چشمه‌های آب گرم؛ پاموکاله در مقابل باداب سورت

0
531
خرید بلیط هواپیما به کشورهای ایران و ترکیه
مقایسه پاموکاله و باداب سورت
چشمه‌های آب گرم؛ پاموکاله در مقابل باداب سورتReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 19Rating: 3.5چشمه‌های آب گرم؛ پاموکاله در مقابل باداب سورتبلیط هواپیما به ترکیه برای دیدن پاموکاله. پاموکاله ترکیه کجاست؟ باداب سورت کجاست؟ عکسهای باداب سورت. عکسهای پاموکاله. قیمت بلیط هواپیمای ارزان

چشمه‌های آب گرم؛ پاموکاله در مقابل باداب سورت

چشمه آب گرم، چشمه‌ای است که در اثر بالا آمدن آب‌های زیرزمینی که در اثر حرارت مرکزی زمین گرم شده‌اند، ایجاد می‌شود. این آب‌ها از قسمت پوسته زمین به سطح زمین می‌آیند و حرارت مرکزی زمین را با خود حمل می‌کنند. البته در طی بالا آمدن از حرارت آن‌ها کاسته می‌شود. تقریباً می‌توان گفت که در تمامی نقاط پوسته زمین، چشمه‌های آب گرم وجود دارند. درحالی‌که برخی از این چشمه‌ها حرارتی مناسب برای حمام کردن دارند، برخی دیگر بسیار داغ هستند و تماس با آن‌ها منجر به سوختگی و یا حتی مرگ می‌شود. در تمامی نقاط دنیا چشمه‌های آب گرم فراوانی وجود دارد که برخی از آن‌ها زیبایی خارق‌العاده‌ای دارند. چشمه‌هایی تماشایی و زیبا که ارزش خریدن بلیط هواپیما و سفر به محل قرار گرفتن آن‌ها رادارند.

در این مطلب دو مورد از زیباترین چشمه‌های آب گرم دنیا را موردبررسی قرار داده و هرکدام را به شما معرفی کرده و آن‌ها را باهم مقایسه می‌کنیم تا اگر قصد بازدید و استفاده از این چشمه‌های آب گرم را داشتید تصمیم اینکه بلیط هواپیما به مقصد کدام‌یک از آن‌ها را خریداری کنید، برای شما مشکل نباشد.

چشمه‌های آب گرم پاموکاله

خرید بلیط هواپیما به کشورهای ایران و ترکیه
چشمه‌های آب گرم پاموکاله ترکیه

چشمه‌های آب گرم پاموکاله در استان دنیزلی و در قسمت جنوب غربی ترکیه قرارگرفته است. این حوضچه‌های رسوبی سفیدرنگ در اثر جمع شدن مواد معدنی کربناتی آب روان که به‌صورت دوار حرکت می‌کند، ایجادشده‌اند. پاموکاله در فاصله 2 ساعت تا آنتالیا قرار دارد و برای بازدید می‌توانید با خرید بلیط هواپیما به آنتالیا به نزدیکی این محدوده برسید.

پهلوان پنبه

پاموکاله در ترکی به معنای “قلعه پنبه‌ای” است که حقیقتاً، زیبایی خاص این مکان را توصیف می‌کند. در کنار این پدیده طبیعی خرابه‌های یک شهر رومی-یونانی باستانی به نام هیِراپولیس (Hierapolis)، قرارگرفته است. این مجموعه منحصربه‌فردی از شگفتی‌های ساخته دست بشر و پدیده طبیعی خارق‌العاده، به‌عنوان یک میراث جهانی یونسکو ثبت‌شده است. این مکان با داشتن بیش از 2 میلیون بازدیدکننده سالانه، محبوب‌ترین جاذبه توریستی در ترکیه محسوب می‌شود. اگر بلیط هواپیما به مقصد این مکان شگفت‌انگیز را بخرید، پشیمان نخواهید شد.

خرید بلیط هواپیما به کشورهای ایران و ترکیه
چشمه‌های آب گرم پاموکاله ترکیه

شنا در تراس (بهارخواب)

بهارخواب‌های سفید پنبه مانند، منابع طبیعی هستند که از چشمه‌های غنی جاری‌شده از کوهستان کَل (Cal) و چشمه‌های آتش‌فشانی هستند که طی هزاران سال رسوب‌کرده و این تراس‌ها را تشکیل داده‌اند. آب از سنگ‌های آهک و تراورتن رد شده و آن‌ها را پر می‌کند. دریکی از این استخرها شانس این رادارید که بین ستون‌های روم باستان شنا کنید. شهر باستانی هیراپولیس در بالای بهارخواب‌های سفید قرارگرفته و مساحت آن 2700 متر و ارتفاعش 160 متر است. این شهر از تپه‌های دره مقابل قابل‌رؤیت بوده و 14000 سال قدمت دارد.

می‌توان از چشمه‌های آب گرم پاموکاله در تمامی فصل‌های سال دیدن کرد، اما بهترین و مناسب‌ترین زمان برای بازدید از این مکان شگفت‌انگیز فصل زمستان است. بازدیدکنندگان می‌توانند، به مدت طولانی در این استخرها بمانند و از آب طبیعی و معدنی آن استفاده کنند.

خرید بلیط هواپیما به کشورهای ایران و ترکیه
چشمه‌های آب گرم پاموکاله ترکیه

با این اوصاف شما هم مثل هر کس دیگری وسوسه می‌شوید که بلیط هواپیمای بعدی خود را به مقصد ترکیه و پاموکاله بخرید، از این مکان بی‌نظیر دیدن نمایید و خاطره‌ای به‌یادماندنی را در این مکان تجربه کنید.

چشمه‌های آب گرم باداب سورت

خرید بلیط هواپیما به کشورهای ایران و ترکیه
چشمه‌های آب گرم باداب سورت

کشور ما ایران نه‌تنها دارای تمدن باستانی و مکان‌های تاریخی بسیاری است، بلکه پدیده‌ها و شگفتی‌های طبیعی زیادی را نیز دارا است.

باداب سورت یک شاهکار زمین‌شناسی بی‌نظیر است که نزدیک استان سمنان و در استان مازندران و در 95 کیلومتری شهر ساری و 7 کیلومتری روستای اوروست قرارگرفته است. باداب سورت از ادغام کلمات باد و آب و همچنین سورت (نام قدیمی روستای اوروست)، تشکیل‌شده است. مکان‌های مشابه این مکان در سرتاسر دنیا وجود دارد که از این مکان‌ها می‌توان چشمه‌های آب گرم ماموت در آمریکا و پاموکاله در ترکیه را نام برد، اما باداب سورت به خاطر رنگ نارنجی آن منحصربه‌فرد است. این رنگ نارنجی از جمع شدن اکسید آهن به وجود آمده است و اطمینان خاطر داشته باشید که خرید بلیط هواپیما و بازدید از این چشمه‌ها خاطره‌ای به‌یادماندنی را برای شما پدید خواهد آورد.

خرید بلیط هواپیما به کشورهای ایران و ترکیه
چشمه‌های آب گرم باداب سورت

این بهارخواب‌های سنگ‌آهکی در ارتفاع 1,840 متری از سطح دریا قرارگرفته‌اند. این مکان از جوشیدن 2 چشمه آب گرم معدنی به مدت هزاران سال از بالای کوهستان 1.8288 کیلومتری به پایین تشکیل‌شده است. پس‌ازاینکه آب سرد شد، مواد معدنی کربناتی را درون یک ماده ژله مانند باقی گذاشته است. درگذر زمان این ماده سخت شده و به شکل پلکانی درآمده است.

اگر تاکنون از پدیده طبیعی و زیبای باداب سورت دیدن نکرده‌اید، با خرید یک بلیط هواپیمای ارزان‌قیمت به مقصد ساری یا تهران و برنامه‌ریزی یک سفر یک‌روزه می‌توانید از چشمه‌ها و استخرهای آبگرم باداب سورت دیدن نمایید و سفری خاطره‌انگیز داشته باشید.

خرید بلیط هواپیما به کشورهای ایران و ترکیه
چشمه‌های آب گرم باداب سورت

بالاخره کدام؟

در مقایسه این دو پدیده و شگفتی طبیعی باید به یادداشت چشمه‌های آبگرم و بهارخواب‌های تراورتن زیبای زیادی در سرتاسر جهان، از چین گرفته تا ایران، آمریکا تا افغانستان وجود دارد. اما هیچ جای دنیا بازدیدکنندگان نمی‌توانند از هر دو مورد بهارخواب‌های تراورتن که سنگ‌آهک در طی هزاران سال جمع شدن توسط چشمه‌های آب گرم تشکیل‌شده‌اند و همچنین بقایای باستانی ساخته دست بشر، خیابان‌های ستون‌دار، حمام‌ها، معبدها و آمفی‌تئاتر شهر باستانی رومی-یونانی (هیراپولیس)، لذت ببرند و هر دو را باهم تجربه کنند. شما در این مکان می‌توانید همان‌طور که رومیان باستان زمانی در این مکان حمام می‌کردند در سوناها و استخرهای طبیعی آب گرم حمام کنید، و در بین ستون‌های باستانی شنا کنید. استفاده از آب گرم پاموکاله بسیار دل‌چسب و دل‌نشین است چون دمای آب آن 36 درجه سانتی‌گراد است.

خرید بلیط هواپیما به کشورهای ایران و ترکیه
چشمه‌های آب گرم باداب سورت

باداب سورت نیز مزیت‌های خاص خود را دارد. اول اینکه در داخل کشور ایران بوده و سفر به آن بسیار راحت‌تر از سفر به پاموکاله در کشور ترکیه است. همچنین بهارخواب‌های تراورتن بی‌نظیر آن‌که بارنگ نارنجی ناشی از اکسید آهن ادغام‌شده‌اند، منظره‌ای بی‌نظیر را پدید می‌آورند که به این سادگی از خاطرتان نخواهد رفت.

انتخاب مقصد و خرید بلیط هواپیما به هرکدام از این پدیده‌های طبیعی را به شما می‌سپاریم. می‌توانید، با توجه به علاقه و امکانات خود، بلیط هواپیما خریداری کرده و از هرکدام از این چشمه‌ها که می‌پسندید، دیدن نمایید.

برای خرید آنلاین بلیط هواپیما به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بلیط هواپیما سفرستان

منابع:
denizlihotel.com ، tourismontheedge.com
telegraph.co.uk ، theculturetrip.com
atlasobscura.com ، en.wikipedia.org

به احتمال زیاد شما مطالب زیر را هم دوست خواهید داشت:
بلیط هواپیما به ترکیه ، برای دیدن کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید