چشمه کانی گراوان چشمه ای آهکی و چند میلیون ساله

چشمه کانی گراوان، چشمه آب‌ معدنی در شهرستان سردشت در استان آذربایجان غربی واقع شده است. این چشمه زیبا در 2 کیلومتری شهرستان ربط و 12 کیلومتری شمال شرقی سردشت قرار دارد.

0
83
چشمه کانی گراوان سردشت
چشمه کانی گراوان
چشمه کانی گراوان چشمه ای آهکی و چند میلیون سالهReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 1Rating: 4.0چشمه کانی گراوان چشمه ای آهکی و چند میلیون ساله در آذربایجان غربی.چشمه کانی گراوان در کنار روستایی به نام کانی گویز در جنوب شرقی حوضه زاب قرار دارد و با خواص درمانی خود جزو چشمه‌ های آب معدنی گازدار است.

چشمه کانی گراوان

چشمه کانی گراوان، چشمه آب‌ معدنی در شهرستان سردشت در استان آذربایجان غربی واقع شده است. این چشمه زیبا در 2 کیلومتری شهرستان ربط و 12 کیلومتری شمال شرقی سردشت قرار دارد. چشمه کانی گراوان زیبا در کنار روستایی به نام کانی گویز در جنوب شرقی حوضه زاب قرار دارد و با خواص درمانی خود جزو چشمه‌ های آب معدنی گازدار است، به طوری که میزان املاح موجود در آب یک گرم در لیتر است و این روزها در زمینه زیبایی و پوست کاربرد فراوانی دارد. مورد جالب توجه در مورد این چشمه اینست که از هر سویی به این سازه بنگرید، شکل و حجم متفاوتی را خواهید دید. وجود این سازه آهکی به دشت سبز منطقه زیبایی چند برابر داده است. چشمه کانی گراوان به عنوان چشمه ای آهکی و چند میلیون ساله است که جریان آب آهک دار در طی سال های زیاد باعث ایجاد سازه آهکی عجیب و غریبی شده است. آب این چشمه بعد از جریان بر روی سطح زمین مواد آهکی بر زمین می ماند و روز به روز بر حجم این مواد اضافه می شود و رفته رفته توده های مخروطی شکل ایجاد می شوند. سرچشمه کانی گراوان در بالای سازه آهکی قرار دارد و آب به شدت از طریق دو خروجی می جوشد.

شهر سردشت

چشمه کانی گراوان سردشت
چشمه سردشت

سردشت نام شهری در استان آذربایجان غربی است که در پای کوه گرده سور بر روی دشتی واقع شده است. شهرستان سردشت دارای جاذبه های طبیعی زیادی است که سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند گاه با اتومبیل شخصی گاه با خرید بلیط هواپیما تا مرکز استان آذربایجان غربی رفته و بقیه مسیر را با ماشین طی می کنند، یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی سردشت، چشمه گراوان است که به همه گردشگران بازدید از این چشمه توصیه می شود.

دلیل اصلی شهرت چشمه کانی گراوان

چشمه کانی جزو چشمه‌ های آب‌ معدنی است و از دلایل اصلی شهرت چشمه کانی گراوان جوشیدن آب آن است که دارای  خواص مفید در درمان‌ های بیوفیزیولوژیک است. آب چشمه کانی گراوان سرد بوده و به دلیل شوری زیاد غیر قابل شرب است، اما با این حال، مردم منطقه معتقدند که آب چشمه برای درمان بیماری‌ های پوستی مفید است. آب چشمه از روی سازه آهکی می گذرد و درون رودخانه زاب کوچک می ‌ریزد. طبیعت اطراف چشمه کانی گراوان سرسبز و پر از گل است. همچنین به دلیل فعالیت های شیمیایی انجام شده در آب این چشمه هرسال به ارتفاع مخروطی این چشمه اضافه می شود و سازه آهکی این چشمه حدودا 20 متر ارتفاع دارد که در طول زمان دچار تغییرات شده است. در بالای چشمه می توانید صدای جوشیدن آب را کاملا احساس ‌کنید و اگر در فصل بهار به این منطقه سفر کنید با رودخانه پرآبی به نام زاب روبرو خواهید شد که یکی از پرآب ترین رودخانه های منطقه است.

✅ بازدید از مقاله بهترین چشمه های آبگرم ایران

دلیل نامگذاری چشمه کانی گراوان

چشمه کانی گراوان سردشت
چشمه کانی گراوان

دلیل نامگذاری این چشمه مشخص نیست و خیلی از افراد محلی نام این چشمه را در زبان کردی چنین معنا می کنند؛ گراوان یعنی آبی سخت و سنگین. بنابراین ممکن است به دلیل وجود املاح زیاد در آب این چشمه را چنین نامگذاری کرده اند.

دسترسی به چشمه کانی گراوان

برای دسترسی به چشمه گراوان دو مسیر دارید. در مسیر اول می توانید از مهاباد یا بانه بروید که در این صورت یکی از زیباترین جاده های کوهستانی ایران را خواهید دید، در 13 کیلومتری سردشت خروجی شهر ربط را خواهید دید. در همین مسیر تابلوی راهنما شما را به سمت چشمه کانی گراوان هدایت می کند. از جاده اصلی تا محل چشمه گراوان حدودا یک کیلومتر جاده خاکی وجود دارد که بهتر است این مسیر را پیاده طی کنید. روش دوم نیز از مسیر جاده سردشت- مهاباد است، بعد از نیم ساعت رانندگی و عبور از شهر راور به جاده خاکی خواهید رسید و از میان گندم‌ زارها و جنگل‌ های بلوط رد شده و به سمت غرب حرکت کنید. در نهایت پس از چند دقیقه رانندگی در این جاده خاکی به چشمه زیبای کانی گراوان خواهید رسید، به طوری که در میان دشت سازه ای آهکی را خواهید دید که با نزدیک شدن به آن می توانید چشمه گراوان را ببینید.

نکات جالب در مورد چشمه کانی گراوان

شکل عجیب و غریب تپه موجود در این ناحیه به واسطه املاح موجود در آب گازدار تشکیل شده است. با جاری شدن آب بر روی سطح زمین، املاح آب رسوبگذاری شده و به علت ترکیبات زیبای آن در رنگ‎ های گوناگون ته ‎نشین می شود. فرآیند رسوب‎ گذاری در طی سال ها منجر به تشکیل سازه آهکی بزرگی شده است. این سازه عظیم و طبیعی حدودا بیست متر ارتفاع دارد. چشمه گراوان در ارتفاع 1206 متری از سطح دریا قرار دارد و از بالای این تپه طبیعی فعالیت چشمه و جاری شدن آب از میان رسوبات به خوبی قابل مشاهده است. به دلیل وجود املاح معدنی و طبیعی در آب چشمه گراوان تعداد گردشگران به این منطقه روز به روز افزایش می یابد و از لحاظ درمانی برای بیماری‎ های پوستی، دردهای استخوانی و همچنین بیماری‎ هایی مانند روماتیسم و دردهای عضلانی این چشمه را انتخاب می کنند.

در ادامه می توانید با چشمه علی دامغان آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید