پاسارگاد شیراز نمادی از تاریخ در ایران زمین

پاسارگاد، مجموعه‌ای از آثار باستانی واقع در شیراز و به‌عنوان یادگاری از دوران پرشکوه هخامنشی است. مجموعه‌ ای که به‌عنوان پنجمین اثر ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو در تیرماه ۱۳۸۳ ثبت‌شده است. برای دسترسی به پاسارگاد باید با ورود به جاده‌ شیراز-اصفهان و گذشتن از سعادت شهر پس از ۲۰ کیلومتر به سمت روستای مادر سلیمان بروید.

0
216
پاسارگاد شیراز
پاسارگاد
پاسارگاد شیراز نمادی از تاریخ در ایران زمینReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Feb 24Rating: 4.5پاسارگاد شیراز مجموعه‌ای باستانی و نمادی از تاریخ در ایران زمین.پاسارگاد شیراز مجموعه‌ای از آثار باستانی واقع در شیراز که به‌عنوان یادگاری از دوران پرشکوه هخامنشی و پنجمین اثر ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو است.

پاسارگاد شیراز

می توان به جرات گفت که ایران یکی از متمدن ترین کشورهای خاورمیانه است که جاذبه های تاریخی بسیار زیادی را در خود جای داده است. برخی از شهرهای ایران هستند که بیش از مناطق دیگر کشورمان میزبان گردشگران داخلی و خارجی هستند. یکی از این شهرها شهر بسیار زیبای شیراز است که یک مقصد بسیار محبوب در میان گردشگران به شمار می رود. و اما یکی از پرطرفدارترین جاذبه های این شهر با نام پاسارگاد شناخته می شود. پاسارگاد، مجموعه‌ای از آثار باستانی واقع در شیراز و به‌عنوان یادگاری از دوران پرشکوه هخامنشی است. مجموعه‌ ای که به‌عنوان پنجمین اثر ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو در تیرماه ۱۳۸۳ ثبت‌شده است. برای دسترسی به پاسارگاد شیراز می توان با رزرو بلیط هواپیما شیراز یا با ماشین شخصی و یا از طریق وسایل عمومی زمینی مثل قطار اتوبوس خود را به این شهر زیبا رساند. سپس باید با ورود به جاده‌ شیراز-اصفهان و گذشتن از سعادت شهر پس از ۲۰ کیلومتر به سمت روستای مادر سلیمان بروید. حدوداً 4 کیلومتر بعد به پاسارگاد خواهید رسید. این مسیر حدوداً ۱۳۰ کیلومتر است که بهترین گزینه برای رفتن ماشین است. اکثر بناهای پاسارگاد با مصالحی مانند سنگ، آجر، خشت خام و چوب ساخته‌شده‌اند که رنگ آجرهای بکار رفته قرمزرنگ است و سنگ آهکی سفیدرنگ، سنگ کبود سخت و سیاه مرمرین شکننده هم در ساخت این مجموعه استفاده‌شده است.

ساعت و هزینه بازدید

ساعات بازدید از 8 صبح الی 17:30عصر است که هزینه بلیط 3000 تومان است.

قسمت‌های مختلف پاسارگاد

کوروش در طی حکومت خود، کاخ‌ها و بناهای باشکوه بسیاری ساخته که به شیوه خاصی و همراه با باغ، درختان و جوی‌های آب بنا نهاده شده اند. این مجموعه دارای چندین قسمت است که در ادامه در مورد هرکدام از آنها توصیفاتی ارائه شده است:

آرامگاه کوروش

آرامگاه کوروش شیراز
آرامگاه کوروش

وقتی اسم پاسارگاد را می‌شنویم، همگی در ذهنمان یک تصویر داریم، آن‌هم آرامگاه کوروش است، بنایی سنگی با 11 متر ارتفاع همراه با سنگ‌های بزرگ در هفت‌طبقه. بااینکه این آرامگاه 25 قرن قدمت دارد، هیچ‌گونه ملاتی بین سنگ‌ها به کار نرفته و در عوض سنگ‌ها با بست‌های فلزی به یکدیگر وصل هستند. در طبقه هفتم آرامگاه که خزانه نامیده می‌شود، تابوت زرین کوروش به همراه جواهرات بسیاری قرار گرفته است.

کاخ بار عام

کاخ بار عام شیراز
کاخ بار عام

بسیاری از مهمانان برای دیدن پادشاه عازم این کاخ می‌شدند. کاخی که همراه با چهار ایوان و یک تالار وسیع با چندین ستون ساخته شده و از هر چهار ایوان راه‌هایی به تالار وجود دارد. البته امروزه از ستون‌های تالار تنها یک ستون باقی‌مانده که روی سرستون‌ سنگ سیاه گذاشته‌شده و روی سنگ‌ها نقش پای عقاب و انسان حک‌شده است. در قسمتی از کاخ بار عام نوشته میخی بر روی سنگ حک‌شده که به سه زبان مشهور آن زمان به ترتیب هخامنشی، پارسی، عیلامی و بابلی متن (من کوروش شاه هخامنشی هستم) نوشته‌شده است.

✅ بازدید از مقاله بهترین کافه ها و رستوران های شیراز

زندان سلیمان

پاسارگاد شیراز
پاسارگاد

فقط دیواره سنگی عمودی 14 متری از این قسمت باقی‌مانده که داستان‌های متفاوتی در مورد آن وجود دارد، مانند محلی برای خوابیدن کمبوجیه پسر کوروش یا مقبره همسر کوروش وآتشکده. اما افسوس که چیزی از آن باقی نمانده است.

انسان بالدار

پاسارگاد شیراز
پاسارگاد

پاسارگاد، طرح‌ها و نقش‌های زیادی دارد که مرد بالدار یکی از معروف‌ترین‌ آنها است. بسیاری بر این عقیده اند که این طرح نشان‌دهنده تمام و کمال بودن شخصیت و افکار کوروش است. یک مرد با چهار بال آشوری و ردایی بلند و تاجی بر سر در حال نیایش بر سر در کنار دو مار کبری قرارگرفته و مردی ریش‌دار که یکی از دست‌هایش را پیش رو گرفته و دست دیگرش را در راستای بال‌هایش قرار داده و دو بال به سمت آسمان نشانگر نیایش است. می‌توان گفت این مجسمه سالم‌ترین طرح باقی‌مانده از این مجموعه است.

کاخ دروازه

کاخ دروازه شیراز
کاخ دروازه

مجسمه انسان بالدار طوری قرارگرفته که مرد بالدار به سمت مرکز این کاخ نگاه می‌کند. کاخ دروازه یک تالار بزرگ چهارضلعی با هشت ردیف ستون است که دارای دو ورودی اصلی و دو ورودی فرعی است.

کاخ نشیمن

معرفی پاسارگاد شیراز
پاسارگاد شیراز

بااینکه قسمت‌های زیادی از کاخ‌ها و بناهای تاریخی تخریب‌شده‌اند، اما هنوز هم بخش‌هایی از آن باقی‌مانده و جزو زیباترین‌های پاسارگاد به‌حساب می‌آید.

برج سنگی

پاسارگاد شیراز
پاسارگاد

یکی از زیباترین قسمت‌های پاسارگاد همین برج است که در ابتدا چهارگوش بوده اما حالا فقط دیواره‌ای از آن باقی‌مانده است. می‌توان گفت این برج جزو خاص‌ترین آثار معماری هخامنشی است، زیرا در ساختش از سنگ‌های مرمر و سیاه استفاده شده است.

کاخ اختصاصی

کاخ اختصاصی شیراز
کاخ اختصاصی

از نامش هم پیداست که این کاخ متعلق به کوروش بزرگ و محل زندگی پادشاه بوده است. این کاخ دارای تالار بزرگ با ایوان‌های شرقی و غربی می باشد که ورودی‌های اصلی آنجا هستند. همچنین با توجه به معماری قدیم دارای دو ورودی فرعی نیز هست. کاخ اختصاصی در شمال بوستان پاسارگاد قرار دارد که نشان‌دهنده بخش مسکونی کاخ هخامنشیان است. این مجموعه دارای ستون‌های بزرگ و پهنی است که به آن جزر سنگی نیز می‌گویند. کوروش با ردای بلند پادشاهی قبل از همه زیر چتری در حال حرکت است. در کاخ اختصاصی نیز سنگ‌نوشته‌ای را با همان جمله من کوروش هخامنشی‌ام به سه زبان باستانی خواهید دید. دو سکوی سفید سنگی نیز در این محوطه وجود دارد که یکی از سکوها دارای چند پله است و سکوی دیگر پله ندارد. همین دو سکو حس و حال عجیبی را به تماشاگران می‌دهد. در قدیم، این دو سکو محل انجام عبادت مانند روشن کردن آتش بوده است.

تل تخت

تل تخت شیراز
تل تخت

تل تخت بالای یک تپه قرارگرفته که از تخته‌سنگ‌های بزرگ بدون ملات ساخته‌شده اما امروزه آثار کمی از آن باقی‌مانده است. هر قسمت از این بنا مربوط به دوره‌ای از تاریخ مانند هخامنشیان، اشکانیان، سلوکیان و ساسانیان می‌شود که به یادگار مانده است، به همین دلیل طرح اولیه این بنا به‌طورکلی عوض‌شده و حالت دیگری به خود گرفته است.

مسجد پاسارگاد

مسجد پاسارگاد شیراز
مسجد پاسارگاد

یکی از قدیمی‌ترین مساجد ایران نیز در نزدیکی آرامگاه کوروش قرارگرفته که با سنگ‌ها و ستون‌ها ساخته‌شده است. اما امروزه بقایای خیلی کمی از این ساختمان باقی‌مانده است.

کاروانسرای مظفری

کاروانسرای مظفری شیراز
کاروانسرای مظفری

نزدیک آرامگاه کوروش بنایی وجود دارد که زمانی کاروانسرا بوده و این کاروانسرا با سنگ‌های سفید از بقایای کاخ‌های پاسارگاد شیراز ساخته‌شده است. دیدن این کاروانسرا خالی از لطف نیست. در ادامه می توانید با برنامه سفر شیراز آشنا شوید. برای خرید اینترنتی بلیط هواپیما شیراز و رزرو پرواز داخلی هم بهترین پیشنهاد ما به شما نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید