bartarinha.ir

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید