پیاده روی اربعین و سفر به آستان مقدس سید الشهدا

0
390
خرید بلیط هواپیما تهران نجف
بلیط هواپیما تهران نجف
پیاده روی اربعین و سفر به آستان مقدس سید الشهداReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 15Rating: 4.5پیاده روی اربعین و سفر به آستان مقدس سید الشهداپیاده روی اربعین و سفر به آستان مقدس سید الشهدا آیین و رسوم به فراخور هر مذهب و فرهنگی به تصویر کشیده می‌شود. بلیط هواپیما به نجف

پیاده روی اربعین و سفر به آستان مقدس سید الشهدا

آیین و رسوم به فراخور هر مذهب و فرهنگی به تصویر کشیده می‌شود و هر جا که شمار شرکت‌کننده در مراسم زیاد باشد، عظیم‌تر و با ابهت‌تر جلوه می‌کند. یکی از همین مراسم‌ها پیاده روی اربعین است که رسم و سنتی قدیمی بوده و مسلمانان زیادی را در این گردهمایی مذهبی به سمت خیابان‌های نجف می‌کشاند. جمعیتی چند میلیونی در روز چهلم بعد از عاشورا در سوگ و ماتم امام سوم شیعیان با پای پیاده به محل شهادت او روان می‌شوند. این سفر در کنار حال و هوای خاص خود شبیه به هیچ سفر دیگری نیست البته بخش مشترک این سفر تهیه بلیط هواپیمایی به مقصد نجف، محل شروع پیاده‌روی خواهد بود. سالیان سال است این رسم قدیم در پی حادثه عظیم تاریخ اسلام برگزار می‌شود و سالانه بر تعداد عزاداران این مراسم افزوده می‌شود.

خرید بلیط هواپیما تهران نجف
بلیط هواپیما تهران نجف

اگر اهل مذهب هستید و خود را از سوگ‌واران امام حسین (ع) می‌دانید از همین حالا به فکر تهیه بلیط هواپیمای نجف باشید که مسیر طولانی در پیش دارید.

در لابه‌لای تاریخ

بیستم صفر وقتی درست چهل روز از روز سهمگین شهادت امام سوم شیعان گذشته ،عده‌ای از اصحاب پیامبر اکرم به خصوص جابربن عبداله به سوی کربلا راهی می‌شود و در آنجا زیارتی را به جا می‌آورد.این سنت سال به سال ادامه پیدا کرده و از همان زمان تا به الان زنده بوده و عاشقان زیادی را به سوی خاک خود می‌کشاند و عزاداران سیاه‌پوش به گونه‌ای نمادین علی رغم سختی‌های سفر با جان و دل خود را شریک غم اهل بیت می‌دانند و برسر و روی خود می‌زنند و گریه سرمی‌دهند. در پیش قدم برخی دسته‌ها شبیه‌خوانی و رجزخوانی هم دیده می‌شود.

خرید بلیط هواپیما تهران نجف
بلیط هواپیما تهران نجف

تلفیق زیبا و تاثیرگذاری از شرکت سنی‌ها در ماتم آن مصیبت در کنار برادرها و خواهرهای شیعه تاثیر چشم‌گذاری بر دل‌های غم‌دیده می‌گذارد.

اخیرا نیز شیعیان بسیاری از ایران در این اجتماع باشکوه و بهت‌انگیز شرکت و چشم رسانه‌های دنیا را معطوف به خود کرده و مسیر دو شهر نجف و کربلا را با پای پیاده در مدت سه روز طی می‌کنند.

بلیط هواپیما به نجف

خرید بلیط هواپیما تهران نجف
بلیط هواپیما تهران نجف

اولین قدم برای شرکت در چنین مراسم جهانی و عزاداری مشترک مسلمانان،خرید بلیط هواپیمایی نجف و سفری آسوده به این شهر است.گرچه کشور عراق سال‌های زیادی است که رنگ آرامش را به خود ندیده اما این گردهمایی بزرگ جای هیچ نگرانی را برای زائران در پی ندارد و مسیر امنی برای این پیاده‌روی انتخاب شده است و نزدیک روز اربعین حجم عظیمی بلیط هواپیمایی به این شهر رزرو می‌شود.

پیاده‌روی اربعین

بارزترین ویژگی این پیاده‌روی رایگان بودن خدمات اقامت و خورد و خوراک آن است و تنها هزینه‌ای که زائران خواهند پرداخت ،هزینه بلیط هواپیمایی نجف است. به عبارتی این سفر را مهمان عراقی‌های مهمان‌نواز خواهید بود. پس از فرود در فرودگاه نجف خود را به بزرگ‌راه کربلا برسانید و نگران پیدا کردن زائران پیاده‌روی نباشید که خیل عظیم جمعیت یافتن مسیر را برایتان راحت خواهد کرد.

مسیر پیاده‌روی

طول مسیر 80 کیلومتر است که در طی سه روز یا چهار روز با روزی 7-8 ساعت پیاده‌روی

شما را به مقصد می‌رساند. اگر سرعت قدم‌‌هایتان کند است نگران نباشید چون با پیاده روی آرام هم می‌توانید در مدت زمان مشخص شده این مسیر را طی کنید.

زمان شروع پیاده‌روی

خرید بلیط هواپیما تهران نجف
بلیط هواپیما تهران نجف

آغاز این مراسم در روز شانزدهم صفر کلید می‌خورد تا زائران یک روز قبل از اربعین در کربلا حضور داشته باشند اما عده‌ای چند روز زودتر پیاده‌روی را شروع می‌کنند . اگر برنامه‌هایتان با این بازه زمانی هماهنگ نبود و به موقع بلیط هواپیمای نجف را خرید نکردید نگران نباشید فرصت برای رزرو بلیط هواپیما خواهد بود،چون یک روز دیرتر هم پیاده روی را شروع کنید باز هم می‌توانید خود را به موقع به کربلا برسانید.

محل اقامت و صرف غذا

خرید بلیط هواپیما نجف تهران
بلیط هواپیما نجف تهران

در طول مسیر پیاده‌روی چادرها،حسینه‌ها و اقامت‌گاه‌هایی وجود دارند که “موکب” نامیده می‌شوند و آماده میزبانی و خدمات‌رسانی به زائران این مراسم و استراحت آنها هستند. این موکب‌ها در واقع فقط به همین منظور ساخته شده‌اند و در بقیه ایام سال کاربردی ندارند. در بین این موکب‌ها ،موکب‌های ایرانی و خارجی هم یافت می‌شوند به همین منظور تنها عراقی‌ها میزبان زائران نیستند ولی فرقی ندارد کدام موکب را انتخاب کنید ،در طول روز از طرف این موکب‌ها پذیرایی خواهید شد. علاوه بر موکب‌‌ها ایستگاه‌های غذایی متنوعی در طول مسیر برای پذیرایی وجود دارند و همانطور که گفته شد این خدمات رایگان هستند.

شرایط آب و هوایی عراق

خرید بلیط هواپیما نجف تهران
بلیط هواپیما نجف تهران

پیاده‌روی در اقلیم کویری عراق شرایط بخصوص خودش را دارد و همانطور که می‌دانید کویر روزهایی با دمای زیاد و شب‌هایی با دمای بسیار پایین دارد برای همین زائران در نقطه اوج گرما به استراحت پرداخته و بقیه ساعات به راه خود ادامه می‌دهند و شب‌ها در اقامت‌گاه‌ها و چادرها به سر می‌برند که با وجود سیستم گرمایشی مناسب و پتوهایی با تعداد فراوان هیچ نگرانی در مورد سرمای کویری به جای نمی‌گذارد.

راحتی سفر

سفری که اقدامات راحتی خود را فراهم نکرده باشید هرگز سفری به یادماندنی نخواهد بود و تجربه خوبی از سفر برای شما به ارمغان نمی‌آورد. از راحتی سفر که سخن به میان بیاید اولین موردی که به ذهن می‌آید کفش مناسب در طول آن است .انتخاب کفش و دمپایی مناسب پیاده‌روی را در اولویت سفر خود قرار دهید و در نظر بگیرید که ساعت‌ها قرار است با پای پیاده مسیر نجف تا کربلا را طی کنید.

خرید بلیط هواپیما نجف تهران
بلیط هواپیما نجف تهران

انتخاب کوله پشتی و محتوایات آن و لباس مناسب هم به اندازه کفش موجبات راحتی سفر را فراهم می‌کند،هر چه بار خود را سبک‌تر کنید خستگی کمتری را در بدن خود حس خواهید کرد.

شرکت در مراسم عزاداری با این همه جمعیت حال و هوای دیگری دارد ،آن هم در خاکی که اهل بیت در آنجا گشته‌اند. اهل تجربه که باشید دلیل سفر چندان مهم نخواهد بود چه سفری معنوی چه تفریحی یا کاری، سفر به کربلا و شاهد چنین عظمتی بودن را از دست ندهید و بلیط هوپیمایی مناسب را تهیه کنید و معنوی‌ترین و کم هزینه‌ترین سفر خود را رقم بزنید.

برای خرید بلیط هواپیما به مقاصد مورد نظرتان به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بلیط هواپیما سفرستان

منابع:
mehrnews.com
afghanistan.shafaqna.com
en.wikipedia.org

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید