پارک ملی گورمه ترکیه آمیخته‌ای از تاریخ با اشکال طبیعی

منطقه "کاپادوکیا"ی ترکیه، ترکیب زیبایی از تاریخ و طبیعت است. تغییر و تحولات جغرافیایی این منطقه باعث به وجود آمدن حفره‌هایی شده  که "دودکش‌های پری" نامیده می‌شوند. با گذشت زمان و طی فرایندهای تاریخی، زندگی در این طبیعت شگفت و عجیب جریان یافت و مردمان زیادی سکونت در این منطقه را آغاز کردند.

0
165
پارک ملی گورمه ترکیه
پارک ملی گورمه
پارک ملی گورمه ترکیه آمیخته‌ای از تاریخ با اشکال طبیعیReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jun 25Rating: 4.0پارک ملی گورمه ترکیه آمیخته‌ای از تاریخ با اشکال طبیعی.پارک ملی گورمه ترکیه در کاپادوکیا که تاریخ عجیب را با اشکال طبیعی درهم آمیخته و جذابیت بی‌نظیری به روی کره خاکی به وجود آورده است.

پارک ملی گورمه ترکیه

منطقه “کاپادوکیا”ی ترکیه، ترکیب زیبایی از تاریخ و طبیعت است. تغییر و تحولات جغرافیایی این منطقه باعث به وجود آمدن حفره‌هایی شده  که “دودکش‌های پری” نامیده می‌شوند. با گذشت زمان و طی فرایندهای تاریخی، زندگی در این طبیعت شگفت و عجیب جریان یافت و مردمان زیادی سکونت در این منطقه را آغاز کردند. آن‌ها در دودکش‌های پری، خانه‌های شبیه به غار و کلیساهای داخل این تشکیلات ساکن شدند و با نقاشی کردن در و دیوارها، خانه‌هایشان را که ردپای هزاران سال از تمدنشان بود، به زیبایی آراستند. منطقه کاپادوکیای امروزی ترکیه شهرهای نِو شهیر (Nevşehir)، آکسارای (Aksaray)، نیغده (Niğde)، کایسری (Kayseri) و با در نظر گرفتن منطقه باریک و صخره‌ای کاپادوکیا  اوچیسار  (Üçhisar)، اورگوپ (Ürgüp)، آوانوس (Avanos)، گورمه (Göreme)، درین کویو (Derinkuyu)، کایماکلی (Kaymaklı) و ایهلارا (Ihlara) را تحت پوشش خود قرار داده است.

پارک ملی و تاریخی گورمه

پارک ملی گورمه ترکیه
پارک ملی گورمه

پارک ملی گورمه در منطقه آتشفشانی کوه‌های حسن (Hasan) و ارجیس (Erciyes) واقع شده و متشکل از فلات‌ها، دشت‌ها، تپه‌های بلند، گیاهان کوهی کوچک، آبرفت‌ها، دره‌های تند، فرسوده، رودخانه‌ای و مناطق مسکونی است. در این پارک پیشامدهای توپوگرافی منطقه مشاهده می‌شود که تاریخ عجیب با اشکال طبیعی درهم آمیخته و جذابیت بی‌نظیری به روی کره خاکی به وجود آورده است. جاذبه‌های زیبایی که در پارک گورمه گردشگران از آن‌ها بازدید می‌کنند، عبارت‌اند از: مناطق حفاظت شده زیرزمینی کایماکلی (Kaymakli) و درین کویو (Derinkuyu)، کلیساهای دفن شده در سنگ‌ها که به رنگ بنفش تزئین و رنگ‌آمیزی شده‌اند و موزه‌های روباز. مسافرانی که به کاپادوکیا سفر می‌کنند، با اقامت در یکی از هتل‌های سنگی در قرن بیست و یکم زندگی در غار را تجربه کرده و لذت می‌برند.

تاریخچه پارک ملی گورمه

پارک ملی گورمه ترکیه
پارک ملی گورمه

دره گورمه و منطقه زیبای کاپادوکیا در اثر فرسایش به قدمت قرن‌ها شکل گرفته‌اند. مردمانی که هزاران سال پیش در این منطقه حضور داشتند، با نادیده گرفتن شگفتی طبیعت این منطقه، تونل‌هایی در دل سنگ‌های دره گورمه حفر کرده و مجتمع مسکونی ساختند. بدین گونه یک زندگی شهری آن هم به صورت زیرزمینی در اوایل قرن چهارم میلادی در این منطقه تشکیل یافت. خاک زمین‌های این منطقه با وقوع آتشفشان‌ها و فوران‌ها از خاکستر ضخیم پوشش یافتند. توف (Tuff)، نام سنگ‌های نرم آتشفشانی منطقه هستند که 10 متر ضخامت دارند. در طول سال‌ها، سنگ‌های نرم آتشفشانی بر اثر وزش باد و بارش باران ساییده شده و از بین رفته‌اند و تنها سنگ‌های سخت به جای مانده‌اند. ارتفاع این سنگ‌ها تا 40 متر هم می‌رسد و معمولا در شکل‌های دودکشی، مخروطی، ستونی و قارچ مانند تا بلندی‌های آسمان سربه فلک کشیده‌اند. از حکایاتی که درباره تونل‌های زیرزمینی بیان می‌شوند، می‌توان فهمید که تنها عامل باد و باران در تغییر شکل سنگ‌ها موثر نبوده‌اند، بلکه انسان هم با دستانش دخالتی در آن‌ها داشته است. این حکایات مختلف معمولا توسط تور لیدرها برای گردشگران نقل می‌شوند.

حدودا 1200 تا 1800 سال پیش در اوایل دوران هیتیته(Hittites) ، انسان‌ها در گورمه سکونت داشتند. در آن زمان‌ها منطقه کاپادوکیا به مرز امپراتوری‌های بزرگ شامل مرز ایرانیان و یونانیان و سپس مرز یونانیان بیزانتین تبدیل شد. مردم به دلیل موقعیت‌های سیاسی زمین‌ها را کنده و شهرهای زیرزمینی ساختند تا در آن‌ها مخفی شده و پناه بگیرند. در دوران اولیه دین مسیحیت، این منطقه به پناهگاه مذهبی تبدیل گشت. در قرن چهارم، با آزار و اذیت حکومت رم، مردم مسیحی پا به فرار گذاشته و وارد منطقه کاپادوکیای ترکیه شدند. پس از آن جوامع مسیحی در کاپادوکیا تأسیس شدند. در گشت و گذارهایتان در پارک گورمه آثاری را مشاهده خواهید کرد که به دوران مسیحیت مربوط هستند. با باز شدن پای راهبان مسیحی به کاپادوکیا، تعداد و وسعت کاخ‌ها و صومعه‌ها گسترش یافت و کلیساهای درون غارها با نقاشی‌های دیواری بیزانتی معروف به “فرسکو” (fresco)  رنگ‌آمیزی شدند. این کلیساها که از قرن هفتم میلادی به جا مانده‌اند، به دلیل قرار گرفتن در انزوا، صحیح و سالم باقی مانده‌اند. بعضی از غارهای کاپادوکیا توسط مردم ترکیه به عنوان خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند و برخی نیز به عنوان موزه برای بازدید عموم هستند. بعضی از این خانه‌ها پس از مرمت و بازسازی به عنوان هتل برای اقامت مسافران مورد استفاده قرار می‌گیرند. شگفتی منطقه گورمه و کاپادوکیا با آسیب‌های طبیعی وارد شده به محیط شکل گرفته‌اند، اما متاسفانه گاه انسان با استفاده از تکنولوژی به محیط اطراف آسیب وارد کرده و دخالت بی‌جا می‌کند.

✅ بازدید از مقاله جاذبه های دیدنی کاپادوکیا ترکیه
✅ بازدید از مقاله فرودگاه های کاپادوکیا
✅ بازدید از مقاله بلیط هواپیما کاپادوکیا

جاذبه‌های پارک ملی گورمه

پارک ملی گورمه ترکیه
پارک ملی گورمه

آوانوس (Avanos)، شهری است در نزدیکی منطقه باستانی گورمه که در آن زنی مشغول سفال‌گری است و با دستان هنرمندش آثاری به سبک هیتی خلق می‌کند. در طول تاریخ صنعت سفال‌گری در شهر آوانوس ترکیه شهرت داشته است.

روستای اوچیسار (Üçhisar)، چشم انداز بی‌نظیری در بلندترین نقطه پارک ملی گورمه و منطقه سنگی کاپادوکیا به وجود آورده است.

در بازدید از غارهای حفاری شده به دست انسان‌ها عبادتگاه‌ها، سکونتگاه‌ها، انبارها و اصطبل‌ها را مشاهده خواهید کرد که در دل سنگ‌های نرم به وجود آمده‌اند.

بازدید از این منطقه برای طبیعت دوستان و ورزشکاران، به خصوص دوچرخه سواران حرفه‌ای مکان فوق‌العاده‌ای است. دوچرخه سواران در زمین‌های ناهموار گورمه و کاپادوکیا دوچرخه می‌رانند و بسیاری از جاذبه‌های دور از چشم را کشف می‌کنند.

همان‌طور که پیش‌تر ذکر کردیم، سنگ‌های نرم کاپادوکیا میلیون‌ها سال پیش بر اثر باد و باران دچار فرسایش شده‌اند و به شکل جنگل‌های کله قارچی درآمده‌اند. به این سنگ‌ها “دودکش‌های پری” می‌گویند. بر فراز این دودکش‌ها بالن‌های رنگارنگ در حال پرواز هستند و منظره بسیار جذابی را بالای قله‌ها و باغ‌های میوه به وجود آورده‌اند. گردشگرانی که به بالن سواری علاقه‌مند هستند، می‌توانند این لذت از پرواز را در کاپادوکیا تجربه کنند.

رقص سما، یک رقص مذهبی و آیینی از فرقه صوفیان است. این رقص که شاخه‌ای عرفانی از دین اسلام دارد، توسط شاعر ایرانی “مولانا” ملقب به “رومی”، 700 سال پیش در شهر قونیه ترکیه به وجود آمد. این رقص توسط مسافران اروپایی “رقص دراویش” نام گرفت. فلسفه رقص سما این است که انسان با چرخیدن مکرر بدن زمینی‌اش را فراموش کرده و به خداوند متعالی نزدیک‌تر می‌شود. کلمه “درویش” اقتباسی از کلمه عربی برای “صوفی” است.

بهترین زمان بازدید از پارک ملی گورمه

پارک ملی گورمه ترکیه
پارک ملی گورمه

پارک ملی گورمه و منطقه کاپادوکیا بر بالای ارتفاعات و در مرکز ترکیه قرار دارند. به همین دلیل، تابستان‌های این منطقه گرم و خشک و زمستان‌هایش سرد و برفی است. بنابراین، بهترین زمانی که می‌توانید به کاپادوکا سفر کنید، فصل بهار و پاییز می‌باشد. با این حال در این فصول نیز، روزها گرم و شب‌ها کمی سرد است. لباس سرد و گرم مناسب با خود به همراه داشته باشید. از تمامی شهرهایی که در ابتدای مطلب ذکر شده‌اند، می‌توانید وارد کاپادوکیا شوید. همچنین، در پارک ملی گورمه تفریحاتی از قبیل دوچرخه سواری، اسکوتر و ماشین سواری وجود دارند که می‌توانید با کرایه یکی از آن‌ها سرگرم شوید.

معمولا تورهایی که برای بازدید از کاپادوکیا و گورمه برگزار می‌شوند، به مدت 2 روز هستند. روز اول برای بازدید از منطقه کاپادوکیای شمالی سپری می‌شود و پس از اقامت شبانه در این منطقه، روز دوم حرکت به سمت کاپادوکیای جنوبی و بازدید از جاذبه‌هایی همچون دره سرخ انجام می‌شود. تورهای بالن سواری از جاذب‌ترین فعالیت‌هایی هستند که گردشگران کاپادوکیا انجام می‌دهند و این تجربه فوق‌العاده و هیجان انگیز به شدت توصیه می‌گردد.

مسافرانی که از ازمیر، استانبول و آنکارا قصد سفر به کاپادوکیا دارند، می‌توانند بلیط هواپیما به فرودگاه کایسری (Kayseri) (قیصریه) خریداری کنند و از فرودگاه آن‌جا در تورهای کاپادوکیا شرکت کرده و توسط تور به منطقه ترانسفر شوند. گردشگران با بازدید از کاپادوکیا و گورمه آن را به سیاره‌ای دیگر تشبیه کرده و جدا از سیاره زمین می‌دانند و نام “ماه فراری” را به منطقه نهاده‌اند.

آن‌طور که گفته می‌شود، جورج لوکاس، کارگردان فیلم جنگ ستارگان (Star Wars) قصد فیلم‌برداری صحنه‌ای در کاپادوکیا داشته که این اجازه به او داده نشده است.

تورهای کاپادوکیا

پارک ملی گورمه ترکیه
پارک ملی گورمه

تور کاپادوکیا مسیر قرمز (Cappadocia Red Tour): تور 7 ساعته و بازدید از دودکش‌های پری (Fairy Chimneys)، دره‌های دورنت (Devrent)، پاساباگ (Pasabag)، موزه روباز گورمه، قلعه اوچیسار (Ucisar) و اورگوپ (Urgup).

تور کاپادوکیا مسیر سبز (Cappadocia Green Tour): تور 7 ساعته و بازدید از شهر زیرزمینی درین کویو (Derinkiyu)، کلیساهای آناتولی، شهر گورمه و دره ایهلارا (Ihlara).

تور اسب سواری در دره گورمه Horseback riding through Goreme Valley)):  اسب‌های زیبای کاپادوکیا بسیار معروف هستند و این تور یکی از بهترین راه‌ها برای آشنایی با منطقه سورئال (Surreal) می‌باشد.

تور بازدید از جاذبه‌های برجسته کاپادوکیا (Highlights of Cappadocia in one day): تور 8 ساعته و بازدید از شهر زیرزمینی، قلعه اوچیسار (Ucisar)، دره مونک (Monk) و گورمه، موزه روباز گورمه.

برای خرید بلیط هواپیما کاپادوکیا و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید