پارک ریکه تفلیس از مدرن‌ترین پارک های گرجستان

شهر زیبای تفلیس، بزرگ‌ترین شهر و پایتخت گرجستان، در قرن پنجم میلادی به واسطه پادشاه گرجستان "واختانگ یکم" تأسیس شد. از میان شهر تفلیس رود کورا عبور می‌کند و شهر در دو طرف این رود قرار گرفته است. کشور گرجستان یکی از مقاصد محبوب گردشگری است و تفلیس با داشتن جاذبه‌های زیبا و فروان در کنار تاریخ باستان و غنی، نظر همه گردشگران را به خود جلب می‌کند.

0
37
پارک ریکه تفلیس گرجستان
پارک ریکه تفلیس
پارک ریکه تفلیس از مدرن‌ترین پارک های گرجستانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jun 20Rating: 4.0پارک ریکه تفلیس و لذت تفریح در یکی از مدرن‌ترین پارک های گرجستان.پارک ریکه تفلیس یکی از مدرن‌ترین پارک‌های شهر تفلیس در کشور گرجستان است که دو منطقه تاریخی و مدرن شهر را به هم متصل کرده است.

پارک ریکه تفلیس

شهر زیبای تفلیس، بزرگ‌ترین شهر و پایتخت گرجستان، در قرن پنجم میلادی به واسطه پادشاه گرجستان “واختانگ یکم” تأسیس شد. از میان شهر تفلیس رود کورا عبور می‌کند و شهر در دو طرف این رود قرار گرفته است. کشور گرجستان یکی از مقاصد محبوب گردشگری است و تفلیس با داشتن جاذبه‌های زیبا و فروان در کنار تاریخ باستان و غنی، نظر همه گردشگران را به خود جلب می‌کند. کلان شهر تفلیس درست در مرکز قفقاز قرار دارد و سالانه از نشست‌ها و همایش‌های متعددی میزبانی می‌کند. معماری جذاب تفلیس بسیار زیبا و دلنشین است و نشان از تاریخ پرفراز و نشیبی است که شهر طی دوران‌ها پشت سر گذاشته است. معماری بناهای تفلیس ترکیبی از معماری استالینیست، قرون وسطی و نئوکلاسیک می‌باشد که در نوع خود منحصربه فرد است. در طول تاریخ مردمان متفاوتی از اقوام، نژادها و دین‌های مختلف در تفلیس سکونت گزیده‌اند، اما امروزه بخش اعظم جمعیت این شهر مسیحی ارتدوکس هستند. در زبان گرجی به تفلیس “تیبیلیسی” (Tibilisi) گفته می‌شود که از ریشه واژه “تبیلی” یعنی “گرم مشتق شده” است. در گذشته تفلیس یکی از مراکز مهم فرهنگی اسلامی بود و به همین دلیل نام عربی‌اش “تفلیس” یا “طفلیس” می‌باشد. در زبان فارسی نیز نام شهر “تفلیس” خوانده و نوشته می‌شود. در این شهر جاذبه‌های تاریخی و گردشگری فراوانی وجود دارند که یکی از جذاب‌ترین و محبوب‌ترین آن‌ها “پارک ریکه” است. گردشگرانی که به تفلیس سفر می‌کنند، بدون شک از این پارک بزرگ و زیبا دیدن می‌کنند. زیرا که پارک ریکه در نزدیکی یکی از جاذبه‌های چشمگیر شهر، یعنی پلح صلح قرار دارد. بنابراین، بازدید نکردن از آن غیرممکن است.

پارک ریکه، محل ادغام تفلیس باستان و مدرن

پارک ریکه تفلیس گرجستان
پارک ریکه تفلیس

پارک ریکه تفلیس، یکی از مدرن‌ترین پارک‌های شهر می‌باشد که دو منطقه تاریخی و مدرن شهر را به هم متصل کرده است. قرار گرفتن پارک عمومی ریکه در مجاورت شهر قدیمی تفلیس یک فرصت خوب برای چنین ادغام شگفت‌انگیزی است. دفتر ریاست جمهوری گرجستان و قلعه باستانی ناریکالا (Narikala) در طرف مقابل پارک ریکه قرار دارند و چشم‌انداز خوبی برای این منطقه هستند.

دسترسی به پارک ریکه

پارک ریکه تفلیس گرجستان
پارک ریکه تفلیس

دسترسی به پارک ریکه حداقل به سه روش ممکن است. رایج‌ترین مسیر دسترسی به این پارک عبور از پل صلح (Peace Bridge) به سمت پارک ریکه است. این پل شگفت انگیز با معماری مدرن و بی‌نظیر دو بخش شرقی و غربی رود کورا را به یکدیگر مرتبط می‌کند. پس از آن که از پل به طرف پارک ریکه عبور کردید، برای رفتن به بالای پارک ریکه که دارای جنگل و بام سرسبز است، می‌توانید از طریق پله‌های منطقه آلباواری (Albavari) اقدام کنید و نیز می‌توانید با خرید بلیط تله کابین، به وسیله کابین‌های برقی به بالای جنگل‌ پارک ریکه دسترسی داشته باشید. اگر قصد دارید با پله نوردی به بالای پارک ریکه بروید، حتما کفش ورزشی و مناسب به پا داشته باشید. در فصل‌های سرد نیز حتما لباس گرم بپوشید. زیرا هوای پارک ریکه در ارتفاعات جنگلی سرد است. برای کسانی که نمی‌توانند از پله‌ها بالا یا پایین بروند، خرید بلیط رفت و برگشت تله کابین توصیه می‌گردد. اما اگر فکر می‌کنید تنها در بالا رفتن از پله دچار مشکل می‌شوید ولی هنگام پایین آمدن از آن زانوهایتان فشار زیادی تحمل نخواهند کرد، فقط بلیط رفت تله کابین را خریداری کنید. زیرا منظره‌ای که در مسیر پله‌ای پارک ریکه وجود دارد، بسیار زیبا است و نباید از دست بدهید. مسیر برگشت از پارک را از پله‌ها پایین بروید و از مناظر اطراف لذت ببرید.

ارتفاعات جنگلی پارک ریکه

پارک ریکه تفلیس گرجستان
پارک ریکه تفلیس

هنگامی که به بالای پارک ریکه می‌رسید، مناظر سرسبز و درختان، چشم انداز زیبای شهر، محل‌های مناسب پیک نیک، غرفه‌های فروش لوازم سنتی و سوغاتی، مجسمه مادرو کلیسا را مشاهده خواهید کرد. علاوه بر این جاذبه‌های جذاب، آب و هوای ارتفاعات جنگلی پارک ریکه بی‌نظیر است. تا می‌توانید اکسیژن خالص را نفس بکشید و عمیقا به ریه‌هایتان انتقال دهید. در این مکان احساس سرزندگی و شادابی به شما دست خواهد داد. از تله کابین که پیاده می‌شوید، غرفه‌هایی را خواهید دید که انواع لوازم و اشیای سنتی را می‌فروشند که می‌توان به عنوان یادگاری یا سوغاتی خرید.  اولین چیزی که هم از پایین پارک ریکه و هم بر فراز آن به چشم خورده و نظر هر بازدید کننده را جلب می‌کند، مجسمه مادر است. این مجسمه مربوط به زنی است که در یک دستش شمشیر و در دست دیگرش کاسه‌ای از شراب دارد. فلسفه این مجسمه چنین است که گرجستان همچون مادری مهربان و دلسوز با شمشیر مقابل دشمنانش ایستادگی کرده و با کاسه‌ای شراب از مهمانانش استقبال می‌کند. جذابیت این مجسمه از اقصی نقاط شهر معلوم می‌گردد. کنار مجسمه مادر جایی وجود دارد که از آن منظره زیبای شهر، با چشم اندازهای زیبایی از پل صلح، کلیساها، دفتر ریاست جمهوری و سقف‌های رنگارنگ خانه‌ها چشم و دلتان را نوازش می‌دهد. از این ارتفاع قسمتی از ترکیب تفلیس تاریخی و مدرن را به وضوح مشاهده خواهید کرد.

نماهای مختلف پارک ریکه

پارک ریکه تفلیس گرجستان
پارک ریکه تفلیس

پارک ریکه چه در پایین در مجاورت رودخانه و چه در ارتفاعات جنگلی بسیار جذاب و دوست داشتنی است. تمامی گردشگران از بازدید این پارک بی‌نهایت لذت می‌برند و آن را یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های تفلیس تلقی می‌کنند. پارک ریکه دارای برخی طراحی‌های نمادین شامل پیانو سنگی بزرگ در وسط پارک و نمیکت‌های مکعبی شکل کوچک و بزرگ است. همچنین دورتا دور آن از مناظر پل صلح، رود کورا، تئاتر و نمایشگاه موسیقی، دفتر ریاست جمهوری، ارتفاعات سرسبز و مجسمه مادر احاطه شده است. مردم محلی و گردشگران بسیاری در طول روز در این پارک وقت می‌گذرانند و عکس‌های یادگاری می‌گیرند. وسعت این پارک زیاد است و محیط سبزش چشم و دل هر بازدید کننده‌ای را سیر می‌کند. اگر بلیط هواپیما تفلیس را خریداری کنید، حتما در بازدید از جاذبه‌های شهر پارک ریکه را در فهرست برنامه‌هایتان بگنجانید. تماشای رود کورا و پل صلح از داخل تله کابین لذت دیگری دارد. از آن بی‌نصیب نمانید.

برای خرید بلیط هواپیما تفلیس و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید