ویزا و پاسپورت

7
3878
گرفتن ویزا یا روادید - پاسپورت یا گذرنامه
ویزا یا روادید - پاسپورت یا گذرنامه
ویزا و پاسپورتReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jul 10Rating: 4.0بلیط هواپیما سنت پترزبورگ و بازدید از ساختمان‌های زیبا و تاریخی آندر مقایسه با شهرهای دیگر روسیه، سنت پترزبورگ تاریخ نسبتاً کوتاه 300 ساله دارد و در سال 1703 تأسیس‌شده است. از آن زمان به عنوان پایتخت امپراتوری خدمت کرده است، خانواده سلطنتی را در بر گرفته، سه انقلاب را شاهد بوده و از محاصره 870 روزه در جنگ جهانی دوم جان سالم برده است. بلیط هواپیما سنت پترزبورگ

ویزا روادید ورود به سرزمین‎های ناشناخته

اغلب اوقات تا می‌خواهید به «سین» سفر فکر کنید و برای پیدا کردن بلیط ارزان هواپیما در اینترنت جست‎وجو کنید، اولین پرسش این است که با ویزا چه می‌کنید؟ در این مطلب قصد داریم تا برایتان بیشتر از ویزایی بگوییم که برای هر مسافری که بلیط هواپیما خریده است و بار سفر را برای بازدید از ینگه دنیاها و دیار فرنگ بسته است، لازمی از ملزومات است.

ابتدا بهتر است ببینیم اصلا ویزا چیست و چه كاربردی دارد؟ ‌ویزا مدركی است كه ضمیمه گذرنامه شما می‌شود و نشان می‌دهد كه یكی از نمایندگان دولت آن كشور در سفارتخانه یا كنسولگری‌، درخواست شما مبنی بر ورود به كشور متبوع خود را بررسی و تشخیص داده است كه شما دارای شرایطی هستید كه برای هدفی خاص به آن كشور وارد می‌شوید.

در عین حال باید توجه داشت، گرفتن ویزا تضمین ورود به كشور مورد نظر نیست و افسران مهاجرت در مرزها می‌توانند از ورود مسافران به دلایل مختلف جلوگیری ‌كنند.

به طور معمول ویزا در مبادی ورودی هر كشوری، نشان‌ می‌دهد هدف سفر شما چیست، چه مدت در آن كشور اقامت خواهید كرد و آخرین مهلتی كه برای ورود به كشور مورد نظر دارید، چه تاریخی است.

✅ برای دریافت اطلاعات کامل در مورد ارز مسافرتی از مقاله نحوه دریافت ارز مسافرتی بازدید کنید

گرفتن ویزا یا روادید - پاسپورت یا گذرنامه
ویزا یا روادید – پاسپورت یا گذرنامه

آیا ویزا همان پاسپورت است؟

ویزا و پاسپورت دو موضوع کاملا متفاوت با یکدیگر هستند و معمولاً در سفر به خارج از کشور هر دو مورد را نیاز خواهید داشت. پاسپورت سندی است که هویت و تابعیت شما را تأیید می‌‏کند و در کشوری که در آن متولد شدید صادر می‏‌شود. معمولاً زمانی که از سفر نیز باز می‏‌گردید به پاسپورت نیاز دارید. ویزای مسافرتی توسط کشوری صادر می‏‌شود که قصد سفر به آن را دارید و اجازه‏ حضور شما در آن کشور را تأیید می‎کند. ویزاهای مسافرتی موقت هستند اما طول مدت آن به کشور مقصد و علت سفر بستگی دارد. معمولا ویزا به صورت یک مهر یا برچسب در خود پاسپورت مشخص می‌‏شود که همین دلیل به اشتباه گرفتن این دو سند با یکدیگر است.

چگونه می‏‌توانیم ویزا تهیه کنیم؟

سفارت یا کنسولگری کشور مربوطه که در کشور شما مستقر است ویزا را صادر می‎کند. معمولاً برای دریافت ویزا حداقل به پاسپورتی قانونی با شش ماه اعتبار نیاز دارید. از آنجایی که کشورهای بسیاری چندین کنسولگری در یک کشور بزرگ دارند، بسته به جایی که زندگی می‏‌کنید باید به کنسولگریِ معینی مراجعه کنید. در صورتی که اطمینان ندارید، به نزدیک‏ترین کنسولگری مراجعه کنید.

رسیدگی به فرایند درخواست ویزا مدتی طول می‏‌کشد، بنابراین معقولانه است که این کار را تا دقایق آخر به تأخیر نیاندازید. گاهی بسته به شرایط موجود، می‏‌توانید ویزای صادر شده را زمان رسیدن به مقصد دریافت کنید، اما همیشه به این روش تکیه نکنید.

در صورت مفقود شدن ویزا چه باید کرد؟

اگر پاسپورت و ویزای شما مفقود یا دزدیده شود، بهترین کار تماس فوری با نزدیک‏ترین سفارت‏خانه‌‏ی کشور خود شما است. بسته به سیاست‏‌های صدور ویزا در کشوری که به آن سفر کرده‌‏اید، شاید اجازه‌‏ی پایان سفر را به شما بدهند- ویزای شما هنوز معتبر است. با این حال، برای اینکه بدون دردسر به کشور خود برگردید، در اسرع وقت باید پاسپورت المثنی تهیه کنید.

انواع صادر کردن ویزا

1- کشورهایی که اصلا برای سفر به اون ها با هدف گردشگری و توریستی نیاز به ویزا نداریم. این کشورها تعدادشون برای ما ایرانی‌ها خیلی زیاد نیست. بهتره همیشه قبل از سفر آخرین شرایط سفر به این کشورها رو از وبسایت وزارت خارجه مقصد یا سفارتشون در تهران جویا بشویم. مثلا کشور مالزی برای سال‌ها به ایرانی‌ها اجازه میداد بدون ویزا به مدت ۹۰ روز به اون کشور سفر کنند ولی دو سالی میشه که این مدت رو بسیار محدود کرده و در حال حاضر ۱۴ روزه است. ترکیه، گرجستان، مالزی، ارمنستان، اکوادور و … جزو کشورهای این گروه هستند. هیچوقت به لیست هایی که توی اینترنت تحت کشورهای بدون ویزا داده میشه اعتماد نکنید و برای هر کشور جداگانه سرچ کنید تا نتایج به روز شده رو به دست بیارید.

2- کشورهایی که قبل از سفر باید برای ویزا اقدام بکنیم. اکثر کشورها برای مسافرهای ایرانی توی این دسته هستند. باید با مراجعه به سایت سفارت مورد نظر و یا تماس با سفارتخانه لیست مدارک مورد نیاز رو آماده کنیم و برای دریافت ویزا اقدام کنیم.
ویزا در لحظه ورود (visa on arrival) به این معنی هست که نیاز به صرف وقت و نوبت سفارت و … مانند مورد قبلی نیست. فقط در زمان ورود به کشور مقصد مبلغی پرداخت می کنیم (بعضی از کشورها نیاز به یک سری مدارک هم دارند) و برچسب ویزا در پاسپورت زده میشه. از کشورهای این گروه میتونم سریلانکا و تانزانیا رو مثال بزنم.

انواع ویزا از نظر هدف سفر

 • ویزای توریستی: از اسم این ویزا مشخص است که برای هدف گردشگری صادر می‌شود.
 • ویزای ملاقات دوستان و اقوام: معمولا این نوع ویزا در اکثر کشورها مشابه ویزای توریستی صادر می‌شود و فقط مدارکی که باید به سفارت ارائه کنیم قدری متفاوت هست. البته شانس گرفتن این ویزا بیشتر هست.
 • ویزای درمان: برای معالجه و درمان در کشور مقصد صادر می‌شود.
 • ویزای تجاری: برای انجام تجارت در کشور مقصد صادر می‌شود.
 • ویزای عبوری یا ترانزیت: مدت این ویزا خیلی کم هست و هدف آن عبور از یک کشور برای رسیدن به کشور ثالث هست. بیشتر در مواردی که پرواز شما با توقف یا استاپ همراه است رخ می‌دهد.
 • ویزای کار و تعطیلات (work & holidays visa) که به شما اجازه میده در ضمن گردش در کشور مقصد بطور محدود کار هم بکنید. کشور استرالیا تا چند سال پیش این ویزا رو برای ایرانی ها صادر می کرد ولی فعلا انجام نمی‌دهد.
 • انواع دیگر ویزا مانند ویزای دانشجویی، ویزای مهاجرتی و … هم هستند که در دسته ویزاهای بلند مدت قرار می‌گیرند.

انواع ویزا از نظر دفعات اجازه ورود به کشور

1- ویزای یک بار ورود یا سینگل (Single visa): بعد از یکبار ورود و خروج اتوماتیک اعتبارش از بین میره حتی اگر از نظر تاریخ و مدت هنوز اعتبار داشته باشه.

2- ویزای دو بار ورود یا دابل (Double visa): به شما اجازه میده در مدتی که ویزاتون اعتبار داره دو بار وارد کشور مقصد بشید.

3- ویزای چندبار ورود یا مولتیپل (Multiple visa): تا زمانی که ویزا از نظر تاریخ و مدت اعتبار داره شما میتونید به دفعات نامحدود به اون کشور سفر کنید و خارج بشید.

4- ویزای فرودگاهی: نوعی خاصی از ویزای ترانزیت هست به اسم ویزای ترانزیت فرودگاهی (Airport transit visa). بعضی از کشورها حتی برای تعویض هواپیما در یک فرودگاه اون کشور هم درخواست ویزا می کنند. با این نوع ویزا شما حق خارج شدن از فرودگاه حتی برای چند دقیقه رو هم ندارید و در حقیقت این ویزا مجوز خارج شدن از هواپیما، رفتن به سالن ترانزیت و سوار شدن به هواپیما به مقصد کشور بعدی هست. اکثر کشورهای اروپایی و آمریکا همچین قانونی برای دارندگان پاسپورت ایرانی دارند.

وقتی ویزا رو دریافت کردید علاوه بر چک کردن موارد بالا (که معمولا یک بار ورود هست) دو تا عدد دیگه رو هم باید دقت کنید. یکی بازه زمانی که ویزای شما اعتبار داره و دیگری تعداد روزی که شما اجازه حضور در اون کشور رو دارید. ممکنه اعتبار ویزای شما دو ماه باشه ولی مدت اقامت رو ۱۵ روز زده باشه، بنابراین بعد از ۱۵ روز حضور در کشور مقصد ویزای شما خود به خود باطل میشه حتی اگر تاریخش هنوز معتبر باشد.

نحوه اقدام کردن برای اخذ ویزا

1- مراجعه مستقیم به سفارت، پر کردن فرم های ویزا و درخواست ویزا

2- انجام مراحل درخواست ویزا از طریق آژانس ها و شرکت های واسطه.

ویزای اکثر کشورها رو میشه از هر دو روش اول و دوم انجام داد. معدود کشورهایی مثل سنگاپور و امارات هستند که فقط از روش دوم میشه اقدام کرد. بعضی از کشورها مثل چین و روسیه هم مراجعه مستقیم به سفارت به قدری دردسر داره که نهایتا به نظر می‌رسد مراجعه به آژانس در زمان و هزینه می‌تواند صرفه جویی کند.

3- تعداد محدودی کشور هم هستند که کلیه مراحل درخواست ویزا فقط آنلاین هست. ویزای کشورهای استرالیا و نیوزلند به اینصورت هست. ویزای استرالیا یک نکته جالب دیگر هم دارد و اینکه هیچ برچسبی توی پاسپورت شما زده نمی‌شود. ویزای استرالیا درواقع یک فایل PDF هست که برای شما ایمیل می‌شود.

برای کشورهای تاجیکستان و آذربایجان از هر سه روش بالا می‌توان برای ویزا اقدام کرد.

نکات مهم مربوط به ویزا

1- بدون ویزا بودن:

بدون ویزا بودن کشورها یعنی اینکه مسافر برای سفر و حضور در آن کشور احتیاج به اخذ ویزا ندارند؛ اما گاهی در این مورد هم استثنا پیش می‌آید که شما برای رسیدن به یک کشور بدون ویزا، نیازمند دریافت ویزا برای یک یا چند کشور را دارید. به طور مثال برای پرواز به بعضی از کشورهای آمریکا و اقیانوسیه باید از چند کشور بگذرید و حتی در آن‌ها توقف کنید که بدون داشتن ویزای این کشورها، سفر شما غیر ممکن می‌شود. بنابراین همیشه سفر به کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان به این معنی نیست که کلا به ویزا نیاز ندارید و در این سفرها ممکن است دردسرهایی نیز داشته باشید.

✅ بازدید از مقاله پروازخارجی بدون ویزا

نتیجه بحث این است که همیشه باید قبل از سفر، درباره مقصد مورد نظر خود تحقیق لازم را انجام دهید. در صورت نیاز به راهنمایی در مورد پرواز خارجی با توقف که ممکن است نیاز به گرفتن ویزای ترانزیت باشد، با کارشناسان پشتیبانی سفرستان تماس حاصل نمایید. شماره تماس مستقیم 96621777 داخلی 2

2- به موقع اقدام کردن برای اخذ ویزا:

در صورتی که به صورت شخصی برای ویزای خود از طریق سفارت اقدام کرده‌اید، حداکثر تا 10 روز قبل از تاریخ پرواز، اطلاعات ویزای خود را برای درج در بلیط هواپیما به کارشناسان پشتیبانی اطلاع دهید؛ در غیر این صورت‌ با آماده نشدن ویزا از طرف سفارت، سفرستان مسئولیتی در قبال بلیط خریداری شده شما نخواهد داشت و این بلیط مشمول قوانین کنسلی خواهد شد. بهترین راه برای پرواز خارجی این است که از طریق کارشناسان سفرستان اقدام کرده و حتما از 10 روز قبل از تاریخ سفر برای کسب ویزای مورد نظر خود اقدام نمایید. قبل از خرید بلیط هواپیما برای پرواز خارجی به کشورهایی که نیازمند به ویزا هستند، به تاریخ شروع ویزا، تاریخ انقضای ویزا و مدت زمان ممکن برای اقامت تعیین‌شده که توسط سفارت در ویزا درج شده است، توجه کنید. پیش‌آمدن هرگونه مشکل ناشی از موارد ذکرشده برعهده‌ی مسافر است.

3- بررسی کشورهای نیازمند ویزا:

اکثر کشورها برای ورود نیازمند ویزا هستند. قبل از خرید بلیط هواپیما شرایط ویزای کشور مقصد و کشورهای ترانزیت (کشورهایی که در فرودگاهشان توقف دارید)‌ را چک کنید شاید نیاز به دریافت ویزای ترانزیت باشد و در صورت هرگونه مشکل، با کارشناسان سفرستان تماس بگیرید. توجه داشته باشید که ترانزیت در کشورهای اروپایی و آمریکایی باید کمتر از 8 ساعت باشد، درغیر این ‌صورت مسافر باید ویزای ترانزیت تهیه کند. همچنین درصورت توقف ترانزیت در بیشتر از دوکشور اروپایی (تحت شنگن)، باید ویزای شینگن بگیرید.

4- نکات ویزای برخی مسیرها:

 • با ویزای توریستی شنگن، ورود باید از همان کشوری صورت گیرد که ویزای توریستی را از سفارت آن گرفته‌اید.
 • در صورت داشتن ویزای شینگن 1 بار ورود، اجازه‌ی خروج از شینگن و ورود مجدد را ندارید.
 • از آن جایی‌که هواپیمایی اتحاد در مسیر تهران ــ‌ تورنتو در دوبلین توقف دارد، داشتن ویزای ترانزیت ایرلند الزامی است.
 • تمام مسیرهای هواپیمایی چین جنوبی (سیزد) به جز مسیرهای داخل چین، به ویزای چین نیاز دارند.
 • برای پرواز در مسیرهای بلاروس و قزاقستان با هواپیمایی ایرفلوت به ویزای روسیه نیاز دارید، اگر بلیط یک‌طرفه است ویزای یک‌طرفه و اگر دو طرفه است ویزای دو بار ورود ضروری است.
 • برای سفر با ایرلاین تای ایرویز در پروازهای بالای 12 ساعت ترانزیت باید ویزای بانکوک تهیه کنید.
 • پرواز هواپیمایی تای ایرویز در مسیر کره جنوبی (سئول) با یک توقف در هنگ‌کنگ انجام می‌شود که نیازمند به ویزای هنگ‌کنگ یا پاسپورت کره یا پاسپورت امریکا است.
 • برای پرواز به شهرهای آمریکای جنوبی در صورتی که یک ترانزیت در رفت و یک ترانزیت در برگشت داشته باشید، لازم است که ویزای ترانزیت شینگن دوبار ورود یا چندبار ورود (مولتی) بگیرید و در صورتی که دو ترانزیت در رفت و دو ترانزیت در برگشت داشته باشید، کلا باید ویزای شنگن چندبار ورود (مولتی) بگیرید.
گرفتن ویزا یا روادید - پاسپورت یا گذرنامه
ویزا یا روادید – پاسپورت یا گذرنامه

پس اگر نیاز به مسافرت بعدی به كشور مورد نظر خود را دارید، به خاطر این‌كه مجبور نباشید برای سفر بعدی ویزا بگیرید، سعی كنید ویزایی با مدت اعتبار طولانی‌تر و به صورت multiple بگیرید.

نكته مهمی كه ‌‌باید به آن اشاره كرد، قانون عدم امكان تمدید ویزا برای ویزاهای توریستی و ویزاهای كمتر از 6 ماه اعتبار است، البته در مواردی خاص مانند مشكلات پزشكی این كار انجام می‌شود.

گرفتن ویزا یا روادید - پاسپورت یا گذرنامه
ویزا یا روادید – پاسپورت یا گذرنامه

توجه داشته باشید كه در یك كشور خارجی، گذرنامه به منزله كارت شناسایی و برگه هویت شماست و همچنین داشتن ویزا به منزله ورود قانونی شما به خاك آن كشور است كه به همین دلیل باید در حفظ و نگهداری آن كوشا باشید‌. در قدیم به گذرنامه «تذکره مرور» گفته می‌شد.

از تمامی صفحات گذرنامه و ویزا دو سری فتوكپی تهیه كرده و یكسری را در محل اقامت گذاشته و سری دیگر را همراه خود داشته باشید تا در صورت سرقت یا مفقود شدن گذرنامه از آنها استفاده كنید.

گرفتن ویزا یا روادید - پاسپورت یا گذرنامه
ویزا یا روادید – پاسپورت یا گذرنامه

در مورد گذرنامه‎ها نکته جالب این است که رنگ اکثر گذرنامه‌ها براساس رنگ‌های اصلی آبی و قرمز هستند، با این‌ حال رنگ گذرنامه‌ها می‌تواند بسیار متفاوت باشد. از عناصری که در انتخاب رنگ پاسپورت توسط دولت دخیل هستند می‌توان به جغرافیا، سیاست، و حتی دین اشاره کرد، اما هیچ دستورالعمل خاصی برای انتخاب این رنگ‌ها وجود ندارد. پاسپورت‌ها تفاوت‌های دیگری‌ هم دارند. فرمت، اندازه‌ جلد و تکنولوژی به‌کاررفته در ساخت گذرنامه‌ها استاندارد‌ها و تفاوت‌هایی دارد.

اما به راستی ما از رنگ گذرنامه چه برداشتی می‌توانیم داشته باشیم؟ مسئله رنگ گذرنامه، مسئله هویت ملی است.

گذرنامه‌های قرمز

پاسپورت‌های سرخ‌رنگ عمدتا توسط کشور‌های عضو اتحادیه‌ اروپا (به‌جز کراوسی) استفاده می‌شوند، و کشور‌هایی که مایل به عضو شدن هستند (مثلا ترکیه) نیز برای هماهنگی رنگ گذرنامه‌های خود را تغییر داده‌اند. پاسپورت‌های کشور سوییس هم طبق معمول با پرچمش هماهنگ است. کشورهای عضو جامعه آند (بولیوی، کلمبیا، اکوادور و پرو) که اهدافی چون آرمان‌های اتحادیه اروپا داشتند نیز از رنگ قرمز استفاده می‌کنند.

گذرنامه‌های آبی

این رنگ از گذرنامه در کشورهای حاشیه دریای کارائیب و به‌طور کلی برِّ جدید (جهان نو یا همان قاره‌ آمریکا) استفاده می‌شود. کشورهای برزیل، آرژانتین، پاراگوئه، اوروگوئه و ونزوئلا که به‌عنوان بلوک مرکوسور هم شناخته می‌شوند، به پاسپورت‌های آبی خود می‌بالند؛ البته به‌جز ونزوئلا که از زمانی که عضو جامعه آند بود، هنوز پاسپورت‌های قرمز را به‌ یادگار دارد.

پاسپورت‌های ایالات متحده آمریکا در سال 1976 به رنگ آبی تیره درآمدند تا همرنگ با سایه آبی پرچم این کشور شوند. قبل از این، گذرنامه‌های آمریکایی قرمزرنگ بودند. هنوز هم پاسپورت‌های قرمز در آمریکا برای برخی مقامات سیاسی و خانواده‌هایشان استفاده می‌شوند.

گذرنامه‌های سبز

بیشتر کشورهای اسلامی از پاسپورت‌های سبزرنگ استفاده می‌کنند، چرا که رنگ سبز در دین اسلام اهمیت بسیاری دارد. کشورهای غرب آفریقا، شامل نیجر و سنگال، هم از گذرنامه‌های سبزرنگ استفاده می‌کنند.

گذرنامه‌های سیاه

شاید یک دلیل دیگر برای انتخاب رنگ گذرنامه این باشد که گذرنامه‌های تیره‌تر (حتی آبی و قرمز تیره) کثیفی را کمتر نشان می‌دهند و همچنین رسمی‌تر به‌ نظر می‌آیند. از این دست کشورها می‌توان بوتسوانا، زامبیا و نیوزلند را مثال زد. در نیوزلند رنگ مشکی نیز یکی از رنگ‌های ملی است.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

منابع:
farsnews.com
skylinevisa.com
fa.wikipedia.org
asemooni.com

7 دیدگاه ها

 1. سلام
  براساس تجربه شخصی خودم چند توصیه به دوستان درباره ویزا امارات:حتما از آژانس معتبر ویزا را تهیه کنید.منتظر بمانید ویزا صادر شود ، سپس بلیط را تهیه کنید.بلیط سیستمی بگیرید نه چارتری چرا که در صورت ریجکت شدن ویزا با کنسل کردن بلیطتان با کسر جریمه ای مختصر و جه بلیط ی شما استرداد میشود.حتما برای ویزا با آژانس مربوطه( قرارداد) ببندید.دقت کنید در قرارداد چی نوشته میشه دقت کنید به تاریخ ها و مهر وآرم آژانس و خوانا بودن متن و صراحت متن.از آژانس حتما( اپلیکیشن نامبر ویزا )را بخواهید این تنها راهی است که شما میتوانید وضعیت ویا خودتان را از طریق اداره مهاجرت دبی پیگیری کنید که آژانس ها این را به شما نمیگن .
  متاسفانه بعضی از آژانس ها چون خودشان ترفندها را بلدند به شیوه ای که مو لای درزش نرود کلاه مسافر نگون بخت را برمیدارند و برای ویزا اقدامی نمیکنند ولی پول ویزا را از مسافر میگیرند و با دادن وعده ها و بهانه ها متعددی از قبیل اینکه ویزا در حالت امن قرار دارد یا تشابه اسم یا دست کفیلمان است و از حوزه اختیارات آژانس خارج است مسافر را سرگردان میکنند و کلی خسارات به مسافر وارد میکنند وصدای شما هم به جایی نمیرسد چون آژانس ها با این روش ها سود می برند و هوای هم را هم دارند. به همین دلیل قبل از اقدام، اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید تا مثل من و بعضی از هموطنان بازیچه دست این آژانس هایی که هیچ تعهدی نسبت به مسافر را ندارند ، نشوید.بسیاری از این مشکلات ریجکت شدن ویزا را خود آژانس های ایرانی برای مسافر ایجاد میکنند و به گردن دبی می اندازند..از ماست که بر ماست.
  با تشکر از سایت شما

 2. درود بر شما.
  من ویزای موقت ۵ ساله بریتانیا رو دارم. میخوام با گرفتن ویزای ترکیه به روی تراول داکیومنتم travel document به ترکیه پرواز کنم، مشخصه که روی تراول داکیومنت بریتانیام مهر ورود می خوره. اما قصد دارم با پاسپورت ایرانم به تهران پرواز کنم. ایا مشکلی نیست که مهر ورودی روی تراول داکیومنت هست اما مهر خروجی روی پاسپورت ایرانی؟
  در واقع نمی خوام مهر سفر به ایران تو تراول داکیومنت بریتانیاییم باشه

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید