پارک تاریخی مغول ها در دهلی به زندگی برگشت

زمان آن فرا رسیده تا کسانی که ادعای گشتن نقطه به نقطه دهلی هندوستان را داشتند بار دیگر به این شهر سفر کنند و سری به پارک تاریخی آن بزنند. پارک “Sunder Nursery” که ده سال پیش از میزبانی خریداران بلیط هواپیما دهلی و مردم خود بازمانده بود در سال 2018 بار دیگر با قدرت جای خود را در میان مهم‌ترین جاذبه‌های شهر باز کرد.

0
48
بازدید از پارک تاریخی مغول دهلی Sunder Nursery
پارک تاریخی مغول دهلی
پارک تاریخی مغول ها در دهلی به زندگی برگشتReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 10Rating: 2.5پارک تاریخی مغول ها در دهلی به زندگی برگشت - خرید بلیط هواپیما دهلی هندپارک “Sunder Nursery” که ده سال پیش از میزبانی خریداران بلیط هواپیما دهلی و مردم خود بازمانده بود در سال 2018 بار دیگر با قدرت جای خود را در میان مهم‌ترین جاذبه‌های شهر باز کرد.

پارک تاریخی مغول دهلی

زمان آن فرا رسیده تا کسانی که ادعای گشتن نقطه به نقطه دهلی هندوستان را داشتند بار دیگر به این شهر سفر کنند و سری به پارک تاریخی آن بزنند. پارک “Sunder Nursery” که ده سال پیش از میزبانی خریداران بلیط هواپیما دهلی و مردم خود بازمانده بود در سال 2018 بار دیگر با قدرت جای خود را در میان مهم‌ترین جاذبه‌های شهر باز کرد. این پارک راه گریزی برای فرار از شلوغی شهر و فرصتی برای تجدید انرژی فراهم کرده است. کسانی که ده سال قبل بلیط هواپیما دهلی خریده و به این مکان رفته بودند به خوبی تحول حاصل از بازسازی این پارک را متوجه می‌شوند. اگر از پیک‌نیک در باغ‌های “Lodhi”، پارک‌های ایندیرا پراستا و نهرو و همچنین دهکده “Hauz Khas” خسته شده‌اید این‌بار به سراغ پارک ساندر نرسری بروید.

پارک مغول‌ها

بازدید از پارک تاریخی مغول دهلی Sunder Nursery
پارک تاریخی مغول دهلی

پارک تاریخی دهلی در قرن 16 توسط مغول‌ها ساخته شده و «باغ عظیم» نامی بود که مغول‌ها بر روی این پارک نهاده بودند. این پارک در نزدیکی آرامگاه همایون واقع شده که امروزه این آرامگاه یکی از بناهای میراث جهانی یونسکو به شمار می‌رود و جزو پربازدیدترین جاذبه‌های شهر است. پارک ساندر نرسی با تمام بناهای تاریخی‌اش شبیه گورستانی است که تعدادی مقبره و مرقد را در خود جای داده است و معروف‌ترین آن‌ها آرامگاه میرزا مظفر حسین پسر امپراطور اکبر است. البته چیزی که الان در پارک مشاهده می‌شود حاصل دست‌رنج 11 سال بازسازی این بناها است و پروژه بازسازی به قدری موفقیت آمیز بوده که مردم دهلی در طی چند ماه بعد از بازگشایی، از این پارک به عنوان سنترال پارک شهر یاد می‌کنند.

✅ بازدید از مقاله جاذبه های دهلی هند و میراث غنی شهر
✅ بازدید از مقاله قدم به قدم با مراکز خرید دهلی
✅ بازدید از مقاله جشنواره رنگ هند

مشخصات پارک

بازدید از پارک تاریخی مغول دهلی Sunder Nursery
پارک تاریخی مغول دهلی

پارک 36 هکتاری ساندر نرسری فضای بسیار مناسبی برای پیک‌نیک خانواده‌ها است، به خصوص گردشگرانی که به همراه خانواده بلیط هواپیما دهلی خریده‌اند با گذراندن نیمی از روز در فضای دلنشین پارک، خستگی از تنشان بیرون می‌رود. در این پارک به غیر از پیاده‌روهای منتهی به آرامگاه‌ها، مسیرهای سنگ‌فرش، آب‌نماهای مرمری و گل‌خانه‌ها، 15 بنای تاریخی مربوط به قرن 16 مزین محوطه بزرگ ساندر نرسری شده‌اند. در لحظه ورود یا همان پشت درهای ورودی بنایی را می‌بینید که سبک معماری آن شبیه آرامگاه همایون است. بهترین مکان برای عکاسی نزدیک دریاچه‌ای است که در بخش شمالی پارک واقع شده است. در قسمت آمفی‌تئاتر ساندر نرسری رویدادهای فرهنگی هم برگزار می‌شود که در صورت علاقه باید بلیط هواپیما دهلی را برای روزهای خاصی رزرو کنید.

گونه‌های گیاهی و جانوری

بازدید از پارک تاریخی مغول دهلی Sunder Nursery
پارک تاریخی مغول دهلی

با دیدن تنوع زیاد گیاهان و درختان متوجه اهمیت و ارزش این پارک تاریخی می‌شوید، چه از لحاظ فرهنگی و چه از لحاظ تاریخی و هنری این بنا دست کمی از میراث‌های ملی کشور ندارد. گونه‌های مختلف درختان، این پارک را به برترین باغ باستانی درختی در دهلی تبدیل کرده است. تنوع گونه‌های درختی به 280 نوع، گونه‌های پرنده به 80 نوع و گونه‌های پروانه به 36 نوع می‌رسد. حدود 20 هزار نهال، 4200 درخت تنومند و 8 هکتار گلخانه، سرسبزی پارک تاریخی دهلی را به چشم می‌زنند و گل‌های رنگارنگ چهره ساندر نرسری را جذاب‌تر ساخته‌ و زندگی را بار دیگر در محوطه به جریان انداخته‌اند.

اهمیت تاریخی پارک تاریخی مغول دهلی

با اینکه برخی خریداران بلیط هواپیما دهلی برای فرار از شلوغی شهر به این پارک پناه می‌برند ولی بیش‌تر گردشگران علاقه‌مند معماری‌ تاریخی پارک هستند که با بازسازی دوباره، رنگ و لعابی به خود گرفته‌اند. معماری‌های نماهای داخلی و خارجی هر یک از بناهای ساندر نرسی به خوبی تاریخ را بازتاب می‌کنند، مقبره دلکشی مثل “Sunder Burj” بر روی دیوارهایش کتیبه‌های پیچیده‌ای دارد که تاریخ‌دوستان را مشتاق بازدید می‌کند، البته الگوهای ستاره‌ مانندِ روی سقفش نیز توجه‌های بسیاری را معطوف خود می‌کند. در این میان صحبت از حوض تاریخی را فراموش نکنیم که با نقش و نقوش فرش‌های ایرانی تزیین شده و بار دیگر رد پای هنر ایرانیان را در هند به معرض دید می‌گذارد.

اطلاعات

تا ماه اکتبر سال 2018 به طور موقت هیچ هزینه‌ای برای بازدید از پارک تاریخی دهلی دریافت نمی‌شد چون هنوز کافه‌، مغازه و اتاق‌های سخنرانی این پارک دایر نشده بود. اما مشخصا بعد از فراهم کردن تسهیلات، مبلغی به عنوان ورودی از گردشگران دریافت خواهد شد. پیدا کردن پارک ساندر نرسری زیاد سخت نیست، در منطقه دهلی نو، خیابان حضرت نظام الدین CPWD درب بزرگ و سبز رنگ پارک دیده می‌شود که شما را وارد بهشت جدیدی از شهر دهلی می‌کند، البته باید در نظر داشته باشید که بازدید از پارک ساندر نرسری از ساعت 9 صبح تا 4 بعد از ظهر امکان‌پذیر است و در صورت تغییر ساعت‌های بازدید اطلاعات سایت مربوطه به روز رسانی می‌شود. اگر می‌خواهید در آخر هفته‌ها به اهالی دهلی بپیوندید و تجربه‌ای جدید از جاذبه‌ قدیمی شهر داشته باشید، همین حالا بلیط هواپیما هند را از سفرستان رزرو کنید.

برای خرید بلیط هواپیما دهلی و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید