پیست اسکی توچال

تهران گرچه شهر شلوغ و پر سر و صدایی است و بیشتر جاذبه هایش به کاخ ها، کافه ها، موزه ها و پاساژها ختم می شود؛ اما کمی دورتر از این شلوغی و هیاهو طبیعت زیبا و کوه های سربه فلک کشیده تهران خود را نشان می دهند که گل سرسبد شان قله توچال است.

0
24
معرفی پیست اسکی توچال
پیست اسکی توچال
پیست اسکی توچالReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Feb 6Rating: 4.0پیست اسکی توچال یک مجموعه بی نظیر برای ورزش های زمستانی.پیست اسکی توچال سه پیست جداگانه دارد که هر سه آن ها در ایستگاه هفتم قرار گرفته اند بلند ترین آن ها پیست اسکی است که در ارتفاع ۳۸۵۰ متری آغاز می شود.

معرفی پیست اسکی توچال

تهران گرچه شهر شلوغ و پر سر و صدایی است و بیشتر جاذبه هایش به کاخ ها، کافه ها، موزه ها و پاساژها ختم می شود؛ اما کمی دورتر از این شلوغی و هیاهو طبیعت زیبا و کوه های سربه فلک کشیده تهران خود را نشان می دهند که گل سرسبد شان قله توچال است. قله های نزدیک به تهران که محل ایده آل برای تفریحات زمستانی به شمار می رود. تا حدی که بسیاری از علاقه مندان و ورزشکاران ورزش های زمستانی از شهرهای مختلف ایران با خرید بلیط هواپیما تهران خود را به پایتخت می رسانند تا لذت یک ورزش حسابی در قله های برفی توچال را تجربه کنند. اگر از علاقمندان به ورزش اسکی و سرگرمی های زمستانی هستید پس در ادامه با معرفی پیست اسکی توچال همراه سفرستان باشید.

درباره توچال 

در شمال تهران و در بخشی از رشته کوه های البرز قله ای با ارتفاع ۳۹۶۲ متر قرار دارد که به آن توچال می گویند. این قله در تقسیمات داخلی متعلق به استان تهران است. توچال تنها یک قله معمولی نیست و قابلیتی که این قله در برف گیری دارد، آن را به یکی از ایده آل ترین مکان های ایران برای تفریحات زمستانی تبدیل کرده است. به همین دلیل در طی سال های مختلف، توچال شاهد ایجاد هتل، رستوران، تله کابین، جان پناه ها و درتهایت به وجود آمدن مجموعه عظیم به نام مجموعه توچال در قلب خود بوده است. بد نیست بدانید که در پیست اسکی توچال بزرگترین پیست اسکی برفگیر کشور است.

توچال و کرونا 

کرونا مهمان ناخوانده ای ست که با آمدنش همه چیز را تحت تاثیر خود قرار داده است و ورزش های زمستانی و مجموعه توچال نیز یکی از آن ها است که تحت تاثیر این ویروس قرار گرفته. این مجموعه در دوران اوج کرونا و زمانی که شیوع این بیماری در بالاترین حد خود بود و مدتی را به تعطیلی و خلوت گذراند چرا که سلامت ورزشکاران مهمتر از هر چیز دیگری است. اما در نهایت با بهتر شدن شرایط، ستاد ملی مقابله با کرونا موافقت خود با بازگشایی مجدد این مجموعه را اعلام‌ کرد و توچال دوباره شاهد حضور پر شور و انرژی ورزشکاران بوده است. امیدواریم که این مجموعه همچنان با بهبود اوضاع و کنترل بیماری بتواند بدون هیچ مشکلی فعالیت خود را ادامه دهد.

توچال در هوای برفی 

توچال قله های مرتفع است و طبیعی است که در برخی از ایام به دلیل بارش و برودت هوا فعالیت آن متوقف شود. البته این توقف فعالیت معمولاً شامل کوهنوردی و گاهاً تله کابین این مجموعه است و شامل سایر امکانات تفریحی مجموعه توچال نمی‌شود. تعطیلی مجموعه توچال معمولاً به دلیل نامناسب بودن شرایط جوی و نبود دید کافی اتفاق می افتد به طور مثال در چند روز گذشته کوهنوردانی که به قله توچال صعود کرده بودند به دلیل همین شرایط جوی راه بازگشت را گم کردند البته بخت یار این گروه کوهنوردی بوده و آتش نشانان توانستند آن ها را به ایستگاه اول توچال منتقل کنند.

پیست اسکی توچال 

معرفی پیست اسکی توچال
پیست اسکی توچال

توچال سه پیست جداگانه دارد که هر سه آن ها در ایستگاه هفتم( قله) قرار گرفته اند؛ بلند ترین آن ها پیست اسکی است که در ارتفاع ۳۸۵۰ متری آغاز و در ارتفاع ۳۵۵۰ متری( نزدیک هتل) پس از طی مسیری حدودا ۱۲۰۰ متری به پایان می رسد. این پیست دارای تله سیژ و تله اسکی است.

دومین پیست در دامنه غربی توچال در ارتفاع ۳۷۵۰ متری آغاز و پس از طی مسیری ۹۰۰ متری در ارتفاع ۳۵۵۰ متری، به پایان می رسد. این مسیر نیز دارای تله سیژ است.

سومین مسیر پیست اسکی ایستگاه هفتم به پنجم است که در ارتفاع ۳۷۵۰ متری آغاز و پس از طی مسیری ۵۵۰۰ متری در ارتفاع ۲۹۴۰ متری به پایان می‌ رسد. این مسیر فاقد خطوط تله سیژ و تله اسکی است.

تله کابین توچال

همانطور که قبلا اشاره کردیم توچال قله ای است که برف گیری مناسبی دارد و در سال ۱۳۵۳ بهمن باتمانقلیچ برای استفاده از این شرایط مناسب، مدرسه همکاری با شرکت های فرانسوی پوما و اتریشی دوپل مایر کار ساخت تله کابین توچال را آغاز کردو پس از چند سال کار ساخت و ساز در نهایت در سال ۱۳۵۷ این تله کابین به بهره برداری رسید. تله کابین توچال سه خط اصلی و ۷ ایستگاه دارد و با طول ۷ هزار و ۳۰۰ متر جزو قوی ترین تله کابین های جهان به شمار می رود که در هر ساعت حدود ۶۰۰ نفر را در توچال جابجا می کند.

خط شماره ۱: این خط از ایستگاه ۱ با ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا آغاز شده و به ایستگاه شماره ۲ در ارتفاع ۲۴۸۰ متری می رسد طول مسیر حدود ۱۵۰۰ متر است که تله کابین آن را بین ۶ تا ۷ دقیقه طی می کند.

خط شماره ۲: خط شماره ۲ کار خود را از ایستگاه شماره ۳ در ارتفاع ۲۴۸۰ متری آغاز کرده و به سمت ایستگاه شماره ۵ در ارتفاع ۲۹۱۰ متری حرکت می کند طول مسیر این خط ۲۹۸۵ متر است که تله کابین این مسیر را بین ۱۲ تا ۱۳ دقیقه طی می کند.

خط شماره ۳: آغاز کار این خط از ایستگاه شماره ۶ در ارتفاع ۲۹۱۰ متری است و به سمت ایستگاه شماره ۷( جایی که هتل و پیست اسکی توچال قرار دارد) در ارتفاع ۳۶۸۰ متری حرکت می کند طول مسیر ۲۹۳۵ متر است و تله کابین این مسیر را در حدود ۱۲ دقیقه پشت سر می گذارد.

هزینه بلیط تله کابین برای ایستگاه های مختلف متفاوت است و برای کودکان زیر ۶ سال رایگان.

تله سیژ توچال 

تله سیژ نیمکت های فلزی هستند که به کابل متصل شده و جلوی نیمکت ها میله فلزی دیگری به عنوان کمربند ایمنی قرار داده شده است تله سیژ توچال ایستگاه دارد. ایستگاه اول با نام ایستگاه چشمه حدود یک کیلومتر طول دارد و ایستگاه دوم طول مسیرش تا ایستگاه هفتم توچال کشیده شده است.

کوهنوردی و کوه پیمایی در توچال 

توچال علاوه بر پیست اسکی مسیرهای کوهنوردی و کوهپیمایی مشخص شده ای را برای علاقه مندان به این ورزش را نیز تعیین کرده است مسیر کوهپیمایی توچال حدود ۲۰۰۰ متر است که از پارکینگ مجموعه آغاز شده و تا ایستگاه اول ادامه دارد مسیر کوهنوردی نیز شرایط مشابهی دارد با این تفاوت که کوهنوردان تا قله توچال مسیر را ادامه خواهند داد که چیزی حدود ۱۷ کیلومتر خواهد بود البته بین راه برای کوهنوردان ایستگاه های مختلفی برای استراحت و تجدید انرژی معنی امکانات پزشکی مانند ایستگاه امداد و نجات هلال احمر ایجاد شده است.

اسنومبیل توچال 

معرفی پیست اسکی توچال
پیست اسکی توچال

اسنوموبیل که معادل فارسی آن برف رو است، در واقع موتوریست امکان حرکت روی برف را دارد. هیجان این موتور سواری روی برف زمانی زیاد می‌شود که با سرعت بسیار بالا در پیچ و خمهای مسیر های برفی حرکت می کنید. مجموعه تفریحی توچال برای تفریح و سرگرمی ورزشکاران اسنوموبیل نیز فراهم کرده است تا در کنار پیست اسکی امکان تجربه این موتور سواری روی برف را نیز داشته باشند. اسنوموبیل توچال در ایستگاه هفتم تله کابین توچال قرار گرفته و بانوان نیز امکان استفاده از اسنومبیل را دارند.

سایر امکانات و خدمات مجموعه تفریحی توچال 

مجموعه توچال امکانات و خدمات تفریحی و سرگرمی را در کنار پیست اسکی و تله کابین قرار داده است یکی از این امکانات شبیه ساز وی آر است که سینمای ۵ بعدی است و افکت های مختلفی مانند پاشیدن آب، ریزش برف، وزش باد و غیره را دارد. سورتمه توچال دیگر امکان تفریحی مجموعه است که با طول ۱۴۲۰ متری طولانی ترین پیست صدمه ایران به شمار می رود. در کنار این ها می توان از اتاق فرار کیوب کلاب، باشگاه تیراندازی با کمان توچال، زیپ لاین توچال، باشگاه بگ جامپ توچال( سقوط آزاد، بانجی جامپینگ، سنگ‌نوردی و غیره)، باشگاه تنیس توچال و کافه بیلیارد توچال به عنوان امکانات و خدمات تفریحی مجموعه توچال نام برد.

نزدیک توچال چه هتل هایی برای اقامت وجود دارد؟ 

بهترین گزینه اقامتی در توچال” هتل توچال” است. این هتل دو طبقه با ارتفاع ۳۵۴۵ متری که از سطح دریا دارد جزو مرتفع ترین هتل های دنیا است. هتل سه ستاره توچال ۳۰ اتاق و سوئیت مختلف دارد که خدمات و امکانات مختلفی از جمله کلینیک پزشکی، امکانات ورزشی، لابی، صبحانه و غیره را به مهمانان و بازدیدکنندگان ارائه می دهد. گرچه این هتل با آغوش باز پذیرای مهمانان است اما برای سلامتی مهمانانش و جلوگیری از هرگونه خطر شرایطی هم برای پذیرش دارد به طور مثال کودکان زیر ۷ سال و افراد بالای ۵۵ سال امکان اقامت در این طرح را نخواهند داشت همچنین افرادی که دارای بیماری هایی مانند بیماری های قلبی و عروقی، فشار خون، دیابت، معلولیت جسمی هستند نیز در این هتل پذیرش نخواهند شد. بانوان باردار نیز جزو افراد های ریسکی هستند که اقامتشان‌ در این هتل ممنوع است. بد نیست بدانید که هتل توچال پزشک مخصوص خود را داخل هتل دارد تا وضعیت جسمانی مهمانان را بررسی کرده و تایید کند که آیا آن ها می توانند بدون هیچ مشکل جسمی یا روحی در این هتل اقامت داشته باشند یا نه، و پس از تایید این پزشک است که هتل مهمانان را پذیرش می کند. روزهای یکشنبه و دوشنبه هتل از پذیرش مهمانان معذور است.

چگونه به پیست اسکی توچال برویم؟ 

راه ها و مسیرهای مختلفی برای دسترسی به توچال وجود دارد، اما به طور کلی می توانید با خودروی شخصی و یا با استفاده از اتوبوس ها بخشی از مسیر را به سمت قله توچال بروید.

در ادامه می توانید با پیست اسکی آبعلی آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید